ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2011
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 18.09.11
AUG-2011

Către satisfăcător

Muntenegru - sau pomul lăudat.

hai să vă spun câteva din experiențele mele în SERBIA ȘI MUNTENEGRU... După cum știți, ca tot românul care se respectă, mi-am făcut vacanța în... străinătate, exact. Mai întâi a fost moda cu telefoanele mobile, apoi toți ne-am luat așa ceva... apoi faza cu n-ai cont pe facebook, nu exiști... iar acum e moda cu vacanțele afară. ca să nu deviez de la subiect, să vă povestesc despre mica mea excursie de aproape7 zile în Serbia și Muntenegru. DRUMUL A FOST DESTUL DE LUNG ȘI OBOSITOR, atât la dus, cât și la întors. Am fost 2 persoane, am ales traseul TÂRGOVIȘTE-CURTEA DE ARGEȘ-RM. VÂLCEA-VOINEASA-TÂRGU JIU-BĂILE HERCULANE. Știu că am ocolit dar decât să merg prin Craiova-Drobeta, am ales cel mai frumos traseu până la ieșirea din țară. Deși unele porțiuni de drum (Câmpulung - Curtea de Argeș erau foarte proaste, unele erau perfecte, o plăcere să mergi pe astfel de drumuri, și mă refer la drumul spre Băile Herculane, dinspre Târgu Jiu, proaspăt asfaltat în mare parte. Pe drum, am întâlnit multe mașini cu numere de RO, cam una la 100 de mașini, să zicem. Evident, la intrarea în România erau sute de mașini de Mehedinți, dar care cel mai probabil au fost doar în Serbia pentru cumpărături. Erau și câteva Dacii 1310, Nova, dar, În rest, toți românii cu care m-am întâlnit pe drum aveau q7, x5, exact cum mă așteptam, genul oameni cu bani mulți, și aruncă în stânga și-n dreapta fără să le pese. Eu am mers cam 3000 de km din Prahova până în Risan și înapoi. Am socotit că am cheltuit undeva în jur de 8-900 euro, dar am dormit 5 nopți... prima dată lângă cetatea golubac, pe malul sârbesc, la o familie de vlahi, unde cu 20 euro pentru cameră dublă, aveam dvd, tv lcd, priveliște bună, dar apa caldă venea greu și curgea foarte puțin... În rest, am dormit cu 30 euro/noapte pentru 2 nopți, o dată după podgorica și altă dată undeva spre herceg novi. Ultimele 2 nopți le-am petrecut în perast cu 20 euro/camera dublă, la o casă veche. Evident, erau locuri și cu 60 euro pe noapte și cred că puteam să dau 60 euro pe noapte, dar eu aveam nevoie să dorm, nu să mă sparg în figuri. ideea e că în muntenegru nu am avut nicăieri tv în cameră, numai lângă podgorica, un tv antic, din lemn, care nu funcționa... în România, la 80 ron/noapte ai cel puțin tv clor. Asta pentru cei care se tot plâng că serviciile în România sunt proaste... vreau să le spun că dacă ar fi să compar serviciile din Ro cu cele din MNE la prețuri similare, România iese învingătoare și nu o spun din patriotism.

Oricum, cred că nu o mai merg prea curând în altă țară în vacanță. Am plecat la 9 dimineața, luni din Risan și am mers continuu peste 1000 km, și am ajuns acasă epuizați, înțepeniți după mai mult de 24 de ore de mers aproape continuu fără pauză. Numiți-o cum vreți, dar numai distracție nu e asta.

Mai am multe, multe de povestit, și multe pozeeee...

să continui... m-am gândit la plusuri și minusuri, ale celor 2 țări... mai întâi, să încep cu plusurile...

- în serbia, dar mai ales în crna gora sunt foarte multe tuneluri, unele lungi chiar de câțiva kilometri...

- sârbii au autostrăzi destul de bune, se merge ok, și nu sunt chiar scumpe, având în vedere că nu plătești vignetă la intrare. am plătit 2 euro la dus și 1,5 euro la întors pentru a folosi 2 porțiuni de autostradă.

- în muntenegru, nimic mai spectaculos ca în România, în afara canionului care se află între graniță și podgorica, precum și faptul că au munți lângă mare, ceva ce la noi nu există, dar și orașe vechi deosebite... kotor, perast, poate chiar ulcinj

- nu știu dacă e neapărat un plus, dar și pe la sârbi și muntenegreni vezi prin sate, orașe, munți animale, tot felul... câini, pisici, oi și chiar vaci... prin muntenegru, chiar trebuie să faci slalom printre vaci... și din păcate, ca și în românia, multe animale moarte pe drumuri - iepuri, câini, pisici (de fapt astea ar fi minusuri, sau... asemănări cu România)

și, traversând o mare parte din aceste țări în traseul nostru, am făcut și o listă de minusuri:

- cred că sârbii dar mai ales muntenegrenii sunt cei mai slabi șoferi... nu semnalizează niciodată, merg cu viteză, depășesc pe linie continuă, în curbe, nu de puține ori noi a trebuit să le facem loc ca să intre în coloană, altfel se puteau buși...

- au și ei... băieți care n-au teamă de poliție... pe un canion, un audi rs ne-a depășit și cred că avea pe puțin 200km/h

- pe lângă porțiuni perfecte de drum, au și drumuri peticite, iar sârbii, în zona unde trăiesc români au niște drumuri care lasă de dorit... pline de denivelări, gropi, ca în evul mediu... în restul țării, drumurile sunt aceptabile

- în crna gora, poliția e mereu prezentă... nu este boschet în care să nu stea pitit un echipaj de poliție, mai ales că au niște limite idioate de viteză-10, 20, 30 km/h pe porțiuni unde se merge lejer cu 60km/h. bineînțeles, ai lor nu respectă nimic...

- nejustificată așa zisă taxă de ecologizare pt. o țară cu o suprafață așa de mică. mai ales că te obligă să o iei pe un an

- ca și la noi, se construiește haotic, mai puțin pe litoral, unde casele au o arhitectură mai deosebită... dar în rest, se construiește peste tot, în orice colț de țară... și înghesuit, cam ca la rânca, la noi.

între serbia și crna gora se lucra la un tunel așa că la dus am așteptat pe puțin o oră, iar la aceeași vamă, un vameș de acolo ne-a deschis portbagajul la mașină, s-a uitat rapid și ne-a lăsat în pace, la fel întâmplându-se și între serbia și România la întoarcere.

și ce mi-a mai atras acolo atenția a fost că ăia aveau multe sandero, logan, duster la taxi, la ambulanță chiar. de fapt, în aceste 2 țări cred că am văzut mai multe Dacii decât în România... am văzut și câteva solenza cu numere de podgorica sau beograd, chiar și dacia 1310 pick-up și berlină, zâmbetul lui Iliescu...

Traseul meu, de la Porțile de Fier, a fost cam așa... Golubac - Belgrad - Cacak - Uzice - ZLATIBOR - Podgorica - Bar - Ulcinj - Bar - Budva - Kotor - Perast - Risan, și m-am întors prin altă parte, prin NIKSIK, Care e un fel de Motru (am vizitat fiecare stradă din oraș), apoi Prjepolje - Uzice - Cacak - Kragujevac - Zajecar - Bor - Kladovo - Drobeta - Craiova - Pitești - Târgoviște.

precizez că am rămas plăcut surprins de starea drumurilor de la Drobeta la Ploiești... inclusiv o porțiune din A1-PITEȘTI-GĂEȘTI. CA SĂ NU MAI ZIC că de când n-am mai fost pe aici, situația s-a îmbunătățit... am traversat Drobeta, Craiova, chiar și Slatina pe drumuri bune, oricum mai bune și mai bine semnalizate decât în yugoslavia. Giratoriile, intersecțiile, bulevardele largi, asfaltul neted... de departe, CRAIOVA mi-a plăcut cel mai mult, mai ales că a trebuit să ocolim puțin că se lucra și am văzut că în centru sunt multe clădiri faine.

