ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2011
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 16.04.10
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 [ani]

La pomul laudat sau doar un moment prost?

Parca nici nu-mi vine sa scriu, dupa ce am vazut celelalte review-uri, toate laudative...

Fiind aproape de locul unde ne-am stabilit, Thracian Cliffs, am decis ca intr-o zi sa mergem pt masa de prinz la Dalboka, atit noi cit si prietenii nostri avind referinte excelente despre locul cu pricina, ale mele fiind cele de pe AFA.

Zis si facut, am purces la drum, pe aleea de acces spre complex chiar ma gindeam ca ar fi bine sa merite chinuiala cu calea de acces mai mult decit neprietenoasa :)

Evident ca am fost intimpinati de concurenta, dar stiam deja lectia, plus ca cei cu ferma de midii au facut tot posibilul sa-si semnalizeze cum trebuie locul.

Ideea cu bancutele de lemn si mesele lungi mi s-a parut exceptionala.

Din pacate oferta locului nu includea nimic potrivit pt copilul nostru si a trebuit sa mergem la concurenta unde am putut sa gasim ceva pe placul lui, iar eu am incercat o sirene po shopska (mare greseala). La sfirsit am constatat ca 20 de leva au fost irositi in mare parte, sirene a mea fiind de fapt telemea de vaca cu 3 felii de rosie plus un ou intr-un ghiuvece. Pieptul de pui la gratar al sotului avea atasata o bucatica de peste, ramasa probabil pe gratar... :)

Ma consolam la gindul ca voi putea experimenta ceva peste sau creveti alaturi...

Alaturi prietenii nostri fusesera mutati de la masa unde se asezasera prima data si cind am sosit noi ei inca asteptau sa li se aduca ce comandasera. In plus fata de asta ei isi dorisera midii simple, doar cu sos de usturoi, ce veneau intr-o craticioara mica neagra. Li s-a spus ca nu mai exista asa ceva, dar ca pot comanda risotto cu midii care, evident, era mai scump :) Ei nu vorbesc bulgara, deci turisti buni de muls :)

Eu mi-as fi dorit ceva nisetru, somn... ceva din seria asta... n-ai sa vezi :) OK, atunci niste creveti. Si am comandat... si am primit o farfurie plina de niste vietati minuscule ale caror mustati erau mai lungi decit corpul :) am incercat sa maninc dar a fost imposibil, :) M-am consolat cu o bere fara alcool, de import si aia pt ca bere locala fara alcool "nu se egzista".

In timp ce eu ma chinuiam cu asa-zisii creveti, prietenii mei cu risotto cu midii foarte sarat, si cu niste pesti ca hamsiile dar mult mai mari, la masa alaturata ocupata de o familie de bulgari veniti odata cu noi, au inceput sa apara cele craticioare negre cu midiile cu usturoi... Sa fi fost doar o lipsa temporara in stoc, sau eterna "dragoste" a bulgarilor fata de romani?

A propos de treaba asta, sotul meu imi spune ca de cite ori incep eu sa le vorbesc pe limba lor se lumineaza la fata si isi schimba atitudinea.

In toate locurile unde am fost sa mincam ni s-a pus pe masa o mica cantitate de icre, masline si pesto, din partea casei. Ma asteptam sa se intimple si aici la fel, mai ales ca nu cred ca icrele erau o problema pt ei, dar nu s-au obosit:)

Ca sa rezum si sa nu plictisesc, trec experienta Dalboka la experiente neplacute... Stiu ca sint o voce singulara aici, dar asta a fost experienta mea cu locul respectiv, altminteri plin de clienti, multi dintre ei romani.

Trimis de dandana in 09.09.11 12:35:25
Validat / Publicat: 09.09.11 14:14:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adryana
[09.09.11 14:56:28]

doresc sa ajung si eu aici in aceasta toamna, icrele acelea imi fac de multa vreme cu ochiul. Am sa ma interesez bine despre traseu, dar daca stie cineva ce coordonate GPS are locul, poate ma ajuta. Multumesc.

[09.09.11 16:43:29]

O localizare exacta a fermei este aici.

Coordonatele gps sunt:

Lat: 43.4040400

Long: 28.3873800

mariaHDR
[09.09.11 17:03:13]

Din ce povestiti pana la urma ati mancat la concurenta nu la ferma de midii laudata de toata lumea.

In cazul acesta care este dezamagirea, ca nu ati gasit mancare adecvata pentru copilul dvs la ferma de midii (desi au si meniul pe site si se putea verifica in avans) sau ca mancarea este proasta la concurenta?

dandanaAUTOR REVIEW
[09.09.11 17:31:08]

@mariaHDR

1. Am mincat in ambele parti.

2. Nu ne-am dus pe site sa verificam inainte, ne-am hotarat pe drum sa mergem acolo. Cit despre copil, ma gindeam ca macar niste cartofi fierti o sa gasim, dar eram pregatita si pt cazul in care nu existau optiuni, drept pt care am mers la concurenta.

3. Cit despre meniul lor, arata aproximativ ca cel prezentat deja la sectiunea poze in sensul ca erau bifate ca fiind disponibile vreo 10 optiuni, din cele vreo 3 pagini de meniu.

4. Dezamagirea vine tocmai de aici... ai un meniu pe X pagini din care bifate disponibile ai doar citeva optiuni, si tocmai felul principal pt care esti recunoscut, midiile simple cu usturoi, imi spui ca nu este disponibil, dar in timp ce mie imi dai risotto cu midii - mai scump si prost preparat adica cu sare multa, la masa alaturata vii cu citeva portii de midii simple cu usturoi. Cred ca e evident de unde vine dezamagirea...

adryana
[09.09.11 21:13:52]

@web10-multumesc pt. detalii, chiar imi doresc sa mergem acolo.

@dandana, am citit atatea impresii de aici, nu cred ca cei de acolo sa serveasca midii la o masa si la alta nu, nu am auzit ca bulgarii sa faca discriminari de genul asta, totusi cred ca nu s-a inteles comanda, e bine sa se stie o limba straina, engleza, dar de fapt si dupa cate am inteles, meniul e si in limba romana. Am vazut ca toate rw. scrise sunt pozitive in afara de acesta si precum ai spus-o si tu, a fost doar un moment prost, cu siguranta.

adryana, dandana, mariaHDR
Alte impresii din această RUBRICĂFerma de midii Dalboka: