ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2011
ÎNSCRIS: 28.06.10
JUL-2011

ARTICOL ARHIVAT

A fost bine

Am venit din vacanta pe 20 iulie. Am stat 9 nopti si 10 zile. Am mai fost la Kaliakra in 2008 si in 2009. In 2008 a fost foarte bine, in 2009 a fost bine dar nu ca in 2008. Anul 2011 a fost cel mai urat an de la Kaliakra, in care am fost noi. Nu spun ca nu a fost bine.

Am platit la Kaliakra si am fost cazati la Dobrotitsa. Desi nu a fost deloc o problema, ba din contra. La Dobrotitsa se facea curat in camere in fiecare zi, se schimabu prosoapele zilnic, etc.

Masa a fost variata. Mi-a placut. Gaseai orice: mezeluri, salate, carne, prajituri.

Plaja era curata si incapatoare. Marea era curata. Noi am prins perioada in care au venit algele la mal, dar daca te duceai putin mai in larg nu mai erau atat de multe alge. Geamandura era pusa foarte aproape de mal. In locul in care era pusa geamandura, apa imi venea pana la piept, iar eu am 1.62. Asta a fost o idee buna.

Erau patru baruri: barul din hotel, snack bar care se deschidea la 11:00 si se inchidea la 18:00, pool bar care se deschidea la 10:30-11:00 si barul de pe plaja care se deschidea la 10:30 si se inchidea la 00:00.

Mai era si cina tarzie. Am fost si eu sa vad in ce consta cina tarzie, si erau trei feluri de mancare:peste,cartofi fierti si inca unul.

Fata de 2008, dar s-a facut un singur progres: nu-ti mai luau salteaua de pe sezlong cu japca, la ora 18:00.

Animatorii si spectacolele erau ok. Dansau foarte frumos, dar eu ma plictiseam. Si am observat ca nu numai eu.

La ora 18:30 se dezinfecta piscina :)) Venea un om cu galeata cu clor si arunca in psicina.

A fost o vacanta reusita.

Trimis de dianaalexa in 24.07.11 13:01:17
Validat / Publicat: 24.07.11 13:53:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2783 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianaalexa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[24.07.11 13:58:41]

Am platit la Kaliakra si am fost cazati la Dobrotitsa

Sa inteleg ca sejurul a avut loc (integral) la Dobrotitsa? Atunci de ce l-ai incarcat la Kaliakra? Vad totusi ca ai facut comparatie (des) cu conditiile de anii trecuti de la Kaliakra (ca si cum, pana la urma, ati fi stat totusi la Kaliakra...)

Nu mai inteleg, sincer, nimic.

[24.07.11 19:17:26]

La Dobrotisa doar dormeam. Ne-a fost data o camera la Dobrotisa, dar ne-a pus bratara de Kaliakra. Adica masa, plaja si celelalte servicii ni le ofera Kaliakra. Drept urmare am petrecut cel mai mult timp la Kaliakra. La Dobrotisa nu mergeam la masa, nu stateam pe sezlongurile lor ci doar dormeam.

Nu l-am incarcat la Dobrotisa pentru ca nu aveam ce spune.Tot ce puteam spune era de camera,in rest de nimic altceva. Si am facut comparatie (des) cu ceilalti ani pentru ca nu ma puteam abtine.

[24.07.11 19:21:24]

Am inteles, acuma. Multumesc de precizari

[24.07.11 19:26:06]

Nu, eu multumesc.

Aveati dreptate. Nu am fost prea explicita. Un om care citeste chestia asta chiar nu stie ce sa mai creada. Insa, acum cred ca oamenii s-au lamurit.

alex1968
    [24.07.11 20:24:22]

dianaalexa,

Daca v-au cazat la Dobrotitsa, deşi aţi plătit pentru Kaliakra, v-au dat ceva în compensaţie pentru ca v-au cazat intr-un hotel al cărui preţ este sensibil mai ieftin decât Kaliakra (chiar dca aţi beneficiat de celelalte servicii la Kaliakra) ? Mă gândesc că era, totuşi, o obligaţie a lor să vă acorde o compensaţie (în bani, în zile suplimentare, alte servicii). Multumesc

[25.07.11 11:38:33]

Atunci cand ne-a dat camera la Dobrotisa, la asta ne-am gandit si noi.

Dar nu, nu ne-au dat nici un fel de compensatie.

criso
    [26.08.11 10:59:25]

Avand in vedere ca ati fost cazat si la Dobrotitsa cat si la Kaliakra (in alti ani) as vrea sa va intreb daca camera la Dobrotitsa este mult mai mica decat cea de la Kaliakra. Noi mergem cu doi copii: 6,5 ani, respectiv 1,5 ani.

Avem sejur rezervat la dobrotitsa pentru 10 nopti incepand cu 7 septembrie si as putea sa-l schimb cu un sejur la Kaliakra pentru o diferenta de 220 de Euro.

Dupa parerea dumneavoastra merita diferenta?

Ati vazut cumva intamplator cum arata mancarea la Dobrotitsa comparativ cu cea de la Kaliakra? Multumesc mult pentru raspuns.

[26.08.11 16:57:03]

@criso

Da, am vazut cum arata camera.

Si am fost 3 ani acolo. Anul acesta, in 2008 si in 2009.

In 2008 am stat la Kaliakra Superior (am fost foarte mare camera), si in 2009 la Kaliakra Standard.

Depinde. Daca in schimbul a 220 de euro se schimba absolut toate serviciile eu zic sa nu va mai ganditi. Merita. La Kaliakra este Ultra all inclusive, veti patru baruri la dispozitie, masa este variata, etc. Eu zic ca merita.

Daca va schimba doar camera si va cazeaza la Kaliakra Standard dar cu serviciile de la Dobrotisa nu mai dati 220 de euro degeaba. Diferenta dintre camera de la Dobrotisa si de la Kaliakra Standard nu este prea mare. Poate doar la Dobrotisa baia este mai mare si se face zilnic curatenie peste tot.

Dar intre Dobrotitsa si Kaliakra, eu recomand Kaliakra deoarece bauturile de export si inghetatele sunt incluse in pret.

alex1968, criso, dianaalexa
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Standard Hotel: