ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2021
AUG-2021
Familie
BUN

Hotel Laguna Beach Albena - august 2021

Am ales hotelul pentru vacanta 2020, hotarati fiind sa mergem pe litoralul bulgaresc. Din cauza pandemiei am amanat un an vacanta, pentru 2021.

Am plecat la 3:30 din Craiova, stiind ca avem de parcurs un drum incarcat, in plus am tot vazut reportaje despre ambuteiajele de pe autostrazi - din pacate am avut si noi parte din plin de ele. Pe A1, incepand cu km 40, a inceput calvarul bara la bara, waze ne-a scos de pe autostrada si am parcurs distanta pana la Bucuresti pe soselele adiacente, mai libere. Am strabatut Bucurestiul si am iesit din oras destul de usor, la 10:00 am intrat pe A2. Si aici, incepand cu km 100, din nou bara la bara, un infern la 40 de grade la umbra, cu smecheri care depasesc pe banda de siguranta (inclusiv TIR-uri!).

Vigneta pentru Bulgaria am cumparat-o online, pe bgtoll, iar trecerea la Fetesti de asemenea online, asta ne-a scutit de coada uriasa la ghisee.

Am iesit de pe autostrada la Ciocarlia si am continuat pe sosele adiacente autostrazii, am trecut prin Negru Voda unde am alimentat la PETROM, iar frontiera am trecut-o la Vama Veche. Am trecut cam in 5 min, erau 3 benzi pe sensul de intrare in Bulgaria, dupa ce am trecut noi au revenit la 2 benzi - probabil traficul a fost mai incarcat pana sa ajungem noi, in jurul orei 14:30. In Bulgaria drumul liber, curat, am gasit destul de repede hotelul si loc de parcare, avand in vedere gradul de ocupare al statiunii - dupa parerea noastra, cam 70%.

La hotel am ajuns in jurul orei 15:45, ne-am cazat destul de repede, am avut 2 camere, o dubla si o single, regim AI.

Am tot citit pe aici despre nemultumiri pe varii motive, as vrea sa precizez ca la noi nu a fost cazul.

Personalul hotelului a fost foarte politicos si a ajutat de cate ori am solicitat (de exemplu am avut o problema cu cartela de acces, fata de la receptie ne-a ajutat imediat si am solicitat 2 cartele, pe care ni le-a dat imediat). E adevarat ca sunt focusati pe francezi, dar limba de comunicare pe care am folosit-o a fost engleza, doar cu o doamna mai in varsta de la receptie am vorbit in franceza.

Parcarea am platit-o 10 leva/zi, zona verde, asa cum se specifica si pe site-ul statiunii, nicidecum 20, am si acum chitantele. Nu ni s-a solicitat taxa de statiune, deci singura plata pe care am facut-o a fost pentru parcare. Nu am plecat cu euro sau cu leva, am scos bani de la bancomat (de banca, nu de schimb valutar!), la un curs foarte bun, de la hotelul Laguna Garden.

La capitolul curatenie nu am avut nemultumiri, in fiecare zi am gasit curat in camera si prosoapele schimbate, o data pe saptamana au schimbat lenjeria de pat.

Mancarea a fost multa si variata, fiecare seara cu o anumita tematica, am pus si poze aici. E adevarat ca turistii francezi sunt tratati separat, dar ei si platesc alt tarif prin clubul Lookea, dar nici nu am vazut ca pe ceilalti turisti sa-i neglijeze, hotelul avand turisti romani, preponderent, apoi francei, bulgari, rusi.

Plaja foarte bine organizata, am gasit loc in fiecare zi, 2 sezloguri si o umbrela de fiecare camera, dar la maxim 9 eram pe plaja, mai tarziu se aglomera si erau multi turisti care platesc pe plaja (3 leva = 2 sezlonguri+ o umbrela). Despre curatenie, am vazut in fiecare zi personalul de pe plaja facand curat, aici exista un cerc vicios generat de lipsa de educatie a turistilor care confunda plaja cu cosul de gunoi - inutil sa specific ca cei mai galagiosi si impertinenti erau concetatenii nostri. Am avut tendinta sa tacem, sa nu ne auda cineva vorbind romaneste, sa nu ne asocieze si pe noi cu oamenii aceia prost crescuti.

Exista un bar pe plaja unde se pot comanda sucuri, apa, cafea si bere, un bar in incinta hotelului cu tot felul de bauturi (alcoolice + nealcoolice free), precum si un bar langa piscine de unde se pot lua gustari - gofre, langosi, fructe, inghetata.

Per ansamblu, pentru petrecut sejurul de vara este o varianta mult mai buna litoralului romanesc, atat ca servicii, cat si preturi.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul are nevoie de renovari, cele 4 stele obtinute in trecut ar trebui improspatate - altminteri are un aer destul de batranicios si invechit.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Au existat programe de divertisment oferite de personalul Lookea, in franceza, in principal pentru francezi, destul de limitate.

Trimis de erin in 11.08.21 15:53:47
Validat / Publicat: 12.08.21 08:35:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1882 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (erin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Specialitati miel

• Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach Hotel: