ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 22.07.13
    JUL-2013

Skala Prinos - pour les connaisseurs

Imi pastrez optimismul si pofta de scris, in ciuda agresivitatii intelectuale nemotivate a unor onorabili useri de top de pe acest site.

In sejurul nostru in Thassos am inchiriat o masnuta pentru trei zile cu suma de 70 de euro, benzina ne-a mai costat vreo 30 de euro, dar am reusit performanta de a merge in lung si in lat oriunde am dorit. Am ramas oarecum "atasati emotional" de un loc pe partea vestica: Skala Prinos.

Dupa ce s-au terminat cele trei zile, cu masina, ne-am gandit sa revedem o zona care ne-a placut mai mult si sa ajungem acolo cu autobuzele care circula in insula. Aveam din tara lista cu programul si traseele pe care circula autobuzele in Thassos dar, am vrut sa fim siguri si sa verificam. Ghinion, doamna de la centrul de unde se cumpara bilete in Limenaria (acolo am stat) nu cunostea in engleza decat doua cuvinte; "driver bus".

Singura solutie a fost sa aseptam in statie, ca sa putem vorbi cu driver bus. Orarul de circulatie este respectat, in mare, existand insa abateri de zece minute in plus sau minus.

"Autobuzele "lor sunt de fapt autocare, cu aer conditionat, neaglomerate, pretul biletelor pana la 5 euro in functie de distanta, asa incat pentru cei care nu au masina acolo, dintr-un motiv sau altul, exista alternativa de deplasare.

Am plecat spre Skala Prinos. Statiunea este un orasel-sat pitoresc, cu o lumina si o clima blanda dar in primul rand este portul din care ferry-ul privat, grecesc face legatura cu partea continentala, prin Kavala. Am aflat in aceasta excursie, ca legatura insulei Thassos cu partea continentala se face atat prin ferrybotul companiei elene de stat (de culoare albastra) cat si cu navele unei companii elene private (de culoare rosie) care nu are voie sa practice preturi mai mari decat compania de stat.

Portul Prinos e luminos, linistit, cu multi palmieri si leandrii. Plaja generoasa, in care alterneaza portiuni amenajate cu cele salbatice si solitare este foarte frumosa si ne-a indemnat la o lunga plimbare pe malul marii. In dreapta plajei se intindeau pensiuni, parcele delimitate cu rulote, case cu gradini superbe, de inchiriat, cartiere cu imobile de vanzare, plantatii superbe de maslini cu trunchiuri impletite si surpriza... am descoperit o locatie cu multe casute de vara, diferite intre ele, unele locuite, altele nu.

Ulterior am aflat, ca erau locuinte de vara, cumparate de greci si care locuiau acolo doar un numar de luni pe an. Langa aceasta intindere de locuinte de vara, pe malul marii, singura, fara concurenta am gasit taverna Ploumis... greceasca si ea pana in maduva, deoarece atat proprietarii cat si clientii erau greci. Am mancat acolo caracatita la gratar, deosebita, gustoasa, dar parca tot plaja si marea ma entuziasmau mai mult decat festinul culinar.

Baile in mare le faceam din timp in timp, atunci cand oboseam de mers si simteam nevoia sa ne racorim. Zona de plaja este putin populata spre deloc, iar marea o poti considera in Skala Prinos ca iti apartine doar tie. Ne-am intors spre zona de port, unde am: "cascat "ochii si la magazinele de suveniruri, la preturile tavernelor si la tot ce era mai "comercial" ca sa zic asa. Se pot face aici si scufundari, am pozat cred si preturi, pe care am sa le atasez la tot ce am scris.

Dupa amiaza am asteptat cumintei autobuzul care ne-a dus acasa in Limenaria. Poate croazierele si obiectivele vazute cu masina ,am sa le mai amestec intre ele, dar excursia facuta in doi, cu autobuzul, la Skala Prinos ,sigur va ramane in aminterea mea ,autonoma si deosebita.

Trimis de diana-camelia* in 01.08.13 13:18:49
    Validat / Publicat: 01.08.13 15:52:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana-camelia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20449 PMA (din 23 voturi)

dorgo
    [01.08.13 17:39:12]

@diana-camelia... Ziceai in introducerea review-ului Skala Prinos - pour les connaisseurs...

"Imi pastrez optimismul si pofta de scris, in ciuda agresivitatii intelectuale nemotivate a unor onorabili useri de top de pe acest site".

Qu'es-que ca veut dire? Expliques-toi! J'comprends pas... eu nu vaz nicaieri, nici o agresiune, dimpotriva...

mireille
    [01.08.13 18:27:11]

@dorgo: moi non plus, c'est amusant,

diana-camelia*AUTOR REVIEW
    [01.08.13 19:07:31]

@dorgo: era vorba doar de sentimentul "care v-a urmarit "in Sotiras, de senzatia de film de groaza, la antipod cu impresia mea de "bijuterii" a satelor despre care am scris. Asa am "percutat-o' cand am citit-o prima data... daca e doar sensibilitate de incepator, o sa-mi demonstreze timpul... apropos, v-am citit cu nesat, ... pana astazi... o sa o fac si in continuare. O seara buna!

dorgo
    [01.08.13 20:42:04]

@diana-camelia: ei da! acum e clar! scuze! o zi excelenta si un week-end minunat!

soacramea13
    [05.01.15 01:47:29]

@diana-camelia - salut! ai uitat de pozele cu preturi... ms mult. Si poate gasesti poze de pe malul marii si pensiuni din dreapta portului cum te uiti la mare

mocca
    [27.07.15 10:47:02]

am venit acum cateva zile din partile alea... am facut de 2 ori plaja aici... superb. Liniste, nu e aglomeratie, apa excelenta, taverne pe malul marii, foarte multi castraveti de mare... daca stai aici si nu ai masina nu prea ai ce face, statiunea este micuta.

diana-camelia*, dorgo, mireille, mocca, soacramea13
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Prinos: