ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2011
ÎNSCRIS: 05.09.11

Despre plecarile in grup de 3 sau mai multe masini

Ceea ce veti citi mai jos s-ar vrea un fel mic "tutorial" legat de plecarile cu alai catre anumite destinatii accesibile noua romanilor cum ar fi Bulgaria, in primul rand si apoi Grecia. Despre Bulgaria nu cred ca are rost sa vorbesc deoarece suntem vecini si ajungem in maxim 3 ore de pilda, la Albena (atentie, daca iesim din tara pe la Ruse, nu pe la Vama Veche) ci o sa spun cateva cuvinte despre plecarile spre Grecia.

Am gasit si citit pe multe forumuri topciuri similare in genul "Plecam impreuna? " sau "Lista celor care pleaca in data de... " s. a. m. d. unde recunonsc, candva m-am "abonat" si eu in vedere plecarii repet, cu alai, probabil speriat de "rautatea" politistilor bulgari pusi pe capatuiala cand vine vorba de masini cu numere de Romania. Am fost chiar de 2 ori impreuna cu altii (a se intelege ca la un moment dat ne-am despartit, prin Grecia, fiecare avand alta destinatie), astfel ca mi-am putut face o umila parere despre mersul in coloana.

Asadar, haideti sa vedem care sunt partile bune dar mai ales, care sunt partile rele.

In speranta ca nu voi deranja prea tare si nu se va simti nimeni cu musca pe caciula, voi incera un scurt rezumat al acestor deplasari, fara sau dau nume, trasee sau locatii.

Partile bune

1. In majoritatea cazurilor, cei care aleg sa mearga insotiti, o fac deoarece sunt pentru prima data intr-o tara straina si le este un pic teama de necunosut sau de Bau-Bau, cum spunea fii-meu cand era mic (de altfel denumire stiuta tot de la mine). Cu alte cuvnte, este un lucru bun s-o faci.

2. Nu au auzit ca s-a inventat GPS ori au considerat ca nu merita efortul financiar 200-700 lei maxim functie de model, astfel ca plecarea in coloana li se pare cea mai buna inventie de la inventarea rotii.

3. In caz de avarie, accident, pana de cauciuc sau pana prostului, cataclism, 2012 sfarsitul lumii, etc. cu siguranta se va gasi cineva care sa-i ajute (macar cu un sfat).

4. Aveti parte de caterinca, veselie, mai ales pentru cei care pleaca inarmati cu statii de emisie / receptie de tip walkie-talkie (ca celelalte profesionale sunt interzise in anumite tari).

5. Lasa nevasta, ca Gigel a mai fost si anul trecut si stie drumul, stie unde sunt radare, ce spaga se da la bulgari, asa ca ne tinem dupa el si gata drumul, ar spune majoritatea (cu toate ca din pacate, spaga data politistilor bulgari fost "crescuta" de catre romani. Daca in urma cu 4-5 ani mergea sa treci cu 5-10 leva, acum fara 20 euro "castravetii" nu vor sa discute. Deh, boala nationala atat la ei cat si la noi.

Cam acestea ar fi partile bune. In general este vorba de ajutorul venit din partea colegilor de drum si de frica de necunoscut sau de "omul negru", pe numele sau Berbatov, Dimitrov, Anghelov, etc. Haideti sa vedem acum partile rele, proaste sau cum vreti sa le denumiti.

Partile proaste

1. De regula se dau puncte de intalnire in tara iar multi se intalnesc in vama la Giurgiu, mai exact la una din benzinariile din zona. In fine, nu asta conteaza, ideea e ca in loc sa se intalneasca la o anumita ora, se asteapta unii pe altii din cauza ca se gaseste un destept care a uitat acasa telefonul, buletinul, banii sau soacra si se vede nevoit sa faca ale intoarsa, uneori fiind vorba de zeci chiar sute de km. Acum nu vreau sa par rautacios, insa in momentul in care esti nevoit sa astepti un cascat mai bine de 2 ore, deja "obosesti" psihic cand tu trebuie sa ai mintea limpede deoarece te asteapta un drum de 3-4 ore, in cazul in care plecati in Bulgaria sau 8-12 sau chiar 18 ore in cazul in care mergeti in Grecia.

2. Se intampla ca seful de coloana sa opreasca des ori sa circule cu o viteza sub limita admisa. Ce te faci? Te tii / opresti dupa el ca altfel nu ai incotro.

3. Daca pustiul vrea sa faca pipi si anunti prin telefon sau prin statia walkie-talkie, exista riscul sa nu-ti fie aprobata cererea pe motiv ca abia s-a facut popas (chiar daca el dormea in acel moment si n-avea de unde sa stie) ori ca sa mai astepte (copilul) pana la urmatoarea benzinarie sau popas turistic, ca doar nu ne facem de ras oprind masinile in camp pentru pipi. Pai bine-bine, pana la urma tii cu familia ta si te gandesti la kinder nu la ce spune seful de coloana sau majoritatea.

4. Chiar daca masinile sunt puternic echipate cu sisteme de navigatie, se gaseste cate unul care sa spuna ca a fost de multe ori in zona si ca stie o scurtatura. De cele mai multe ori nu face decat sa incurce, in realitate alaiul ajungand mai tarziu deoarece s-a abatut de la drum. In cazul meu, cu toate ca setasem Keramoti, s-a ajuns in Kavala din cauza unui destept de sef de coloana, de unde ferry a fost mai scump si timpul petrecut pe vapor fiind de vreo 3 ori mai mare.

5. Stresul de a fi in randul celorlalti este maxim. Tu esti "croit" intr-un fel, ai niste tabieturi, ei au altele si daca "ei" sunt majoritari, atunci situatia se schimba drastic. Pierzi siguranta sofatului, te tii in permanenta dupa cel din fata, te mulezi pratic dupa coloana sau alai, ajungand intr-un final la destinatie obosit chir daca esti practic in concediu.

Asadar, in loc de placere, drumul o sa vi se para o corvoada. Parerea mea? Nu trebuie sa ma credeti. Incercati totusi ambele variante in ordinea de mai sus si apoi postati va rog aici impresii de calatorie.

Trimis de Catalin S. in 11.09.11 17:53:21
Validat / Publicat: 11.09.11 18:56:51

VIZUALIZĂRI: 1366 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

raduu1972
[11.09.11 19:46:12]

@Catalin S

Se pare ca nu ai avut o experienta foarte placuta cu plecatul in grup spre -Bulgaria-Grecia, dar este opinia ta, eu am ales prima data o astfel de varianta si a fost bine, ulterior am mers singur dar nu mi-ar displace o astfel de plecare, cu 2 dintre tovarasii de caravana am ramas prieteni si astazi.

Plecarile in grup sun utile mai ales pentru cei care pleaca pentru prima oara.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[11.09.11 20:28:52]

Radu, am fost plecat in grup de multe ori iar de fiecare data am crezut ca se va schimba ceva, insa mai devreme sau mai tarziu, unele din cele prezentate mai sus s-au cam intamplat intr-o forma sau alta. Singurele dati cand a fost aproape ok, a fost atunci cand grupul era format din 2 masini.

Nu mai vorbesc de plecatul singru-singurel cand totul a fost aproape de ideal.

Cat despre ramas prieten cu cei din alai, no problem, si eu inca pastrez legatura cu cativa. Ba chiar ne "avem" pe mesneger si ne mai intalnim cu familiile la o bere.

Daca citeai cu atentie ai fi vazut ca plecatul in grup are si PARTI BUNE, pe care nu am ezitat sa le scot in evidenta.

ionescunic
[11.09.11 20:55:25]

@ Catalin S bine ai venit printre noi! nu am avut ocazia sa iti spun asta fiind in concediu in insula Lefkada, un loc un pic mai mult peste ce ai vazut pana acum in Grecia.

Sincer nu mi se pare ok plecatul in grup, nu il inteleg deloc si prefer cursele solitare.

Prima data in Bulgaria am fost 2 masini, dar eu eram soferul slab si lent, prietenul meu este un adevarat Schumacher, insa a tinut-o moale dupa mine. N-a fost rau avand in vedere ca am ajuns extrem de repede.

In Grecia nu am condus decat singur, chiar daca am fost impreuna ca alti prieteni, am mers separat, fiecare cu masina lui, cu opririle lui si mai ales cu regimul de viteza pe care il prefera.

[11.09.11 21:12:09]

Salutari maestre si mii de multumiri pentru primire! Chiar voiam sa iau legatura cu tine sa iti propun un "deal", dar asta pe privat, deisgur.

In rest, toate bune si frumoase si nici nu iti imaginezi cat de bucuros sunt ca am intalnit aici prieteni vechi de "dincolo", unde se pare ca din cauza unor capete seci, moderatori si admini zelosi, "povestitul" parea destul de greoi si mai ales in van...

Tinem legatura, ca repet, vreau sa iti propun ceva... si cred ca pe PM-ul forumului ar fi cel mai indicat. Seara buna!

roth
[11.09.11 23:43:12]

Cu riscul de a parea ca i-ti tin partea spun ca si aceasta abordare de subiect, indrazneata dealtfel, este foarte reala si des intalnita in totalitate sau partial.

Experienta mea cu grupul a culminat cu o coloana de 11 masini, unele conduse de tineri tembeli, i-mi permit sa zic asa fiindca ii stiu personal pe toti, care nu s-au gandit deloc nici la ei nici la altii atunci cand in drum spre Albena am dat de portiunea de autostrada.

coloana desi bine structurata, prima. a4-a, a7-a si ultima avind in dotare jucarele de statii. Eu nu am deschis coloana desii chiar stiam drumul, am zis ca e mai prudent sa fiu pe la mijloc. Ok totul ok pana bag de seama ca nu mai vad masina din fata (facusem curs cu ei in care fiecare stia ce are in fata si in spate) si ma trezesc depasita nu de situatie ci de inca 2 masini. Cum eu eram masina nr 5 deja aveam acum 6 vitezomani in fata, pentru ca pe ceilalti am reusit sa ii blochez printrun mers elegant ca... ceva al boului si dat din stanga ca de cu dreapta tineam volanul.

Nu pot spune ce e la gura unei femei (eu nu injur dar dracui de mama focului) cand e furioasa pe unii colegi de gasca.

La prima oprire am decis, am scos harta, am chemat soferii, fiecare masina era full, si am zis scurt si raspicat cine vrea coloana merge cum zic eu (nu sunt o lenesa, vorba instructorului cu care am facut scoala, pe tine trebuie sa te invat sa mergi incet) sau ne vedem la hotel.

Baietii ca baietii (eu eram singura soferita, am rau de masna si nu pot merge decat daca conduc--ferice de sot) coate, bombaneli dar decid ca e mai bine sa se cuminteasca fiindca cu exceptia a 2 care mai fusesera peici pe colo restul bata.

Asta la dus, 4 zile relas, zici ca le sterge al de sus cu buretele memoria si uite cum se repeta istoria la intoarcere. Acum alta belea, eu nu ma mai bag dar stau cu ochii pe masini si bag de seama ca una e lipsa. Ca e de facut, binenteles cale intoarsa. Mai iau o masina cu mine si ma intorc. Probleme, ceva la curea. Cum am avut inspiratia si am luat un om bun de pus la rana, adica f priceput incropim ceva si gata o minireparatie. Ajungem la gasca care deja fierbea si zic ca trebie sa mergem incet, cu grija pt ceilalti fiindca o masina e cu probleme.

Timpul trece, poate dorul de casa/munca face ca tocmai masina cu probleme sa calce acceleratia si dusa a fost, altii dupa ea.

Acu pe bune cat sa rabd si eu, zic ca or nimerii ei Romania, asa ca i-mi vad de drumul meu.

Intru in tara, incep sa sun si vad ca in principiu au ajuns cu totii in tara, ceva distanta intre masini dar sunt toti.

Rasuflu usurata si ce sa vezi la Adunatii Copaceni pe dreapta masini din gasca. Belea, cea cu probleme a recidivat, trec lejer, salut politicos si zic printre dinti sa priceapa toti ca ne vedem la munca dimineata.

Ii las sa simta pe pielea lor aroganta si i-mi vad de drumul meu.

Acum cealalta parte

Vin din Turcia si pe la 7 seara ajung in vama la Bg, initial am zis ca facem oprire ca la dus dar fiindca am mers jnur am zis sa tragem tare si gata... acasa cu noi.

Dupa cum spuneam, in vama ma lipesc de un grup de 3 masini, toate una si una, motoare puternice nu logan, cu care decid sa traversez Bg.

Cum ei sunt de acord sa ne ia si pe noi 2 masini, eu si o skoda, pornim la drum. Nu pot zice ce inseamna sa te ti dupa 3 Turbo, ce sa dai 160 pe la Pasul Sipka, noroc ca era noapte si alti nebuni nu mai circulau ca nu stiu cum ajungeam, daca ajungeam jos.

Fugea loganul de spate in curbe de numa. Imediat dupa am mai mers cu ei ceva drum si am zis gata, multumesc, pana aici.

Cunosc ambele variante asa ca decid

Coloana de max 2 masini si alea rude. Atit masinile ca putere cit si pasagerii pentru idei comune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[12.09.11 07:39:30]

Roth, de ce exista un risc in a-mi lua partea? Deja sunt vazut oaia neagra a siteului? : D

Lasand gluma la o parte, am postat intamplari prin care am trecut atat eu cat si cunoscuti de-ai mei. Nu am exagerat cu nimic, dovada fiind si postarea ta sau a lui Ionescunic.

ariella
[29.02.12 10:06:18]

@Catalin S. : Sunt de acord, noi plecam singuri, plecam elegant pe la 8 dimineata de acasa si ajungem pe Kasandra pe la 19 seara, mergad normal (acolo unde se poate mai tare, acolo unde nu se poate mai incet) de exmplu pe autostrada mergem mai tare decat limita legala, dar prin localitati unde sunt restrictii de viteza le respectam ca nu se stie la ce colt e vreun politist. Functioneaza si avertizarea celorlati soferi, asa ca nu vad de ce ar trebui sa ma complic sa merg in coloana.

De ani de zile de cand plecam cu maina in Grecia n-am avut niciodata probleme cu politistii bulgari, nu te opresc daca nu faci vreo boacana. Am vazut masini cu nr. de Romania care goneau nebuneste, depaseau aiurea si atunci e logic sa-i opreasca. pe unul chiar l-am vazut oprit de 2 ori de politisti.

Bulgarii, din cate am tras eu concluzii si nu generalizez, sunt niste soferi destul de "nepriceputi" ca sa fiu draguta, am vazut tot felul de faze, inclusiv faptul ca un nebun ne-a depasit desi din parte opusa veneau masini, a trecut printre noi. Asa ca e bine sa te feresti de ei.

Mihai18
[22.08.15 23:49:48]

Îmi place reviewul, mi-a plăcut și punctul de vedere al lui @ Roth. Ce noroc a avut soțul ei. Și acum să spun și eu câte ceva. Pot spune pentru că sunt un călător iremediabil, de zeci de ani. Fac (făceam) excursii și de peste 5 mii de km. și asta la vârsta 3-a. Atunci cum este bine, deplasarea în grup sau individual. Răspunsul pentru fiecare variantă. Depinde de persoană cât și de cele din autoturism. Eu, de la 14 ani, am plecat de acasă și „am trăit pe picioarele mele” Am trăit în colectivitate, am trăit momente grele ori urâte și am fost nevoit să mă adaptez. Cei care sunt de vârsta 2-a ca să nu mai zic, a 3-a, au făcut armata, care sigur călește persoana. După aceea, prin natura profesiei, deseori lucram în echipă, nu mai exista o ierarhie profesională, toți trăgeam din răsputeri să ajungem la rezultat, toți rupeam din aceiași pâine mâncată cu felii de parizer. Eu și în deșert mă descurc. In concluzie, eu sunt maleabil și fac față oricărei variante, dacă trebuie. Dar, dacă mă pui să aleg, atunci varianta ”singur” este pentru mine cea mai convenabiă. Soția nici nu ar concepe altfel. Plec la ora care îmi convine, merg cu viteza neapărat legală, opresc ori de câte ori eu sau soția avem nevoie și nu suntem legați de nimeni. Suntem 100% liberi. Oamenii sunt diferiți, tocmai de aceea mersul în coloană este mai greu. Ionescunic are dreptate și când acesta spune o vorbă, păi vorbă este.

ariella, Catalin S., Cristina67, Mihai18, raduu1972, roth
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):