ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2011
ÎNSCRIS: 25.03.09
AUG-2011

ARTICOL ARHIVAT

Recomandabil

Asa cum cei din "trupa" cu care am fost (in total 5 familii, 10 adulti si 6 copii cu varste intre 1 an si 5 ani) mi-au multumit pentru sugestia (nu recomandarea, caci nu fusesem niciodata) de a merge la Miramar, asa doresc sa multumesc si eu userilor de pe AFA care au scris, de bine, sau de rau, despre acest hotel. Stiam ca voi ajunge la acest hotel inca din august, anul trecut! Am ales, zic eu, intr-o maaare cunostinta de cauza si, reusind sa discern si sa extrag esentialul (inclusiv din review-urile negative), imi pare bine ca am facut-o!

Am solicitat oferte inca din decembrie, anul trecut, iar cea mai buna am primit-o de la o agentie cu care inclusiv AFA a avut, la un moment dat, o colaborare (o transmit, eventual, pe privat). La recomandarea domnisoarei de la agentie (care vizitase hotelul!), intrucat doream o camera cu "vedere" la liniste si umbra, am ales land view. Si bine am facut!

Am primit oferta pe mail, am vorbit la telefon, am transmis comanda pe mail, am primit factura proforma pe mail, am platit la banca, am primit documentele (bon de comanda, factura, contract, confirmare de rezervare de la tour-operatorul bulgar, voucher) prin curier. Totul s-a desfasurat in cateva zile, in luna ianuarie, beneficiind si de discount early booking de 15%.

A trecut timpul, a venit vara, au inceput sa apara review-urile... Daca anul trecut, la cateva pozitive aparea unul negativ, anul asta erau mai mult impresii negative... Aoleu, ce ma fac, unde-i duc pe oamenii aia? Pe unii nici nu-i cunosteam, printre ei era inclusiv o mamica gravida (cu gemeni!!!) in 7 luni! Asta e, mi-am zis, om sta noi cum om sta, mancam grisine si bem ce ne luam de acasa (apa, suc, iaurt, bere). Eu cu fetele mele. Ceilalti... ce, eu i-am pus sa vina aici?

In fine, a venit ziua plecarii. Si-am plecat. La pod am platit cat era afisat (25,5 lei), nu mi s-a cerut mai mult, am primit bon. Am asteptat pentru traversare vreo 15 minute, controlul documentelor s-a facut in vama bulgara aproape din mers, de catre un vames roman (cand ne-am intors, in vama romana ne-a verificat un vames bulgar :)). Se mai uita si la moaca, la numarul si marca masinii... Pe unii ii purica mai mult (am vazut masini trase mai in fata, pe dreapta, pentru control), pe altii abia daca ii baga in seama.

Am luat bulgareta de la Eko (am platit cu cardul, 10 leva), benzinaria de dinainte de OMV-ul de la iesirea din Ruse catre Varna si... go Planet! Drumul bun si foarte bun, in cea mai mare parte, destul de liber. Am traversat Varna (prin centru) in maxim 10 minute.

La bariera resortului am fost intampinati de celebrul bodyguard gras si fioros cu... "wellcome", ne-a spus (in engleza), sa tragem masinile in fata intrarii, sa debarcam bagajele si apoi sa ducem masinile in parcare (cu bariera, pazita, luminata noaptea).

Check-in-ul a durat maxim 2 minute. Erau 2 barbati si vreo 5 femei, toti efectuau formalitati de check-in, simultan! Si toti zambeau si vorbeau civilizat, chiar frumos :) Am predat documentele, am primit cardul de intrare in camera, cartelele pentru prosoapele de plaja, o fituica pentru masina, o foaie cu instructiuni (program masa, baruri, etc.) in limba romana si ne-au prins bratarile de maini (verzi pentru adulti si roz pentru copii).

Pe drumul catre corpul de cazare in care aveam camera ne-am ratacit! In loc sa iesim in afara corpului principal, am luat-o pe un hol destul de intortocheat. Am dat nas in nas cu o animatoare pentru copii care a iesit cu noi, ne-a aratat calea de urmat si... dorea sa ne aduca la cunostinta programul animatiei pentru copii, din ziua respectiva! Am intrerupt-o, i-am multumit frumos pentru amabilitate, dar... eram obositi si cu bagajele in circa...

Camera am avut-o in pavilionul nordic, la primul nivel, adica la parter :), cu vedere la gard (amenajat frumos insa, cu o perdea deasa de tuie sau zada, nu stiu exact :)), spre nord. Exact cum imi doream, "vedere" la liniste si umbra!

Chiar de cand am intrat, am sesizat ca sistemul de inchidere al usii era putin dislocat din toc, ceea ce facea ca inchiderea usii sa fie nesigura. Am fost sa anunt direct la receptie (ma temeam ca nu ma inteleg cu ei la telefon). Receptionerul si-a cerut scuze, a pus mana pe telefon, a bolborosit ceva acolo, mi-a zambit si mi-a spus ca in 5 minute vine cineva de la "tehnical". Ei bine, a venit un nene, dar nu dupa 5 minute. Cand am revenit eu in camera, adica dupa 3-4 minute, mesterul se apucase deja de ciocanit! S-a rezolvat problema in vreo 15 minute (l-a mai chemat pe unul, pana la urma au schimbat intregul mecanism).

Camera, suficient de spatioasa, cu doua paturi single lipite (fara gaura intre ele :)) si un fotoliu extensibil pregatit. Nu a fost folosit, zgaiba a dormit cu noi, dar am avut loc suficient. Saltelele si pernele au fost confortabile. Aerul conditionat era functional si silentios, dar nu l-am lasat sa mearga pentru ca nu era nevoie. Dulap incapator, cu rafturi si cu umerase, in el erau perne si o pilota de rezerva. Televizor CRT cu destule canale, seara ne mai uitam la TVRi, ziua se mai uita plosnita la desene animate, la RTL Super. Nu intelegea nimic, dar... erau desene! (Cand am ajuns acasa s-a bucurat ca "televizorul vorbeste romaneste"). In frigider am gasit o apa plata si un suc, racea cu brio ce-am avut de acasa (apa, iaurt, bere :)).

Balconul era, de fapt, o terasa comuna, dar avea fiecare camera, in dreptul ei, o masa cu doua scaune de plastic, precum si uscator. "Balustrada" era un gard viu bine intretinut (tuns, sapat, udat). Petreceam, zilnic, pe balcon juma' de minut cand puneam una-alta la uscat si alta juma' de minut cand le strangeam...

Baia a fost, recunosc, mai mica decat ma asteptam. Dar dotata cu ce trebuie. Uscator de par, sapunele, gel de dus si sampon la sticlute mici de plastic, casca de baie. Dusul era "construit", fara cadita, cu perdea. Se mai scurgea apa in restul baii atunci cand apa de pe perdea se scurgea pe gresie, dar prosopul de picioare facea fata :) Mai erau 3 prosoape mari si inca 3 mai mici.

Curatenia se facea zilnic, in prima parte a zilei, constand in aspirat, spalat pe jos, aranjat patul, schimbat prosoape lasate jos, sub chiuveta, curatat baia integral, completat sticlute gel/sampon. S-a intamplat de doua ori sa fie lasat un prosop in minus, insa a doua zi s-a completat.

Masa se servea in restaurantul principal, iar intre orele de dejun si cina mai gaseai cate ceva de ciugulit pe la snack bar. In restaurant am gasit de fiecare data locuri. Chiar daca nu am stat toata gasca impreuna, nu ne-a deranjat. Nu erau mese cu 16 locuri :) Veneam, mancam, plecam, nu stateam ca la nunta...

Nu ma pricep sa descriu felurile mancare dar voi incerca: la fiecare masa erau 1-2 supe/ciorbe, 2-3 supe/creme, fripturi (da, se repetau, prin rotatie) la gratar, sau tigaie, sau cuptor :) de porc, vita, pui, curcan, miel, iepure; garnituri diverse; salate diverse (multe); fructe diverse si multe (mere, pere, prune, caise, piersici, grefuri curatate :), portocale, banane taiate-n doua, da! :), pepene galben si rosu, struguri - poate ca nu toate odata, dar erau su-fi-ci-en-te! ; dulciuri destule, inghetata, compoturi etc. si etc. :)))

Aici am gasit mai multa, variata, completata la timp, dar si gustoasa mancare din toate sejururile petrecute pe litoralul bulgaresc, inclusiv fata de hotelul de 5* la care am fost anul trecut!

Repet, am fost 10 adulti si 6 copii, nu a avut niciunul dintre noi vreo afectiune gastro-intestinalo-sau-mai-stiu-eu-de-care... Fiimea (5 ani), pe langa ce-a mancat si baut pe la baruri si restaurant, a "gustat" apa si din mare si din piscina, fara efecte secundare notabile...

Bautura, in general, a fost buna si destul de variata. Tarii diverse, vinuri, bere, cateva cocteiluri. Apa, diverse racoritoare, mai mult sau mai putin artificiale, vreo 3 cocteiluri pentru copii. Bauturi de import (trebuia doar sa ceri...) wisky, gin, coniac, vodca, vermut. Berea bunicica, mai slabuta, dar daca insistai, reusea sa te bage-n pat :))) Era mai chioara la barul de pe plaja. In lobby si party bar bauturile se serveau in pahare de sticla, la pool bar in pahare de plastic mari (dar refolosibile), la snack si beach bar in pahare de unica folosinta de 250 de ml... Atunci cand era mai aglomerat, nu s-a intamplat sa atept mai mult de 2-3 minute. In restaurant vinul, dar si berea, erau cu autoservire!

Piscinele erau dragute, curate, "dotate" cu salvamari. Pentru copii erau doua piscine, una avand si un loc de joaca in ea, cu cateva tobogane.

In piscina principala, adancimea era progresiva, tot aici desfasurandu-se diverse activitati. In cealalta, adancimea era de 1,60 m peste tot. Sezlongurile pareau a fi suficiente (nu am stat).

La piscine nu se facea topless, am asistat la o discutie dintre o dama care insista, totusi, sa-si arate nurii (sincer, acum, avea ce :))) si salvamarul care a cerut intariri (nu se intelegeau). A venit un baiat de la PR care i-a explicat duduii ce si cum.

In toate piscinele apa era calda, mirosea vag a clor, dar nu era niciun pericol de iritatii sau arsuri...

Plaja este lata si cu nisipul fin, fara scoici, pietre, etc. Nu foarte curata, mai gaseai chistoace sau diverse resturi aruncate, insa, tot de turisti... Sezlongurile acopereau doar 80-90% din cerere, mai stateau oamenii si pe prosop. Se rezervau de la primele ore, mai gaseai sezlonguri libere doar pana la 9-9,30, apoi se mai eliberau cand incepea lumea sa mearga la masa de pranz. In vreo doua dimineti a venit baiatul de la PR si, dupa ce se invartea 15-20 minute si ochea sezlongurile rezervate, dar care pareau "parasite", ii mai intreba pe vecini daca au vazut pe cineva, apoi ridica prosoapele (sau mai stiu eu ce obiecte diverse) si le ducea langa podiumul pentru masaj.

Gasca noastra (5 camere, 10 adulti si 6 copii) ocupa 6, maxim 8 sezlonguri, la distante mai mari, sau mai micii unii fata de altii, depinde cum se nimerea. Nu am rezervat niciodata, decat in situatia in care gaseam mai multe sezlonguri apropiate si stiam ca in cateva minute apar si restul amicilor, le ocupam si pe acelea.

Intr-una din diminetile in care baiatul a ridicat "rezervarile", un cuplu cu un copil, de la noi din grup, s-a asezat pe sezlongurile proaspat eliberate. Dupa vreo 30 de minute a aparut familia de polonezi (mama, tata - 50-55 de ani si fiica 25-30 de ani) care rezervase initial si au inceput sa vocifereze in germana. Ai nostri n-au inteles ce zic, dar au intuit, incercand sa le explice, in engleza, ce se intamplase cu prosoapele lor. Aia, la randul lor, nu au inteles, dar au intuit. Si se apleaca brusc duduia poloneza, rastoarna sezlongul pe care erau mama si fiica, cad fetele pe spate, cu rotile in sus... Si dai scandal nene, au venit salvamarii (nu intelegeau nimic), bodyguarzii (nici astia nu intelegeau nimic)... Copila s-a speriat si plangea, mama s-a infuriat si-ncerca s-o caute pe tupeista de paduchi, dar nu reusea ca o tinea barbasu'... A aparut si baiatul de la PR care a inceput sa negocieze conflictul. A aparut de pe-acolo si un ditamai haidamacu' urland "Cine s-a luat de romanasii mei, ca-i rup capu'? ... Nu-l cunosteam, pe cuvant :))) A trebuit sa sara altii sa-l potoleasca p-asta :)...

Baiatu' de la PR le-a explicat polonezilor, in germana, ce se intamplase, dupa ce i-a ascultat, in engleza, pe romani. S-au impacat, pana la urma. Nedumerirea nordicilor era insa alta: daca nu-i voie sa se rezerve sezlonguri, de ce la 6,30 dimineata, cand si ea a facut asta, primul rand era deja rezervat? Se pare ca ingrijitorii plajei si salvamarii stiau de ce...

Intrarea in mare nu este lina ca la Mamaia (da, am fost si pe acolo :)), dar nici sa cazi in cioc...

Marea a fost impecabila. Apa calda, curata, se vedeau pestisorii si, din cand in cand, cate un crab. In vreo doua zile au fost si cateva meduze, mititele, nu am vazut/auzit ca cineva sa fie intepat/iritat. Apa se adancea intai repejor pana la aproape 1 metru, apoi, dupa cativa metri, ajungea la genunchi. Dupa vreo 30 de metri incepea sa se adanceasca treptat.

Animatia a fost in mare ok. Chemau turistii la volei, sageti, aerobic si altele pe timpul zilei, seara era cate un mic spectacol. Intr-o seara a fost un scurt show cu faclii, foc, artificii si prezentarea staff-ului hotelului.

Seful animatorilor se comporta cat se poate de ok cu romanii, poate si de unde ca era animat, cand am fost noi, de dorinta ca Steaua sa invinga pe TSKA. Era fan infocat Levski... :)))

Pentru copii era miniclub, pe timpul zilei, seara era minidisco. Intr-o seara i-au imbracat pe pitici in cearceafuri albe, i-au mazgalit pe fata si-au plecat sa bantuie pe-afara :)))

In zona intrare-receptie-lobby bar sunt canapele, fotolii, mese, la care se poate sta la taclale, o carte, un rumy, etc., mai ales ca barul de aici se inchide la ora 24,00, dar se deschide la ora 0,00 :)

Pana in localitatea Obzor e o alee (luminata noaptea), iar pana in centru e cam 1 km. Acolo, pe langa un supermarket Spar, mai sunt diverse bombe si buticuri, terase, dar si un parculet de distractii.

In final vreau sa precizez ca as recomanda fara ezitare acest resort, mai ales familiilor cu copii. Acum, desigur, tine si de asteptarile/pretentiile fiecaruia...

Cui a citit pana aici ii multumesc, dar ii cer si scuze daca l-am plictisit cu balariile mele...

Vacante frumoase si inspirat alese va doresc!

Trimis de crima in 08.09.11 18:11:20
Validat / Publicat: 08.09.11 19:22:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur (Perunika3*, Riviera5*, Atlas4*), Constantin si Elena (Azalia4*), Albena (Boryana3*), Balcic (apartament privat), Veliko Tirnovo (Gurko3*)

VIZUALIZĂRI: 3917 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Club Miramar - camera la parter cu gresie pe jos

ravenala22
[08.09.11 20:45:08]

Doresc si eu pe privat agentia... Multumesc anticipat

Andox
[08.09.11 21:07:35]

crima, ti-au facturat si 27 de bani?

crimaAUTOR REVIEW
[08.09.11 21:29:29]

@Andox, pai... da! Pretul era in euro, m-au intrebat cum vreau sa platesc, am spus ca in lei si au facut factura in lei, calculand echivalentul sumei in euro si... le-a dat cu virgula )

magdalena
[08.09.11 22:52:27]

Frumos, deci, se poate, si in plin sezon!

Alex_Macedo
[08.09.11 23:28:37]

... mie, personal... mi-au placut "balariile"... mai ales ca au fost atat de, detaliate!!!

claudi50
[11.09.11 15:23:50]

Si noi plecam pe 12 septembrie si speram sa ne simtim bine. Oricum nu suntem prea pretentiosi asa ca sigur va fi peste asteptarile noastre.

dpavel
[23.09.11 12:54:37]

Te rog frumos doresc si eu pe mesaj privat agentia...

Multumesc anticipat.

[04.01.12 07:37:14]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

O zii buna sa aveti!

adighh
[06.01.12 11:03:43]

Buna ziua,

se poate sa imi trimiteti si mie numele agentiei?

Multumesc.

- -

Nota WM:

ATENTIE: Mentionarea agentiilor este interzisa!

Raspunsul se va trimite doar prin mesaj personal

marr
[04.03.12 10:50:59]

Frumos!

Multumiri pentru rabdarea de a va impartasi experienta cu extrem de importantele mici amanunte!

Asta inseamna un review util celorlalti, nu onomatopee de genul " Sper locatie. Revenim! " sau "Oribil. Nu mai calc pe-acolo-n viata mea! ".

PS: Recomandat este ca un review sa fie scris si postat la 2-3 saptamani dupe revenire acasa.

Asa pot fi evitate accentele extreme (incantare sau dezamagire) si pot fi decantate elementele obiective si utile celorlalti de trairile personale.

Sper ca n-am suparat pe nimeni prin randurile de mai sus.

Toate cele bune si vacante placute tuturor!

Larissa
[04.03.12 11:06:23]

Noroc cu review-ul celei (celui) de mai sus, că am dat și eu de acest review după muult timp de la scriere. Domnule crima, le aveți cu scrisul detaliat, îmi plac câmpurile cu bălării că acolo sunt șanse mari de a găsi lucruri frumoase pe care le apreciezi mai bine. Mi-ar plăcea și mie dacă mi-ai da în privat numele agenției, dacă nu e deranjul prea mare... Nu pentru bulgari, pentru alte destinații... deja de 2 ori la bulgari e cam mult pentru mine. Vacanțe frumoase în continuare!

crimaAUTOR REVIEW
[04.03.12 12:34:31]

@marr și @larissa2012

Va mulțumesc pentru ecouri/aprecieri.

@marr

Nu cred sa se supere cineva. Ai perfecta dreptate.

@larissa2012

Ți-am trimis mesaj privat.

nicole33
[04.03.12 14:34:05]

@crima:

Felicitări pentru review-ul extrem de detaliat, obiectiv și, totodată, amuzant.

Nu știu cum de nu l-am citit până acum.

Deși am stat în 2010 în acest hotel, totuși am aflat acum ceva ce nu știam și anume faptul că există și camere land view sau cum foarte plastic le-ai numit tu ”cu vedere la liniște și umbră”. În ofertele agențiilor eu identificasem doar camere cu vedere frontală la mare, cu vedere la mare și la piscină și cu vedere la mare și la un câmp cu bălării și broaște (cum am avut eu).

adighh, Alex_Macedo, claudi50, crima, dpavel, magdalena, marr, nicole33, ravenala22
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: