ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2009
    ÎNSCRIS: 14.03.08
    MAY-2009

Către satisfăcător

Ridicol

OK, sa povestesc si eu cite ceva despre Rixos hotel al carui renume, dupa parerea mea, a depasit mult calitatea serviciilor de care ne-am bucurat in sejurul nostru. Este ca si cum ai cumpara o pereche de pantofi de marca si s-au dovedit a fi o facatura tailandeza care, desi buni, nu sint ceea ce ai platit.

Camere

In primele 2 zile am avut ghinionul sa fim cazati in Troy houses, desi am cerut inca din acasa agentului ca ne dorim in cladirea principala. Doamna de la receptie care s-a ocupat de cazarea noastra (exista cite o astfel de persoana care se ocupa de cazarea fiecarui turist si de asistenta - un lucru bun) ne-a spus ca este imposibil sa faca asta in urmatoarele 2 zile deoarece au un congres in desfasurarea si toate camerele din hotel sint ocupate.

Troy villas sint pe marginea lacului si poti avea vedere la padure sau la lac. Sint mult mai mici decit cele din cladirea principala, intunecoase, reci, cu spatiu infim de depozitare, lumina artificiala este foarte mica (3 veioze cu becuri de putere mica), ni s-au parut foarte spooky mai ales ca si culorile cu care sint decorate camerele sint de asemenea inchise. Urite camere, brrr. Eu le-as clasifica 3*, 4* cu indulgenta.

In prima zi a sejurului nimeni nu a curatat camera. Va puteti imagina ca la u hotel cotat 5* sa intre cineva in camera sa lase un mesaj de la agentia de turism dar sa nu ia nimeni gunoiul desi am pus in usa, intr'o doara si mesajul in care ii atentionam ca este nevoie de curatenie. Gizas, ary & Magdalen. Nimeni nu si-a asumat responsabilitatea acestui fapt, a fost o greseala pe care este necesar s-o accepti ca atare si sa stai intr-o camera de 350/noapte cu gunoi in ea: -). In nici un caz n-am facut asta bineinteles. Ideea lor de scuza a fost un pat acoperit cu petale de flori pe care tot noi a trebuit sa le curatam: -) Ce idei au unii...

Dupa aceste 2 zile cumplite (totul ere alta intensitate in concediu pentru ca mergem sa ne relaxam, nicidecum sa ne batem capul cu diverse, asta facem acasa; -)) ne-au gasit o camera (contra "cost" desigur) in hotel care s-a dovedit a fi fabuloasa in comparatie cu cea in care fusesem (ea poate nu este chiar asa) - mare, spatioasa, alba, luminoasa, cu mini bar si maxi bar (chestii cu plata). In minibar: - cola light/regularx2, apa minerala plata si fizata x2, bere, fanta. Pentru ca noi bem doar cola, am vorbit cu cei de la distributie sa nu-si mai bata capul cu celelalte bauturi si gaseam in frigider cam 10 cutii de cola light si apa carbogazoasa, zilnic. Fata de la curatenie a fost minunata, camera a fost curatata de 2x/zi, flori proaspete si diferite aranjamente haioase din prosoape-chestii cu cere isi pierd ele timpul in loc sa curete cit mai bine in camera. Asta'i, ce sa faci: -)

Servicii

In perioada in care am fost noi hotelul a fost ocupat de catre diversi participanti la congrese, reuniuni, conventii sau ce or fi fost. Aici au fost 2 situatii: 1) personalul hotelier care trebuia sa se ocupe de noi turistii in vacanta, s-au ocupat preponderent de grupurile cu pricina in detrimentul confortului nostru - ne-am simtit neglijati; 2) oamenii prezenti la congres erau foarte dezinhibati si galagiosi, se bucurau in fiecare minut de norocul care daduse peste ei si in loc sa se duca la numeroasele simpozioane "obligatorii" veneau la piscina sau la mare si isi strigau bucuria pentru toate urechile care doreau sau nu sa ii auda. La revedere liniste si relaxare: -)

Serviciul de bar si plaja a fost aproape inexistent. In cele 11 zile cit am stat de maxim 4 ori a venit cineva la noi sa ne intrebe daca dorim ceva, in rest ne-am servit singuri stind cite 10 minute la bar asteptind rabdatori sa primim ceea ce am cerut, oamenii parca se miscau in reluare.

La masa, nu odata ne-am dus singuri sa ne luam tacimuri si bauturi, si acestia pareau depasiti de situatie si nu prea stiau ce aveau de facut.

Plaja

Ne-a placut - intinsa, spatioasa, prietenoasa. La fel si marea care nu este foarte adinca si poti face baie linistit in ea chiar daca nu stii foarte bine sa inoti. In ceea ce ma priveste serviciul de plaja pot spune cu certitudine ca a fost inexistent - n-a venit nimeni sa ne intrebe de sanatate.

Masa

Nu prea stiu ce inseamna variatie in Turcia pentru ca este a2-a oara cind mergem dar pot spune urmatoarele in restaurantul principal: - mincare gatitta, n-am vazut carne preparata la gratar de nici un fel (doar vinete si dovlecei din cind in cind), variatiuni pe aceeasi tema - legume umplute cu carne, peste fiert, legume sotate si foarte multe frunze pentru salate; brinza citeva soiuri toate foarte sarate si fara gust de brinza; fructe - 2 feluri de mere, grapefruit, portocala, ceva ce semanau a corcoduse verzi si un soi de fructe local. In ultimele zile au aparut pepenii. Dulciuri - nu prea stiu ce sa spun ca nu maninc dulce dar masa de desert arata cam saracut - citeva sarlote, negrese si multe baclavale.

Te saturai din ceva dar gustul foarte fad si totul parea refolosit, mai ales carnea tocata cu care se umpleau diversele legume si o asa numita budinca pe care o gaseai dimineata si in care gaseai 7-8 feluri de mezeluri taiaie peste care era un strat gros de brinza topita.

Micul dejun absolut la fel in fiecare dimineata, ceea ce este firesc. - omplete (prea uleioase), ochiuri si mezelurile turcesti, plus brinza, iaurt, dulceata si salate.

Nu sint o mincacioasa, nu pot spune multe aici desi cei mai multi pareau dezamagiti, mai putin rusii: -)

Pentru ca era un program de masa stabilit, spre final inchideau lumina in sala de prezentate a felurilor de mincare - foarte urit din partea lor, chiar daca mai aveai o jumatate de ora "voie" sa maninci.

In food-court - mincare fast food, inghetata, covrigi,

Da, asa cum am citit in alte opinii, sistemul de rezervare pentru restaurantele a la carte a fost blocat citeva zile de asemenea, multe dintre restaurante erau inchise.

Am fost la grill restaurant pentru ca voiam sa mincam si noi ceva pe gratar si a fost minunat - restaurantul este pe malul marii, chelnerii sint minunati, mincarea este buna doar este carne pe gratar, in schimb antreurile sint mai proaste decit la orice restaurant turcesc din Bucuresti.

Am rezervat si la Otoman dar nu ne-a placut mincarea cu exceptia supei care a fost intr-adevar minunata. Otoman este pe malul lacului si poti vedea fintinile - foarte dragut si acolo.

Doar la acestea doua am putut rezerva.

Bautura este intr-adevar turceasca toata. Noi am baut doar vin (care este absolut comun) si citeva cocktailuri, cam toate facute cu sprite plus un alcool la alegerea lor - proaste calitativ.

Distractia

De slaba calitate. Cea de peste zi este lipsita de orice imaginatie in privinta organizarii, grupul de entertaineri este lipsit de vlaga si cu mintile aiurea. Orele la care ar trebui sa se desfasoare anumite activitati (e. g. gimnastica) nu sint respectate, programul este mult scurtat.

Spectacolele de seara sint odata la 2 zile si nu toate sint bune - cel mai mult ne-a placut Mr. Rixos (amuzant) si Shaman, trupa de dans, foarte talentati.

ne-au placut fintinile in schimb forte mult. Programul lor este de 1/2h zilnic dar in primele 5 zile a durat max 10 minute in urmatoarele 15'.

Strada franceza inexistenta in afara unei cafenele "pariziene", toate acele fenomene meteo nu le-am vazut desi le-am "pindit" ca poate-poate: -).

Centrul Spa

Foarte placut inauntru ca atmosfera - acelasi intuneric prezent peste tot in acest hotel (oare de ce! ? ) doar ca aici se potriveste, un domn cinta din flaut, fintini si sofale peste tot.

Ne-a placut sauna, camera de zapada si dusul foarte racoritor (acolo am vazut fenomenele meteo pe care trebuia sa le vedem in strada franceza - le-or fi mutat: -).

La masaj n-am fost ca erau uluitor de scumpe. Le fac si acasa nu-i vorba.

Troy Park

Uluitor ca dimensiuni, pare foarte claustrofobic pentru ca totul este intr-un spatiu foarte mic dar topoganele alea sint foarte distractive. Totul este imens - inalt, lung - o placere sa le folosesti. Sint citeva si mai soft, asa pentru copii. Piscina cu valuri nu era functionala: -)

Concluzii:

In afara de primele 2 zile ne-am simtit, in general bine desi mi-ar fi placut sa spun ca a fost minunat.

Hotelul este intunecos mai ales dupa lasarea intunericului, prost ventilat (au fost zile intregi in care am transpirat abundent atit la masa cit si in Lounge bar - acolo beam in fiecare zi cafeaua pentru ca in rest cafeaua era o rusine.

Atentie pentru fumatori - s-a interzis fumatul in interiorul hotelui incepind cu 1 iunie - sfatuiti fiind de catre CE din care ei nici nu fac parte dar sint aspiranti: -)

Serviciul lasa mult de dorit, la fel si amabilitatea personalului.

M-as reintoarce la acest hotel? Da, daca serviciile vor fi imbunatatite semnificativ deoarece este spatios nu iti da nici o clipa senzatia de "inchis" undeva. Daca nu, niciodata pe banii mei: -) (foarte multi pentru ceea ce am primit)

Anul trecut am fost la un alt hotel in Turcia si pentru jumatate din suma, a fost atit de bine incit aproape am plins cind am plecat.

Va doresc concediu placut tuturor si atentie mare ce alegeti.

Madalina

PS m-am uitat pe Trip Advisor zilele trecute si Rixos Premium a cazut de pe locul 3 - acolo unde era la plecarea noastra, pe locul 15 si e in cadere libera. Think about it... .

Trimis de alba* in 22.06.09 16:00:09

VIZUALIZĂRI: 1565 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alba*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

izabellac
    [24.06.09 14:03:43]

si la ce hotel ati stat anul trecut alba?

alba*AUTOR REVIEW
    [26.06.09 19:06:34]

Delphin de luxe resort

[26.06.09 19:16:00]

Delphin de Luxe rulz

[a fost primul meu hotel in Turcia si mi-a placut FOARTE mult]

madalinamercare
    [06.07.09 16:03:40]

multumesc, madalina!

deja intrasem oarecum in depresie, am crezut ca am avut noi ghinion... insa asta este adevarul...

robgg04
    [14.03.10 17:24:18]

dar vremea cum a fost? am prieteni care vor sa mearga de 1 mai acolo. este cald? poti intra in mare?

alba*AUTOR REVIEW
    [16.03.10 13:19:44]

foarte placut in timpul zilei, cam racoare seara. Recomand de impachetat citeva haine cu mineci lungi. Apa este minunata, se poate face baie. Noi am fost la sfirsitul lunii mai, nu stiu cum este la inceput.

telefoane2006
    [19.01.13 13:47:34]

care este hotelul la care ati stat cu jumatate din suma si va ti simtit bine? multuemsc

alba*, izabellac, madalinamercare, robgg04, telefoane2006
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Premium Hotel: