ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2009
    DIN:
    ÎNSCRIS: 12.03.09
    MAY-2009

1 Mai in Albena

Deja " fani" ai acestui site, ne-am propus ca de fiecare data cand plecam in concediu sau mini-vacanta in tara sau peste hotare, sa postam mici impresii.

Ultimele vin din Albena-Bulgaria, loc pe care l-am vizitat pentru prima oara, curiosi sa experimentam pe propria piele acel "altceva"de la malul Marii Negre.

Pentru mini-vacanta de 1Mai am facut rezervare printr-o agentie din orasul nostru; din oferta pusa la dispozitie am ales Laguna Beach, hotel foarte bine pozitionat, in centrul statiunii, chiar pe malul marii (2 nopti cazare, 35 euro/noapte/persoana AI).

Pareri personale (+/-) :

(+) statiune sigura, intrare pe la bariera, cu bilet de acces, returnat la iesire cu viza hotelului (ma refer la cei care intra cu masinile personale), asa ca sunt sanse mici, aproape 0 sa ramai fara ea (cum se facea referire despre furturile de autoturisme din Bulgaria)

(+) promptitudine la cazare, a durat doar cateva minute din momentul intrarii in hotel pana am ajuns in camera

(+) mancare diversa, pe gustul (cred) tuturor, berea si vinul ok, nu am gustat din sucuri, insa ceilalti parea multumit de calitatea acestora

(+) plaja lata, nisip curat, apa marii la fel de curata, pacat ca vremea nu a tinut cu noi si nu s-a abatut de la prognoza meteorologilor...

(+) statiune curata, linistita, sunt cu multi pasi inaintea noastra la capitolul prezentare si servicii. Cumparaturile de la magazine/chioscuri pot fi facute cu plata in lei/leva/euro, paritatea fiind chiar ok (1, 85 leva/1 euro, la multe magazine se mergea pe 2 leva/ 1 euro).

(+) vanzatorii si-au perfectionat cunostintele de limba romana, la restaurante poti gasi lista de meniu scrisa in romaneste (nu foarte corecta, insa utila)

(+) se pune accent pe curatenie (pacat ca unii turisti nu tin cont de asta), cameristele spala pe jos si sterg praful periodic in zonele de acces generale, prosoapele au fost schimbate zilnic, la fel s-a facut curatenie zilnic in camera

(+) in zona lobby bar a fost program de divertisment, vineri seara muzica de petrecere (nu am auzit manele), lumea a dansat, s-a distrat, in seara urmatoare muzica usoara

(-) specific unora dintre conationali, imediat cum au trecut de punctul de control de la frontiera (am mers pe la VAMA VECHE) au blocat drumul parcand aiurea masinile, in goana disperata de a fi primii la punctul de schimb valutar precum si la cel la care se platea taxa de drum

(-) parcarile din zona hotelurile subdimensionate pentru numarul mare de turisti veniti cu masinile personale (noroc ca in perioada aceasta nu se ridicau masinile parcate ilegal)

(-) sistemul de ventilatie din zona receptie hotelului/lobby bar insuficient/inexistent, fumul de la tigari se extindea peste tot, desi o zona era pentru nefumatori

(-) probabil ar fi fost mai ok sa extinda programul orar pentru masa de pranz (12-14), era putin cam aglomerat, chelnerii nu reuseau sa debaraseze rapid si sa pregateasca mesele pentru urmatorii turisti veniti la masa.

Per ansamblu, pentru cineva care vrea sa evite multe neplaceri ce pot fi intalnite pe litoralul romanesc (la capitolele cazare, masa, amabilitate, ospitalitate, curatenie, plaja etc) pot parcurge 100 km in plus in directia Albena unde gasesc ceva diferit, chiar daca tot in compania multor romani si se pot declara mai mult decat multumiti.

Trimis de divio* in 05.05.09 16:11:14

VIZUALIZĂRI: 3256 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (divio*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 bicicleta, mijloc de transport utilizat de multi turisti

mihnea
    [07.05.09 21:04:35]

Ai dreptate cam in tot ce spui.

Iti recomand Kaliakra/Albena. Eu am fost acolo de Paste si a fost super. Incerc sa merg si la vara.

Merita.

divio*AUTOR REVIEW
    [08.05.09 10:25:38]

Sincer, acolo am vrut sa mergem insa nu am mai gasit locuri... :-)

Oricum Kaliakra va fi alegerea pentru o saptamana in timpul sezonului estival, daca preturile vor fi ok.

acapulco
    [15.04.10 13:38:26]

recomanzi anul acesta de 1 mai acest hotel!

divio*AUTOR REVIEW
    [15.04.10 14:50:38]

@acapulco:

am citit un review postat recent de cineva care a fost de Paste si apar diferente mari intre ceea ce am scris eu si ce e scris in acel review, asa ca ma abtin in a-l recomanda.

Este posibil ca hotelierii bulgari sa fi tras ceva invataminte dupa Paste si de 1 Mai sa fie mai bine pregatiti.

Ori, sa mearga pe acelasi principiu, cum ca romanii accepta ce li se ofera, fiindca nu au competitori interni...

Sugestie personala: citeste si alte review-uri recente de la alte hoteluri bulgaresti, daca oferta de pret e ok, alege una convenabila ca sa nu ai surprize.

acapulco, divio*, mihnea
    Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach Hotel: