ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2011
ÎNSCRIS: 13.01.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

O experienta placuta

Am fost la Hotel Bellville (HB) in ultima saptamina din iulie si a fost f. frumos. E adevarat, problema cu overbookingul ramine: noi cind am ajuns, ne-au spus la poarta ca nu e loc la HB, dar ne-au dat la vile, la Flora, unde am stat prima noapte (conditii absolut identice), apoi back to HB. Camera de la hotel era curata, de altfel s-a facut curat mereu, vederea spre parc, e drept ca zgomotul de la AC ma cam deranja, dar nu era problema mare (doar aici dau un minus, cred ca acest zgomot depinde si de amplasarea camerei). Inca de la poarta, inca de cind mi s-a zis de problema cu camera (au zis ca HB e plin) mi s-a vorbit frumos (in romana), am vb frumos, s-a rezolvat.

Nu m-au deranjat rusii (caci la finele lui iulie ei dominau la HB), ci romanii, ca de obicei. E drept, aici parca ai nostri erau mai bine-crescuti, dar... padure fara uscaturi nu se poate!!! Sa auzi prin statiune copii (ai nostri erau cei mai galagiosi) alergind aiurea, injurind in gura mare... parca nu iti vine bine. Pe plaja si in zona Marina Beach la fel, strigatele de rigoare, galagia tipic romaneasca. Unii reproseaza ca salvamarii fluierau mereu (afirmatie putin exagerata), eu unul chiar am apreciat ca tineau situatia sub control, nu ca la noi, unde stim povestile cu innecuri, skyjeturi aiurea and so on.

Spectacolele de seara ne-au placut, iar actorii nu ni s-au parut asa slabi, din contra. O seara au dansat prost, in rest a fost bine. Tine si de gusturi, oricum nu aveam pretentii mari, mai ales ca si acesta era tot... all inclusive (cum glumeau si ei).

Drumul mi s-a parut ok, mai degraba bulgarii conduc mai pasnic decit romanii (exceptind cei cu gipane, la fel ca la noi), nu am avut deloc incidente in Bg, spre deosebire de Ro, unde la intoarcere era sa intre unul in noi. Sectorul Varna-Burgas e aglomerat, mai ales dupa Obzor, unde se circula si bara la bara, pt ca nu e nimeni sa dirijeze circulatia la o intesectie. Oricum si la Varna si la Burgas am mers pe centura (4 benzi). Apreciez faptul ca nu se prea intra prin orase (nu se intra in Obzor, Sozopol sau Nesebar, deci scutesti timp) sau prin sate (spre deosebire de DN-urile noastre).

In final, fac precizarea ca e o statiune pt familisti, nu pt cei ce vor distractie, cluburi... De asemenea, i-as ruga pe compatriotii certati cu bunele-maniere si regulile elementare de civilizatie sa ramina acasa sau sa nu vina aici (unii au venit si au inceput sa strice atmosfera, dupa accent pot spune ca erau din toate partile tarii).

Nota 9,5 din partea mea (10 dau greu).

Trimis de nicolae75 in 04.09.11 16:04:38
Validat / Publicat: 04.09.11 18:33:11

VIZUALIZĂRI: 1921 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicolae75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDRR Belleville Hotel: