ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2011
PREȚ 105 ?
cu transport AUTOCAR

Descoperă Alanya

Alanya Tour

Deoarece anul acesta am ales ca destinatie de pe riviera turceasca Alanya, am spus ca ar fi pacat sa nu o si vizitam si sa aflam cat mai multe despre ea. Asa ca am ales (de la agentia de turism care ne-a adus la hotel) Alanya Tour-o zi "istorica si distractiva", dupa cum ne-a spus si ghidul.

La ora 8:30 a venit autocarul si in 30 de minute am si ajuns in port, unde ne-a asteptat cel mai mare catamaran turistic-Starcraft(pe 3 nivele) si 2 ore de plimbare pe Mediterana. In aceste 2 ore am facut 2 opriri pentru a intra in mare, am vazut 2 pesteri: Pestera Indragostitilor si Piratilor si am admirat peisajul Alanyei (Turnul Rosu, ruinele cetatii). Pe vapor a fost tot timpul o echipa de animatori, muzica, concursuri si o petrecere cu spuma.

Partea istorica a turului a constat in vizitarea cetatii Alanya, cetatea pe care, după legendă, Marc Antoniu ar fi oferit-o reginei Cleopatra, ca dar de nuntă. Datorita Cleopatrei Alanya dispune de niste plaje cu nisip fin aramiu adus cu vapoarele din Egipt; desi in apropiere plajele sunt majoritatea cu pietre.

Tot in acest tur am vizitat si o pestera "vindecatoare de astm"; calatoria s-a incheiat bineinteles intr-un bazar de unde am putut procura prosoape, dulciuri, cosmetice etc...

Trimis de ailynuka in 19.09.11 20:49:54
Validat / Publicat: 19.09.11 21:44:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

comelady [23.05.12 13:39:53] »

Poti sa ne spui si cat a costat excursia? Autocarul v-a adus inapoi la hotel? Multumesc

ailynuka [23.05.12 13:44:55] »

Excursia a costat 35Euro/persoana pret in care a intrat bineinteles transportul (hotel-port Alanya-apoi cu autocarul pana la cetatea Alanya-inapoi la hotel),plimbarea cu vaporul,biletele la cetate si pestera si un sandwich intr-un local de pe drumul spre Alanya.

ailynuka, comelady