ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2009
JUN-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

In tara lui Oblio!

La Rondinella - "Tarantela pugliese"

De mult planuiam un concediu in Italia si anul asta am facut unul de trei saptamani, timp in care am facut turul Italiei, un "giro", mai ales ca s-a suprapus partial cu competitia ciclista denumita ca atare.

Am inclus regiunea Puglia (Apulia) ca tinta in acest concediu pentru a vedea unele dintre cele mai ciudate constructii existente in zona, unice in Europa, poate si in lume, dupa cum spun localnicii, si anume "trulli". Aceste constructii din piatra cu acoperis conic te duc cu gandul la lumea desenelor animate, respectiv la Oblio.

Trulli sunt foarte raspandite in zona, cele mai multe sunt in Locorotondo si Alberobello. Dupa ce am vizitat Alberobello, am facut un popas de o noapte in Mottola, un orasel din zona unde am gasit cu ajutorul site-urilor de rezervari un hotel la un pret convenabil, anume Villagio Vecchia Mottola.

O experienta cu totul inedita intr-un oras ciudat, cu o istorie veche, precum mai toate locurile din Italia.

Cu ajutorul Gps-ului din dotare am gasit cu aproximatie centrul orasului si coform indicatiilor date de "Ioana" am intrat pe niste stradute inguste astfel incat la un moment dat ar fi trebuit sa cobor cu masina (un VW Passat) pe niste scari. Am dat disperat in marsarier reusind la mustata sa ies la loc mai larg si am gasit receptia hotelului cu vechea metoda batraneasca, intreband localnicii.

Sigur ca era la 150 de metri de unde lasasem masina, dar am mers doi km pentru a o aduce la 20 de metri de hotel (credeam noi! ). De fapt aproape de receptia hotelului, unde dupa ce am intrat cu bagajele in brate si ne-am inregistrat, am fost condusi catre camere, care se aflau la circa 300 metri, in centrul vechi al orasului. Nu e un hotel in sensul clasic, camerele sunt risipite prin centrul vechi, din strada se intra direct in camera. La intrarea in oras era o inscriptie pe care nu prea am bagat-o de seama, dar dupa ce am intrat in camera mi-a revenit in fata ochilor: Mottola - Citta del Grotte. Fiecare camera are forma de beci, tavan boltit din piatra, precum beciurile vechi de odinioara. Si nu doar atat, si restaurantele, barurile, toate incaperile din oras in care am intrat au aceasta forma. Altfel conditii foarte bune, camere foarte curate, echipate cu mici chicinete ascunse in dulapuri, frigider, iar la etaj inca un pat unde se ajunge escaladand o scara...

Ca puncte negative, camerele nu au ferestre, doar usa. Prietenii mei sunt fumatori si au fost nevoiti sa fumeze pe treptele din fata usii, in strada - li s-a atras atentia ca in camere nu se fumeaza.

Masa am servit-o la unul din resturantele din apropiere si a fost la fel de gustoasa ca aproape oriunde in Italia, dar la un pret ceva mai mic decat in celelalte orase. Iar micul dejun, servit la un bar de langa noi, a constat in celebra briosa servita langa un minuscul expresso.

Trimis de ghidioneanu in 27.06.09 11:58:23

VIZUALIZĂRI: 3553 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghidioneanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Fiecare casuta este muzeu si magazin in acelasi timp.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.50 EUR pe cameră

ghidioneanuAUTOR REVIEW
    [02.07.09 23:09:06]

Pagina de web a hotelului :

[02.07.09 23:11:30]

multumesc; done.

Cristian_h*
    [24.11.09 22:28:53]

Italia meridionala are un farmec aparte, alti oameni, alte cladiri si alta muzica

http: //www. trilulilu. ro/carmenviorica/fe775868c89cd5

webmasterXY*
    [24.11.09 22:54:49]

Sa ascultam melodia propusa de Cristian pentru acest review.

Cristian_h*, ghidioneanu