ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2011
ÎNSCRIS: 19.07.11
SEP-2011

ARTICOL ARHIVAT

Curat si corect, atmosfera rurala si pasnica

Am mers noaptea 5 familii in Thassos prin Ormenio, ferry, am ajuns la ora 9 si cateva camere erau gata, noi am asteptat pana la 10 sa faca curatenie. Vila are vreo 12 camere si apartamente. De 3 ori pe saptamana se facea curat temeinic, schimbat cearceafuri si prosoape, conditii bune, AC, TV, chicineta cu frigider cu congelator, toate amenajarile interioare de calitate si in foarte buna stare (usi, robinete, mobila). Gresie pe jos in camera, nu mocheta, se facea curat usor, toate camerele cu balcon.

Ca minusuri vila e la soseaua ce inconjoara insula, desi camerele nu dau direct la sosea se aud mai ales motoretele, distanta pana la plaja e vreo 300 metri (nu 150 m cum zice pe site-ul oficial ) si pana in Potos peste 500 m (vila e izolata in afara orasului, ceea ce nu e neaparat ceva rau dpdv al aglomeratiei in zona si pe plaja) - dar pozele de pe site sunt cam "aranjate" sa arate ceva mai bine, in realitate e "ca la tzara", cu o veranda in spate separata de casa, gratar, bolta de vie sub care pot parca vreo 6 masini si inca 6-7 pot parca in spate pe iarba. Vila era plina numai de romani...

Camera dubla cu pat matrimonial plus pat pliant copil a fost 30 euro/noapte (negociat si platit din iunie...) - cazarea pe plaja era peste 100 euro pe noapte.

Plaja SanAntonio de aproape e cea mai buna din zona Limenaria-Potos, afara e nisip si la mal cam 1-2 metri de pietricele la intrarea in apa, apoi numai nisip fin si mergi 20-30 metri pana se face apa mai adanca. Desi am vizitat cam toate plajele de pe insula, aici am stat de cele mai multe ori si cu placere.

Am mancat de multe ori la SeaBreeze pe plaja, e putin mai scump dar e curat, mancarea buna si portii mari, la SanAntonio e scump si prost, mai e o pescarie buna aproape pe sosea la jumatatea distantei pana la Potos. Taverna Irene din Potos e mare tzeapa, sigurul loc din insula cu cartofi congelati.

Per total raport pret/calitate foarte bun, recomand vila.

Trimis de Oxigen in 21.09.11 16:31:24
Validat / Publicat: 21.09.11 17:39:48

VIZUALIZĂRI: 3564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Oxigen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 plaja vazuta din fata vilei

adryana
[22.09.11 07:51:33]

@Oxigen, ma bucur ca ti-a placut si tie plaja San Antonio, sa stii ca si eu am facut in iunie baie acolo si pot sa spun ca dupa Golden Beach, plaja San Antonio ar fi pe locul doi dupa parerea mea. E frumos si hotelul acela Kamari Beach de pe plaja.

[22.09.11 13:29:48]

Personal consider de departe pe primul loc Paradise Beach, apoi Aliki, iar la egalitate Psili Ammos si SanAntonio.

Golden Beach nu mi-a placut, atmosfera inghesuita de Mamaia, umbrelele prea apropiate, viespi, si totul e prea comercial...

Iar cea din Limenaria din centru e cea mai urata, cu aspect de strand comunal.

scarmen
[18.01.12 17:03:16]

Buna

Mergem si noi anul acesta la Haus Elsa - 40 euro/noapte studio (iunie-04 iulie) 10 nopti. Te rog sa imi spui daca patul pentru copil era ok. Baiatul meu are 12 ani. Camerele sint mari, nu aveti poze din interior?

cam in cite minute se ajunge la plaja san antonio?

multumesc anticipat

carmen

[18.01.12 17:30:04]

@scarmen: Camerele nu sunt enorme, dar nici inghesuite. Patul de copil e foarte bun si pentru un adult. Majoritatea camerelor au balcon, la cele de la parter e chiar mare.

La plaja ajungi in sub 5 minute. Presupun ca mergeti acolo cu masina, asa e ok sa va plimbati pe toata insula, altfel orasul Potos e departe (cam 2 km)

Neaparat sa ajungeti la Paradise Beach, iar ca sa nu aveti emotii lasati masina sus pe sosea si coborati pe jos la plaja. E greu la urcat inapoi dar merita.

scarmen
[18.01.12 18:37:20]

multumes mult Oxigen

cu masina ajungem; ferry l-ati luat de la kavala sau keramoti? conteaza de unde? deci intr-un cuvint sa nu am emotii, locatie e ok? ; noi vrem liniste, plaja aproape...

inca ceva este LIDL pe insula? sau numai mici supermarket-uri?

in rest multumesc de recomandari

Delphinash
[14.02.16 11:52:07]

@Oxigen -

Observ ca ai fost in 2011 la Haus Elsa, an in care a fost renovata complet, de la mobila pana la usi/ferestre, bai... totul in stil modern. Mobila am regasit-o si la hoteluri de 4* din Thassos. Deci afirmatia ca e ca la tzara in interior mi se pare exagerata. probabil ca nu ati fost cazati in camere ca la tzara ca sa vedeti diferenta.

Toate camerele au balcon, nu doar majoritatea. Si camerele de la etaj au balcon mare, nu doar la parter.

Pe site intotdeuna camerele vor avea un alt aspect decat realitatea, pt ca trebuie sa fie facute in tip panorama pt a vedea detaliile, luminozitatea este diferita. Oriunde am mers in lume am gandit la fel, dar asta nu inseamna ca nu sunt poze adevarate. Au fost facute chiar in anul 2011 cand ati fost acolo, deci totul era nou nout.

La plaja san antonio se ajunge in 3 min de mers pe jos, indiferent daca sunt 150m sau 300m.

Sper sa nu va suparati ca am adus cateva precizari. Lumea trebuie sa fie corect informata, nu doar din punctul de vedere subiectiv al unei persoane, ci si obiectiv, al unei persoane care cunoaste detaliile.

NB Delphinash este (sau a fost) reprezentant al unității
Delphinash
[14.02.16 11:54:50]

@scarmen -

O camera are in jur de 13-14m patrati. E suficienta si pt o familie cu 2 copii si un copil. Cand sunt 2 copii foarte mici iarasi se poate sta. Daca nu, exista apartamente cu 2 camere sau o camera cu 4 paturi.

NB Delphinash este (sau a fost) reprezentant al unității
[18.02.16 15:54:31]

@Delphinash - Te rog citeste cu atentie.

" in realitate e "ca la tzara", cu o veranda in spate " se refera la curte nu la camere, si mai ales la asezarea vilei la cam 1 km de Potos in afara orasului. Astept o poza reala cu leaganele alea de pe iarba verde ...

Oricum era mult mai bine sa nu fie casa chiar la sosea ci putin retrasa. In ultima vreme e prea plin de ATV-uri. Si iarasi era bine sa fie in spate mai multe mese sa nu te inghesui cu toti colocatarii.

adryana, Delphinash, Oxigen, scarmen
Alte impresii din această RUBRICĂElsa Haus Studios and Apartments: