ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011
ÎNSCRIS: 24.04.10
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Frumos, asa cum am sperat

In primul rand ca nu inteleg ce au de castigat cei care fac reclama proasta unei locatii bune, cu exceptia cazului in care fie n-au fost acolo si le place sa le strice altora cheful, fie au interes sa promoveze doar locatii de pe urma carora au ce castiga. In fine, stim bine ca orice padure are uscaturi, iar pe la noi sunt chiar prea multe.

Hotelul este frumos, camerele foarte mari si elegante, balcoanele sunt de fapt terase mari cu baloansoare relaxante in care incap lejer 3 persoane, cameristele isi fac treaba, iar mancarea este foarte buna.

Sezlongurile sunt gratuite si la piscina si la plaja, la fel prosoapele de plaja care se pot schimba zilnic, iar tinerii din echipa de animatie sunt extrem de dedicati, atrag copiii si adultii in tot soiul de joculete ziua, fac spectacole foarte dragute de la 9 seara si vorbesc romaneste.

Foarte reusita cina festiva la care veti fi invitati o data pe sejur, cu prezentarea personalului si alte surprize.

Este a patra oara cand ajungem in Bulgaria si pot spune ca ultimele trei dati a fost chiar foarte bine. Atat lantul Sol, in ale carui hoteluri am stat in Nessebar si Obzor, cat si Grifid, ofera conditii foarte bune si-si respecta clientii.

Pretul exagerat al parcarii a fost ocolit datorita userului @Dragos (sper sa nu gresesc) caruia ii multumim mult, pt ca ne-a oferit informatia parcarii in alta locatie, la pret mult mai mic. Astfel, masina a fost ok, pazita, in parcarea publica de langa roata mare si hotel Admiral, cu 6 leva /24 h in loc de 20 leva, la hotel. Deci, am scutit ceva banuti, cu care am preferat de ex sa inchiriem seiful din camera (49 leva/7 nopti).

Atentie mare la schimbul valutar din statiune. Sunt mari tzepari pe acolo. De ex ne-au vandut leva cu 1,57 in loc de 1,92, pt ca n-am observat ca nu au afisat cursul decat la vanzare. In alt loc scria ca se cumpara eur cu 1.93 si ca nu au comision, dar cu litere minuscule, undeva in susul geamului era mentionata o "taxa de sericii", astffel ca in final cumparau cu 1.91. Asa ca fiti atenti si intrebati cu cat cumpara si daca au comisoane, taxe etc.

Statiunea nu-i mare chestie... ca la noi... aceleasi chinezarii supraevaluate, ceva poze in haine de epoca, terase, sarituri cu coarda elastica si cam atat, dar macar iti faci siesta dupa o cina copioasa.

Puteti sta la piscina si lua masa si la Grifid Bolero, aflat chiar in spatele Vistamarului. Am fost acolo de doua ori si ne-a placut. Piscinele sunt mai multe si mai mari, animatori mai multi si se organizeaza meciuri de polo, concursuri etc. Am mancat la ei o singura data si personal mi s-a parut mai ok mancarea si pozitionarea acesteia la Vistamar.

O data pe sejur puteti beneficia de cina la restaurnatul bulgaresc sau asiatic. Am optat pt cel asiatic (aflat in incinta Boleroului), care arata superb pe interior, dar mancarea nu mi-a placut deloc. De la felul principal si pana la desert totul era... dulce: carnea cu sos dulce, garnitura dulce, desertul... evident dulce. Vai de glicemia noastra :)

Am uitat sa specific ceva important: am gasit mancare inclusiv pt fetita noastra de 1 anisor. Au supe-crema foarte bune, legume fierte, fructe, mini-croissante simple etc.

In acelasi timp, am avut nevoie in cateva situatii de ajutor din partea personalului si acesta ne-a fost acordat imediat. Intr-o zi s-a defectat uscatorul de par si cat am lipsit din camera l-au inlocuit, in alta o rusoaica a incercat sa-si insuseasca prosoapele inchiriate de noi si lasate pe sezlonguri de la piscina pe perioada pranzului si datorita celor de la receptie s-a rezolvat, iar alta data se simtea un miros neplacut in baie si am solicitat o atentie sporita la acest aspect. De fiecare data au raspuns prompt cererilor noastre.

Per ansamblu am fost multumiti atat de locatie, cat si de mancare si servicii. Recomand cu drag Grifid Vistamar. Daca aveti intrebari, va raspund cu placere.

Trimis de Corry in 05.09.11 18:36:23
Validat / Publicat: 05.09.11 20:22:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corry); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O mica parte din surprizele gustoase si foarte frumoase, ale cinei festive

alex1968
    [05.09.11 21:53:43]

Corry,

Felicitari pentru review şi pentru informaţiile foarte utile.

Te rog, spune-mi dacă am înţeles bine: cei cazaţi la Vistamar pot mânca şi la Bolero? Este vreo diferenţă (calitativă) între mâncarea de la Bolero şi cea de la Vistamar? Se aplică aceeaşi regulă şi pentru Arabella?

Şi încă două mici întrebări: Camerele cu vedere la parc de la Vistamar aveau şi ele balansoar? Aţi putut opta din România pentru vedere la mare (sigur, cu un cost suplimentar)? Multumesc mult

[05.09.11 23:05:33]

Da, cei de la Vistamar pot manca la Bolero si invers, pt ca si bratarile poarta doar mentiunea Grifid si aveau aceeasi culoare, aurie. Presupun ca regula se aplica si pt Arabela, dar nu stiu unde se afla. In privinta diferentelor calitative nu ma pot pronunta cert, pt ca am luat masa acolo, in restaurantul principal, o singura data, insa oarecum mi s-a parut mai ok la Vistamar. Nefiind decat o experienta, pot insa sa ma insel.

Camera pt care am optat inca de la inceput (pretul este stabilit in functie de acest aspect) a fost vedere parc (mai bine zis parcare si da, avea super balansoarul, pe care cred ca-l aveau toate camerele, inclusiv cele cu vedere mare si piscina (piscina este pe partea cu marea). Recomand camerele cu vedere spate pt ca acolo este liniste.

Si inca o precizare: nu am luat voucherul de la o agentie romaneasca, ci de la un tour operator bulgar, cu tarife mai agreabile si n-am avut nicio problema.

alex1968
    [05.09.11 23:16:38]

Multumesc pentru raspuns, Corry,

Mi-a plăcut mult hotelul Vistamar, l-am văzut doar de pe faleză şi - evident - m-au încântat balcoanele cu balansoar. Îmi pare rău ca vara s-a sfârşit şi, mai ales, concediul meu, ptr. că mi-ar fi plăcut să mai lenevesc câteva zile pe malul mării şi - de ce nu? - în unul dintre balansoarele acelea superbe. Îţi doresc şi pe viitor concedii cel puţin la fel de frumoase.

[06.09.11 09:23:08]

Multumesc frumos! Iti doresc si eu acelasi lucru.

dpavel
    [12.09.11 09:26:27]

Corry

"o rusoaica a incercat sa-si insuseasca prosoapele inchiriate de noi si lasate pe sezlonguri de la piscina pe perioada pranzului si datorita celor de la receptie s-a rezolvat"

Cum s-a intamplat si cum s-a rezolvat incidentul?

Trimite-mi te rog mesaj personal de la ce tour operator bulgar ati cumparat biletele?

Multumesc anticipat si un vot mare pentru review-ul postat.

tumisfabu
    [04.01.12 10:57:00]

@Corry: foarte complex si util, am regasit aproape toate informatiile care ma interesau, ai putea totusi sa-mi spui cate ceva despre intrarea in mare, cum e, lina sau abrupta? Plaja e lata sau ingusta, cam cate randuri de sezlonguri sunt? Iti multumesc anticipat si iti doresc un an bun, cu concedii super reusite!

bloblo
    [25.01.12 18:17:30]

poti sa-mi trimiti si mie pe privat numele agentiei din bulgaria cu care ai mers la vistamar? multumesc

[30.01.12 12:52:21]

@bloblo: se numeste Kitt Ood

lalea
    [20.07.12 16:52:37]

Cum era vremea in perioada in care ati mers voi? Si, despre hotel, as vrea sa stiu cat de adanci erau piscinele pentru copii, al meu are cam 2 ani...

marinela28ro
    [30.08.12 21:53:19]

Imi poti spune daca hotelul Vistamar are piscina interioara si parcare pazita?

Dragoș_MD
    [30.08.12 23:56:42]

@marinela28ro: piscină interioară are (din câte ştiu io) doar Arabela din lanţul Grifid; parcare este (e şi oarecum păzită), dar costă. Mult...

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [31.08.12 07:31:56]

@marinela28ro: Hotelul Grifid Vistamar are, incepand din acest an, piscina interioara iar anul trecut turistii cazati aici aveau acces la piscina interioara a hotelului Bolero, din acelasi lant hotelier, situat chiar in spatele hotelului Vistamar. Parcarea este cu plata.

[31.08.12 08:33:39]

Anul trecut nu exista piscina interioara, mie personal mi se par aiurea aceste piscine, in general, pt ca apa este rece, spatiul intunecos si turistii nu se prea inghesuie, iar parcarea, asa cum am spus si eu si Floria, parcarea nu este cu plata, ci cu super plata , iar paznic n-am vazut... sunt insa camere video. As mai vrea sa mentionez ceva: preturile de anul acesta la Grifid mi se par foarte mari.

O zi frumoasa!

lalea
    [31.08.12 09:15:36]

@Corry: Sunt piscine interioare incalzite (am avut de 1 Mai la Hotel Kristal si a fost super pentru micutul nostru), unele sunt luminate bine de lumina naturala, altele sunt cu apa termala (in Sf. Constantin si Elena am gasit la Hotel Sirius, dar statiunea mai are astfel de piscine la hoteluri).

E super sa faci o baie de Revelion in apa calda-calda... : D

[31.08.12 10:03:34]

Sigur, sunt convinsa ca ai dreptate. Ma refeream strict la faptul ca anul trecut nu exista piscina interioara la Vistamar (s-a intrebat acest lucru) si ca in alte hoteluri le-am vazut, dar erau, cum am spus, cu apa rece si tare intunecoase, vara cel putin. Banuiesc insa ca se pune mare accent pe ele in sezonul rece si evident, au grija sa incalzeasca si apa.

Nu am fost in Bulgaria iarna, cum spuneam, eu vorbeam despre impresia lasata de ele, dar pe perioada verii, cand turistii, ca si hotelierii pun accent pe cele exterioare si pe mare.

Dragoș_MD
    [31.08.12 10:28:45]

@Corry:

in alte hoteluri le-am vazut, dar erau cu apa rece si tare intunecoase, vara cel putin.

Totuși, nu e ok să generalizezi pe baza câtorva experiențe. La Arabela, piscina interioară este foarte luminoasă (e înconjurată de ferestre pe 3 laturi) și apa din ea era mult mai caldă decât cea din piscinele exterioare ale aceluiași hotel. Sincer, preferam să fac baie în ea, decât în cele exterioare! Vara, evident...

alex1968, bloblo, Corry, dpavel, Floria, lalea, marinela28ro, tumisfabu
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Vistamar Hotel (ex Astoria Beach) :