ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2011
ÎNSCRIS: 04.01.10
AUG-2011
3 adulti AD. + 1 copil COPII -- v: 5 ani

Omul nu sfinteste locul

Venind dinspre Bucovina spre Bucuresti, ne-am hotarat sa facem un ocol prin Ardeal si am ales sa petrecem cateva zile in complexul Darina - Hotel Laguna. Din pacate nu am citit review-urile inainte de a merge acolo.

Peisajul ne-a cucerit imediat ce am ajuns, insa tot atunci au inceput problemele. Telefonasem inainte sa intreb daca au doua camere libere si mi-au spus ca imi pot oferi apartamentul. Mi s-a parut OK, asa ca am acceptat (la telefon). La receptie am spus ca eu sunt persoana care a intrebat de apartament, asa ca receptionera (draguta) ne-a facut inregistrarea, apoi ne-a dat cardul de acces in camera. Am urcat voiniceste la etajul al doilea (nu exista lift), am intrat in camera si a inceput inspectia: un dormitor cu un pat imens si inca o camera cu canapea neextensibila!!! Receptionera vazuse cate persoane eram dar nu avusese nici o reactie. S-o fi gandit ca incapem in patul imens trei adulti si un copilas.

Dupa ce am revenit la receptie, draguta ne-a spus ca are o dubla si o single. Pretul fara mic dejun pentru single era 130 ron, pentru dubla 160 ron (afisat la receptie). Draguta ne-a explicat ca 160 ron e pt camera dubla in regim de single (!!!), iar in regim de dubla e 180 ron. Nu am mai intalnit asa ceva nicaieri, cred ca a fost o teapa, dar nu am reactionat. Diferenta intre camera single si cea double e ca cea double avea balcon mare, cealalta nu avea deloc. In rest, acelasi pat mare si acelasi mobilier si aranjament.

Despre camere: pareau curate, dar in cele 3 zile cat am stat acolo nu a venit nimeni sa faca curat. Probabil era la cerere si contra cost. In camera era un inventar al obiectelor din ea, care includea dulapul (!!!), patul (!!!), biroul, halatul de baie (doar unul), tabloul de pe perete, telefonul, umerasele, setul de cusut de voiaj, capelina de baie (!!), dar nu includea perdeaua, frigiderul si mocheta ( :)) etc. In general prosoapele si halatul erau pt o singura persoana, chiar daca camera a fost inchiriata pt doua. Ne-au dat imediat tot ce am solicitat: telecomanda (era trecuta pe inventar), inca un halat de baie, inca un rand de prosoape. Dar a fost neplacut ca trebuia sa cerem mereu ceva. Pernele de dormit erau de forma patrata si indesate cu forta in fete de perna dreptunghilare, ceea ce facea perna "beton". Dupa 5 minute de "dormit" pe ea te dureau si gatul si urechile.

La baie, apa de la dus se scurgea in camera de baie, cada se infuda relativ usor, la chiuveta scurgerea nu avea elementul acela de siguranta care face ca obiectele scapate inauntru sa nu fie definitiv pierdute. Prosoapele aveau un alb... "aproape alb"!

Am prins si o noapte de vineri spre sambata - cu o petrecere care s-a terminat din fericire la miezul noptii. Insa atat zgomotul cat si fumul de tigara intrau in voie in camere.

Masa am servit-o vis-a-vis, la restaurantul Pestisorul de aur. Cei de la hotel ne-au spus ca la ei (in hotel adica) nu se serveste masa si ca chiar daca comandam acolo, tot de la Pestisor ne-o aduc. Asa ca ne-am dus noi acolo, pentru ca au terasa frumoasa langa lac. Mancarea in portii generoase, preturi mici (pentru bucuresteni), dar gustul... depinde de gustator. Pe noi nu ne-a impresionat. Gulasul nu avea gust, mazarea sote era nefiarta, insa omleta era grozava. Nu au cafea decat expres, iar variantele sunt doar cu / fara frisca. Personalul insa e foarte amabil, iar servirea prompta.

In hotel este un centru SPA cu echipamente second hand (cred) sau asa aratau. Mai e si o piscina care a parut OK la inceput: apa la o temperatura buna si parea curata. Adancimea 140 (in capatul cu scarile) -160 in celalalt capat. Insa dupa doua zile in care au venit cate doua serii de copii pe zi la cursul de inot, se vedeau plutind pe deasupra... tot felul. Noi nu am mai indraznit sa intram. Altfel, incinta era curata. Mai erau acolo tot felul de materiale de ajutor pentru cei care nu stiu bine sa inoate, insa aratau cam... uratele (mucegaite).

Hotelul dispune de o parcare generoasa, iar langa restaurant mai e o parcare.

Imprejurul hotelului se amenaja spatiul, foarte frumos, dar cand am fost noi era zgomot de la aceste amenajari. Tot langa complex e un spatiu, numit de ei minizoo, care cuprinde: caprioare, fazani, pauni, gainuse pitice si motate, caini, iepuri... cred ca nu am ratat nimic. Pentru copii e amuzant sa hraneasca animalele/pasarile, desi acestea sunt bine hranite si nu prea vin la orice. Lacul de langa restaurant avea amenajate spatii pentru pescari. Nu stiu daca si cat e taxa, dar intr-una din zile a fost concurs de pescuit pe lac. In afara de pestisori foarte mici, nu am vazut vreo "prada" demna de luat in seama, insa pescarii pareau ca se simt foarte bine. Seara, in restaurant am asistat si la premierea castigatorilor, deci a existat o posibilitate de diferentiere. Iar pescarii erau foarte veseli.

Pentru noi zilele petrecute acolo au fost placute, pentru ca in vacanta incercam sa nu ne impiedicam de toate "romanismele". Pacat de locatie si investitie, ca oamenii nu prea sfintesc locul.

Trimis de cimaanca in 26.07.11 15:20:13
Validat / Publicat: 26.07.11 16:22:03

VIZUALIZĂRI: 4793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cimaanca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Hotel / Complex Darina [Sîncraiu de Mureș]: