ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2009

Laguna Beach Hotel4

[fb]
NOU TIMP CITIRE: 1 MIN

Merita

Am fost de 1 mai la acest hotel si pot sa zic ca nu a fost o alegere proasta. Una peste alta a fost ok din toate punctele de vedere.

Mincarea e buna si variata, in principiu se aduce mincare atunci cind se golesc tavile, iar ospatarii debaraseaza relativ repede.

Curatenia e ok, camerele au in dotare tot ce e nevoie, apa calda non stop, vedere la mare, berea buna si rece. Un lucru bun e ca fiecare camera are aer cond. tip split, asa ca poti regla singur temperatura, in cazul nostru am facut cald noaptea.

Ca si statiune, Albena e linistita si din fericire inca mai poti sa parchezi masina pe undeva. In principiu, poti sa mergi si in vizita la Balcic unde se poate vizita castelul Reginei Maria si orasul, care e pitoresc, se mai poate merge la Varna, si de asemenea in cel mai frumos loc din Bulgaria, si anume la Nesebar, dar distanta este cam marisoara 130 km de Albena.

Pentru cei care merg cu masina personala merita sa sari peste prinz si sa mai vezi si altceva. Atentie mare unde parcati totusi, pentru ca se ridica masinile. In special la Nisipurile de Aur, unde este parcarea interzisa peste tot, si jumatate din incasarile pe statiune sint facute ridicind masinile romanilor.

Cam asta ar fi.

Ca si traseu, la dus am mers Bucuresti-Drajna-Clarasi-bac-Silistra-Dobrich-Albena, aprox 270 km, iar la intoarcere Albena-Nisipuri-Varna-Shumen-Razgrad-Ruse-Bucuresti un drum ceva mai lung, dar mai bun.

[fb]
Trimis de valdo in 04.05.09 23:06:51

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valdo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

bobyrodin [08.06.09 16:22:18] »

Te rog sa_mi raspunzi la cateva intrebari:

- dupa ce ora se face cazarea?

- daca ai dat spaga pentru camera cu vedere la mare

- cat ai timp facut cu auto din buc pana la destinatie

- si unde ai parcat pt. ca am inteles ca nu prea sunt locuri de parcare

Multumesc anticipat!

magdalena [06.03.10 12:56:36] »

Da, chiar, hotelul dispune de parcare proprie? Si daca da, este cu plata?

valdo [09.04.10 14:51:25] »

Referitor la parcare, este ceva in fata hotelului, dar insuficient pentru cite masini vin de 1 mai. Noi am parcat putin mai departe, linga centrul de inchiriat biciclete este o parcare mai mare.

Si nu se plateste direct. Daca nu ma insel,se da ceva la hotel pentru parcarea in intreaga statiune, dar nu e ceva de speriat.

valdo [09.04.10 15:02:17] »

Spaga nu am dat, si am primit camera cu vedere la mare.

ar fi bine sa cereti daca se poate un etaj inferior, deoarece era aglomerat la lifturi.

Drumul, sint mai multe alternative:

- Bucuresti, Giurgiu, Ruse, Shumen, Varna, Albena.

- Bucuresti, Calarasi, bac peste Dunare, Silistra, Dobrich, Albena.

Amindoua au avantaje si dezavantaje, dar sint ok.

Cred ca e ceva mai scurt pe la Calarasi.

Sau pe la Vama Veche, dar drumul este mai lung cu vreo 100 de km.

Cazarea s-a facut la ora la care am ajuns, adica in jur de 14, iar ca timp, depinde cit mergi de repede, cit stai la bac, etc. Sint cam 300 de km, asa ca fiecare dupa posibilitati. Eu am stat la bac mai mult de o ora (la 1 mai), dar in vara, cind am fost la Nisipuri nu am stat nici 10 minute pt ca erau citeva masini.

bobyrodin, magdalena, valdo