ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Calitatea serviciilor a inceput sa scada simtitor

Salutare tuturor.

Tin neaparat sa scriu citeva impresii despre acest hotel la care am fost 3 ani la rind si deci pot sa fac o comparatie in legatura cu nivelul serviciilor pe ultimii ani.

Anii trecuti as fi fost de accord in mare cu celelalte impresii, dar experienta din acest an (2011) a fost clar pe minus.

Mai exact o sa punctez diferentele fata de anii trecuti:

1) curatenia in camere se face mai rar si dupa citeva zile chiar a fost nevoie sa folosim flyer-ul pentru curatenie ca sa se uite cineva in camera, sa ia gunoiul, sa puna hirtie igienica... etc...

2) mincarea este net mai slab diversificata si mai slab calitativa, e doar multa. Dimineata spre exemplu nu gasesti ceva cu carne care sa fie cit de cit cit calitativ... doar mezeluri proaste, parizere si conserve de carne... La gratarul de afara era mereu coada caci aveau putini oameni care sa se ocupe de ele si gradul de curatenie in procesul de fabricatie era mult redus... astfel se folosea un soi de somoiog mic si infect cu care se ungeau plitele cu ulei dintr-un castron care statea deschis toata ziua nici macar acoperit...

La restaurantul mehana de linga teatru unde se facea gratar cu carbuni si lemne rar gaseai si carne buna la gratar... noi am gasit cirnati... care aveau un cost oribil.

3) zgomot pe holuri de la cameristele care toata dupamiaza trageau dupa ele pe coridoare un carucior care facea foarte mult zgomot. chiar m-am uitat odata sa vad daca caruciuorul era defect de face asa zgomot si la prima impresie parea intreg. Mai mult decit asta tot cameristele vorbeau cu voce tare pe coridor de parca erau singure. In tot acest timp noi incercam sa dormim dupamiaza... intre 14 si 17:00.

4) slaba calitatea a serviciilor de dus manipulat bagajele. prietenii noastrii, dupa ce au vorbit cu baiatul respectiv sa vina au stat 20 de min in parcare la masina in plin soare asteptind sa vina si nu au venit. Au fost nevoiti sa isi care singuri bagajele in camera

5) bauturile de la bar un pic mai slabe iar cocteilurile niciodata nu aveau aceeasi compozitie, si in general nu aveau gustul bun ca anii trecuti: bloddy mary a fost de nebaut, manhatan-ul la fel iar restul erau " cicoare"

6) cea mai mare scadere de servicii in schimb a fost la piscina interioara. De fapt si motivul pentru care am fost la acest hotel a fost piscina interioara, caci atunci cind e soare puternic sau cind e frig ai totusi un loc de balaceala pentru toata lumea. In comparatie cu anii trecuti anul acesta apa a fost atit de rece ca eu adult nu am avut curajul sa ma bag in ea. La nenumaratele sesizari la receptie privind temperatura joasa a apei ni s-a promis ca o sa se vorbeasca cu managerul si ca apa trebuie sa aiba 27 de grade... Aceasta temperatura niciodat nu a avut-o. Ca atare am platit in plus pentru piscina interioara si nu am putut sa o folosim.

Deci Duni, din preferata noastra va trece la locuri de evitat caci acum cind sunt clienti multi isi permit sa isi bata joc de ei. adica balcanism tipic

Si inca un lucru... nu stiu cum, dar de data asta numarul " taranilor romani" a crescut simtitor si chiar daca mai erau si englezi si olandezi si alte natii pe acolo care erau in general civilizati, "taranii" nostri se remarcau vizibil, deci doar motivul asta e suficient ca sa evit pe viitor acest loc Mojicii au ajuns si aici...

Asa ca eu o sa ma duc in alta parte

Trimis de catalinus in 07.07.11 10:57:04
Validat / Publicat: 07.07.11 11:50:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 3678 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalinus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ravenala22
    [07.07.11 19:36:08]

Noi am fost la pelican 30 iunie 07 iulie si cred ca lucrurile cu pricina s-au intimplat ca fiind perioada de tarife mai mici a cam fost aglomerat dupa 1 iulie treaba s-a schimbat numarul turistilor a scazut simtitor... la noi se facea curatenie in fiecare zi nu au fost probleme de genul asta. Cu privire la mincare intradevar dimineata era cum s-a spus mai sus dar la celelalte mese mie micarea mi s-a parut excelenta (fara condimentele de anultrecut) si mula mai gustoasa, gratare in fiecare zi porc pasare, curcan chiar si miel a fost odata dar gatit la cuptor ce mai mie mi s-a parut mai buna ca anultrecut... dar gusturile nu se discuta.

onze
    [09.07.11 15:19:26]

sunt partial de acord, si eu am fost 3 ani la rand inclusiv anul asta in acceasi perioada, iunie2011, singurul minus constatat, la Entertainment, spectacolele care tineau o ora, anul asta nu depaseau 30-35min, pe plaja entertainment numai la ore nepotrivite (12-12.30 si 15-15.30) cand toata lumea era in camera sau la masa, in rest numai de bine, la cat am platit atata sa oferit, vreti mai mult va recomand Turcia!!!

catalinusAUTOR REVIEW
    [09.07.11 21:11:11]

Si anii trecuti tot aceeasi suma am platit si am avut servicii mai bune, si pentru mine a fost foarte importanta facilitatea piscinei interioare care anii trecuti am folosit-o zilnic, iar anul asta nu s-a putut folosi. Daca stiam ma duceam eventual la Marina beach si era mai ieftin... Referitor la Turcia avionul mi se pare costisitor ca scor si e caldura foarte mare, iar pentru copil mic care vrea sa se joace in soare si la nisip nu e bine. Ma gindesc la Grecia eventual... pentru la anu

tudo1967
    [16.07.11 11:37:52]

Totusi, cam mic punctajul.

In felul asta pare ca-i mai bine la 3 stele.

De ce sa nu recunoastem, este printre cele mai bune hoteluri din Bulgaria. Parerea mea este ca nu trebuie sa depunctam hotelul pt.comportamentul turistilor.

catalinus, onze, ravenala22, tudo1967
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: