ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2014
ÎNSCRIS: 08.09.13
JUL-2014

Thassos / Potos / Haus Elsa - a doua oara

Salut,

Acum 2 ani am fost pentru prima data in Thassos/Potos/Pefkari - Hotel Esperia cu sotia, in luna Septembrie (am descris intr-un post anterior experienta pozitiva vezi impresii

Cu un grup de prieteni (4 familii, cu 3 copii cu varstele de 2/3/5 ani) am decis in Ianuarie 2014 sa revenim acolo.

Dupa ceva cautari, am stabilit sa rezervam HAUS ELSA din mai multe motive:

- este chiar vis-a-vis de plaja San Antonio care noua data trecuta ne-a lasat o impresie foarte pozitiva (muzica buna, plaja curata si amenajata, bar/taverna San Antonio)

- zona plina de verdeata, linistita (este la aprox. 600-800m de centrul Potos-ului)

- se poate ajunge la Potos pe jos in aprox. 10min, inclusiv la supermarket-uri/tavernele de pe plaja si nu strica un pic de miscare seara.

- recenziile altor familii care au fost acolo (de pe booking, trip advisor etc)

Perioada petrecuta: 07 Iulie - 15 Iulie 2014

Buget: aprox. 800-900 EUR / familie (fara cazare) - am cheltuit aprox. 100 EUR / zi fara sa ne abtinem de la nimic (inclusiv cadouri, mic dejun, excursii etc - vedeti mai jos)

Info detaliate despre drumul - şi traseul - până în Thassos puteţi citi aici

In rest, Thassos mi se pare o destinatie ideala pt cei care vor sa descopere Grecia/aproape de casa.

Fiind a doua oara acolo, am putut sa triem ce ne-a placut data trecuta si ce am vrut sa mai vedem:

Despre plajele din Thassos am scris pe larg aici, iar recomandările mele despre locuri de vizitat în Potos şi împrejurimi le puteţi citi aici.

Cazarea de la Haus Elsa este ireprosabila. Cum am mai spus, am cautat liniste, verdeata, loc de joaca pt copii, curatenie zilnica (schimba inclusiv prosoapele), frigider/ac/chicineta, mese/gratar in curte, sa putem sa ajungem la plaja San Antonio pe jos si foarte repede, etc. Recomand, cu toate ca am inteles ca anul asta pana in Septembrie este fully booked.

Inauntru arata bine, mobila este destul de noua. Patul si salteaua confortabile, ac merge in fiecare camera, exista si TV inclusiv cu ProTV International daca e cazul. Noi nu am deschis decat rar pentru ceva posturi muzicale.

Frigiderul si chicineta le-am folosit pt mic dejun (cumparat de la super market ceva de sandwish -uri, oua, lapte, cereala, apa, branza feta, legume etc). Chicineta are ceva ustensile de bucatarie, de stricta necesitate (2 ibrice, tacamuri, o oala, cani, pahare, etc etc). Tot aici am tinut ceva beri si sucuri pt seara, cand am stat mai mult dupa ce ne retrageam din Potos.

Noi am stat la etajul 2, am avut inclusiv balcon destul de mare unde chiar am dormit 2 nopti, a fost super (racoare, umbra, verdeata).

Sunt anumite camere mai mari si altele mai mici. toate au balcon, iar cea de la parter care a fost pt 2 adulti si 2 copii avea un balcon imens si o baie la fel. Sus la etaj baia are doar cabina de dus, dar suficienta pt dusurile zilnice.

In fircare zi se face curatenie temeinica, se schimba asternuturi/prosoape etc. Nu sunt mirosuri ciudate, canalizarea a functionat ireprosabil iar cea care se ocupa de vila vina aproape zilnic daca e nevoie de ceva, sau daca este sunata. (am avut ceva necesitati - inca o saltea mica pt un copil, un asternut in plus etc si a fost foarte prompta).

Geamurile si usa de la balcon au rulouri pt a face intuneric si plase de tantari daca se doreste sa se doarma cu ele deschise, cum am facut noi dupa ce opream a/c-ul. Fiind pozitionata intre vegetatie, vila nu tine asa multa caldura ca in alte parti.

Apa are un debit puternic la dus/baie/bucatarie, si este calda/fierbine mai tot timpul (am observat instalatii pe acoperis).

In perioada in care am stat noi, toate camerele erau ocupate, majoritatea romani.

Daca mai vreti detalii, puteti sa ma intrebati, am incercat sa cuprind cat mai multe info pt toti cei care vor merge pe Thassos, zona Potos.

Sper sa fie de ajutor celor care nu au fost inca sau care sunt pe punctul de a incepe vacanta acolo.

Cele de mai sus reprezinta punctul meu de vedere subiectiv.

Trimis de DeReSe in 16.07.14 09:50:48
Validat / Publicat: 16.07.14 10:48:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4838 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DeReSe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.07.14 10:38:39]

@DeReSe, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[16.07.14 10:47:00]

cloverina
[16.07.14 12:28:23]

Am asteptat cu nerabdare review-ul tau despre Haus Elsa, mai ales ca se pare ca gusturile ni se potrivesc (si noi am inceput experienta Thassos cu Hotel Esperia si apoi ne-am indragostit de San Antonio Beach). As fi preferat mai multe detalii despre Haus Elsa, sa stim daca este intr-adevar asa frumoasa si pe interior, nu doar pe afara.

Iar la cat de multe detalii ai dat, iti ieseau cu succes inca 2 review-uri despre drumul spre Grecia prin Shipka (mult controversat) si despre ce poti face in Thassos. Asa informatiile utile o sa se piarda intre multele recenzii de cazare, din pacate.

[16.07.14 13:49:31]

@cloverina: m-am grabit sa scriu cat e info proaspat in minte. O sa fac split in 3 review uri si mai completez, inclusiv cu info despre locatie/cazare.

[16.07.14 18:40:46]

@webmaster23: Salut, daca se poate sa editez acest post sa scriu exclusiv despre cazare, am spart acest articol in 3 sectiuni distincte pe care le-am trimis spre validare:

1. Drum spre/din Thassos

2. Plaje Thassos

4. Prin Potos si imprejurimi

As vrea sa sterg ce este postat acolo si sa ramana strict info despre cazarea de la Haus Elsa.

Multumesc,

[16.07.14 19:25:10]

@DeReSe: Felicitari pt prezentare.

Am o intrebare: bugetul de 390 euro a fost cazarea pe 8 nopti?

Am cautat si eu pe booking si am gasitpt 6 nopti, intre

6 -12 sept. fix 1800 euro?

O fi innebunit lupul??!!

[16.07.14 19:29:10]

@adrianaglogo: Noi am luat prin agentia (una mica) dar am rezervat din Ianuarie la Haus Elsa. 390 EUR am platit pt camerele duble, si 420 a fost pt studio mai mare (2 adulti cu 2 copii au fost acolo, adica un pat dublu si unul mic + spatiu mai mare si baia mai mare). Si da, pt 8 nopti.

Nu e cea mai buna varianta Booking pt Grecia, mai bine prin agentii sau pe cont propriu.

Sunt curios unde ai gasit 1800 EUR, tot la Haus Elsa??

[16.07.14 19:30:56]

@DeReSe:

foloseşte te rog funcţia SESIZARE - "acolo", la review-ul în cauză -- o găseşti imediat articol, afişată cu roşu, vizibil/ă

[16.07.14 19:33:04]

@DeReSe: Da, chiar acum am cautat, asa, de curiozitate.

Stiu ca nu e cea mai buna varianat prin booking, si eu caut direct la proprietar. Dar pur si simplu am fost curioasa sa vad proprietatea si asa am gasit acest pret!

probabil ca e o eroare, am mai gasit zilele trecute la nu mai stiu ce hotel pret de 6000 euro!

[16.07.14 19:49:46]

@adrianaglogo: Sigur ai in EUR setat booking? Mai mult ca sigur e o eroare, nu are cum sa fie peste 100 eur acolo in orice perioada.

[16.07.14 20:04:57]

@DeReSe: Da, in euro, m-am uitat atent! E o eroare, sigur.

Vezi la ce hotel scump ai stat?!!

cloverina
[16.07.14 20:29:01]

@adrianaglogo: Nu sunt erori, ci pur si simplu asa functioneaza Bookingul in unele cazuri (foarte des la greci).

Tind sa cred ca proprietarii hotelurilor/pensiunilor transmit Bookingului niste preturi ridicate, preferand rezervarea directa, fara comision.

Niciodata nu as recomanda folosirea bookingului pt litoralul grecesc.

Nu stiu de ce, dar grecii imi inspira incredere

Prefer sa discut cu ei pe mail.

[16.07.14 20:35:32]

@cloverina: Da, si eu am incredere in greci. De 4 ori am fost cu rezervare directa si a fost in regula, nu am avut nicio problema. De vreo 3 ori am ajuns cu mult inainte de ora "oficiala" de cazare dar ne-au dat camera imediat, sau cel mult dupa 30 minute.

E posibil sa fie ca tine, adica transmita preturi mari Bookingului.

[16.07.14 21:10:29]

Am ajustat review-ul cf indicaţiilor / dorinţelor autorului.

Ne-ai dat ceva de lucru, DeReSe (în ultimele 30 de min, cred că doar asta am făcut, nimic altceva...) - dar până la urmă din această segmentare a ieşit set de impresii mai bun, cu adevărat "de calitate".

E bine să învăţăm, însă, din această experienţă - pe viitor le vei scrie direct segmentate, saşa-i?

[16.07.14 21:23:18]

@cloverina: Buna, am impartit review -ul in 3 sectiuni, iar mai sus am detaliat despre Haus Elsa. Daca mai vrei detalii poti sa ma intrebi.

[16.07.14 21:25:46]

@webmasterX: De obicei organizez pe sectiuni, acum fiind proaspete info am sarit de la una la alta si am postat totul la o singura sectiune. O sa le scriu in Word dupa care impart si transfer, sa fie mai usor.

Multumesc de ajutor!

[14.02.16 11:34:14]

@adrianaglogo -

Cand vedeti astfel de preturi pe booking (la orice hotel/vila) inseamna ca nu sunt disponibile pe booking.

[14.02.16 11:39:45]

@DeReSe -

Tocmai am raspuns utilizatorului de mai sus ca aceste preturi mari pe booking inseamna doar ca nu mai sunt disponibile pe booking. Intotdeuana incercati si pe mail la hotelul respectiv, sa faceti o rezervare individuala.

Ma bucur ca v-a placut elsa haus. Pentru ca acum ma ocup personal de ea, va pot spune ca mobila nu este 'destul de noua' este chiar noua, toata vila a fost renovata complet in 2011, deci nu avea cum sa se invecheasca Toate baile au cabina de dus pt ca nu ar fi spatiu pt cada, ne straduim intr-adevar sa fie apa fierbinte mereu (uneori cand vila e plina... si asta se intampla tot sezonul... vin toti odata acasa si fac dus. atunci e normal sa se mai termine si apa din instalatii, fiind in mare masura bazata pe energie solara dar si pe petrol. Dar mereu veti gasi proprietara acolo sa va ajute la orice ora).

Oricum, multumim ca ne-ati ales si va mai asteptam

[14.02.16 11:42:44]

@cloverina -

Nu e vorba de transmiterea unor preturi mari doar ca sa se faca rezervari individuale. Pe booking nu se deschid toate camerele unui hotel ci doar cateva, fiecare proprietar deschide cate doreste. Cand aceste camere nu mai sunt disponibile, s-au ocupat deja, atunci raman pe booking cu un pret mare doar pt advertising, oamenii putand astfel sa vizualizeze respectivul hotel si sa caute alte modalitati de rezervare.

Petse tot in lume am vazut ca se intampla asta, nu doar la greci.

ami27
[29.12.17 21:42:25]

@DeReSe: buna! imi poti spune, te rog, daca la elsa exista si apartamente, dormitor separat si living cu canapea? multumesc.

[29.12.17 23:12:52]

Elsa are si apartamente formate din 2 camere duble separate, nu sunt cu living. Bucataria sI baia sunt pe mijlic sI ambele camere au balcon.

ami27
[30.12.17 10:54:10]