ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2011
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUN-2011

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Doar dacă vă crapă măseaua după cazare!

Nu aveam de gând să scriu impresii despre locația în discuție, dar, ca să pun lucrurile la punct (din punctul meu de vedere) am să o fac.

În primul rând, am ales vila ”Fănică” citind impresiile deja postate! Nu greșisem acum doi ani în urmă, când am ales sejurul la hotel Atlas, la Nisipuri, făcând același lucru, gândeam că 4 impresii favorabile sunt de ajuns pentru a fi sigur că nimeresc bine!

În al doilea rând, acum, îmi dau seama că fie nu mă potrivesc la gusturi cu antecesorii mei, fie chiar proprietarii și-au lăudat marfa, ”costumați” în useri inocenți.

O să fiu foarte pragmatic în cele ce urmează și o să-mi aștern impresiile sub forma de PRO și CONTRA.

PRO:

- locația liniștită;

- aspectul exterior și parcarea gratuită (nu erau mai mult de 10 mașini, cu tot cu ale proprietarilor și deși am rezistat doar o noapte acolo, în nici o altă zi nu am văzut mai multe, ba dimpotrivă);

CONTRA:

- la 3 stele câte spune că are, lipsește aerul condiționat, chiar și la recepție, iar pe 37 de grade Celsius e o plăcere!

- nu mai are restaurant, din motive pe care le bănuiesc. Vechea locație e transformată în ”târg de haine”;

- curățenia, bag seama, e ceva opțional sau strict secret, n-am văzut menajere, mături, găleți, cel puțin nu în acțiune;

- baia mică și inundabilă de câte ori aveai nevoie de un duș iar cât despre ”celebra” cabină cu hidromasaj mai bine mă abțin;

- ”recepționerul” tatuat de la recepție, la bustul gol, bermude și șlapi era la el acasă, lucru normal, fiind o afacere de familie și avea atitudinea specifică celui care deși e conștient că trebuie să fie politicos și amabil, totuși simte nevoia să-ți aducă aminte că ești pe terenul lui, atitudine valabilă și pentru ”Șefu ăl mare”, nea Fănică dimpreună cu tot staborul, pardon, personalul;

- ar mai fi probleme la lenjerie, perdele, draperii, mobilier, destul de noi dar ”eftinăciuni, mâncaț-aș”, fără nici o legătură de culoare sau gust între ele, pentru că (nu-i așa?) etnia țigănească are propriile gusturi - atenție! nu sunt rasist ci doar am precizat un fapt: proprietarii sunt țigani, mai spălați decât alții și mai plimbați prin lume, e adevărat. Nu că ar fi o problemă;))

- ar mai fi un lucru și mă gândesc că poate era mai potrivit la PRO pentru că m-am amuzat teribil: după amiaza până spre seară (aproape) tot staborul era adunat pe podeț la intrare, bând bere și flecărind. Dacă aveai de ieșit era musai o ”probă de mers ” prin fața lor. Monumental mi s-a părut strigătul ”șefului” Fănică (virgulă) către un argat: Ioaneee (sau Ghiță?? nu mai știu), vino și tu să mai lingem o bere!! Abia atunci am realizat că totuși suntem în Românica, așa cum este ea, mânca-v-aș!

În concluzie, cei care nu vor să vadă tatuaje, ”bemveuri”, ”merțane”, perdele bej cu draperii bleu în camere albastre, cei care nu vor să stea cu grijă că vor face bube la gură precum și cei care s-au săturat de felul în care unii cu ceva bani își fac vilă și după aia turism SĂ EVITE LOCAȚIA!

Ceilalți care nu fac mofturi din orice, ca mine, și își doresc o atmosferă ”mai altfel”, pot să încerce!

Trimis de BlackHand in 26.07.11 11:34:50
Validat / Publicat: 26.07.11 12:42:39

VIZUALIZĂRI: 4247 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BlackHand); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

hlli
[26.07.11 20:56:27]

@BlackHand, am stat si eu in iunie 2009 la vila Fanica, 4 nopti. Stiam pensiunea, ma avantaja amplasamentul locatiei, iar florile de la ferestrele camerelor erau o minunatie. Am facut rezervare telefonica, in urma unei negocieri de pret in favoarea mea, pentru 2 camere duble si una single. La sosire, am vazut camerele si ne-au placut, asa ca am platit suma stabilita. Ca s-au potrivit si asortat mocheta cu draperiile si lenjeria paturilor, chiar nu mai tin minte. Si nici nu cred ca mi-as fi dorit sa le fac un inventar al bunurilor!!!

Pe atunci aveau si restaurant, unde am mancat forte bine si la preturi acceptabile. De gatit, gatea domana proprietara, care nu este de alta etnie …... cum ai tot tinut sa precizezi…... domnul si baietii lui sunt, este adevarat, rromi….

Pentru ca vremea s-a racit foarte tare, am hotarat sa plecam cu o zi mai repede. Deci din cele 5 nopti rezervate si platite, am beneficiat doar de 4 nopti. Am informat-o pe proprietara despre decizia noastra si a mi-a zis ca imediat face calculele si-mi returneaza, si asa a si facut, integral pretul ultimei nopti de care nu beneficiem. Am ramas surprinsa si multumita in acelasi timp. Mi-am zis “uite ca se poate, asa rromi cum sunt!!! ”

Nu contest nimic din ce ai scris in review, eu doar am tinut sa povestesc cum s-a intamplat in cazul nostru.

Privitor la vocabularul folosit de catre proprietari, vreau sa spun, ca in raporturile cu noi, au avut un comportament civilizat si chiar de mult bun simt. In acel sejur am fost cu trei nepoti adolescenti, care traiesc in Canada de aproape cand s-au nascut, si care au avut destule “mofturi”…... pe care proprietarii au incercat sa le satisfaca fara obiectii nelalocul lor…...

In rest…. sa auzim de bine!!!

[26.07.11 21:10:05]

@hlli, mult mai util ar fi să scrii şi tu un review, în care să spui povestea ta. Va fi mult mai utilă astfel, decât este acum, un simplu ecou la un articol scris de cineva nu tocmai mulţumit.

hlli
[26.07.11 21:22:09]

@webmaster0, da, ai dreptate, poate ar fi fot mai bine un review... dar am fost in atitea locatii din Felix, unde ma duc de multe ori si mereu cu mare drag, incat nu m-as mai opri din scris, daca m-as apuca...

Si pentru ca iubesc asa mult Felix-ul poate sunt subiectiva de multe ori... Asa ca... mai cate un ecou ma incumet, cand vad ca cele scrise de altii nu corespund cu "realitatea" traita de mine...

BlackHandAUTOR REVIEW
[28.07.11 20:44:20]

@hlli

Că doamna proprietară e de altă etnie decât domnul proprietar și (sic!) copiii, că v-au plăcut florile de la fereastră și restaurantul dimpreună cu toate celelalte nu pot decât să-mi creeze un sentiment de deferență pentru efortul dvoastră. financiar din 2009.

Nu mi-am pus problema să arunc cu noroi în respectabilii membri ai etniei țigănești care face turism în Felix și nici să mă iau în bețe doar pentru că mie îmi pare rău de banii dați la Vila Fănică. Nu mi-a plăcut, am arătat și motivele, am sfătuit pe alții să fie atenți și atât.

Unde mi-a plăcut, vezi review-ul de la Noblesse, am procedat la fel.

Îmi permit să repet îndemnul webmaster-ului: scrieți un review pe tema dată. Cu cât sunt mai multe păreri cu atât mai bine!

BlackHand, hlli
Alte impresii din această RUBRICĂVila Fănica [Băile Felix]: