ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2011
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 12 & 7 [ani]

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Ziua - linistita, noaptea - manele la putere

Am ales apartamentul 3 dintre cele 6 care le poseda vila, situat la etajul 1. Primirea a fost destul de calduroasa cu exceptia faptului ca patronul a gresit pretul cazarii noastre.

Apartamentul chiar se putea numi apartament, cu un living mare, incapator, cu o canapea ce se putea transforma cu usurinta in pat dublu, balcon lung cu o masa si 3 scaune simple, rosii. Masa era cam dezechilibrata, daca puneai cotul pe marginea ei, sarea blatul. Dormitorul curat, cu un birou cu scaun si patul dublu, cu dulapul de langa el unde se aflau 2 cearsafuri si 2 paturi. Langa dormitor, o baie incapatoare cu o cada cu dus si prosoape curate.

Kicineta e micuta cu microunde, frigider si tacamuri incluse (+pahare). Am uitat sa mentionez ca am avut parte de nu unul, ci 2 AC-uri, dar din care 1 nu mergea si un televizor mare, in living care avea inclusiv vreo 2-3 programe unguresti pentru straini.

La cam fiecare 2 zile venea administratoarea si ne intreba daca dorim alte prosoape sau mai multa hartie igienica. In spatele vilei era o parcare in care incapeau cam 5 masini, parcarea fiind inclusa in pret ceea ce ne-a bucurat cand am vazut ca pe fiecare strada trebuia sa platesti 10lei/zi pentru a nu ti se bloca rotile.

Conditiile au fost bune, dar noptile au fost un calvar! Un club din apropiere punea muzica toata noaptea, iar 75% din melodii erau manele. Noroc cu termopanele care au ma diminuat sunetul.

Faptul ca vila nu avea nimic altceva, doar o bucatarie la subsol unde aveai aragaz si frigider cu congelator si unde puteai sa mananci ca la tine acasa intr-adevar pentru ca tu iti gateai cu ce aveai sau ce cumparai de la magazinele din imprejurimi, era totusi enervant. Totusi, era spatioasa si curata, adica mai multe familii puteau manca in "dinning-room"-ul de langa bucatarie fara probleme.

Statiunea mica, perfecta pentru familisti cuprinde doua mici parcuri de distractii, in directii opuse cum iesi din vila. De altfel, in partea de sud a statiunii, adica in partea dreapta cum iesi din vila exista multe terase, unele cu autoservire, dar si reastaurante. Multe animale vagaboande, lucru explicabil daca ne gandim cat de multe vile si hoteluri si alte atractii cu potential au fost lasate in paragina. Nici Teatrul de vara nu cred ca mai functioneaza. Bancomate se gasesc in zona dinspre baile reci cu namol (2) si unul langa primarie. Din cauza lipsei de clienti, cam 50% din mancare era facuta pe loc, ori, la terasele mai putin pretentioase, era reincalzita sau era servita cea facuta cu o zi in urma. Ospatarii erau amabili, chiar te invitau sa servesti o pizza sau alte bucate cat te plimbai pe strada, in mijlocul sezonului fiind, dar locul unde am mancat cel mai bine a fost la Terasa Prepe, pe o strada laturalnica din sudul statiunii.

Plaja, curatica, dar in unele locuri abunda de scoici si apa avea alge din loc in loc. Intr-o zi ne-am trezit cu o pata imensa de ulei ce s-a intins in toate golfuletele din statiune, probabil de la un vapor din larg. Apa foarte limpede, in special pe langa dig, abundand in crabi de o varietate de culori si alte creaturi marine precum delfinii (care apareau in fiecare zi intre orele 19-20:30) si se puteau vedea cu usurinta cand vanau.

Recomand tuturor ce vor sa isi impresioneze familia atat prin frumusetile Marii Negre cat si prin oameni amabili si servicii acceptabile sa vina la Vila Eminescu cu sfatul adiacent de a alege un apartament care sa nu aiba balconul inspre clubul "mirific". Il veti observa imediat.

Trimis de yonii in 10.07.11 13:18:48
Validat / Publicat: 10.07.11 15:38:40

VIZUALIZĂRI: 2103 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yonii); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.07.11 14:36:47]

Banuiesc ca ati setat din greseala grupa de varsta ca fiind mai mica de 20 de ani. Puteti corecta acest lucru apasand butonul Contul meu din pagina principala si apoi Info personale.

DoreD
[10.07.11 23:02:58]

Spaima litoralului romanesc. Si totusi nimeni nu vrea sa faca nimic... O fi atat de greu sa impui liniste in statiuni dupa ora 23? Sa impui niste distante generoase de la statiune pana la discotecile in aer liber? Niste limite ale decibelilor evacuati cu generozitate in statiuni? Nu pot sa inteleg asta...

romanitzaa
[11.07.11 09:06:10]

Banuiesc ca vila se afla in Eforie Sud, nu?

Nu am vazut specificat acest lucru sau mi-a scapat mie.

DoreD, romanitzaa