ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2011
    ÎNSCRIS: 29.08.11
    AUG-2011

Foarte nemulțumit
    Sub orice critică

Evitati aceasta casa total neprimitoare

1. de cand am intrat DOAMNA VIORICA ne-a pus conditii:

- nu avem voie sa bem cafeaua pe terasa, balcon sau in camera;

- nu se serveste nici-un fel de mancare in camera (nici macar un fruct);

- fara muzica in camera, fara jocuri de carti/table (greseala noastra ca intr-o seara am jucat carti, iar in jurul orei 21.30 a venit DOAMNA VIORICA si ne-a spus ca vrea sa se odihneasca si sa stingem becurile. Am rams toti 4 stupefiati.)

- nu ne-a dat cheie de la camera pentru ca la ea nu se incuie nimic dar in schimb in camera toate dulapurile erau incuiate (in loc sa tinem haine acolo avea depozitate bibelouri);

- ne-a descaltat de la intrare si ne-a dat papucii ei de camera la toti 4 zicandu-ne ca numai pe acestia sa-i purtam in camera.

in concluzie nu poti sa dai un vant fara ca doamna viorica/jandarmul sa nu-l miroase.

2. dupa ce am platit 120 ron / camera, din a 2 a zi DOAMNA VIORICA a inceput sa ne reproseze aproape orice: ca am lasat firimituri in bucatarie, ca nu am spalat bine masa, iar cea mai tare este ca dupa ce am terminat gratarul am aruncat cenusa ramasa intr-o groapa la care JANDARMUL DOAMNEI VIORICA ne-a zis ca nu i-am maturat bine gratarul (nu am luat toata cenusa din interior).

3. bucataria este compusa dintr-un aragaz, frigider, 2 furculite, 1 cutit si atat, fara farfurii, fara tacamuri fara oale etc.

4. apa la baia asa-zisului apartament (pentru ca nu erau inchise usile iar cele doua camere sunt separate de un hol care duce la alta camera in mansarda) curge incet iar bazinul wc-ului se umple in 20 de minute si este reglat la maxim 2 litri (economie) si nu duce toata mizeria o data, iar aici apare disconfortul, ghiuveta din baie are 10×10 cm si este imposibil sa te speli pe dinti nu mai zic de barbierit.

5. in 5 zile nu a facut niciodata curatenie in camera si nici nu a schimbat lenjeria.

6. la plecare DOAMNA VIORICA ne-a dat cartea de identitate si nici macar nu a iesit sa ne salute sau sa ne multumeasca ca am suportat-o pe ea si pe JANDARM, nu mai zic de zambetul ei fals.

Singurul lucru uman cu care ne-am inteles si ne-a zambit in aceasta casa a fost un catel pe nume Lord.

Nu va doresc sa treceti prin ce am trecut si noi, de aceea va rog sa ocoliti aceasta casa cu oameni total neprimitori.

Trimis de valushk* in 29.08.11 17:37:41
    Validat / Publicat: 29.08.11 19:29:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în LACU ROȘU. A mai fost în/la: baile felix, caciulata, olanesti, slanic moldova,

VIZUALIZĂRI: 3602 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valushk*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.11 08:28:56]

Rubrica acestei unitati de cazare a fost mutata in sectiunea (geografica) LACU ROSU, ce apartine de regiunea ARDEAL

casaviorica
    [16.10.11 13:40:26]

Dreptul la replică referitor la impresii postate de “valushk” în data de 29.08.2011 despre Casa de Odihnă Viorica:

Rezervarea s-a făcut telefonic, pentru un apartament, pe o perioadă de 3 zile (și nu 5 zile), respectiv perioada 24-26 august 2011, pentru suma de 200 lei/zi/apartament, adica 100 lei/camera (și nu 120 lei). Cu ocazia rezervării v-am menționat condițiile pe care le oferim și pe cere le-ați acceptat. Când v-ați prezentat la noi după 3 zile de la rezervare v-am reamintit condițiile de cazare, le-ați acceptat și v-ați cazat (dacă nu vă conveneau, având în vedere că NU aveați avans achitat, nu rămâneați).

Ați solicitat acces la bucătarie; v-am oferit o încăpere dotată cu frigider și congelator, mașină de gătit, veselă, tacâmuri (set pentru 6 persoane, iar după plecarea d-voastră am ramas, întradevar, cu 2 furculițe și 1 cuțit!!!). În dulapul din bucătarie se aflau oale din inox și 3 cratițe Tefal cu capace din sticlă, dar d-voastră ne-ați cerut “un ceunel și o tigaie, pentru că noi suntem de la țară”. V-am oferit 3 ceaune de mărimi diferite pe care le-ați ținut pe timpul șederii sub masa de bucătarie.

După ce v-am oferit “ceunelul și tigaia” ne-ați solicitat uscator de haine pentru sacul cu haine ude cu care ați venit la noi (nu aveați ce pune în dulapul din cameră pentru că toate hainele cu care ați venit erau ude – le splălaseră-ți în localitatea Praid). Ați aruncat rufele (ciorapi desperecheați, lenjerie intimă descusută și pătată) pe sfoară, iar eu le-am așezat pe umerașe, atrăgându-vă atenția la plecare să nu le uitați aici. Referitor la papucii de casă, neavând d-voastră, v-am oferit papuci tip Crocs albi splălați după fiecare folosire.

În continuare vă voi răspunde punctual la cele menționate de d-voastră:

1. Pe terasa de 4x1,5 m ați putut servi și cafeaua și strugurii pe care în fiecare seara soția d-vostră îi aducea de la bucatarie într-o farfurie de inox (din setul de 6 farfurii) și pe care îi spala în baia din apartament în acea “ghiuveta” (conform DEX acest obiect se numeste CHIUVETA), de 10x10, în realitate având 50x25 cm, cumparăta din comerț și omologată (pe eva13 o înțeleg că a văzut-o mai mica pentru că era în coma alcoolică pe timpul șederii la noi, dar d-voastră, care să fie motivul!???). Nu ați avut interdicții să jucați cărți, toata ziua cănd nu erați toți 4 în bucătarie sau la grătar, jucați “popa prostu”, iar intr-o seară, la cererea altor musafiri, la orele 23,30 v-am rugat să jucati cărți mai puțin zgomotos și să închideți ușa la cameră, nicidecum să stingeți lumina.

Vitrinele cu bibelouri sunt întradevăr încuiate, și vă înțeleg supărarea fiindcă nu ați avut posibilitatea să luați suveniruri ca și din bucătarie. În acea camera cu vitrine tip colțar există un dulap cu dimensiuni de 165x95x60 cm prevăzut cu 2 sertare și compartiment cu umerașe, dulap pe care nu l-ați folosit deoarece hainele, în afara celor de pe d-voastră erau ude și puse la uscat.

2. Nu v-am atras atenția referitor la curățenia din bucătarie, ci am făcut curățenie după d-voastră, am adunat șervetele de bucătărie murdare cu resturi de la tranșarea unui pui. Vă reamintesc că o doamnă brunetă, frumoasă, în repetate rânduri vă ruga să nu mai stați toți 4 la bucătărie, să permiteți accesul și altora.

După ce ați folosit grătarul în prima seară, ați aruncat jarul nestins în curtea vecinului, în spatele unei stive de grinzi și scândură, existând pericolul incendierii acesteia. A doua zi v-am spus că nu ați procedat bine, jarul se pune în recipientul de metal aflat langă grătar.

3. Referitor la bucătarie v-am răspuns în introducere.

4. Rezervorul cu apă de la wc este prevăzut cu un dispozitiv de golire compus din 2 elemente, în funcție de care se goleste apa în cantitate mai mare sau mai mica (vă înțeleg că nu cunoașteți cum se folosesc toate obiectele sanitare, având în vedere că soacra d-voastră, A. G., m-a întrebat cum se acționează bateria pentru dirijarea apei către duș).

5. Zilnic am făcut curat, am adunat coji de semințe și cutii goale de bere din terasă și living. Lenjeria din camere nu se schimba dacă turistul sta doar 3 zile; v-am schimbat prosoapele și v-am dat zilnic câte 2 suluri de hârtie igienică, pe care ați folosit-o la plecare pentru a șterge mașina și a împacheta cele 20 de oua pe care le-ați fiert înainte de plecare (la Praid ați spalat hainele iar in Lacu-Roșu ați făcut mâncare pentru acasă – oua fierete și pui la “ceunel”).

6. La plecare v-am înmânat cartea de identiate a soacrei, deci, ne-am intalnit (dacă nu am ieșit, cum v-am dat cartea de identitate???).

P. S. pentru cei interesați: Informațiile de pe net despre Casa de Odihna Viorica sunt preluate fără acordul meu de pe site **** (Editat WM), cu care în prezent nu mai colaborez. In general nu fac rezervări la telefon, pentru a evita musafirii tip “valushk”, alias “ceunel“și “eva13”.

Recomandam site-ului www.amfostacolo.ro să înființeze un site intitulat “au fost la noi” unde administratorii pensiunilor turistice să prezinte impresii despre comportamentul turiștilor cazați (cazuri în care turiștii produc stricăciuni, tulbură ordinea și liniștea publică, etc).

[16.10.11 14:52:25]

Apreciez întotdeauna când un proprietar/administrator de unitate de cazare apare cu un drept la replică, dar nu agreez sub nicio formă relatarea de aspecte... hai să le spunem 'sensibile' din timpul cazării turiştilor.

Am înfiinţat o rubrică "Poliţia bunului simţ... ", dar fără intenţia de a dezvălui şi identităţile celor implicaţi. Poţi foarte bine să scrii (şi) acolo ce te doare!

PS am editat numele site-ului comercial pomenit mai sus - aşa cum scrie cu roşu peste tot, nu admitem să le facem reclamă pe gratis.

PS2 "alias-urile" pomenite la sfârşitul articolului de mai sus sunt ale unor utilizatori care au scris review-uri negative la adresa acestei unităţi pe alte site-uri; nu sunt membri A.F.A. (sau cel puţin, nu sub acele pseudonime).

Michaell
    [16.10.11 15:34:42]

peronal chiar apreciez felul cum a reactionat proprietara. nu stiu la ce se refera dnul webmaster cu critica lui cand se refera la puncte ,,sensibile ,,?! daca turistii sau comportat intradevar asa cum relateaza proprietarii eu personal nu vad de ce sa nu se faca public acest lucru.

nici nu vreau sa ma gandesc care ar fi fost reactia mea in locul prorpietariilor... de ex. atunci cand as fi descoperit ca mana oaspetiilor mei se facura grebla... dar si referitor la celelate puncte precum chestia cu jarul aruncat in curtea vecinului, etc.

mergeti fratilor din vaslui in austria sau elvetia (de nemti nu mai vrobesc) si faceti asemenea gafe. o sa spuneti ca reactia acestor propietari a fost o domnie in comparatie cu ceea ce veti avea de relatat dupa un comportament asemanator celui pe care l-ati aratat in aceasta pensiune.

[16.10.11 16:09:56]

nu stiu la ce se refera dnul webmaster cu critica lui

Domnul WM (recte subsemnatul) se referă la nişte fapte petrecute într-un spaţiu privat. Care, la rândul lor, ar trebui să rămână private. Pentru aspectele care încalcă legile în vigoare, există instituţii abilitate să ia măsuri, în funcţie de constatările lor.

Să mai vorbim aici şi de moralitatea acestor "dezvăluiri"? Ţi-ar plăcea oare, în spiritul aceleiaşi "transparenţe" pe care o apreciezi atât de mult, să apară pe te miri ce site/blog/etc. detalii despre obiceiurile tale bahice, sau de orice altă natură?! mă îndoiesc!

Eu unul voi ocoli cu siguranţă aceasta unitate, pentru lipsa de intimitate de care au dat dovadă cu această ocazie.

Ştiu, sunt lucruri care dor, care te revoltă, atât în calitate de reprezentant al unei unităţi de cazare, cât şi în calitate de turist cazat laolaltă cu astfel de oameni. Dar asta, aşa cum spuneam, nu dă dreptul proprietarilor să nu respecte intimitatea clienţilor lor. Buni sau răi, indiferent.

Şi cu siguranţă, în Germania, ar plăti cu vârf şi îndesat pentru o astfel de lipsă de discreţie!!! (laolaltă, poate, cu clientul care a încălcat alte norme)...

Michaell
    [16.10.11 16:45:57]

cu siguranta sunteti - in ceea ce priveste legiile si obiceiurile din romania (- - mai in tema decit mine dar ma indoiesc ca asta este cazul si in ceea ce priveste tara in care mi-am petrecut ultimii 25 de ani de viata.

1. In primul rand proprietarul nu si-ar fi facut deaface cu asemenea clienti (ca sa nu-i numesc altfel) mai exact: le-ar fi aratat usa deja la chestia cu rufele...

Acesta fiind doar unul din mai multe puncte referitor la modul cum ar fi decurs un sejur acestor turisti daca s-ar fi comportat si in germania la fel cum s-au comportat la acesta unitate.

2. In ceea ce priveste punctul cu jarul aruncat peste gard la vecinul... de acest aspect s-ar fi ocupat cu cea mai mare bucurie pompierii germani. Nu vreau sa intru aici in detalii. Mai sunt cu siguranta si alti useri pe acest site care locuiesc in germania si care pot relata poate unele cu privinta la acest punct...

3. Iar de cel mai la cer strigator punct, si anume la disparitia unor obiecte din inventarul pensiunii, cred ca nu mai este nevoie sa ma pronunt. Doar atit: ar fi fost perchezitionati inca in incinta propietatii si bagati eventual si nitel la racoare.

Dealtfel sunt de parere ca, acesti turisti, prin comportamentul lor - daca cele relatate de propietari sunt corecte - au facut toata cinstea zonei din care provin si care dealtfel, dupa cite imi amintesc din timpurile pe cand mai traiam in romania, oricum avea sau poate mai si are un renume foarte bun... ca sa zic asa.

In plus ma mira si felul cum este vazuta situatia de webmaster si modul de argumentare. Sunt de parere ca, felul cum sau comportata acesti turisti la acea unitate sterge tot dreptul de intimitate si nu mai da loc nicicarei scuze.

Dar ma rog, sunt ai vostrii... impachetatii in vata sau cei mai rau, trimeteti-i in alte tari. Acolo nu vor fura doar tacimuri ci si lebede de pe lacuri.

casaviorica, Michaell