ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2011
ÎNSCRIS: 05.09.11
AUG-2010

Portokali (Orange) Beach cu bune si cu rele

Stiu ca mai exista una-alta despre Orange Beach dar hai sa va spun si varianta mea, ca de obicei, un pic mai carcotasa. Deh, asa m-am nascut si nu ma mai pot schimba. :)

Nu nene, chiar daca vrei tot nu poti sta de tampit tintuit pe plaja din fata vilei. Chiar asa, nu merita sa iti iei camera atat de aproape de plaja pentru ca oricum nu vei merge acolo... dar de fapt cred ca am mai spus eu asta... Te sui frumusel in masina si cutereieri zona. Daca vii cu autocarul, da, stai in fata vilei, dar altfel, cu masina proprie, chiar nu merita sa stai intr-un singur loc.

N-ati inteles nimic? Pai sa detaliez. In 2010 am fost in Sarti si ne-am cazat la Haouse Katerina, dar depsre Katerina poate voi povesti cu alta ocazie... Cum nu pteam face plaja numai in fata vilei si fiind "insotiti" de masina, ne-am permis sa cutreieram zona.

Orange Beach sau Portokaly cum mai spun grecii se afla la vreo 5 km de Sarti si se ajunge in maxim 10 minute de sofat lejer. Daca vii dinspre Sarti, ai mari sanse s-o ratezi deoarece singura inscriptie ramasa este o placuta din lemn, batuta in cuie intr-un copac. Semn de circulatie "normal" nu mai exista. Bine, poate nici n-a existat vreodata... Daca veniti dinspre Vourvourou, nici o problema, ajungeti fara mari batai de cap...

Aceasta plaja este de fapt un camping de corturi (nu de rulote ca cele din zona)... postat pe un deal, la baza caruia se afla niste superbe stanci. Am mers acolo mai mult din curiozitate ca o tot lauda lumea pe forumuri si doar o singura data deoarece am constatat ca nu prea am unde sa intind prosopul...

Exista si loc amenajat, de fapt o mica plaja cu nisip unde monopolul il detine un nene care si-a intins sezlonguri si umbrele peste tot pentru care logic, cere banuti frumosi sau te pune sa comanzi ceva la taverna lui, unde desigur, are preturi maricele... si sincer, decat sa-i cant in struna, am zis pas... deoarece aveam "magazinul" dupa noi in "forma" de lada frigorifica.

Apa este limpede de-ti vezi varfurile degetelor, ca pe mai toate plajele din zona (mai putin Paralia Katerini). De pesti, nu mai zic... Sa nu care cumva sa-ti cada un chips in apa, ca imediat apar zeci de pesti hamesiti sau curiosi... spre bucuria celui mic.

Atentie insa la aricii de mare!

Sunt anumite portiuni cu stanci pe fundul marii unde pe langa pestii divers colorati (o minunatie de altfel) gasesti foarte multi arici. Din pacate poze sub apa nu am putut face. Revenind la arici... tepii acestora sunt foarte greu de scos si o data intrati in talpa sau in mana, etc, varfurile se rup si ulterior se scot cu mare greutate.

Per ansamblu este o plaja inedita, care te duce cu gandul la atmosfera din celebrele filme de tip "Laguna Albastra", chiar daca accesul se face mai greu. Daca sunteti in grup cu copii mici sau cu batrani, nu recomand coborarea pe stanci decat daca sunteti absolut siguri conditia lor fizica... Mergeti mai bine in zona cu sezlonguri unde se poate cobori destul de "lin" dar unde veti da de nenea ala cu sezlongurile si unde trebuie sa cotizati. : D

Trimis de Catalin S. in 06.09.11 21:20:33
Validat / Publicat: 06.09.11 22:29:01

VIZUALIZĂRI: 10242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin S.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

miha_t
[06.09.11 22:35:53]

tu chiar ai vazut pesti divers colorati? Eu abia daca vedeam un peste la jumatate de ora si ala gri-argintiu.

Esti sigur ca nu erai in Caraibe?

Catalin S.AUTOR REVIEW
[06.09.11 23:44:51]

Daca stai la mal risti sa nu-i vezi nici p-aia gri, daramite pe cei colorati...

... dar ca sa nu zici ca sunt arogant, in partea din dreapta a plajei, in zona in care anul trecut erau nudisti, mai exact cumva in spatele stancii pe care era desenat un soare (vezi poza atasata), puteai avea parte (si) de pesti colorati, cu conditia sa ai tub si masca si repet, sa nu stai priponita de mal.

Cat despre Caraibe ce pot sa zic? Sa canti la alta masa? Nu, c-ar fi urat din partea mea.

calatorul
[03.08.15 09:47:51]

Hai ca am bagat si un vot de superbonus, fiind acu fix langa Nikiti ma duc sa caut plaja dinspre Vourvourou doar ca trebuie sa mai caut ceva detalii despre drumul pana acolo. Multumim, vacante frumoase.

calatorul, Catalin S., miha_t
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarti: