ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2011
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
STATUS: CONSUL
JUN-2011
PREȚ 710eu + 700eu (bilete + alte cheltuieli) ?
cu transport AUTOCAR
2 AD. + 1 COPII -- v: 15

Descoperă zona Prinos

Skala Prinos

Azi voi scrie despre Skala Prinos. Este statiunea unde noi am fost cazati, la hotel Calypso.

Este situat pe partea vestica a insulei, mult mai linistita decat cea de est, unde poate e mai multa distractie, plaje mai frumoase, mai multe obiective de vazut. Da, e adevarat, cineva spunea ca e ideal pt. varsta a doua, noua ne-a fost pe plac, si pt. a va dovedi, incarc poze. Nu am stat mult acolo, pt. ca ne-am plimbat pe toata insula, dar ce am vazut ne-a placut.

Skala Prinos este si port, de acolo se poate ajunge la Kavala, in cca. o ora si ceva. Portul este absolut superb, au mai pomenit si altii despre copaceii cu flori roz, statuia sirenei alba, impecabila, din marmura.

Aici este si centrul statiunii, este un supermarket, magazinase cu souveniruri, agentii pt. inchiriat masini, biciclete, scutere. Sunt 2 taverne mai cunoscute, alte 2 servesc numai pizza si paste, cafenele, baruri.

Ultima locatie pe care noi am zarit-o de-a lungul marii este hotelul Socrates Plaza, cu o piscina frumoasa, dar plaja cam mica. Intre hotelul nostru si taverna unde mancam, Larousse, faceam vreo 5 min. pe jos, dar puteam admira santierul naval, unde erau barci, mai mici sau mai mari, unele de lemn si pe care muncitori destoinici, lucrau pana la 10 seara.

Am fost si in partea cealalta a statiunii, dupa hotel Calypso, unde mai sunt hoteluri, taverne, si, locul de camping din Skala Prinos.A m vazut ca in partea aceea erau multe cupluri cu copii,fiind si mai multe posibilitati de joaca pt. cei mici.

Mi-a placut tare mult ca de-a lungul plajei, in mjlocul copaceilor, maslini ori salcami, multi leandrii, erau multe banci de unde puteai asculta marea sau astepta apusul soarelui, asa ca mi se pare o locatie ideala si pt. indragostitii romantici.

Noua ne-a placut, poate pt. ca dupa o zi intreaga de cutreierat pe insula, ne odihneam, in asteptarea cinei la taverna, de unde aveam toata privelistea minunata din port, sau poate pt. plimbarile lungi, seara pe faleza, savurand o inghetata.

Trimis de maryka in 28.07.11 12:01:17
Validat / Publicat: 28.07.11 12:57:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maryka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

adryana [28.07.11 17:19:29] »

frumos povestit, noi am fost doar in port acolo langa sirena aceea, deci voi ati fost cumva in partea stanga, unde nu am mai mers. Totusi si acolo in port am vazut magazine, taverne si un centru de inchirieri scutere, biciclete. Intr-adevar Skala Prinos si toata aceasta parte vestica a insulei este mai linistita, mult mai putin cautata de romani, dar totusi este frumoasa si sa stii ca si noua ne-a placut, mai putin cazarea si masa la hotelul nostru.

maryka [28.07.11 19:36:07] »

adryana

Stii ca, uite, acum am ajuns acasa si continui sa incarc pozele, ca dimineata n-am apucat sa le pun pe toate. Asta e, mai mergem si la servici. Multumesc pt. aprecieri, eu am citit ieri despre Pamukkale, mi-a placut tare mult, si ne-am zis ca e un obiectiv pt. la anul.

Daca vrei poti vedea si celelalte poze.

penelopa [20.11.13 20:21:33] »

@maryka:

Elektra sau Calypso?

Buna, as vrea sa merg si eu in aceasta statiune Prinos in vara lui 2014. Inca oscilez intre hotel Elektra si hotel Calypso (care sunt apropiate din cate am inteles). Din punctul tau de vedere... care dintre ele ar fi mai avantajos pentru o camera tripla? Suntem 3 adulti, eu, sotul si fiica noastra de 21 ani. Am vazut pe net ca dimensiunea camerei triple la Elektra este de 16 mp (??), iar la Calypso 20 mp. Pretul cam acelasi. Baia la Calipso/Elektra e... e ok? plaja unde e mai buna/acceptabila? la kalipso sau la elektra? Dar piscina ?

Nu suntem pretentiosi, singura mea nedumerire este ca pe booking.com hotelul Elektra e clasificat la 2*, iar Calypso la 3*+... Nu am fost acolo si nu inteleg de ce, din poze si comentarii reiese altceva.

Pentru croaziera optionala din ce port se pleaca? (noi am fost in croaziera doar din Potos spre aliki, din Prinos e diferit? )

Noi suntem indragostiti de Thassos, am fost an de an, dar in alte statiuni (Limenaria, Potos, Pefkari)... peste tot ne-am simtit excelent, indiferent de nr de stele (max 3).

Sunt convinsa ca si in Prinos ne vom simti excelent, dar nu reusesc sa ma hotarasc intre Electra si Calypso, poate ma ajuti...

Multumesc anticipat: *

webmasterX [26.11.17 11:07:35] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă zona Prinos» (nou-creată, între timp, pe sait)

maryka, penelopa