ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2011
AUG-2011

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

De evitat

Scriu cele de mai jos in numele unui grup de prieteni de toate varstele, tineri, familii cu copii, cu varste intre 23 si 60 de ani, cu o pasiune comuna, care ne intalnim din toate colturile tarii de doua ori pe an, in diverse locatii din tara pentru a petrece un week-end impreuna.

In data de 06.07.2011 am facut o rezerva pentru perioada 12-14 august la Pensiunea Ambrus din Praid, in urmatoarele conditii negociate: 10 camere pentru perioada 12-14 august 2011, dintre care 4 cu baie proprie si 6 camere cu baie comuna (o baie la 3 camere), la pretul de 60 de lei pe zi pentru camerele cu baie proprie si 50 de lei pe zi pentru camerele cu baie comuna. Si o bucatarie si o sala de mese pentru folosinta exclusiva a grupului nostru. Am platit si avansul solicitat atunci de gazde. Practic, este vorba despre Pensiunea Ambrus 1 si Ambrus 2 (cabane din lemn, cu cate 3 camere si baie comuna) si 4 camere in Pensiunea Ambrus 3.

In data de 10 august, am sunat-o din nou pe proprietara pentru a ma asigura ca totul este in regula in legatura cu rezervarea noastra si mi s-a confirmat acest lucru.

In 12 august, dupa pranz, am ajuns la Praid 27 de oameni, din care 4 copii, din toate colturile tarii, cu 10 masini. Si atunci, in curtea pensiunii, a inceput un spectacol de un ridicol si o nesimtire pe care nu as fi crezut-o posibila din partea unor oameni care traiesc din turism.

Gazdele ne-au anuntat foarte senine ca grupul pe care il aveau in pensiune refuza sa elibereze cele 4 camere din Pensiunea Ambrus 3 si doresc sa mai ramana o zi. Si a inceput sa ne imprastie: 2 familii peste un deal, alta peste alt deal, si cealalta prin vecini, peste drum.

Un singur repros le-am facut in acel moment gazdelor (si singurul de altfel, pe toata perioada sederii noastre): acela ca ne-am adunat din toate colturile tarii pentru a fi impreuna pentru un week-end, iar ei ne imprastie prin tot Praidul.

De bucataria si sala de mese ce ne erau rezervate nu am putut beneficia, pentru ca ele erau ocupate de celalalt grup.

In atare conditii, am fost mai mult decat intelegatori si ne-am si inghesuit cum am putut pentru a servi cina pe terasa cabanei Ambrus 1, desi nu ne-a fost deloc placut sa plecam cu copiii si bagajele in brate, prin coclauri, peste dealuri, noaptea.

Scarile din lemn ale celor doua cabane sunt foarte abrupte, scartaie ingrozitor, iar in baia cabanei Ambrus 1 colcaie gandacii.

Apa calda in cele doua cabane se obtine de la boilere cu lemne, in care, daca iti aduci lemne si iti faci singur focul, ai apa calda, daca nu, nu.

In vila mare (Ambrus 3) exista centrala termica, dar apa calda am avut doar pana la ora 23, apoi deloc, pana a doua zi la pranz, cand am parasit pensiunea.

Am trecut peste toate aceste neajunsuri, pentru ca bucuria de a ne intalni din nou a fost mai mare decat toate aceste mizerii.

Poate ca am fi avut dreptul din partea gazdelor macar la o scuza, la o vorba buna, la un regret pentru cele intamplate. Ei bine, nimic din toate acestea. Gazdele nu s-au deranjat nici macar sa schimbe o vorba cu noi. S-au multumit doar sa ne supravegheze indeaproape de pe balconul propriei camere, precum niste gardieni vigilenti.

Duminica dimineata, inainte de a pleca sa vizitam salina, am vrut sa le platim cazarea. Pentru cele 4 camere de care nu am beneficiat in prima seara, ni s-a cerut acelasi tarif de 60 de lei pe zi, desi conditiile in care am dormit au fost mult sub cele de care ar fi trebuit sa beneficiem. Si mai mult decat atat, pentru ca nesimtirea sa fie maxima, gazda ar fi vrut sa mergem fiecare, din nou peste dealuri si coclauri, pentru a ne plati cazarea pe unde ne imprastiase in prima seara.

La intoarcerea grupului de la salina, in jurul pranzului, desi nu scosesem inca bagajele din camere, am avut neplacuta surpriza ca gazdele, in lipsa noastra, sa intre in camere si sa scoata lenjeria.

Per total, impresia generala a fost ca i-am deranjat. Si promitem sa nu o mai facem niciodata. Pacat de locurile absolut superbe si de oamenii extraordinari pe care i-am cunoscut in Harghita si Mures!!!

Suntem un grup de oameni seriosi, cu joburi serioase, cu familii si copii. Este a treia oara cand organizam astfel de intalniri si avem numai cuvinte de apreciere pentru gazdele anterioare pe care le-am avut la Arpasu de Sus si la Bran.

Numai bucuria de a ne revedea ne-a facut sa depasim tot acest comportament mizerabil al familiei Ambrus, care nu are ce cauta in turismul romanesc!!!

Nici unul dintre noi nu va mai calca vreodata pe la Pensiunea Ambrus din Praid.

Si nu recomandam nimanui sa o faca.

Cele de mai sus au fost transmise si la CJPC Harghita si inregistrate cu nr. 349/19.08.2011. In raspunsul primit se precizeaza urmatoarele:

"Inspectorii Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Harghita au contactat operatorul economic reclamat, intocmidu-se Proces Verbal de Constatarea Contraventiei nr. 261/1122/2011. Reclamatia dumneavoastra s-a dovedit a fi intemeiata."

Nu ma intereseaza cat de mare a fost sanctiunea si pentru care din (multele) motive. Nu asta am dorit, ci doar sa trag un semnal de alarma,

Astfel de atitudini NU au ce cauta in turism si tot ce vreau e sa nu mai pateasca si altii ceea ce am patit noi la Pensiunea Ambrus din Praid.

Trimis de Black Daniel in 18.09.11 22:06:40
Validat / Publicat: 18.09.11 23:11:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR]. A mai fost în/la: Arpasu de Sus, Casa Sofonea Bran (Simon), Pensiunea Laura

VIZUALIZĂRI: 2230 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Black Daniel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.09.11 22:21:04]

@Black Daniel: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

roshu2
[29.10.11 11:14:43]

Buna ziua,

Pana sa citesc acest review eram tentat sa aleg aceasta pensiune ca locatie de Revelion pt grupul nostru de prieteni. Va rog sa-mi confirmati daca este vorba de pensiunea din link-ul de mai jos deoarece pe site-ul indicat de dvs apar alte fotografii cu Pensiunea Ambrus... Va multumesc anticipat!!

NOTA WM: link-ul cu pricina a fost şters, întrucât încalcă regulamentul. Îl poţi însă trimite autorului prin mesaj privat.

Black DanielAUTOR REVIEW
[30.10.11 16:38:59]

@roshu2:

Buna ziua,

Pensiunea din linkul pus de dvs. este a fratelui gazdei unde am fost noi. Cele doua locatii sunt vecine. In prima seara, cand ne-a imprastiat prin tot Praidul, am ocupat doua camere si in locatia aia. Doar am dormit acolo, iar dimineata am plecat. Atat.

Am fost cazati la mansarda din lemn cu scara exterioara. Ce pot sa va spun este doar ca acele camere sunt incredibil de mici, doar 2 paturi (ce-i drept, destul de confortabile) si un culoar de 30-40 cm intre ele. Atat. Baia si WC-ul sunt comune si sunt in exterior, se coboara niste trepte din lemn care scartaie ingrozitor. Sunt 2 incaperi separate : o cabina WC si o cabina de dus. Si o chiuveta in exterior, "la vedere", in aer liber (!!!). A fost o placere barbieritul de dimineata cu spectatori care isi asteptau randul la cele 2 cabine. Baia arata intr-un maaare fel... plina de rugina si cu o perdea de dus jalnica. Apa calda a fost OK, atat seara, cat si dimineata.

Sper sa va fie de folos aceste informatii.

Eu am fost o data acolo, si nu m-as mai duce a doua oara nici daca m-ar plati ei.

[13.01.13 13:23:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Ambrus 1,2, 3 (Ambrus Arpad) [Praid]" (deja existentă pe site)

Din păcate există în Praid mai multe pensiuni cu numele Ambruş - cu proprietari diferiti! - ceea ce induce o ambiguitate regretabilă, tuturor.

Black Daniel, roshu2