ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2011
DIN: PITESTI
ÎNSCRIS: 16.07.11
JUL-2011

Nu as avea cum sa spun NU la acest hotel

INCEP CU UN SIMPLU DA, RECOMAND ACEST HOTEL SI LA CEI MAI BUNI PRIETENI DAR SI LA DUSMANI;) A FOST O SAPTAMANA FRUMOASA. ACUM AM SA SCRIU LA LINIUTA DESPRE KUSADASI, HOTEL, SERVICII, EXCURSII OPTIOALE...

HOTEL SURMELI EFES:

-locatia (foarte aproape de toate obiectivele turistice EFES 4 km, Casa Fecioarei Maria 10km, Selkuc, Outleturiile si de asemenea de Kusadasi 8km)

-plaja mare cu nisip fin in comparatie cu resortul vecin care avea pamant pe plaja dupa ce il curata seara cu tractoarele)

-apa marii nu este asa de limpede ca cea de la greci chiar daca este tot Marea Egee, mult mai agitata, valuri mai mari.

-la piscine nu am cum sa spun ceva de rau, apa tot timpul se filtreaza, la trei zile e schimbata. Aveau 3 piscine exterioare: una de relaxare care avea 110 cm, una in fata standului celor care se ocupau cu animatia turistiilor de 150 cm dar va spun ca aveau mai mult de 150 deoarece eu am 180 si era aproape de buze :))

-de la standul de la animatie poti sa cari sa joci pinpong, mini golf, tenis, fotbal, volei, dartz. In fiecare zi se organizeaza campionate dartz 11.00, archery 11.30, volei 11.30 si 16.30, pinpong 15.00 nu ai cum sa te plictisesti. In ultima zi am castigat la dartz: X si am primit si diploma: D

- cei de la animarie se ocupa si de gimnastica, dansuri, aqua gym si de asemenea in fiecare seara la 22.00 este spectacol in amfiteatru... superrrr tare: D

- baruriile sunt in numar de 4 (pool bar 10.00-24.00, lobby bar 10.00-22.00, snack bar 11.00-16.00 si barul de la disco care tine pana la 02.00)

- muzica la discoteca este mai tare decat in ilusion la Pitesti tare DJ

- pentru cei care vor sa stie ce este for free :)) totul inafara de whisky.

au bere numai Efes care este foarte buna si sucur fara numar Sprite, Cola, Fanta si de asemenea sucuri 'naturale' GLUMESC alea sunt la plic, cafea cea mai buna este cea de la pool bar fara lapte, cafeaua turceasca la ibric care este tot for free nu are nici un gust, trebuie sa pui cel putin 4 plicuri de zahar pentru 2 guri... Sprite-ul, Cola, Fanta si bauturiile cele mai buna sunt la lobby bar barul din intrarea principala. Daca i-ti faci un prieten de la bar (disco pentru mine), i-ti da votka din sticla calumea ti-o desface in fata;)

- Tata si cu finul cu care am fost au ajuns pe zi la un numar de 16 beri si 4 turkish rachia (duble) asta pentru toata ziua ca sareau doamnele altfel. Numele de cod pentru Efes Pilsner era de Another ONE :)) si pentru turkish rachia era de MAKE IT DOBLE :)) Eu eram cu vinul 2 pahare la masa vin alb senzational.

-alte servicii incluse la care m-am distrat de minune au fost Fitness, baiile turcesti care sunt senzatonale se afla la subsol -1 etaj :) la aura welness spui ca vrei sa incerci baiile turcesti, fara spuma in ultimile zile deoarece se i-a bronzul, asta mi-a spus-o ghidul.

-Stiu ca asteptati sa va spun si de mancare, nu? Pai aveau detoate la micul dejun si seara la restaurantul mare (dimineata aveau ou fiert, carnaciori, toate tipuriile de branzaturi, cascaval, salate, dulceturi cel putin 8 tipuri, compot de 10 feluri clatite afara si schimbau in fiecare zi tip de mancare) (seara aveau gratar de mai multe tipuri fara porc) NU AI CUM SA TE VAITI CA NU AI CE SA MANANACI SAU SA NU-TI PLACA CE AU TOT GASESTI CEVA. Masa la pranz nu era de 5 stele ca cea de dimineata si seara dar aveai alternative Snack Bufet deschis la piscina de la animatie si aveai acolo pizza, hamburger pe care ti-l pregatesti tu, cartofi prajiti, pepene si multe altelee... paine de cuptor;)) IN CONCLUZIE LA MASA DE PRANZ SA VA DUCETI LA RESTAURANTUL MARE PRIMA DATA DUPA CARE DACA NU TE-AI SATURAT SAU NU AI MANCAT CA NU AI POFTA DE CE I-TI DAU EI LA PRANZ GO TO SNACK BUFFET.

PRAJITURIILE SEARA SUNT INCREDIBILE TORTURI DE DIAMETRU DE 50 CM, BACLAVA, RULADA CARE E CU CREMA DE BANANE SI IN INTERIOR AU BANANE INTREGI SUPER GUSTOASA, BUDINCA, CU FRISA CU CIOCOLATA TOT CE VREIIIIII SI CE NU VREIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII.

NU AM VORBIT DE CAMERE, HOTELUL FIIND RENOVAT IN 2007 ARE DEJA 4 ANI POT SPUNE CA ESTE O CAMERA DE 3 STELE, ECHIVALENT HOTEL CACIULATA -CALIMANESTI. NU MI-A PLACUT CAND AM VENIT IN CAMERA ERA UN MIROS PROFUND DE TIGARI SI NU AI IESIT NICI PANA IN ULTIMA ZI. SERVICIILE CU SCHIMBATUL PROSOAPELOR SE FACEA IN FIECARE ZI MAI PUTIN ULTIMA CA SE GANDEA TURCU CE SA-I MAI SCHIMB PROSOAPE LU' ASTA CA MAINE PLEACA DECI... SA NU DAI TIP LA TURC CA URMATOAREA ZI NU TE MAI CUNOSTE SI NU TE MAI BAGA IN SEAMA.

Pe scurt: HOTEL DE 4 STELE, MANCARE SI BAUTURA DE 5 STELE, CAMERE 3 STELE, SERVICII 5 STELE, PISCINE SUPERBE (SA INOTATI NOAPTEA 11.30-12.30) SUPERB 5 STELE POT SPUNE SI 6 :)) 5+1 GRATIS =)), ACTIVIATI ANTI PLICTISEALA 5 STELE, VREME ALL SEAZONS PERFECTA, (INTRE 12.00-15.00 FARA SOARE ESTE FOARTE PUTERNIC), PLAJA 4-5 STELE POT SPUNE AI BAR SI PE PLAJA AM UITAT =)), IN CONCLUZIE 4-5 STELE ESTE HOTELUL.

NU RATATI:

-APUSUL DE LA ETAJUL 11 DE PE BALCON

-BAIILE TURCESTI/SAUNA

-CAMPIONATELE

-SPECTACOLUL DE LA AMFITEATRU IN FIECARE SEARA

-PRAJITURIILE

-SOMNUL DE PRANZ (RESETAREA PENTRU DUPA AMAIAZA VB DE BAUTURA ACUM :)))

- PONTONUL CEL MARE DE LA HOTELUL VECIN PENTRU SARITURI IN MARE: d

-SITUL ARHEOLOGIC EFES EXCURSIE ORGANIZATA 40 EURO DE PERSOANA CU GHID SI TOATE INTRARIILE INCLUSE LA EFES, CASA FECIOAREI MARIA, ATELIER DE PIELARIE, OUTLETURIILE IN TIMP CE NOI CARE AM FOST BAIETI DESTEPTI SI CU ENGLEZA IN CAP SI CU UN PIC NOROC POTI PRINDE UN GRUP DE ROMANI SAU ENGLEZI SI SA FI PROST SA NU INTELEGI :)) PRET NORMAL CU AGENTIA 40 DE PERSOANA CU TAXI AUM AM FOST NOI SI NE-A DUS DE COLO COLO 50 DE EURO 7 PERSOANE;) BUISNESS FRATE

ATENTIE:

- NEGOCIATI CU TURCUL LA ORICE DE EXEMPLU CAMASI DE 20 DE EURO LE-AM LUAT CU 10 100% INN SUPERBE

- DACA AJUGETI IN BAZAR SA VA UITAI DE RAHAT TURCESC DAR SA NU VA GRABITI SA LUATI DE LA PRIMUL AM LUAT 7 CUTI CU 5 EURO PARCA

- NU O SA VA PLACA DELOC FAZELE, DOAMNA DOAMNA DOAMNA 5 EURO

-MAGAZIN BUN LA PRET SI TOT ESTE JOS LA SUBSOL PE DRUMUL SPRE PISCINE (MI-A FACUT REDUCRI PE BANDA :))) NU VA SPERIATI CA ESTE IN HOTEL SI CA ARE PRETURI SCUMPE CHIAR E CUMINTE BAIATUL :))

SPER SA VA FIE DE FOLOS ACESTE INFORMATII, M-AM SIMTIT EXTRAORDINAR SI A-SI VREA SA MA INTORC DAR SUNT GENUL DE PERSOANA CARE MERG IN FIECARE AN IN ALTA PARTE, IL RECOMAND CU MARE DRAG. PENTRU MAI MULTE INFORMATII ***@YAHOO. COM DACA VRETI SA VA MAI DAU CATEVA SFATURI. SURMELI DA!

Trimis de stefanparg in 16.07.11 10:43:28
Validat / Publicat: 16.07.11 11:46:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefanparg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.07.11 10:58:58]

Scrisul cu MAJUSCULE este imposibil de citit si e considerat o dovada de impolitete pe internet.

Bine-ar fi daca ai folosi linkul EDIT (disponibil permanent pana la validarea review-ului) si ai corecta portiunile scrise cu majuscule...

marynegre
    [16.07.11 23:10:59]

Porcarie de hotel aer conditionat cu program de la 22 la 03 dimineata la restul nu te contrazic

ionutgeorgescu
    [21.07.11 21:43:37]

Buna ziua!

Am rezervat o vacanta impreuna cu iubita mea, in perioada 28 august - 4 sept, la hotelul Surmeli. As vrea sa va rog sa ma lamuriti cu cateva detalii care mi-au ramas neclare, dupa ce am citit o sumedenie de postari

- Am inteles ca nivelul camerelor nu este unul de 5 stele. Ati incercat sa schimbati camerele, apeland la receptioner sau manager? Toate camerele au vedere la mare? Ce anume v-a deranjat in principal in ceea ce priveste conditiile de cazare? Ati intampinat si dvs probleme cu aerul conditionat? Pt cei care au fost multumiti de camere, puteti sa ne spuneti numerele lor ?

- noi mergem acolo pentru distractie si relaxare, asa ca va rog sa-mi dati cateva detalii in ceea ce priveste obiectivele turistice, punctele de atractie. Cat de departe este hotelul de Pamukkale, Efes, centrul Kusadasi, Aqua land sau ce anume mai recomandati dvs (nume de cluburi, puburi, restaurante, monumente istorice, excursii optionale etc.) ? M-ar interesa distantele, preturile, variantele de calatorie

- cum ati caracteriza echipa de animatie de la hotel? te poti distra in incinta resortului? cum sta hotelul la capitolul spa si spatii de agrement?

- plaja cu nisip m a facut sa aleg acest hotel. ce-mi puteti spune despre plaja, apa, beach bar etc

- cum este shoppingul in aceasta zona. care este cel mai apropiat bazar si mai bun, cat faci pana in centrul kusadasi. dar pana in efes?

- cat faci cu autocarul de la aeroportul izmir pana la hotel?

- poti servi bauturi si gustari la ore tarzii?

- in ce excursii optionale ati mers si pe care le-ati recomanda? le-ati luat mai ieftin din kusadasi? de unde?

- cea mai mare problema intalnita in vacanta dvs?

Cred ca ati inteles ideea... m-ar interesa daca la Surmeli poti prinde o camera de care sa fii multumit, unde te poti distra cat faci pana acolo si care sunt preturile, ce nu trebuie sa ratez in prinvinta obiectivelor turistice si a excursiilor optionale.

ma bucur ca voi prinde Ziua Turciei pe 30 august dar vreau sa aflu cateva ponturi si sa ma bucur de o vacanta frumoasa la Surmeli.

Multumesc si o vara placuta in continuare!

[21.07.11 22:44:09]

- nu am avut nicio problema cu AC, toate au mers foarte bine.

- sfat pentru cei care se duc la acest hotel sa scoata cartela si sa o lase in aparat ca sa fie camera rece dupa plaja. (dupa ora 12.30 cel mai sigur ca pana atunci se face curatenie)

- intr-o seara am intrat in camera la ora 5 si AC functiona fara probleme

[21.07.11 23:49:05]

Sall,

- nu am incercat sa schimb camerele, toate sunt exact la fel.

- se vede marea dar sa nu va asteptati sa vedeti rasaritul de la balcon deoarece soarele rasare din partea cu muntele.

-camerele care au privire 100% la mare sunt cele din partea din fata a "vaporului".

- de deranjat nu m-a deranjat nimic dar daca te duci la un hotel de 5 stele te astepti ca in camera sa ai cada cu hidromasaj, tv cu plasma, minibar for free (in fiecare zi pune cate o sticla de apa aceea este gratis). Ca sa dau un exemplu am stat in Franta 2 nopti la un hotel de 2-3 stele nu-mi mai aduc aminte, eram in circuit si camerele erau net superioare. PROBLEMA ESTE CA A FOST RENOVAT IN 2007 din cate am inteles. HOTEL CACIULATA = HOTEL SURMELI LA NIVELUL CAMERELOR.

Distante catre:

-Pamukkale (200km) nu am ajuns acolo dar colega mea de autocar a fost si mi-a spus ca a fost superb. Acum daca ea ma minte, va mint si eu pe dumneavostra. : d Nu stiu pretulMAX 40 euro de pers.

-Efes (5 km), cine este pasionat de istorie DA dar pentru mine unu care am zis daca tot este aici de ce nu, nu am fost super incantat, pretul la Efes este de 40 euro dar te mai duce si la Casa Fecioarei Maria, atelier de pielarie, si 2 outleturi. E bine sa nu ratati nimic. Intrare doar la Efes 10 euro si la Casa Fecioarei Maria 6, in concluzie trans 24 euro... Daca a-ti citit lunga mea poveste a-ti vazut ca noi am fost cu taxiul 50euro 7 persoane. la care am mai platit intrariile 16 de persoana. Pentru voi ca mergeti doar 2 e bine sa va duceti cu excursie organizata ca iesiti mai bine la bani.

-Kusadasi (8 km) cu taxiul 14 euro dus + 14 euro intors, e foarte frumoasa faleza pentru ca vedeti vase de croaziera imense si ca sfat sa mergeti dupa ora 3 ca sa vedeti si apusul, e mirific. In timpul acesta aveti timp si de shopping prin bazar, sa nu cumparati din prima, sa negociati la sange cu hotul de turc. Exemplu mi-am cumparat o cana cu 4 euro de la 10 euro, i-am spus ca mai mult de 3 nu-i dau, el a zis nu nu, si cand am dat sa plec 4 pentru tine Aveti grija ca sunt snapani mari. Sa nu va ameteasca cu lire si euro / dolari cand va spune pretul, 10 lire turcesti 5 euro, pe jumatate.

-Sunt 2 parcuri acvatice, unul este ADA LAND si celalalt este AQUA FANTASY, 30 euro costa, si ca sa vedeti intrati pe siteuriile lor si face-ti o comparatie. ambele sunt foarte aproape de hotel 800m maxim primul si 1 km jumtate al doilea dar si topoganele sunt mai mari din cate am vazut: D la al doilea Aqua Fantasy.

-pentru cluburi nu am informatii, dar va pot spune ca m-am simtit excelent la discoteca de la hotel (super Dj)

-nota 24 pentru animatie si de asemenea pentru activitatiile pe care le poti practica: D

-plaja este super dar apa mai neagra un pic dar fara alge si ale nebunii ca la noi

-Oriental bazar sau grand bazar in Kusadasi dar cel mai bine pentru mine a fost la magazinul de la subsol.

-excursiile credeti-ma ca m-am interesat intai in agentia de la hotel dupa care in kusadasi. in kusadasi erau mai scumpe cu 5 euro.

-se pot servii gustari tarzi (night soup) presupun ca au si altceva inafara de ciorba, nu am fost dar sunt sigur ca se serveste. o sa va dea un carnetel de al inclusive in care o sa va spuna tot ce este pe gratis si ore si tot.

RECOMAND:

- EXCURSIA CU VAPORASUL 15 EURO (SE POT FACE SARITURI DIN VAPOR: x)

- EFES PENTRU CEI CARE VOR SA VADA ISTORIE ADEVARATA

- KUSADASI PENTRU FALEZA SI SA VEDETI CE INSEAMNA BAZAR: D

- PAMUKKALE SUPERB DIN AUZITE.

CEL MAI NASPA PE ROMANESTE A FOST DRUMUL PANA IN TURCIA CU AUTOCARUL, CHIAR SI CU NOAPTE INTERMEDIARA. 12-14 ORE PRIMA ZI, 4-5 ORE A DOUA ZI.

S******* B*** CAUTA-MA PE F A C E B O O K

marynegre
    [22.07.11 00:01:03]

stefanparg. Daca citesti bine am zis ca aerul functioneaza intre orele 16 18 si 22 03 noi suntem 6 familii si toate camerele sunt la fel pe etajul 3 de personal ce zici este amabil? Ionut te rog sa ne spui si tu dupa ce vei veni din concediu eu zic sa evitati Surmeli, ,,pe afara este vopsit gardul inauntru leopardul, ,,, . distante pana la efes 8 9 km pana la Kusadasi 8 km Pamukale 190 km adaland 2 3 km plaja beton in apa mergi in picioare cred eu ca 50 de metri piscine foarte bune camere 2 3 stele maxim o sa vezi tu cand o sa ajungi la Surmeli daca ai mai fost in turcia o sa fi dezamagit daca nu o sa fi incantat dar totusi la 5 stele sa ai ac cu program e nasol.

ionutgeorgescu
    [22.07.11 00:18:16]

Multumesc, marynegre si stefan parg. Sper sa fie ok si sa ne si distram. O sa revin cu un review...

[22.07.11 22:41:53]

Te cred, eu am stat la etajul 5 si nu am avut aceasta problema. In privinta personalului nu sunt super incantat dar... Am stat in locuri si mai rele...

Pot da exemplu pe unul dintre prietenii mei care a fost sapt trecuta la mare la Mamaia, hotel 3 stele, all inclusive, 4 persoane 1480 fara transport. Sa va spun reactia lui "PROFUND DEZAMAGIT". (masa proasta, plaja sub orice critica, algele le curatau la 3 zile, la ora 12 nu puteai sa stai pe plaja de miros) de aceea eu din 2007 nu mai merg la mare la noi.

alisika
    [05.08.11 11:07:57]

Am fost la Surmeli in luna Iunie anul acesta, mai precis 16-23 Iunie, 2 familii. Am avut camerele una langa alta la etajul 5 si aerul conditionat a functionat non stop.

gorongeaoana
    [05.03.12 14:08:11]

Stefanparg... buna ziua. eu am gasit o oferta pt acest hotel pe *****. Aceasta este oferta. ce parere ai de ea. se merita drumul? stii ceva de agentia aceasta? Astra Cardinal, din Bucuresti. noi nu suntem din Bucuresti si as fi recunoscatoare daca ne poti ajuta cu un raspuns. de fapt imi e frica sa nu fie vreo agentie fantoma

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [05.03.12 19:26:26]

@gorongeaoana: pt ca sa nu fii dezamagita, sau si mai mult decat atat, nelinistita pina la plecare, sugerez sa ceri o oferta chiar de pe acest site AFA.

Vei putea compara si vei hotari in consecinta, insa vei avea certitudinea ca nu exista "fantome".

Daca nu, atunci... usurel... pe cont propriu si vei fi stapan pe situatie. Asa procedez eu de cativa ani si nu -mi creez singura migrene!

Sa faci o alegere buna si sa ai o vacanta reusita!

[05.03.12 19:47:30]

@gorongeaoana: mai eu nu am incredere in reduceriile aceste pe acre le primesc pe mail... eu prefer sa lucrez cu o agentie adevarata, sa stiu ca in caz de probleme sa am cui sa ma adresez. In legatura cu hotelul, eu am foast multumit, totul a mers bn, masa buna, merita si mai ales ca au modifcat camerele acum. Intra pe facebook si cauta hotelul sa vezi ce camere super au facut.

gorongeaoana
    [06.03.12 09:11:11]

maria55 si stefanparg va multumesc frumos pentru raspuns. o sa cer o oferta!

andr*
    [08.05.13 10:34:46]

@gorongeaoana: Minunata agentie de turism ******* mi-au confirmat in scris rezervarea pentru o vacanta in Bulgaria, mi-au emis factura, contract si dupa ce am facut si plata mi-au spus ca de fapt nu au disponibile camerele!!

Au decat unele mai scumpe normal... si "cu ce ma poate ajuta ea? ca nu e vina ei... "

Logic ca intre timp am pierdut orice sansa de a rezerva early booking in alta parte macar...

D-na directoare este plina de... "PROFESIONALISM"!!

[08.05.13 11:14:43]

@andr: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

alisika, andr*, gorongeaoana, ionutgeorgescu, maria55, marynegre, stefanparg
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]: