ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2019
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 16.07.15
AUG-2018

Un sejur plăcut

Am fost pentru prima dată pe litoralul Bulgăresc și am fost suprins plăcut de sejur. Bine înțeles că au fost și mici neajunsuri dar care nu lasă o amprentă neplăcută.

Pentru început pozele existente pe internet sunt foarte aproape de realitate. Hotelul destul de curat dar baia puțin lasă de dorit. Camera spațioasă, personalul face curățenie zilnic și uneori chiar ne-au lăsat câteva surpize plăcute în cameră, de ex: au așezat pijamalele noastre în formă de fundițe, sau au făcut din prosoape un crocodil, căruia i-au pus un măr în gură și ochelari de soare. Firește că le-am lăsat 2-3 leva după o astfel de surpriză.

Camera foarte spațioasă. În cameră există pat matrimonial dublu, pat de o persoană și o canapea. Din păcate la TV era un singur canal în lb. Română - Pro TV internațional, care se vedea destul de rău. Pe canale digitale nu era nimic în limba Română. Deci TV-ul a fost mai mult de umplutură. Balconul mare și spațios și în care am găsit suporți pentru uscarea rufelor. Noi am avut în bagaje clasica funie de naylon, cu care ne-am întors acasă intactă.

La masă chiar ai de unde alege. Există mâncare pentru toate regimurile și gusturile. În schimb marea majoritate a mâncării este gătită destul de grasă. Dacă insiști prea mult cu mâncarea, în special cu carnea, riști să te simți rău după 2-3 zile. Se găsesc fructe proaspete din plin la fiecare masă. Mesele sunt foarte foarte bogat și tăvile se reumplu mereu. Nu mi s-a întâmplat niciodată să nu găsesc mâncare în tăvi. În fiecare seară se schimba tema de bază. Au fost seri cu mâncare pescărească, bulgărească, românească, etc. Tot seara cânta o formație compusă din doi români cu muzică de bun gust. Băuturile incluse în preț sunt de origine bulgărească, dar sunt ok. Nu te poți aștepta la vinars de 7* inclus în preț, dar whiskey-ul era decent și berea chiar bună. Sucurile erau ușor diluate dar nu de să te dezguste. Barmanul de la restaurant chiar te îmbia să deguști tot felul de băuturi.

Personalul hotelului este în general amabil. În ultima zi, la solicitarea noastră, ne-au lăsat să depășim ora 12 pentru decazare. SIngurii care au fost mai reci au fost barmanii de la piscină.

La gustările din timpul zilei se găseau cartofi prăjiți și pizza care era destul de slabă. Tot acolo se găsea și înghețată care era destul de ok. Nu era suc congelat ci chiar cremă de înghețată.

Plaja a fost foarte curată. Șezlongurile erau suficient de departe unele de altele încât să nu fi nevoit să auzi conversațiile altor turiști. La fiecare 2 șezlonguri este câte o umbreluță astfel încât nu deranjezi pe nimeni dacă vrei să stai la umbră sau la soare. În schimb pe plajă nu este nici o sursă de muzică. Este liniște complet. Am simțit puțin lipsa unei animații. Există animatori și muzică la piscina hotelului care chiar făceau atmosferă, dar nouă ne place să stăm pe plajă și pe nisip; la piscină mergem des când suntem acasă și nu prea mai are farmec.

Stațiunea este plăcută. Există și zone de distracție, și zone pentru copii dar își păstrează un aer de stațiune de familiști. Te duce cu gândul mai degragă spre Venus sau Neptul decât spre Costinești.

Parcarea mi s-a părut puțin cam piperată - 10 de leva pe zi. Mai ales că nu am văzut să aibă pază. Am avut loc de parcare chiar lângă hotel. Pe drum am folosit stația CB fără probleme. Am trecut pe lângă echipaje de poliție și nu mi-a zis nimeni nimic (se zvonea că dacă te vede cu stație ți-o confiscă sau alte bazaconii; fals). Nu sunt mulți care folosesc stațiile și este destul de greu de citit numele localității, dar am comunicat și a fost ok. La vamă la ieșire din țară ne-au controlat să nu avem carne în bagaje. Cei care aveți copii, este necesar pașaport!!!

În concluzie sejurul a fost foarte plăcut. Deși a fost relativ scump nu mi-a părut rău de nici un leu și voi reveni cu siguranță la Kaliakra!

Trimis de heppea in 05.06.19 15:15:49
Validat / Publicat: 05.06.19 15:48:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (heppea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja din dreptul hotelului Kaliakra

artemisa24
    [05.06.19 16:33:25]

Barmanii in general peste tot in Bulgaria sunt... " importanti" chiar daca ii mai " bagi in seama" cu ceva de aceea eu prefer, acolo unde se poate, autoservire...

Am auzit si eu de hotel Kaliakra ca ar fi bun si la servicii si la cazare dar in ceea ce priveste statiunea, de acord cu tine.

Felicitari pentru review

heppeaAUTOR REVIEW
    [11.06.19 10:25:48]

@artemisa24: Mulțumesc pentru apreciere !

artemisa24, heppea
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Standard Hotel: