ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 18 luni

Sub orice critică
Către satisfăcător

Peisaj de vis gazda ingrozitoare

Vreau sa incep sa povestesc ce vacanta de vis am avut si ce securisti se afla in aceasta pensiune. Am fost doua famili si un copil pana in doi ani varsta, la telefon am vorbit de unele camere cand am ajuns ne-a dat altele, am zis hai ca nu este asta o problema. Cand a vazut nea Pepelea ca este si un copil a inceput sa ne ceara bani si pentru el, i-am explicat ca in conditiile puse de ei, copii pana la varsta de doi ani nu se platesc taxe daca dorm in pat cu parintii. L-am calmat pana la urma.

In pachet am avut si doua mese incluse, la telefon m-a pus sa aleg ce mese vrem, vroiam pranz si cina mi-a spus ca asa o sa fie, la fata locului mi-a transmis ca micul dejun este obligatoriu si sa ne alegem intre pranz si cina. Am spus hai ca asta e, are probleme omul cu auzul sau cu ascultatul la telefon. Mergem sa mancam pranzul dupa ce ne-am cazat in camere, la masa vine o roscoveata care se baga ea in vorba cu noi si ne spune ca este de doua zile in practica si sa nu ne suparam daca mai greseste ceva sau daca vrem sa ne ajute cu ceva sa ii spunem. Imediat ne-am gandit ca ceva este in nereguala dar n-am dat importanta venisem sa ne simtim bine.

Mancarea a fost buna pe tot sejurul n-am nimic de obiectat. A doua zi cand ne-am dus sa mancam am prins-o pe roscoveata care era in practica, dadea indicati la celelalte fete, am spus bravoo ce-a invatat asta in 4 zile de practica. La masa a incercat sa ne traga de limba de una de alta.

Nea Pepelea care se da drept patron dar saracu este doar administrator l-am tot salutat pe tot parcursul sejurului n-a vrut sa ne salute deloc, de ce? nici acum nu-mi dau seama de ce.

In pensiune nu ai voie sa intri nici cu mancare nici cu bauturi, dupa doua zile in care am comandat la bar fara sa intrebam de preturi, mare greseala, i-am cerut preturile care ni le-a adus in sictir. Uimire o bere la cutie 9 lei, o cafea de 0,1ml 9 lei, o apa plata la doi litri 18 lei am zis ca suntem in Dubai si asa ceva n-am mai vazut sincer preturile marite de 10 ori. Am trecut si peste astea ca ne-am luat in camere tot ce aveam nevoie. In fiecare dimineata ne cereau cheile cica sa faca curat, dar ne-am dat seama ca se duc sa controleze sa nu aducem nimic din afara pentru ca in camere nu se misca nimic.

La Spa daca nu era nimeni trebuia sa te rogi sa-ti deschida usile pe acolo binenteles nea pepelea deschidea numai in sictir de iti dadea senzatia ca ai venit pe bani lui. Nici la sauna nici la jacuzii nu aveai intimitate ca toata lumea trecea pe langa ele ca sa se duca la piscina.

La piscina ne-a spus acelasi lucru de copii ca n-au voie si ca are substanta in piscina sa se schimbe culoarea in caz ca face pipi. N-am spus nimic ca stiam asta deja de aici din comentarii dar luasem o piscina mica sa bagam copilu langa noi. La piscina nu puteai sa stai mai mult de 10 minute pentru ca mirosea ingrozitor a clor, cat am fost noi era un grup de 30 de persoane care l-a intrebat de ce a bagat atata clor in piscina si nea pepelea le spunea ca nimic batman batman este din cauza la sare, asta sa i-o spuna lu mutu. Stiam de nea pepelea administratorul ca este sictirit de viata tot de aici dupa site, dar credeti-ma ca nu m-am asteptat la asa ceva, nu stiam unde sa ne bagam sa numai dam cu ochii de el ca ne strica toata ziua, numai cum statea cu ochii pe noi fara sa spuna nimic si tot nu-l mai suportam.

A treia zi mai vine doua famili sa se cazeze si ii primeste roscoveata, spre ne uimirea noastra o intreaba ca tot aici la pensiune ca anu trecut este. Ne-am spus bravo, credea ca suntem inculti si nu ne dam seama de ea ca este o prefacuta. O femeie din grupul acela de 30 ne-a povestit ca roscata este de ceva ani la pensiune si ca este informatoarea directa, vai de capu ei. In tot sejuru am avut impresia ca cineva ne urmareste si sigur ne urmarea.

In curtea pensiunii erau si doua caprioare foarte dragute, nu stiu cat de legal este dar pacat ca le tine captive asa o facatura de om. In afara de spa toata pensiunea este o frumusete, de 5 stele nu este, dar de 4 stele da. Spre sfarsit ne-am dat seama de ce se comporta asa nea pepelea cu familiile venite in privat, pentru ca profitul nu-l scoate de la noi, am inteles de la grupul acela de 30 de persoane venite la cursuri prin ministerul muncii ca are multe contracte cu ministerele si el pe asta se bazeaza ca de la ei isi scoate bani.

Sincer sa fiu cu toate ca am incercat sa fiu nesimtit sa nu-l mai bag in seama pe nea pepelea ca sa numai ma enervez, tot n-am putut pentru ca se plimba tot timpul pe langa noi, cu parere de rau spun ca n-a fost o vacanta linistita si relaxanta cum vroiam, cu asa om, vroiai sa-l intrebi ceva se facea ca nu aude, il salutai nimic se uita pe cer, chiar nu inteleg ce naibi l-a stresat.

Chiar n-o citi nimeni comentariile sa-i spuna cineva sa se poarte civilizat ca tot se lauda ca are pensiune ca in afara, aici ma refer la patron sau cine-i bossuuu acolo. Pacat de conditiile care sunt acolo ca un om ca asta te face sa-ti bagi picioarele in asa zona frumoasa.

De intors o sa ma intorc in zona, pentru linistea care se gaseste acolo dar la nea pepelea in nici un caz, pacat de investitia care s-a facut acolo, poate in viitor investeste si in administrator sa-l schimbe cu cineva care stie sa raspunda la un salut.

Am vrut sa scriu tot ce s-a intamplat, pentru ca daca eu citeam inainte ce se intampla cu adevarat acolo numai ma duceam.

Trimis de oksabin in 22.08.11 01:57:23
Validat / Publicat: 22.08.11 06:59:52

VIZUALIZĂRI: 1771 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oksabin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Euro Park: