ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2011
ÎNSCRIS: 10.09.10
SEP-2011

Către satisfăcător

Circuit Beijing-Xian-Shanghai

Salut. Tocmai m-am intors dintr-o calatorie din China- Beijing Xian Shanghai si as vrea sa va scriu cateva lucruri care le consider de un real folos pentru calatoriile voastre. Ma voi referi strict la lucruri practice cum ar fi metrou transport mancare etc. si sa va descriu daca imi va mai ramane timp si obiectivele care le-am avut.

Am avut cumparate bilete de avion din tara pentru ruta bucuresti moscova beijing si shanghai moscova bucuresti cu compania aeroflot. O companie care intarzie foarte mult care stai in avion pana sa decoleze cu orele mai precis la shanghai am stat in avion o ora jumatate ca sa putem pleca mai departe. Celelalte bilete de avion beijing xian si xian shanghai le-am cumparat din china iar pretul unui bilet de avion este ca la noi in jur de 200 si ceva de dolari un bilet de persoana. Am ales aceasta varianta deoarece nu am avut prea mult timp sa ne plimbam cu trenuri si faze de astea.

Am avut un sejur de 9 zile: 4 zile in beijing una in xian si 4 in shanghai. deci biletele de avion pentru doua persoane ne-au ajuns in jur de 600 si ceva de dolari. acolo 1 dolar=6.31 yuan. am avut cazare in beijing la un hotel care se numeste jingyi hotel foarte aproape de statia de metrou si de un supermarket de unde nu-ti puteai cumpara nimic de mancare. mancarea era un dezastru din soia si alte porcarii foarte rea la gust. am gasit niste pulpe gen kfc acolo si am mancat din alea plus mancat la mcdonalds si kfc la greu. am avut numai micul dejun asigurat. conditiile din hotel foarte bune dar nu stau deloc bine cu igiena. este foarte murdar. la prima vedere totul pare curat si frumos dar de fapt nu este asa. prietenul meu a facut o infectie de la asa ceva foarte urata care s-a soldat cu o operatie in shanghai din cauza microbilor. deci hotelul era aproape de statia de metrou si de supermarket. cu ei nu te poti intelege absolut deloc. nu vorbesc engleza. la taximetristi trebuie sa le arati o hartie pe care sa scrie destinatia unde vrei sa ajungi dar nimeni nu-ti garanteaza ca stie sa citeasca. la receptie stiu engleza dar mai greu. aproape de-abia o rup. e bine sa schimbi dolarii la receptie sau la banca.

cu metroul te deplasezi foarte rapid ori si unde doresti sa mergi. distantele sunt foarte mari ai de mers foarte mult cu metroul pana acolo ceva de genul 20 de statii de metrou cam o ora si jumatate pana in centru. obiectivele nu sunt restaurate deloc nu poti intra in ele sa le vezi. per ansamblu arata ok dar n-ai sa vezi asa cum e in europa restaurate si chestii de astea. ei put foarte tare se imbrancesc la metrou daca mai nimeresti si la o ora de varf tre sa ai grija ca ei calca pe tine efectiv.

in xian am ajuns cu avionul. am luat un autobuz de la aeroport pana la hotel care era in centru iar statia de ajuns la hotel era chiar ultima statie. hotelul se numeste bell tower dupa un templu care este fix in fata hotelului in centru. camera foarte mica iarasi jegoasa aparent arata bine dar in detaliu cam pute.

aglomeratie foarte mare o clima sub tropicala umezeaza aglomeratie. semnul rosu al semaforului si trecerile de pietoni sunt asezate doar de decor acolo. ne-am cazat la hotel apoi am plecat inspre gara unde citisem ca se poate lua autobuzul pana la soldatii de teracota. am intrebat la hotel ce autobuz se poate lua pana la gara si ne-au zis de la receptie. este vorba de autobuzul 607 iar cobori acolo unde vezi semnul scris xian gara;)) la gara am cautat autobuzul care este undeva in partea de vest a garii. nu au nimic amenajat pentru transportul pana la soldatii de teracota. mergi cu transportul in comun un autobuz local. faci cam vre-o 2 ore si ceva pana acolo. e in afara orasului. iar in shanghai am fost cazati la best western pudong sunshine hotel. un hotel bun dar foarte departe de statia de metrou si de supermarket.

daca mai aveti nevoie de detalii va stau la dispozitie. o zi placuta!

Trimis de aggguilera in 18.09.11 11:38:01
Validat / Publicat: 18.09.11 13:15:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CHINA

VIZUALIZĂRI: 2964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aggguilera); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.09.11 13:28:44]

Interesanta vacanta, gasesc util review-ul celor care studiaza o astfel de destinatie.

Rubrica a fost redenumita 'La pas prin China Imperiala', pentru a permite eventuala acumulare aici si a altor reviews-uri, din alte eventuale astfel de circuite.

station5*
[18.09.11 18:59:23]

ptr mine este f util review-ul ptr ca este urmatoarea mea destinatie: Beijing, shanghai, hong kong

te rog, cnd ai timp, da-ne te rog detalii practice si despre shanghai

o mentiune: ff ieftine biletele de avion ati gasit! noi nu am gasit sub 500euro/pers

multumim

station5*