Prin Yugoslavia, ca orașe, mi-a plăcut Bar, Belgrad, și probabil PODGORICA și Kragujevac (astea le-am prins pe noapte)

de asemenea, în budva și bar am prins niște cozi infernale... 10 kilometri îi făceai într-o oră, mergeai numai în a-ntâia, mergeai 2-3 metri, apoi stăteai 2 minute... asta pentru că acolo, în țara aia mică, vin turiști cu mașinile din toată europa.

și, cu excepția supermarketurilor mici pe care le au, în MNE e cam scumpă mâncarea și băutura, la terase. la suprmarketuri au prețuri puțin mai mari ca la noi. sucurile lor, precum și chipsurile, berea mi s-au părut bune, dar pateurile, roșiile, brânza erau necomestibile. de fapt, am și aruncat câteva roșii, de gustoase ce erau. și acolo costă și de 10 ori mai mult ca roșiile noastre, de la țărani. ai noștri au ajuns să arunce roșiile, iar alții vând niște porcării la prețuri nesimțite. apoi am mers îtr-o piață, și acolo prețuri mari, dar măcar acolo roșiile erau bune. de remarcat ca muntenegrenii vând lactate, cărnuri în piețe, le țin în soare... dar nefiind în UE nu au treabă cu normele, deși moneda lor e, ciudat, euro.

nu e totul lapte și miere, cum au unii impresia...

eu am pozat doar ce e frumos, dar am văzut și pe acolo orașe care arată mult mai rău ca Oltenița, să zicem.

, muntenegru nu m-a impresionat doar pentru simplul fapt că e în străinătate... pe principiul ăsta, și în somalia ar fi frumos... erau atât de multe gunoaie că pur și simplu nu puteai face abstracție de ele. și nici nu mi se pare o țară foarte interesantă... trăiește numai din turism, ca cipru, ca malta, are și suprafață mică...

dar pentru plajă e destul de ok, având în vedere că are mare și munte... bine, eu am făcut plajă la risan, acolo era mai degrabă ca un fel de lac, așa m-am simțit, înconjurat de pământ în toate părțile...

Trimis de Romania4EVER in 18.09.11 18:34:14
Validat / Publicat: 18.09.11 19:41:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 9764 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Romania4EVER); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 kotor

[18.09.11 18:52:53]

Aş aprecia dacă ai reuşi să editezi şi să scrii denumirile de locuri geografice cu majusculă iniţială, aşa cum este corect.

În plus, ar fi bine să afli că Yugoslavia ca stat s-a desfiinţat din secolul XX. De asemeni, e bine când te referi la o ţară străină, să utilizezi denumirea ei din limba română, nu cea de pe plăcile de înmatriculare sau cea din limba lor.

Mulţumesc,

roth
[18.09.11 20:10:47]

Uite si un rw cu destule date turistice, dar destul de greoi de citit datorita felului in care e pus in fraza/text totul

Oricum se pare ca ai ce spune, ai umblat ceva, esti pe concept low ceea ce e destul de util pentru multi, insa trebuie sa mai lucrezi la "stil literar/ asezare in pagina"

Nu inteleg acest maraton de rw/titluri, doar tu stii, insa pe viitor nu ar strica sa povestesti pe indeleta ca la o bere intre prieteni, cand se deapana amintiri, eventual sa revii cu ecouri acolo unde crezi ca nu e totul spus.

Nicu CONS. ONORIFIC AFA / MUNTENEGRU
[18.09.11 21:01:33]

Muntenegru, pai astia traiesc din turism, daca nici aici nu a fost frumos de ce ai mers?

Eu am fost de doua ori in acelasi an, vrei sa spui ca la Mamaia e mai frumos?

Oare de ce in Muntenegru moneda e euro cu toate ca ei nu sunt in UE, noi suntem si nu avem euro.

Sau chiar crezi ca litoralul nostru e peste al lor?

Eu cind vreau sa merg la mare am doua posibilitati de ales ca si distanta-Muntenegru si litoralul nostru.

La noi nu am fost DE MULT si nici nu merg curind, oare de ce?

Astept sa scrii si despre o tara unde turismul e mai de calitate (servicii si peisaj) fata de cum e la noi.

Eu am fost in citeva.

[18.09.11 21:09:13]

nu pot răspunde la aceste întrebări fiindcă risc să fiu suspendat de pe site. dar voi încerca.

avem locuri prea frumoase la noi în țară ca să batem sute de mii de kilometri ca să facem baie în zanzibar... chiar și ăia de la TOP GEAR, când au fost pe TRANSFĂGĂRĂȘAN, s-au minunat.. doar că suntem prea orbi, manipulați și îndoctrinați să ne facem vacanțele la bulgari, turci, mai ales de.. ăia din televiziuni (vezi pro tv și altele). și să fie clar, fără câteva mii de euro de tocat n-ai ce căuta în străinătate (cam 1000 de euro ar fi un buget de sărac), de unde rezultă cu nu oricine își permite o vacanță în străinătate, ci numai cei cu venituri mari (politicieni,patroni, și mai puțin doctori, profesori etc)

Deci în general cei bogați își permit pe criza asta să se lăfăie mai știu eu pe unde, pe iahturi, prin maldive... un tip care muncește din greu pentru banii săi nu cred că și-ar cheltui banii pe vacanțe scumpe afară.

nu cred că un profesor, un medic, un polițist, sau cineva cu venituri sub 3000 ron/lună s-ar duce la mare în altă țară decât în România, poate doar la bulgari că-i aproape

eu în Muntenegru m-am descurcat cu vreo 8-900 euro, 2 persoane, dar dormind numai 5 nopți și mergând cu mașină pe motorină care consumă 5l/100km.

dar m-am abținut de la multe, că altfel nu mă descurcam... și am ajuns la concluzia că mai bine merg la mare în România și mă respect, decât în străinătate, unde pentru bani mai mulți să mă simt ca la închisoare.

Andox
[18.09.11 21:31:56]

Iti spun eu ca foarte multi se duc in strainatate. Si nu numai in Bulgaria ci si in Grecia, Turcia, Croatia etc.

Poate ca este putin mai scump decat pe litoralul nostru dar gasesc servicii infinit mai bune.

[18.09.11 21:39:57]

iată ce spune un muntenegrean despre România:

Romania have one of most beautiful nature since of Europe! very very nice thread neighbors

DoreD
[18.09.11 21:40:45]

servicii infinit mai bune este, fireste, o exagerare. Poate gasesc servicii ceva mai bune, poate gasesc servicii ceva mai proaste, de-asta petrecem ceva timp pe site-ul AFA, sa vedem cine ce a mai gasit prin lume.

Romania4EVER, am citit cu multa placere review-ul tau, care-mi confirma impresia pe care mi-a lasat-o Muntenegru. Poate nu am ajuns in locurile potrivite, inca mai caut

[18.09.11 21:42:42]

eu unul am văzut cam tot mai puțin Tivat și cetinje... în fine, trăiască România și românii mei!

argemi*
[21.10.11 10:30:51]

“Travel is fatal to prejudice, bigotry, and narrow mindedness” - M. Twain

gheisa
[21.10.11 22:39:32]

sincer, eu am cu totul alta parere despre Muntenegru. Am fost si in Becici, Budva, Kotor, Ucinj, dar nu am vazut mizerie deloc. Poate pe unele plaje din Ulcinj, dar nu la plajele private ale hotelurilor. Sunt de acord cu "abilitatile" soferilor, dar in rest nu prea. Referitor la peisaje nu sunt de acord ca putem asemana cu Romania, iar un plus pt ei e faptul ca tara e mica si poti vizita f multe locuri intr-un timp scurt, asta datorita si drumurilor f bune, nu ca la noi, sa iti ia o vesnicie de la un obiectiv turisic la altul... de la munte la mare nu mai vb de distanta... eu am fost in extraseon si a fost foarte ieftin, mai ales ca poti alege si apartamente/vile cu 129 euro/persoana/ 7 nopti si mic dejun inclus (Apart Bonita - Ulcinj) -ceea ce la noi nu cred ca putem vb de asa tarife, mai ales in statiuni turistice...

La fel cum mai zicea inca cineva, poate nu ati ajuns in locurile potrivite... eu nu am petrecut f mult timp intr-un singur loc, am fost pe multe plaje, in locatii diferite si am ramas impresionata de ce am vazut...

Depinde de fiecare ce asteptari are (nu poti compara Muntenegru cu Romania, asa cum nu poti compara Coasta de Azur cu Muntenegru...

Iti doresc multe concedii reusite

[22.10.11 09:00:41]

în general femeile sunt mai ușor de impresionat. Dacă nu mi-a plăcut așa mult Muntenegru (Serbia), e o crimă?

tirol
[16.05.12 11:31:32]

Buna ziua,

Am o dilema, sper sa ma ajute cineva. Va rog sugerati-mi care varianta de traseu sa aleg spre Cacak, pornind de la Paracin?

1. Zajecar->Paracin->Kragujevac->Cacak

2. Zajecar->Paracin->Krusevac->Kraljevo->Cacak

As aprecia si variante de traseu optim si spectaculos, de la Cacak->Kotor

Va multumesc,

meur
[16.08.12 21:03:39]

@gheisa: sunteti din partea (ag.turism)?

traian.leuca †
[12.09.12 09:37:11]

Suntem o familie de pensionari, avem pensie fix 3000 RON/luna si am vizitat in trei ani multe tari si orase din Europa (Serbia, Croatia, Slovenia, Austria, Italia, Ungaria, Cehia, Slovacia, Germania, Franta, Anglia) si evident aproape toata Romania in punctele turistice importante.

Avem o tara frumoasa, locuri minunate, insa am vizitat si unele locuri pe care noi nu le avem (as aminti aici doar lacurile Plitvice-Croatia sau cheile Vintgar-Slovenia) Cu acest buget, planificat cu 10 luni inainte (rezervari hotel cu anulare gratuita prin BOOKING. COM) reusim sa vizitam pe perioade scurte de 7-8 zile multe locuri cu 450-500 euro/minivacanta. Pentru vara 2013,9 zile in Serbia, Muntenegru, Croatia, avem rezervate 5 hoteluri cu 160 euro (media 18 euro/noapte)

Bogdan888
[26.07.14 12:13:42]

sal

faza cu televizorul ma frapat... pai decat sa te duci pana in muntenegru sa te uiti la TV... mai bine stai acasa si nu te costa decat curentul si eventual cablul.

Mai este un aspect depinde si de om ce intelege prin frumos... daca cineva a fost toata viata pe litoral la noi... s-ar putea odata scos din Romania si dus la alta mare sau ocean... sa nu se simta in largul lui si sa nu ii placa.

Degeaba ii dai peisaje din Muntenegru, apa si plaje din Grecia, istorie din Venetia, daca nu razbate Guta si Adrian din boxe... vacanta nu are farmec.

Vino in Muntenia... pe o raza de 100 km in jurul Bucurestiului nu ai ce vedea.

bye

argemi*, Bogdan888, DoreD, gheisa, meur, Nicu, roth, tirol, traian.leuca