ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2011
DIN: arad
ÎNSCRIS: 13.10.10
JUN-2011

O vacanta reusita

La inceputul anului ne faceam planuri ca mergem la Mamaia si la Eforie Nord in concediu.

Cand am inceput sa citesc tot mai multe review-uri despre statiunile din Bulgaria pe "AmFostAcolo" ce conditii bune sunt la ei, ne-am hotarat sa mergem si noi in statiunea Nisipurile de Aur.

Am ales hotelul Metropol pentru ca am vrut numai cu mic dejun si bineinteles pretul mic de 17 euro de persoana cu mic dejun. Ne-am uitat si la hotel Bonita pentru ca era tot mic pretul dar cand am citit parerile scrise despre hotel am renuntat.

Am cautat pareri si despre hotel Metropol dar nu am gasit nimic.

Am platit biletele in luna mai si am avut 15% reducere.

Am trecut pe la Giurgiu podul (am platit 25 lei) -Ruse-Sumen-Varna si am ajuns la Nisipurile de Aur la ora 15.

Am cautat un pic pana am gasit hotelul desi am avut harta cu toate hotelurile din statiune.

Parcarea la hotel Metropol era pe aleea din fata hotelului unde daca incapeau vreo 7 masini, prima zi ni s-a spus ca este "free" dar a doua zi am fost chemati la receptie ca de fapt nu avem inclus in bilet si parcarea, asa ca am platit 10 LV pe zi.

Nu am avut probleme cu masina pe toata perioada sejurului in Bulgaria, as putea spune ca a fost cea mai pazita masina din statiune pentru ca seara era parcata in fata o masina a politiei bulgare (erau politisti cazati in hotel) iar in spate ambulanta de la punctul medical non stop din hotel.

Hotelul se afla la 30 m de plaja, aproape de centru.

Hotelul Metropol are 11 etaje, doua lifturi dupa care nu trebuia sa astepti mult.

In incinta hotelului era un schimb valutar, cu 1,90 schimbau euro, noi nu am schimbat la hotel doar la Banca Raiffeisen cu 1,92 schimba euro (de cate ori am fost era coada la ghisee) si mai scoteam de pe card.

La schimburile valutare din statiune nu am schimbat, de doua ori am vazut scandal la schimbul valutar unde era afisat 1,95 euro.

In incinta hotelului mai era si un supermarket, un bar, restaurantul.

Pe dinafara daca te uitai la hotel arata ca un hotel "comunist", dar inauntru aveai toate conditiile.

In spatele hotelului Metropol se afla hotel Bolero, iar mai sus un pic ii hotel Golden Beach, in stanga hotel Lilia iar in dreapta hotel Astoria Beach.

Am primit camera la etajul patru cu vedere la mare.

Camera era cu mobilier nou (dulapul era cam mic pentru doua persoane, rafturile erau inguste mai mult pentru haine de copii decat pentru adulti), frigider, televizor cu program de satelit, telefon.

Baia mare cu cadita de dus, uscator de par nu era.

Pe partea unde eram noi cazati nu era aer conditionat, in luna iunie nu era nevoie, era chiar racoare bine pentru ca doar dimineata un pic batea soarele pe balcon, in restul zilei era umbra.

Balconul mare cu uscator de haine, doua scaune de plastic si o masuta.

Un minus la hotel ca nu are piscina, noi mergem doar pentru mare. Era o piscina in fata hotelului dar era cu sezlongurile contra cost, era si un topogan.

Micul dejun era bufet suedez -lapte, cereale, chec, saleuri, paine alba, paine neagra, chifle, gem de 2 feluri, miere, compot de visine sau de piersici dar nu erau prea grozave, vreo 4 feluri de salam, oua fierte, intr-o zi omleta in cealalta zi ou ochiuri, prajitura cu branza, paine cu ou, pateu, telemea, branza topita, conserva de peste, uneori gogosi, ceai, cafea -mie nu imi placea, vreo trei zile a fost si ness.

In hotel erau multi nemti pensionari, romani foarte putini.

La micul dejun vedeam cate o nemtoaica cum isi mai baga in plasuta sau in borseta checul (chiar m-am bucurat ca nu ii roman).

Personalul de la hotel a fost foarte amabil, la receptie vorbeau engleza.

Celor pretentiosi nu le recomand hotelul, noi am fost multumiti.

In fiecare zi se facea curatenie, se schimbau prosoapele si in fiecare a treia zi se schimbau asternuturile.

Seara desi era termopan se auzea un pic inauntru muzica de la terase dar pe noi nu ne deranja.

Foarte multi romani am vazut in statiune.

Cu mancarea am avut noroc cu review-ul lui Dragos cu "Stejarul Batran" care a fost scris chiar inainte cu o zi sa plecam, dupa descriere am gasit usor terasa si de multe ori am mancat acolo.

O pizza capriciosa era 7,90 LV, 3 LV o bere kamenitsa (in supermarket la Lidi o gaseai la 0,99 LV iar in alte supermarketuri acelasi bere cu 1,90 LV), pizza quatro 8,90 LV, pizza americana 7,90 LV, o portie de cartofi prajiti cu jumatate de pui fript cu sos de marar era 13,90 LV -asa mare era portia ca ne-am saturat amandoi.

Mai era in apropriere o terasa "The Island" unde ne placea sa mancam caracatita (400g era 25 LV cu cartofi prajiti), era mai scumpa mancarea ca la "Stejarul Batran" si nici nu erau portiile asa de mari. Nu aveau bere kamenitsa asa ca luam bere zagorka tot cu 3 LV. O portie de carne pane cu cartofi prajiti era 16,90 LV.

Chiar m-am bucurat ca ne-am dus fara all inclusive pentru ca asa nu eram legati de hotel si mancam ce vroiam.

2 LV era un pahar de fructe -lebenita, caise, cirese. Noi am luat cirese dar la kg erau la 4-5 LV/kg.

Mai puteai sa cumperi Doner kebab -6 LV, 1 felie pizza 3 LV si primeai o bere sau o cola gratis, inghetata 1-1,99 LV, clatite uriase cu gem sau ciocolata 3 LV, cu miere si nuca 3,5 LV.

Pe plaja era -parasailing 1 persoana 60 LV - 2 persoane 80 LV, sky jet 60 LV, cu banana 15 LV.

In centrul statiunii puteai sa te dai cu caruselul 5 LV iar ca sa te plimbi cu trenuletul prin statiune 3 LV.

Daca mai mergem la Nisipurile de Aur tot la hotel Metropol o sa mergem.

Trimis de geta10 in 06.07.11 21:34:52
Validat / Publicat: 06.07.11 22:54:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5600 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geta10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul are trei stele

Stelutz
    [27.08.11 14:06:33]

Foarte foarte util acest review, cu foarte multe informatii detaliate.

Cred ca vom merge si noi la acest hotel.

Nu stiu daca sa ne luam doar mic dejun sau demipensiune, tu ce ai recomanda?

Pe plaja se poate sta pe cearsaf sau trebuie sa luam sezlong? Mai stii cat costa 2 sezlonguri + 1 umbrela?

Multumesc anticipat.

geta10AUTOR REVIEW
    [27.08.11 23:40:38]

Eu recomand doar mic dejun.

La cina nu stiu ce se serveste dar la mic dejun de exemplu mezelurile erau ca la noi cele mai ieftine (parizer, salam -care nu avea chiar o culoare care sa ma imbie sa il mananc).

Nu pot sa zic ca nu te saturi, tot gasesti ceva ce sa iti placa dar nu se compara cu mancarea de la terase.

Sezlongurile pe plaja sunt scumpe 8 euro leva sezlongul fara saltea (daca mai tin bine minte 3 euro leva era salteaua) si 8 euro leva umbrela.

In iunie cum nu era sezon erau locuri destule pentru cearceafuri.

Era distanta intre sezlonguri si apa asa ca te puteai pune cu cearceaful.

Era loc si in spatele sezlongurilor dar mie imi placea doar langa apa.

Stelutz
    [27.08.11 23:48:42]

Iti multumesc pentru raspuns.

geta10AUTOR REVIEW
    [28.08.11 00:45:15]

Scuzama, am scris gresit, in loc de leva am scris euro.

Un sezlong era 8 leva.

geta10, Stelutz