ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2011
ÎNSCRIS: 11.09.11
AUG-2011

Cu masina la Kusadasi

Salutare,

In primul rand tin sa multumesc celor care au postat review-uri, acestea sunt de mare folos. Doresc sa mai adaug cateva impresii despre calatorie care nu se gasesc (explicit) mai sus. traseul ales: Bucuresti - Giurgiu- Ruse- Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Haskovo- Edirne- Cannakale- Troia- Izmir - Kusadasi.

Despre drumul din Bulgaria:

- asigurati-va ca aveti o harta unde localitatile sunt trecute si in slavona, exista zone cu un singur indicator "european"

- schimbati in leva bani de motorina si alte mici cumparaturi, altfel iesiti in pierdere

- intre V Tarnovo si Stara Zagora este o portiune muntoasa cu ceva politie, asa ca aveti grija

- in zona Zagora sunt destul de putine marcaje, se si lucreaza la drum, cautati pe harta urmatoarea localitate mica, aceasta apare pe cateva indicatoare

- alimentati in vama sau in apropiere, asa cum a fost descris de ceilalti soferi

Despre Turcia:

- procedurile din vama au fost descrise de predecesori f bine, eu am avut masina pe numele parintilor dar nu a fost nici o problema

- drumurile sunt f bine semnalizate si marcate

- exista radare, am reusit sa nimeresc unul, am dat bacsis 20 de euroi

- schimbati in lire pt trecerea cu bacul si alte cumparaturi, dar nu imediat langa vama

- nu exista bon de casa la schimb valutar, nu se cer documente - si eu am fost putin reticent dar se pare ca asa e procedura

- parcarile din Cannakale costa, nu sunt incluse in pretul hotelului - 8 lire/ noapte

- vizita catre Troia se poate face direct urmand indicatoarele - costa 15 lire/ persoana

- dupa Izmir nu am mers pe autostrada (in afara celor 10 km unde se suprapune cu europeanul)

- am folosit ruta Torbali- Selcuk - Kusadasi pentru ca e gratuita, iar drumul impecabil

- am alimentat la lanturi turcesti - Petrol Ofisi - mai ieftin ca Shell

- am avut nevoie de schimb de ulei deoarece masina e in garantie - se face la statiile de carburant mai mari - 20 lire

- se merge destul de tare, dar nu am vazut accidente

- soferii turci sunt destul de indisciplinati, nu semnalizeaza mai deloc, sau se baga din drumuri laterale, forteaza uneori la " cedeaza trecerea "

- preturile sunt discutabile in orice magazin, carburantul nu

- in rest Turcia mi se pare destul de sigura

Calatorie placuta!

Trimis de gvaly in 18.09.11 12:42:17
Validat / Publicat: 18.09.11 15:52:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gvaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.09.11 15:52:18]

@gvaly: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

stefanbuzatu
[18.09.11 17:28:24]

- sa stii ca in Bulgaria se poate plati motorina cu cardul si atunci nu te ''ard'' bulgarii la bani.

- ideal este sa alimentezi la Shell, carburantul este ceva mai scump dar mult mai bun.

gvalyAUTOR REVIEW
[18.09.11 21:55:56]

nu am folosit cardul in bulgaria de frica

- ce intelegi mai bine la shell = cum faci comparatia cu celelate statii? eu am alimentat de la petrol ofisi si nu am avut nici un fel de problema, nici consum crescut nimik... am vazut ca alimenteaza destule masini acolo

stefanbuzatu
[19.09.11 19:12:28]

multi turci (unii dintre ei prieteni) mi-au spus ca motorina de la Shell este mai buna.

Este posibil si sa greseasca.

Cat despre plata cu cardul, mai sunt romani care au platit cu cardul si n-au fost probleme.

gvaly, stefanbuzatu
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Kusadasi: