ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2011
DIN: Braila
ÎNSCRIS: 18.08.10
JUN-2011

Către satisfăcător

De gustibus non est disputandum!

Anul acesta am decis sa schimbam locatia. Resortul. Deoarece anul trecut a fost prima vacanta in Kusadasi, la “Fantasia Hotel de Luxe”, am spus sa incercam alt resort. Era si normal sa facem comparatie.

Pentru inceput sa spunem despre drum cate ceva.

In primul rand mergeti cu autoturismul! Drumul… 1250 km daca il faceti cu avionul iesiti mai scump plus biletul, decat daca mergeti in Antalya!!! Aviz amatorilor!

Recomand cu caldura urmatorul traseu chiar daca este putin mai lung deoarece portiunile de drum prost sunt relativ scurte, si asta ma refer la cel prin Bulgaria, restul este foarte bun, deoarece prin Turcia nu e o problema drumul. Deci drumul: Braila – Constanta – Vama Veche – Vama Bulgara Durankulak – Kavarna - Varna - Biala – Burgas – Malko Tarnovo, totul pe E 87 – vama turca- Kirklareli – Haskoy – Havsa – Uzunkopru – Kesan – Gelibolu – Eceabat – Kilidulbahir (Recomand trecerea pe acolo deoarece este mai scurta (10 minute), este o trecere uzitata de localnici, nu se platesc preturi suplimentare pentru calatori, doar 18 TL / masina) – Canakkale (somnic la hotel Canak … super) – Ezine – Ayvacik – Edremit - Burhaniye – Gomec – Ayvalik – Aliaga – Menemen – Ulukent – Izmir – Menderes – Kusadasi. Recomand din Izmir prin Menderes deoarece nu mai folositi autostrada si este un traseu super, intrati in Izmir si tineti toooot imainte pana ajungeti la Menderes.

Folositi cu incredere GPS – ul ca este bun. Nu schimbati bani la vama ca va jupoaie. La trecerea bac sa aveti lire ca iar va jupoaie. Cursul este 1 euro = 2,4 – 2,7 TL la casa de schimb. Recomand ocolirea autostrazii de la Izmir sa mai faceti si economie de 20 TL ca oricum la ei drumurile sunt cu 2 benzi pe sens.

In plus, incercati pe cat posibil sa va faceti calculul in asa fel incat sa alimentati de la BULGARI! Da, aveti la Varna si la Burgas benzinarii Shell unde benzina si gazul sunt la preturi mult mai accesibile decat chiar si pe la noi, nu mai vorbim de turci. Pret benzina la Bulgari: 1 l = 2,41 leva (inseamna 4,82 lei) iar la turci 1 l = 4,15 TL = 8,30 lei. Asa ca faceti-va bine calculele la dus si luati-va repere bune asa incat sa alimentati cat mai putin de la turci. Noi am alimentat NUMAI de la Shell, ca oricum pretul era acelasi cu benzinariile locale dar nu am vrut sa riscam. Puteti plati cu cardul, orice Shell accepta Mastercard. La turci va puteti spala masina la fiecare benzinarie. GRATIS! La intoarcere am platit 3 euro dezinfectia! 2 euro dezinfectia si 1 euro chitanta! Niste marlani! Ca deh, suntem in UE!

Resortul

OK, am ajuns la Kusadasi, cu nerabdare, am gasit imediat hotelul deoarece de la drumul principal, aproape de iesirea din statiune, la o intersectie in rampa, este un panou imens pe partea dreapta unde este o fotografie cu hotelul si scrie SEALIGHT si o sageata la dreapta. Mergem cam 2 km trecand de o intersectie, ajungem la a doua unde intalnim alt panou identic, SEALIGHT la stanga. Urcam pe strada, facem stanga si ajungem la hotel. Dupa ce trecem de punctul de control, oprim in fata hotelului si mergem la receptie. Punem 10 euro in fiecare pasaport al capului familiei si dam documentele receptionerului. Noi am fost 2 familii: o familie cu 1 copil, 1 familie cu 2 copii. Familia cu 1 copil, am stat la nivelul 2, de fapt etajul 1, iar familia cealalta a primit o alta camera decat cea care initial era scrisa pe rezervare. Am ramas surprinsi si ne-am gandit ca am luat-o. Eeee, nu e asa. Cei 10 euro si-au facut efectul scontat. Familia cu 2 copii a primit o frumusete de apartament cu 2 camere semidecomandat cu terasa de jucai fotbal… ceva super. Buuun, a venit baiatul cu bagajele, si a luat cheile de la masina ca sa o parcheze el, a spus ca atunci cand avem nevoie, le dam cheile si aduc ei masinile, ca sunt pazite, ok totul. Bine… nici o problema… Seara am avut nevoie sa luam ceva de la masina… PAUZA MASINA! Am innebunit. Am gasit masinile la 200 m de parcarea hotelului pe o straduta. M-am urcat in masina, si m-am oprit in fata barierei. VREAU LOC DE PARCARE! Nu avem, BA AI! A, da, gasim. Am gasit. Pai ce mama dracului am platit sa stau cu inima stransa ca masina mea e la 200 m de hotel pe o ulita?

Asta e primul punct cu “-“. Ai tupeu, ai loc de parcare, esti cu bun simt…. Iei flit!

Despre sejur:

sala de mese ca la cantina… patratoasa, cu mese ca la Mamaia…. Mancarea dispusa asa si asa… singurul lucru foarte ok era ca puteai sa ceri sa-ti prepare salatele din legume pe loc, sau cu branzeturile si sunca de pui feliata pe loc. Asta as nota cu “+”. Deci mancarea… buna. Ospatarii super ok, nu cum am citit pe aici ca trebuia sa le dai spaga… nici vorba. Noi eram 7 persoane si ne invatasera déjà: 3 whisky, 4 vin, 2 cola, 2 sprite, …apa. Stiau si cand sa ne aduca cele solicitate. Deja cand ne vedeau ca venim in zona lor, dadeau comanda la bar. Whisky- ul era Ballantines sau JB, vinul turcesc dar bun. Cele mai mari cozi erau la gratar. Mai era un patiser ce facea niste specialitati cu branza si carne pe loc. Cartofii prajiti pe loc, pastele se incalzeau in fata ta, erau multe locuri unde vedeai ce fel se prepara mancarea, corect, chiar bine. Diversificarea felurilor de mancare sau prezentarea lor nu era ca anul trecut la Fantasia dar, una peste alta a fost bine. Cafeaua era la automat si era NATURALA. As vrea sa vad cafea solubila cum spunea cineva ca era la automate, cu zat…... ! Nu fiti rautaciosi ca se auzea si rasnita…... Sucurile erau Capy, da intr-adevar puteai sa iti iei la 7 TL un suc NATURAL. Scuzati-ma, cat este un pahar de suc natural la noi, in Romania? Hai sa nu fim mai catolici decat papa!!!

Listele cu preturi sunt orientative pentru ca noua nu ni s-a cerut nici un ban. Cafea, gaseai de orice fel la bar, era o parte unde serveau tot felul de specialitati de cafele: cu alune, turceasca, Arabica… etc. Bauturi, de care vroiai. A, daca tu, unul vrei nu stiu ce bautura sofisticata… treaba ta, de aceea ai lista menu! . Este o cofetarie unde poti servi prajituri si inghetata. Se pot face fotografii dar costa 10 TL bucata … scumput pot spune dar... asta e. Buuun!

Piscina, mare, cu apa sarata (si ce daca!) Tobogane cu program de la 10 – 12 si de la 14 – 16. Apa curata, plaja la fel, am prins si vreme cu valuri si vreme cu marea linistita cand cu apa pana la piept iti vedeai varfurile picioarelor. Barul la piscine de la ora 10… cam rau... si pana la 18… iar rau! Barmanii de la piscine si terase cam fitosi!

Un sfat de care sa tineti cont neaparat! Aveti grija la ce companie va faceti asigurarea medicala!!! Anul trecut am avut probleme deoarece sotia a facut o alergie la soare!! Da! Si compania de asigurari (nu-I dau numele cu toate ca ar trebui) avea fransiza de 50 euro la serviciile medicale, era sa platim 50 euro pentru un tratament. Anul acesta am avut grija si am schimbat compania (am facut la GENERALI) si a avut ghinionul sa faca iar alergie la …SOARE, fiind mult prea puternic, ea... cu pielea mult prea sensibila cu toate ca la 11.30 plecam de la plaja si ne reintorceam la 16.00. A fost consultata de medic, a mers la spital in Kusadasi, tratament, tot tacamul… inclus in asigurare. Super ok!

In legatura cu ce s-a mai scris cu problemele de sanatate din cauza apei. Da, am avut si noi probleme, copilul a alunecat intr-o zi pe o dala de piatra si avea pe tibia piciorului drept o julitura care, in mod normal in 2 – 3 zile trecea, capata coaja. Ei, a copt! Si la ora actuala, adica dupa 6 zile de la plecare, nu s-a vindecat, inca are probleme. Deci, aveti mare grija! Eu... un punct in cot care a colectat materie si m-a suparat cam 7 zile … fara gluma!

Ocupatul locurilor la plaja? Dupa ora 08.00, altfel te apostrofau oamenii de ordine. Pai mai oameni buni! Voi vreti sa veniti la piscine sau la plaja de la mare la ora 10.00 cand va treziti, dupa ce mancati pe la 09.30 si aveti pretentia sa gasiti locuri in primul rand? Mie mi se pare o pretentie exagerata, indiferent de locul unde mergeti. Pai hai sa facem un calcul simplist! Daca avem 100 de locuri in hotel si 100 locuri la piscine si plaja, sa spunem ca 50 vor pe primul rand, ce ne facem fratilor? Venim cu pretentia sa nu se pastreze un loc? Nici chiar asa!

Serviciul internet - gratuit wi fi, safe – gratuit…

Despre calitatea oaspetilor… cam nu prea am ce spune decat ca romanii ne fac de ras peste tot. Era un grup de cocalari cu” cefe” late si pitzipoance cu mana rupta si boite ca apasii la razboiul cu americani care mancau ca pe trotuar si vorbeau cu BA ospatarilor de parca aia ii intelegeau! In rest rusi... multi, turci, destui.

Despre distractie:

un singur cuvant: VARZA! Erau 2 animatori: un el si o ea, ea parka o duceai la taiat! Mai mult dormea pe ea. In prima seara karaoke cu melodii internationale cateva, rusesti multe, turcesti multe. Cand am intrebat DJ-ul daca poate pune si ceva din Romania ca doar eram 30% acolo romani, ne-a replicat cu sictir ca nu il intereseaza... l-am injurat in gand si am plecat. NO COMMENT! Deci, vreau sa va spun ca anul trecut la Fantasia, aveau un program de am ramas foarte impresionati! Unul dintre animatori, era un pusti dat naibii!

Ca un sfat:

Vizitati Bazarul Kusadasi, negociati orice, au lucruri super de firma la preturi mai bune ca la noi dar si fakeuri, atat de seriosi incat pe magazine scrie FAKE MADE …. apoi mergeti la targul de piele pe drumul spre Efes, pe partea dreapta, este acolo un turc casatorit cu o romanca si vorbeste bine romaneste, produsele au preturi maricele dar calitatea bestiala, produse fara cuvinte la descriere.

Apoi am fost si am vizitat zona viticola, din Selcuk spre Sirince, e un sat din vremea veche greaca cu plantatii de maslini, vie, au un bazar cu vinuri, produse din masline: ulei, sapun, etc. Merita! Apoi am mers spre Soke, pana la un parc - Degirmen, unde imediat cum intri sunt magazine cu lucruri facute manual, portelanuri “handmade”, au si o mica gradina zoologica, multa verdeata, copii au calarit niste cai foarte frumosi.

Una peste alta a fost bine, atat de bine incat la anul mergem in Antalya!

Sfatul meu: ati fost in Antalya? Nu mergeti in Kusadasi. Ati fost in Kusadasi? Mai mergeti 1 an si apoi schimbati statiunea!

Hoteluri recomandate: Fantasia, Aqua Fantasy, Sealight.

Trimis de luckhass in 04.07.11 23:35:23
Validat / Publicat: 05.07.11 00:19:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Fantasia Hotel de Luxe

VIZUALIZĂRI: 2508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luckhass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa arata o sosea din Turcia !

[05.12.11 17:02:57]

buna

Poti sa imi spui te rog daca este aproape de centrul kusadasi?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[05.12.11 18:30:36]

Este la vreo 6-7 km de centrul orasului Kusadasi.

[05.12.11 22:14:20]

Exista vreun bus ceva care duce de la hotel in kusadasi?

luckhassAUTOR REVIEW
[06.12.11 18:23:02]

@anna_ankutza: Da, este o cursa regulata ceva cu nr 5 parca.

[06.12.11 20:16:35]

multumesc mult! as vrea la anul sa incerc si eu destinatia...

luckhassAUTOR REVIEW
[06.12.11 21:40:47]

Da, ok, e foarte bine. Daca vrei sa-ti recomand o agentie de turism super, cu care am fost noi, are preturi competitive si referinte pe masura.

anna_ankutza, luckhass
Alte impresii din această RUBRICĂSea Light Resort [Ladies Beach]: