ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2011
ÎNSCRIS: 12.07.11
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 16 [ani]

Apartament Violet Mamaia

Trecand peste dezamagirea lasata de Mamaia in luna iulie, am hotarat sa mai mergem cateva zile la mare, evitand, bineinteles, zona Kudos.

Dupa ce am luat legatura cu propietara apartamentului, am rezervat locatia achitand prin banca echivalentul unei zile de cazare.

Am ajuns in Mamaia dornici sa vedem daca ceea ce era prezentat pe site e si real, si... da apartamentul arata mai bine decat in poze! E situat la etajul 3 al blocului Miraj de pe marginea lacului Mamaia, vizavi de hotel Modern, are un living spatios cu bucatarie utilata total, aer conditionat, televizor, o canapea uriasa care se face pat si dormi excelent, un dormitor cu pat matrimonial si aer conditionat si baia foarte draguta cu cada. Terasa apartamentului inconjoara camerele si ai priveliste la ghiol si soseaua din Mamaia care, uneori e cam galagioasa, nu ea, masinile care trec!

Am terminat formalitatile de primire, adica semnarea unei hartii cu obligatiile client-proprietar plus achitarea intregii sume si chestie care nu prea mi-a placut, a trebuit sa las buletinul pe motiv ca au fost unii care... au plecat cu lucruri din apartament... am lasat-o moarta...

Am trecut peste si am plecat spre plaja din fata apartamentului, e la 5 min cu tot cu traversat legal soseaua, asta insemnanad ca mergi destul pana gasesti o trecere de pietoni, altfel trebuie sa fii foarte atent cand treci aiurea.

Plaja de pe directia apartamentului, adica cea din fata de la Modern, Palas, etc e destul de ingusta, sezlongu' era 15 ron pe motiv de weekend, lume pestrita, tomberoane pline... am stat o ora ca era prima zi si marea facea niste valuri uriase spre deliciul fetelor!

In prima seara am mancata la Tony, o carciuma pe plaja intre Riviera si Iaki, carciuma pe care o frecventam de ani de zile si, care, din pacate a inceput sa fie plictisitoare desi Tony, neamt de origine romana a fost la fel de dragut si ne-a trimis palinca la masa, a mers fiindca afara batea un vant...

O pizza, o portie spaghete, doua sucuri, doua beri 150 ron... cam mult in conditiile sfarsitului de sezon si a faptului ca eu si sotia n-am mancat rezumandu-ne la bere.

Manat de o stare de masochism am vizitat kudos beach care, sincer sa fiu e aerisita si bine intretinuta, dar si iarasi dar, muzica urla la maxim... am stat o ora de dragul fetelor si am plecat...

Trattoria il calcio din centrul statiunii se vrea dar... nu poate... pe terasa cald din cauza neinspiratei acoperiri cu plastic mascat cu panza... etuva desi era seara si destul de ''vantos'' afara Desi nu era prima oara cand mancam aici am sperat ca preturile sunt si ele mai jos din cauza finalului de sezon... da de unde... o salata cu somon, trei pizza, doua limonade si trei beri... 170 ron... si 10 la suta bacsis sa nu fiu luat drept carpanos oricum servirea a fost prompta si copiii de acolo, recte ospatarii, simpatici!

Dintre toate locurile unde am mancat restaurantul MCM (neinspirat nume) de vizavi de palas a fost si ramane un exemplu, deh manageru si echipa sunt ardeleni, de civilizatie, politete si bun simt. Esti intampinat de la intrarea pe terasa, condus la masa, apar meniurile si comanzi. Au o trupa de muzica extraordinara si niste ospatari-dansatori de te lasa cu gura cascata!!

Merita banii si e singurul loc unde-ti poti dansa sotia pe ritmuri din tinerete!!!

Aici am lasat peste 200 ron dar zau daca imi pare rau...

Plaja civilizat am facut la Tony in fata, unde pentru20 ron pe langa sezlong, primesti saltea cearceaf, acces la dus si buda plus curatenie si eleganta! oricum vesnicii neintegrati vand aceleasi tampenii pe care le stiti fara sa mai fie deranjati de politie pentru ca nu mai e politie...

De data asta a fost ceva mai bine, am reusit sa ma odihnesc, fetele s-au distrat, sotia mea la fel dar trebuie sa inchei ca si data trecuta ca Mamaia ramane o doamna batrana machiata violent ca sa-si ascunda varsta si metehnele!!!

Desi e sfarsit de sezon sper ca relatarea mea sa foloseasca...

Trimis de christian in 03.09.11 16:08:33
Validat / Publicat: 03.09.11 17:57:07

VIZUALIZĂRI: 3896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (christian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.09.11 17:54:25]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Apartamente diverse Mamaia" (deja existenta pe site) ; desi e un review mixt, ce atinge o multitudine (prea) mare de subiecte, poate constitui totusi o recomandare buna *de cazare*

• Alte impresii din această RUBRICĂRegim hotelier Mamaia: