ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2011
MAY-2008

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

Baile Felix, intre adevar si minciuna

In urma cu 3 ani, ne-am hotarat sa ne petrecem concediul la Baile Felix. Ne-am achizitionat 2 bilete de tratament prin Casa de Pensii, care ne-au costat aproape 3000 lei (30 milioane lei vechi). La asa pret si avand in vedere ca hotelul la care am fost cazati, respectiv Hotelul Crisana de doua stele, ne asteptam ca macar serviciile si masa sa fie la un nivel mai ridicat, dar n-a fost asa.

Camera era destul de curatica, insa totul era vechi de ma mir ca se mai tineau peretii in picioare. Faianta era sparta, mochetele vechi, calciul de pe pereti era de-o seama cu bunica. Doar lenjeria era curata, se facea curatenie destul de des si macar eram dotati cu cate un tv. sport.

Personalul de la baza de tratament era destul de amabil, nu ne-au creat probleme, insa personalul restaurantului cred ca ar trebui disponibilizat si trimis la munca pe camp.

In primul rand, am fost furati ca-n codru, respectiv ni s-a furat 50%din mancarea ce ni se cuvenea in schimbul bonurilor. Daca pe o tura o pereche de crenvursti costa cam 3 lei, pe tura cealalta ne taxau cu 8 lei, pe motiv ca asa arata gramajul, insa erau de aceeasi dimensiune. Nu mai zic de gustul deplorabil al ciorbei de burta care semana mai degraba cu o ciulama, nicidecum cu traditionala noastra ciorba care ar trebui sa aiba acelas gust, fiind o reteta unica, nu una zonala. Cand venea ora mesei, nu eram bagati in seama, chiar daca 2-3 ospatare dolofane erau pironite de cate un scaun in mijlocul localului, stand la taclale. Daca le rugam sa ne serveasca, motivau ca nu ele serveau, ci colega care nu mai prididea, sau ni se reprosa ca nu am optat pt. meniul comun, ci am dorit bonuri valorice, deci trebuia sa asteptam sa vedem daca mai ramanea ciorba de la cei cu meniul comun, sau alte minciuni.

In ceea ce priveste baia la piscina termala, totul a fost O. K. , dar din a doua saptamana, dupa ce au fost amendati de sanepid, deoarece in week-end, contra unei sume, casiera permitea multor persoane din afara hotelului, mai ales din lumea interlopa, sa faca baie in bazin, concentratia de clor nefiind la nivelul impus. Drept pentru care, m-am ales ulterior si cu o exema la picior, pt. care am cheltuit cateva milioane lei vechi pt. a o trata.

In schimb, totul a fost frumos, panorama din jurul hotelurilor, peisajul, padurea ce inconjoara statiunea, parcul unde ne plimbam seara si terasele din centru unde serveam cate o langoasa cu branza, smantana, sau cartofi, stinsa cu o bere rece.

Lumea era civilizata, spre deosebire de alte locuri, mai ales de Slanic Prahova, unde, in loc sa te relaxezi, mai tare te stresezi. Mi-a placut ca pe holurile hotelului, in restaurant si-n baza de tratament, se discuta in soapta, lucru laudabil pt. natia noastra balcanica.

In week-end-uri am vizitat Oradea, care s-a schimbat destul de mult in ultimii 20 de ani de cand nu o mai vazusem, insa si aici am ramas deceptionata de faptul ca nu am mai gasit acele minunate lacto-vegetariene de altadata, unde puteai sa mananci usor si convenabil, respectiv o mamaliguta cu branza si smantana, un snitel de pui, o omleta sau papanasi.Nici cofetarii nu am mai gasit in tot centrul; erau doar berarii, baruri si gelaterii. In rest, arhitectura a ramas deosebita, evidentiindu-se influenta vestica.

Mi-a prins bine si apa termala pe care o beam dupa ce se racea, caci acolo izvoraste numai apa calda, in sensul ca, de cand ma stiu imi iese hemoglobina mare, insa dupa acea cura, mi-au iesit valori maxime si la hemoglobina si la sideremie.

Statiunea e placuta, v-o recomand, insa incercati o alta locatie, am vazut de altfel ca zona e in plina ascensiune, numeroase pensiuni fiind gata sa-si primeasca oaspetii, altele fiind in constructie.

Trimis de ghemonica in 03.08.11 15:25:55
Validat / Publicat: 03.08.11 16:14:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'. A mai fost în/la: Peste tot in afara de Maramures

VIZUALIZĂRI: 8997 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghemonica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Complexul balnear Baile Felix
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[03.08.11 16:10:56]

@ghemonica, la ce hotel ati fost cazati la Crisana, cum ai scris in review, sau la Muresul, unde ai incadrat review-ul?

[03.08.11 17:02:31]

Mutat la rubrica "Hotel Crisana" (in urma confirmarii primite de la autoare)

hlli
    [03.08.11 20:35:20]

@ghemonica spui in review-ul tau: "contra unei sume, casiera permitea multor persoane din afara hotelului, mai ales din lumea interlopa, sa faca baie in bazin". Dar piscina de la hotel Crisana este accesibila si celor ce nu sunt cazati in hotelul Crisana. Doar ai vazut ca este o casiera!!! Si doar stii ca cei din hotel Crisana nu platesc intrarea la piscina hotelului!!! Sau problema a fost ca erau din "lumea interlopa"? !!!

De ce a costat asa mult biletul daca a fost achizitionat prin Casa de Pensii?

Sa auzim de bine!!!

ghemonicaAUTOR REVIEW
    [04.08.11 17:20:19]

La Crisana, s-a creato eroare, dar a fost indreptata.

ghemonicaAUTOR REVIEW
    [04.08.11 17:26:58]

Biletul a fost, de fapt, "2 bilete", am scris ca am fost 2 persoane, deci este suma totala si nu am avut reducere, deoarece suntem salariati, nu pensionari.

In ceea ce priveste lumea interlopa, chiar daca aveau voie la piscina, trebuia sa se supuna acelorasi reguli ca si cei cazati in hotel, respectiv sa li se rupa bilet, ceea ce nu se intampla, deoarece nu plateau pretul intreg, ci la mica intelegere cu casiera, apoi trebuia sa intre pe usa din fata ca si noi, dupa ce, in prealabil faceau un dus, pe cand lor li se dadea voie sa intre printre panourile gardului, lucru ce s-a remediat intr-un final, dupa ce s-a consolidat gardul sa nu se mai poata intampla aceste lucruri.

eelena*
    [26.10.16 11:36:17]

@webmaster: era scris in rewiev ca este vorba de hotel Crisana.

[26.10.16 11:44:40]

@eelena: și crezi că nu s-a remediat din 2011 și până azi eroarea?!?

Oameni buni, nu e rău să observați și vechimea unor articole la care scrieți comentarii și (mai ales) dacă acele comentarii mai sunt de actualitate!

PS pt. conformitate: inițial, articolul a fost încărcat în rubrica altui hotel, și chiar și în text era menționat (în forma inițială, corectată ulterior) numele hotelului respectiv (eronat). Evident, încurcătura a fost de mult timp rezolvată.

eelena*, ghemonica, hlli
    Alte impresii din această RUBRICĂCrișana Hotel [Băile Felix]: