ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2011
ÎNSCRIS: 20.03.08
MAR-2009
single

Daca ar fi pe banii mei nu as merge aici

Am fost de doua ori, in martie 2009 si in decembrie 2010.

Ce mi-a placut:

Transport: Aeroportul este imens, dar bine dotat cu benzi transportoare care te duc la portile pentru ridicarea bagajelor de cala destul de usor. Are o multime de buticuri si pub-uri dar si automate pentru bauturi.

Dela aeroport am luat trenul pana la gara centrala (18 km, in jur de 5 euro), care se afla in apropierea hotelului.

Drumul de la hotel pana la Atomium l-am facut cu metroul (un tichet valabil o ora si la autobuze 1,8 euro), schimband o data la nustiu care statie. Statiile prin care am trecut nu m-au impresionat in mod deosebit, precum nici ramele de metro (Bombardierele noastre sunt mult peste). Ce mi-a placut e ca te puteai urca cu bicicleta pe la usi marcate corespunzator.

Cazarea: Nu stiu cat a costat, am fost in interes de serviciu, dar de pe site-ul hotelului Le Dome (click aici), unde am stat rezulta ca la ora actuala ar fi in jur de 60 euro camera cu mic dejun.

Hotelul este amplasat in centru, asa ca am putut bate orasului pe jos in toate directiile.

Hotelul este OK, in prima calatorie am stat intr-o camera cu ferestrele spre hotelul Sheraton iar in a doua intr-una cu ferestrele spre o curte interioara (care, mare haz, avea un balcon dar nu avea use spre acesta ci numai fereastra).

Micul dejun (inclus), servit intr-o sala de mese aparte, a fost OK, iar cina (in jur de 12 euro) destul de buna. Curios este faptul ca restaurantul in care am servit cina se deschidea la ora 18,00.

Orasul: Orasul este destul de anost, cu cladiri noi din sticla ridicate printre cladiri vechi, chiar si in centru (va aminteste de un oras din Romania?)

Piata Mare este fantastica, are o arhitectura uluitoare, fiecare cladire fiind construita intr-un stil aparte dar respectand o linie comuna.

Stradutele care intra in ea sunt pline de magazine, unele cu specific (ciocolata, bere, etc.) altele cu suveniruri de cele mai multe ori de prost gust.

In a doua calatorie, fiind 1 decembrie, Manneken Pis, micuta statueta care este emblema orasului aflata in apropierea pietei mari, era imbracata in costum national romanesc.

Haios a fost faptul ca l-am rugat in limba romana pe un roman sa-mi faca o poza cu piticul iar acesta, pentru ca nu ma putea incadra sa se vada si statueta mi-a zis in engleza "get a litlle back" la care am izbucnit amandoi in ras.

Am mai vizitat Atomiumul (9 euro), la care m-a impresionat ascensorul de mare viteza si privelistea asupra imprejurimilor (stadionul Heysel si parcul tematic Mini-Europe).

Era o multime de straini in oras, de toate natiile, cred ca 1/3 din populatia orasului nu este de origine belgiana.

In tren, la ambele calatorii, am vazut o multime de straini (indo-pakistanezi, arabi, negri etc.) imbracati care mai de care in straie din partea locului de provenienta (chiar m-a distrat faptul ca, desi era destul de frig, 4 fete cu bulina in frunte, imbracate destul de gros, erau incaltate cu slapi).

In apropierea hotelului se afla o strada comerciala cu un mall City2, cu de toate, la subsol (nivelul -1) fiind si zona de produse alimentare (Carrefour si vreo 10 bufete cu produse japoneze, indiene, indigene etc.) la preturi rezonabile.

Circulatia prin oras, desi densa, este bine dirijata, fara ambuteiaje. Exista o multime de pasaje subterane si parcari suficiente.

Ce nu mi-a placut:

In gara centrala ca sa ajungi de la peron la iesire sau invers trebuie sa treci pe sub liniile de tren, pe trepte pe care trebuie sa cari bagajele in mana, chiar daca sunt trolere.

Procurarea de tichete de metrou a fost foarte dificila, pe peronul din statia in care ne-am urcat automatul fiind plin de fise iar cardurile noastre (visa, mastercard, maestro) nu mergeau. A trebuit sa trecem pe celalalt peron la o caserie.

Salvarile si politia, indiferent ca este zi sau noapte, circula cu sirenele si girofarurile in functiune.

In a doua calatorie, fiind inaintea Craciunului, in Piata Mare era un brad imens si vestita iesle cu pruncul Isus si magi de mărime naturală iar intr-un tarc o oaie vie, un kitsch oribil.

Parcul din fata palatului regal este dezolant, fara iarba si cu alei facute de pietoni direct spre destinatia fiecaruia.

Am vazut cateva "opere de arta" care m-au socat (un creier albastru amplasat pe un bloc sau o increngatura de tevi rosii lipita de un alt bloc)

Multinationalismul populatiei isi spune cuvantul in viata de zi cu zi a orasului, care nu este departe de cea a Bucurestiului: se trece pe rosu in intersectii, sunt destui cersetori, marea majoritate de origine araba (marocani) si negri, unii dintre ei beti si agresivi, este mizerie pe strazi (un rahat de caine a stat 2 zile in fata unui butic de lux!). Pe drumul spre piata mare m-a acostat o tiganca de la noi care mi-a cerut intr-o franceza aproximativa un euro si pe care am repezit-o, fara succes, in romaneste si care s-a tinut dupa mine cel putin 100 metri. Toti cersetorii aveau in mana pahare de plastic pe care le bagau repede in buzunar la aparitia politiei.

In afara de cele alimentare de la mallul City2 toate produsele sunt scumpe (un maiou pentru consoarta 10 euro, o halba de bere Carlsberg 0,5 l la o carciumioara 4,5 euro, o pereche de ghete de panza 120 euro etc.)

Trimis de nnaaee in 17.08.11 12:15:16
Validat / Publicat: 17.08.11 12:54:05

VIZUALIZĂRI: 2728 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nnaaee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O statie de metrou

[17.08.11 12:54:57]

@nnaaee, nu este recomandat sa se amestece recomandarile de calatorie cu cele de cazare. Este de preferat sa se scrie un articol distinct despre unitatea de cazare respectiva la care se pot acorda si notele pentru "cazare". Poti scrie despre Hotelul Le dome accesand direct linkul: click aici. Multumim.

nnaaee
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bruxelles şi împrejurimile: