ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2011
MAY-2011
team-building

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Decent

Aflat pentru 10 zile la un workshop in Polonia, am fost cazat in oraselul Luban, la motelul Luzycki. Aflat in N-V Poloniei, Luban este la doar 15 km de granita ceha si 25 km de cea germana.

Motelul Luzycki *** este o cladire draguta, pe 3 niveluri (parter, etaj+mansarda). Curtea are parcare proprie, pazita noaptea; de asemenea, are si doua terase – una in fata hotelului, cu mese, umbrelute si doua foisoare unde se poate servi in liniste o cafea; cea de-a doua, aflata in spate, mai mare, mult mai cocheta, cu multa verdeata si flori, este si locul unde se poate servi un barbeque, se paote bea o bere in liniste sau se pot organiza diverse mese festive.

Intrarea in hotel se face prin sala de mese a restaurantului, receptia fiind in partea stanga a intrarii. Desi foarte serviabili si zambitori, cei de la receptie s-au descurcat greu cu turistii si cu solicitarile lor – doar un singur flacau stia engleza.

Camera in care am stat, la mansarda, cu vedere spre curtea din fata si sosea, a fost mica. Desi la doi pasi de drumul principal, nu am fost deranjat de traficul auto. In fiecare camera se poate avea acces la internet wireless gratuit, telefon international, televizor cu cablu (spun ei – cel de la mine din camera nu functiona; pentru ca ceilalti colegi spuneau ca nu au ce posturi sa vizioneze, nu m-am deranjat sa reclam nefunctionarea lui).

Deranjanta lipsa izolatiei fonice – intr-un weekend, s-a cazat un grup de turisti cheflii, care s-au intors la 3 dimineata din oras. Se auzea totul din camerele alaturate, noroc ca nu intelegeam ce spun...

Baia, si mai mica :). Apa calda, prin incalzitor instant, uscator de par, prize pentru aparatura electrica, sapun si sampon oferite de motel. Prosoapele, curate si schimbate la doua zile.

Aici intervine singura mea nemultumire fata de acest motel – curatenia in camera. In a treia zi a trebuit sa solicit la receptie sa mi se faca curatenie in camera. In mod ciudat, desi schimbau hartia igienica, aranjau/schimbau prosoapele si goleau cosul de gunoi, nu aspirau in camera.

Mai mult, lenjeria de pat nu a fost schimbata pe toata perioada, lucru ce i-a deranjat mult si pe ceilalti colegi, care au patit la fel.

Se accepta si cazarea cu animale de companie, ceea ce in Romania, foarte rar se intampla (inca).

Masa servita la restaurantul hotelului a fost foarte diversa, servita in sistem bufet suedez. Calitatea mancarii – ireprosabila, satisfacand toti membrii grupului, fara exceptie.

Centrul orasului se afla la 15 minute de mers pe jos – merita vizitat parcul si catedrala. Foarte aproape se afla un Lidl si un Kaufland pentru eventuale cumparaturi.

Din pacate nu pot sa precizez costul cazarii. Pe site-ul oficial nu este o lista de preturi, iar la mailul care l-am trimis in acest scop nu s-au deranjat sa raspunda – inca o bila mare, neagra.

Per ansamblu, a fost OK. Pentru o cazare de tranzit sau chiar o vizita in imprejurimi, este decent. Vor mai urma doua review-uri pentru un castel pe care l-am vizitat (Czocha) si o cascada (Szlak Walonski).

Trimis de ctc in 17.08.11 09:31:53
Validat / Publicat: 17.08.11 09:55:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA.

VIZUALIZĂRI: 1261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ctc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Motel Luzycki *** - intrarea principala, fotografiata din strada. In stanga se afla parcarea, pazita.

webmaster [17.08.11 10:05:40] »

Din grup au facut parte si copii?

ctc [17.08.11 10:14:25] »

nu, au fost doar 27 de adulti.

- - - - -

Nota webmaster: Am rectificat componenta grupului. Multumim.

ctc