ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2011
ÎNSCRIS: 17.02.11
JUL-2011
2 AD. + 1- 6 ani COPII

O vacanta frumoasa!

Bine v-am gasit. As dori sa impartasesc si eu experienta mea si a familiei din Grecia - Paralia Katerini- Vila Manos- 28 iulie 2011- 07.08.2011.

Am pormit spre Grecia cu autocarul din Timisoara in data de 27.07.2011 cu o strangere de inima si o groaza foarte mare pentru drumul pe care aveam sa-l parcurgem, mai ales ca fetita noastra de 6 ani nu mai avea experinta cu autocarul atata drum. Oricum dupa un drum foarte obositor (13 ore aproximativ) am ajuns in jur de ora 8,00 in Paralia si respectiv la Vila Manos unde eram cazati. Aici a trebuit sa mai asteptam deoarece camerele nu erau gata. Am intrat in posesia camerei in jurul orei 12,00. In tot acest timp am asteptat in holul vilei care are o sala de asteptare, o baie si fotolii relaxante unde sa te odihnesti.

Camera - foarte curata, cu chicineta (care era echipata cu tot ceea ce aveam nevoie- tacamuri, oale, cratita, etc), avand un pat matrimonial si unul simplu, balcon cu masuta si 3 scaune (unde dimineata mancam si seara statem la povesti cu prietenii nostri) geam termopan precum si o roleta pt soare. Noi nu suntem pretentiosi si am fost incantati de camera si pentru a va convinge voi atasa si poze.

Baia - destul de marisoara, nu avea vana doar dus dar am foat foarte multumiti asa. Vila este in sistem self catering, asa ca am adus de acasa prosoape de baie si am dus gunoiul in fiecare zi. Aveai posibilitatea schimbarii lenjeriei de par dupa 5 zile dar noi nu am cerut deoarece am adus de acasa lenjerile (doar cearceaf) si nu a mai fost nevoie

Plaja - era curata dar dupa amiaza foarte aglomerata in zona bisericii si noi am ales sa stam acolo deoarece fetita noastra nu avea chef sa mergem pe extreme - astepta in fiecare zi sa ajunga pe plaja pentru a "incerca" apa. Ceea ce am observat era faptul ca pe plaja veneau multi vanzatori ambulanti cu tot felul de produse dar nu erau agasanti sau agresivi- le spuneai ca nu te intereseaza si nu te bateu la cap. Dupa plecarea turistilor plaja nu ramanea curata ci foarte murdara cu tot felul de resturi. Oare cine sa fie vinovat? Nu am vazut nici o meduza, nici un arici de mare, doar scoici frumos colorate pe care fetita mea adora sa le culeaga.

Statiunea- foarte aglomerata la finalul zilei, era ca un furnicar, animata cu tot felul de magazine de suveniruri, banuri si magazine de piele. Referitor la magazinele de piele, sotul meu si-a cumparat o geaca de piele sport pe care vanzatorul a cerut 85 de euro iar la final am platit pe ea 60 de eoro deoarece am luat 2 bucati (modele diferite- una pt tatal meu), la pretul de 120 de euro. Am fost cu trenuletul (5 euro pt toti trei) pana in Olimpic Beath unde trenuletul a stationat 10 minute dupa care am venit inapoi.

Referitor la excursii - noi am ales 2 dintre ele si anume Meteora si Croaziera Piratilor. La Meteora au plecat doar sotul meu si fetita deoarece pt mine era prea obositor (fiind mai plina) si au platit 28 de euro (14+ 14). Foarte frumos a fost, nu le-a parut rau de bani si nici nu s-au plans de oboseala. Preturile la excursii difera de la o agentie la alta asa ca noi nu am ales sa mergem cu agentia care raspundea de noi fiind mult mai scump- cred ca 25 euro de peroana ceea ce mi sa parut enormin comparatie cu 14 euro. In fine, daca doriti sa mergeti consultati agentiile inainte pt ca nu se merita sa dai dublu. In croaziera piratilor am participat si eu si am foat foarte multumiti. Am platit 15 euro/ peroana deci 30 de euro deoarece fetita a avut gratis. Aici vreau sa adaug ca agentia care raspundea de noi avea din noi pretul mult mai mare parca 25 de euro/ persoana si 20 de euro de copil. Diferenta nu? Am plecat pe mare din port in jurul orei 9,00. Pe mare a fost distarctie si vreme super frumoasa, mare de o culoare superba un turcoaz superb. Am "plutit" pe corabie in jur de 2 ore poate mail putin. Capitanul a oprit in larg pentru cei care stiau sa inoate si au facut sarituri de pe vas. Pe vas a fost muzica super frumoasa (greceasca) si multa voie buna. Nu am regretat nici un minut. Am ajuns pe o plaja salbatica unde am mancat sardine la gratar, salata, crenvusti, au fost bauturi - oyzo, vin, suc, apa la discretie. Acestea au fost incluse in pretul de 14 euro. A fost SUPERB.

Doar o suparare am avut si anume - fetita mea a facut o alergie la apa de mare - i s-au umflat buzele iar pe corp au aparut niste bubute rosii foarte mici. Avand asigurare de sanatate, la doctor nu am platit consultatia si unguientul, doar antibioticul care a costat 4 euro.

Cheltuielile pe care le-am facut - aproape de noi era magazinul LDIL unde am facut cumparturi si aici ma refer la bere, suc, apa minerala, crenvusti, paine, salata, rosii, vin, - noi am luat masa in camera dimineata si la amiaza. Am avut cu noi si conserve de pate, conserva cu fasole si carnaciori 2 rude de salam, etc. Am luat suveniruri pt cei de acasa pt noi, fetitei noastre nu i-am refuzat nimic. Am cheltuit per total numai pt cheltuieli suplimentare in jur de 650 de euro in care se includ gecile de pilele, suvenirurile pt acasa, mancarea, toate poftele copilului, precum si toate poftele noastre. Am uitat sa mentionez ca pt sejur am platit doar cazare si transport - 450 de euro pt toti trei in camera tripla. Deci totalul a fost 450 + 650 = 1100 euro aproximativ.

Noi am fostoarte multumiti si sper sa ne intorecm sanatosi anul vitor, desi drumul cu autocarul ma ingrozeste. Ar mai fi multe de spus dar sunt foarte obosita deoarece am ajuns azi dimineata la ora 07,00 in Timisoara.

In speranta ca am putut fi de ajutor si altor persoane care doresc sa se cazeze la Vila Manos / Paralia Katerini, va las cu bine si voi atasa si poze pt a va convinge de spusele mele.

Vreau sa multumesc ttuturor celor care isi impartasesc experientele pe acest site, mi-au fost de foarte mare ajutor.

Va doresc o vacanta placuta si multa odihna in continuare, ALINA

Trimis de alina1977lucia in 08.08.11 20:03:08
Validat / Publicat: 08.08.11 21:50:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina1977lucia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera unde am fost cazati, Vila Manos

[08.08.11 20:10:31]

@alina1977lucia, foarte bun review-ul tau, insa ca recomandare generala, e bine sa se desparta impresiile de cazare de cele referitoare la orasul sau zona vizitata.

Se obtine astfel o structurare mai buna a informatiilor (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte.

alina1977lucia
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Manos: