ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2016
ÎNSCRIS: 22.07.15
AUG-2016

Extrem de nemulțumit

Premium, pacat de animatie, aquapark si de piscina

Al optelea an pe litoralul turcesc nu a avut o tinta anume pentru noi, in sensul ca am asteptat sa vina o oferta raport calitate pret cat mai buna asa ca in iarna, Rixos Premium Belek a fost alegerea noastra. Dupa experienta de anul trecut la Titanic Deluxe Belek - vezi impresii care a fost destul de frumoasa am asteptat sa vedem cum ne va surprinde Rixos Premium, avand in vedere ca este un hotel vechi, dar renovat si ca in urma cu ceva ani era cotat ca fiind cel mai bun dintre toate hotelurile de pe litoralul turcesc. Oricum si acum dupa notele primite se afla tot in top.

Pentru a intelege cat mai bine nota de la final, dar si titlul o sa explic pe bucati sejurul nostru la Rixos Belek

Zborul-Transferul-Nu voi detalia foarte mult despre zbor... totul a fost in regula, nu am avut intarzieri am aterizat in jurul orei 9, aeroportul plin la sosiri nu stiu cum de multi inca spun ca litoralul turcesc nu are lume. Aceleasi controale nimic iesit din comun avand in vedere incidentele din Turcia. O schimbare insa a fost la benzile de bagaje care s-au schimbat, sunt mai multe, la fel si iesirea din aeroport era altfel amenajata. Agentia noastra bineinteles ca nici nu avea un ghiseu ca pana acum sa ne spuna la ce masina sa mergem, sa ne verifice numele. Doua ghide stateau in mijlocul terminalului si strigau de colo pana colo, ba in turca, ba in romana, veniti aici, ba mergeti dupa colega si tot asa. Intr-un final ghida ne-a gasit si pe noi pe lista, pe altii ii intreba daca au venit prin agentia lor si etc. Ne-au invitat la masina si surpriza, eram singurii romani in ziua respectiva la Rixos, deci am avut transport "privat" daca pot spune, cam cum ne promitea agentia de anul trecut in reclama si ne-a luat autocarul de 50 de locuri, dar de... era solicitarea mai mare. Cam atata despre transfer, rapid, promt, la fix la hotel

Primirea-In comparatie cu anul trecut la Titanic, unde daca o sa cititi o sa intelegeti de ce spun ca am avut o primire chiar de nota 10, am fost invitati in receptie, dupa care sa servim un pahar de suc sau de sampanie, o cafea. Camera nu era gata, ci la ora 14 asa ca am fost indrumati spre restaurant. Chiar pot spune ca au fost foarte atenti cu noi. Hotelul mi s-a parut primitor, impunator si chiar luxos la prima vedere si asa a si fost.

CAMERA-. Noi am platit o Garden deluxe View si am primit un Superior Sea View la etajul 4 fara sa dam o atentie la receptie, am vazut ca asa se mai procedeaza, noi nu procedam asa, a fost noroc la mijloc sigur, ne-am mirat mai intai, dar dupa am spus Multumim. Cand am intrat prima oara in camera nu prea ne-a placut mirosul, era foarte inchis, aveam un patut pentru copil, canapeaua pregatita, nici pana acum nu am inteles de ce erau toate aceste in camera cand noi eram doar 2 persoane. Ma rog dupa a fost bine, am cerut betisoare parfumate, le-am primit imediat, bagajele au venit mai tarziu fara sa ne stresam.

Cam asa a fost primirea in camera... Camera spatioasa, nu foarte curata, cearceaful de pe pat era patat, intr-o parte putin rupt, in baie la fel, nu prea curat, am lasat de curiozitate langa intrarea in dus o aparatoare de la un apart de ras folosit de ceilati turisti cazati in camera, acolo a stat pana cand am aruncat-o, in schimb nu am avut probleme cu produsele cosmetice ca in celelate hoteluri, schimbate zilnic, nu foarte stralucite, dar bune. Intrarea la dus nu prea mi-a placut, daca mai ramanea apa alunecai pana ajungeai sa pornesti dusul, dar acesta este un mic amanunt. Minibarul umplut zilnic cu 2 doze Cappy, Cola etc, bere, napoliatne, guma de mestecat, ursuleti gumati. Deasupra la fel:chipsuri, alune, sticksuri.

Un mare minus la camera pe langa curatenie este faptul ca, camera nu functioneaza pe card, ci pe senzor, care cum nu mai simte miscare in 10-15 minute opreste tot curentul. Deci daca vreti sa lasati aerul mergand pentru a gasi o atmosfera cat mai placuta in camera, lipsa. Pe langa asta, eu unul am avut nevoie de prize pentru a incarca telefoane, tablete si din pacate unele se descarca si in timpul zilei si nu poti sta tot impul noaptea cand ai si tu nevoie sa butonezi sa stai cu ea in priza. Pentru mine acest lucru mi se pare putin depasit, avand in vedere standardul hotelului. Am mers la receptie sa intreb in primele zile despre faza cu senzorul si mi s-a raspuns ca din motive de siguranta se opreste.

Un plus mi s-a parut WIFI-UL care are un semnal exceptional, pana si pe ponton aveam 3 linii, deci jos palaria. La wifi mereu mi s-a cerut la 3 zile sa inscriu din nou parola, care este aceasi.

Cam atat la camera, spatioasa, dar trebuia mai curata.

Restaurantul-Turquoise ii este numele. Pot spune ca la Rixos am avut cea mai buna, variata, gustoasa mancare din toti cei 8 ani in Turcia. Resaturantul este mare, aerisit, situat la acelasi etaj cu receptia. Mereu gaseai locuri la mese, noi am preferat sectiunea de +12, unde nu prea era asa agitatie, servirea la mese excelenta. Cum ne asezam venea cineva sa ne intrebe ce dorim de baut. Ca mancare, cum am mai spus, exceptionala, mereu variata, branzeturile erau de toate felurile, in doua parti ale restaurantului, in rest fara cuvinte. Dulciurile erau dumnezeiesti, mereu altele, crema era de o calitate superioara, la micul dejun gaseai briose, gogosi americane si multe altele. Patiseria la fel, nu exista cuvinte.

Un singur minus ar fi la micul dejun, unde, cam la toate hotelurile la omleta trebuia sa stai la o coada destul de mare, in ciuda faptului ca mai era o parte din restaurant, nefunctionala, doar pentru ca nu mai aveau ce sa puna, daca ne luam dupa ei, desi ar fi trebuit dublata omleta.

Dupa mine, restaurantul este marele plus al hotelului ca si servirea la mese si la baruri.

Baruri-Sunt doua in exterior, Lotus si Highlight, ambele proaspat decorate in urma schimbarii generale pe care a suferit-o hotelul, ca parte de personal. Mereu aveau bauturi originale, in mare parte, bere aveau de toate tipurile, pana si Corona la liber. La toate barurile cam aceleasi bauturi. Mai este in exterior si Prive Beach BAR deschis pana undeva la ora 18, pentru ca dupa incepea activitatea pentru programul de seara care se desfasura tot acolo, cel de dupa amfiteatru. Pe plaja teoretic nu exista bar, decat la intrare cateva frigidere cu doze de cola, fanta, sprite, ice tea. Ambele baruri se afla fiecare la cate 1-2 minute de cele doua intrari spre plaja. Comenzile de pe plaja de obicei se aduceau de la Lotus.

Uitam sa spun ca spre intrarea in hotel de la piscine, exista snack bar-ul deschis de la 12 pana spre ora 6. Nu am mancat aici, ce nu mi-a placut era aerul foarte insuportabil, mirosea numai a mancare, tot timpul simteam ca acolo nu e aer, de aceea nici nu am mancat acolo. Noi nu prea mancam oricum la pranz, dar la alte hoteluri cand mergeam faceau o exceptie.

Si daca am ajuns la snack bar, tot pe aici ajungeti si la Strada Franceza, unde se afla patiseria, care sincer pe zi ce trecea ne cam dezamagea la prajituri si fursecuri. In prima zi am avut niste eclere care au fost foarte bune, dar pe care nu le-au mai bagat. In rest ca si la masa aveau la orice ora rahat turcesc. Pe strada franceza in fiecare zi incepe la ora 19:30 timp de 10 min un mini show cu efecte si aburi ce imita tunetele si ploaia. Pe strada franceza se afla de asemenea magazine.

Piscina-Banuiesc ca ati vazut in titlul meu "pacat de piscine" si unii care ati fost aici va intrebati de ce spun asta. Pentru ca din tot ce am vazut eu pana acum, piscina de la Rixos mi s-a parut cea mai urata din punct de vedere al intretinerii. La 5 in ea am gasit pe fund numai nisip, in apa par, avea un miros ciudat mai mereu, in timpul zilei nu prea, intr-o zi mi s-a lipiit de picior o bucatica din piscina, ceea ce nu mi se pare normal. Se vede cu ochiul liber ca hotelul a fost renovat doar in anumite parti si la exterior. Piscinele trebuiau sa arate altfel, sistemul de filtrare se vede ca este putin cam invechit. Piscina cam micuta, fotolile la piscine cam inghesuite, doar primul rand este pe ciment, restul pe iarba pana in niste boscheti. Din pacate nu am nota sa dau pentru piscina, am doar pentru mare si plaja.

Scurt va zic si de aquapark care este de nota minus infinit, jegos, invechit, piscinele sunt deplorabile, in topogane un miros ingrozitor, pe kamikaze se vede de la o posta mazga cum troneaza, unele sunt cu cearceafurile pe ele, la altele care nu merg troneaza rugina, deci jalnic jalnic, dar, mereu exista un dar...

Anul acesta dupa cum bine stiti sau nu, Rixos Hotels a deschis un parc tematic si un hotel de 5 stele in acelasi timp, sub numele de THE LAND OF LEGENDS, sau pe scurt RIXOS WORLD. Un lucru care m-a deranjat este ca de la hotel pleaca doar 4 masini pe zi si mereru trebuia sa faci cu o zi in avans sau chiar doua rezervare, deoarece la plecarile de dimineata nu mai erau locuri. Orcum m-am multumit si asa pentru ca fost o ocazie unica. Daca nu era LEGENDS, cred ca anul acesta duceam dorul de o distractie la aquapark, pt ca Troy este practic inexistent. Aici frumos, de vis, cinema 5d, Typhoon Coaster, topogane de toate felurile, unele nemaivazute si chiar moderne. Am vizitat si hotelul. Delfinariul la fel de modern, aerisit, am mers 2 zile sa vedem spectacolul, in una din zile a fost unul foarte slab, delfinii au sarit o data in sus, mancau intruna recompensa, mai mult inotau pe fund decat la suprafata, numarul lor cred ca a durat maxim 5 minute, dupa au urmat balene albe care au facut la fel ca delfinii, iar in 5 min minute au disparut... Asa s-a terminat primul spectacol, inceputul a fost dupa parerea mea "the best" cu piesa de rezistenta Silva, un leu de mare care a dansat precum Michael Jackson, a facut flotari. Show-ul ei a durat cam 20 de minute, dupa a fost 20 de min pauza de poza si la final delfinii cu balena, cam 50 a durat dupa au revenit delfinii totul.

La urmatorul show s-a schimbat ceva... delfinii au intrat primii, au facut mai multe lucruri cam vreo 10 minute, dupa au revenit balenele albe, care au si cantat mai nou, iar la final a fost Silva. Al doilea show a fost mult mai bun ca primul, a durat o ora si 5 minute, dar delfinii parca erau tot asa cam obositi in miscari.

Oricum parcul acvatic este superb, de vis

Totul se inchide la 17:30 (piscine etc)

Revin la Rixos Premium, vorbeam de piscine, voiam sa mai zic ca la cele doua baruri se da inghetata ambalata, care imita magnumul, era o firma bravo, oricum buna.

Prosoapele sunt la liber, nu exista carduri, unii isi luau fiecare 3 fiecare si din aceasta cauza uneori nu gaseai prosoape si trebuia sa astepti si chiar o ora.

Plaja-Este mare, lunga de 1 km, impartita in doua parti, prima dinspre Lotus, mai mica, dar se gaseau locuri mereu, a doua dinspre Highlight bar, mult mai mare si mai mereu goala. Exista si o a treia parte, dar cu niste vilute de plaja. Sunt doua pontoane, nu trei, deoarece unul este lasat in paragina. Intrarea in mare, lina, cu nisip, putin pietris la inceput.

Entertainment-HEHE..., punctul meu forte, unde pot sa apreciez cat de buna este animatia dupa atitudinea turistilor. Va spun acum de ce scade nota mea pentru acest hotel, nu pt mancare sau servicii, ci pentru animatie, lucru pe care eu cred ca domnul manager nu cred a auzit. La amfiteatru, dupa noua moda in hoteluri se poarta show-urile cu inviatati, adica trupe de acrobatie, dans etc. Toate trupele sunt din Ucraina, oricum hotelul este plin de ucrainieni, dar acesta nu este motivul, pentru ca aceiasi vin si la alte hoteluri, dupa cate am auzit, cum ar fi Gloria, Maxx Royal, Titanic si mult mai multe. Show-urile sunt slabe, amfiteatrul este mai gol, nici jumatate nu era plin, intr-o singura seara a fost plin plin cand au venit cei de la Fire Of Anatolia, care dupa cum ne-a spus o animatoare este showul care costa 15 000 / reprezentatie, adica 45 minute si o cred pentru ca pe ce scena au fost 50 de dansatori, mai multi in spate la costume si tot asa. L-am vazut, merita, este singurul pe care il recomand. In rest, bate vantul, nu exista party, hotelul pe Instagram si pe Fcaebook se promoveaza chiar si acum ca numai aici vom intalni The AMZING POOL PARTY, asa scria in prezentare, insa cum ajuns la hotel am intrebat de ea, cand este, stiam ca e vinerea, intreb o fata joi seara, daca e maine, raspunsul ei face toti banii:"Show-ul se tine la doua saptamani, saptamana trecuta nu a fost, acum ar trebui sa fie, vedem daca vin dimineata sa ne anunte", petrecrea fiind adusa de cei de la Rixos Sungate. Vineri nu a fost, au trecut zilele, intreb o alta fata pe marti de petrecere imi spune ca s-a terminat sezonul si ca nu mai vin. Pai si hotelul inca face reclama la petrecre si noi care am fost nu am vazut nimic... chiar urat urat.

Joi seara si luni seara a fost dupa show dj performance in rest numai si numai muzica live, doua seri la rand a fost jazz, daca si cei de la animatie ne spuneau ca nu le place va dati seama. Am innebunit numai cu acest gen muzical, intr-o seara un turist adormise chiar langa scena. Culmea faptului ca entertainment chef-ul de anul acesta la Rixos a fost anul trecut la Royal Adam si Eva, hotel numai cu petreceri din cate am auzit.

Cireasa de pe tort o face programul de animatie, inexistent, adica nu este afisat, ei nu stiu daca o trupa vine in acea seara sau nu, intr-o zi am intrebat ce este maine seara, si ne-au raspuns ca momentan nu stiu daca vine cineva, vedem maine. Am ramas socati... la asemena hotel, asemenea raspuns.

Animatoarele sunt numai ucrainience, ele fac doar boccia, volley si darts, sunt cate doua la activitatile, aqua gym, aerobic si celelate se fac la Rixos Sports Academy, unde sunt numai antrenori profesionisti. Animatoarele doar comunica, vorbesc cat trebuie dupa care pleaca la alta masa, daca nu vi la Mood Night Club atunci cand vor ele, vin cu intrebarea Why Not, care da dovada de lispa de profesionalism, doar in ultimele zile au vorbit mai mult cu noi, ba chiar in ultima seara una dintre ele m-a rugat sa ii scriu numele ca sa dea mai bine si ea la superiori...

Mood este discoteca hotelului, pentru prima oara plina de tineret, la fel si hotelul. In discoteca mereu era animatie si chiar uneori foarte multe multa lume, melodiile cam aceleasi in fiecare seara si in aceasi ordine.

Bun, cam atat despre Rixos Premium Belek, o experienta noua, un hotel cu staff high class, camera frumoasa, dar nu curata, animatie la pamant, aquapark aproape inexistent, fac dupa mine nota pe care o acord, daca ar avea din minusurile spuse, plusuri, hotelul ar fi de 10, dar nu totul este perfect sau asa cum ne dorim.

ps:Hotelul are un Rixy train care face plimbari la anumite intervale orare, insa cand am ajuns noi avea un traseu pana la aquapark, pe parcurs l-au scurtat si a devenit monoton si neinteresant.

Lantul Rixos este unul din cazurile fericite anul acesta, in sensul ca au clienti si chiar nu duc lipsa.

Trimis de 1210andrei in 29.08.16 19:48:45
Validat / Publicat: 29.08.16 21:40:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 9933 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (1210andrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Fantanile muzicale deschise teoretic jumatatae de ora de la ora 21, dar practic dureaza doar 15 minute

criss65
    [05.09.16 13:19:30]

Îmi poţi spune unde este THE LAND OF LEGENDS? Tot în Belek este?

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [05.09.16 13:34:39]

@criss65: e pe drumul dinspre plajă spre Kadryie; mai aproape de Kadryie, aş zice, decât de zona plajei...

criss65
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Premium Hotel: