ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2011
DIN: Motru
ÎNSCRIS: 02.05.11
JUN-2011
2 AD. + 1, 7ani COPII

Placut, dar tot turism romanesc

Desi suntem aproape de Herculane, am decis sa ramanem peste noapte. Am rezervat camerele, fiind un grup de doua familii, cu o saptamana inainte de 11 iunie. Decizia de a rezerva la aceasta pensiune a apartinut celeilalte familii, intrucat are un copil de cateva luni si locatia este aproape de strandul de la Sara's Sons. Camere libere erau si acolo, dar conditiile de cazare au fost mai bune aici la Hera.

Cu o zi inainte de plecare, din cauza vremii, am fost nevoiti sa anulam rezervarea si sa reprogramam pentru sfarsitul de saptamana urmator. Proprietara a fost de acord si ne-a anuntat, foarte amabila, ca nu sunt probleme, dar din data de 15.06. se va trece tariful de 140 lei/dubla. Dadusem un avans si nu ne-a fost greu sa acceptam asa ca am acceptat. Tariful nu include masa, nici micul dejun. Am ajuns in jur de ora 12 si imediat am fost condusi la cemerele rezervate.

Dupa cum se vede in pozele atasate de colegii de forum, este un bazin cu apa din reteaua de apa potabila si multa verdeata. Datorita pozitiei si amenajarilor s-a creat o anumita atmosfera de intimitate, astfel incat cei care trec pe strada privesc cu oarecare invidie.

Odata ajunsi in camere am fost multumiti de curatenie si de mobilier. Din balcon se vedea strandul cu apa termala, dar si o zona cu resturi de la constructii. Cam asa arata zona. Alterneaza zone in constructie cu peisaje superbe.

Totul a fost in regula pana in momentul cand ne-am hotarat sa mancam acolo, la restaurant. Ciorbita a fost buna, dar la felul 2 am comandat gulas. Dupa ce am primit portia mi-am data seama ca am gresit. Pentru 22 de lei nu am primit decat o mincare de cartofi cu ceva carne si cantitatea, numai vorbim... Sa nu comandati gulas. Seara am mancat la o alta terasa, dar dimineata am luat micul dejun la Hera. La gustari reci era in capul listei platoul cu "de toate" la pretul de 12 lei. Pentru fiecare produs era trecut si gramajul. Nu s-a respectat mai nimic, decat nota de plata. Pentru cea mica am comandat unt si gem, iar untul era cu gust de "vechi"ca si cum pachetul a fost desfacut de mult.

Pacat ca sunt locuri frumoase si bine ingrijite, dar nu reusesc, cei de acolo, sa asigure si servicii de masa convenabile. Pensiunea are si camere cu aer conditionat. Nu am avut asa ceva, dar pentru cei care doresc este bine sa precizeze la rezervare. La subsol este un bazin mic cu apa termala, sauna, sala de masaj. Masa de biliard se inchiriaza cu 15 lei ora. Pentru copii sunt leagane. Piscina are sezlonguri gratuit.

Una peste alta pentru statiunea Herculane este convenabil la Hera.

Daca mai doriti lamuriri intrebati.

Trimis de silviu060 in 20.06.11 10:39:56
Validat / Publicat: 20.06.11 11:44:46

VIZUALIZĂRI: 3365 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silviu060); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.06.11 11:57:41]

Acum vreo 15-20 ani aveam cantonamente de 2 ori pe an, am fost acolo de vreo 20 de ori, cunosc foarte bine statiunea asta, pacat de ea... a cam ajuns in pragina, cel putin asta am constat acum vreo 3 ani cand am fost eu ultima data, insa imi este foarte draga staiunea...

imi poti spune unde este pensiunea asta sau cum mai e pe acolo, prin Herculane, la 7 izvoare sa mai facut ceva, erau vreo 3,4 stranduri termale, mai sunt?

se manca foarte bine la Apolo, inainte putin de hotelul Roman, mai exista restaurantul ala?

in centru pe acolo, la UGSR, Afrodita, Minerva sau ce hoteluri mai erau pe acolo, cum mai e?

zona aia de pe langa statuia lui Hercules sa renovat?, sau tot asa e, in PARAGINA??

Mersi mult!

silviu060AUTOR REVIEW
    [20.06.11 12:16:45]

Nu am fost in centru, am ajuns doar la hotel Cerna si mi-a placut cum arata hotelul.

Pensiunea este situata in zona hotelurilor Diana, cred ca si Afrodita, cum urci pe drumul din partea dreapta de la parcarea de Taxi. E vorba de grupul de hoteluri cu zece etaje. De la parcarea de Taxi sunt 200m. In aceste hoteluri mari erau foarte putine camere ocupate, dupa luminile din camere. Paragina este prezenta in jurul acestor hoteluri.

Am trecut si pe la 7 Izvoare si strandul era functional cu apa termala. Nu am intrat, dar mi-au spus oamenii ca este apa termala. Ca aspect, la strand, nu am vazut nimic deosebit fata de anii trecuti.

Parerea mea este ca statiunea este pe drumul cel bun. Peste drum de terasele din dreptul hotelurilor Minerva, UGSR, Diana s-a deschis si o pizzarie cu o linie de autoservire. In dreptul parcarii s-au amenajat spatii comerciale, nu tarabe.

[20.06.11 13:26:12]

am inteles, nu suna rau... ms mult.

silviu060AUTOR REVIEW
    [20.06.11 14:20:14]

Cu mare placere. Seara am facut o plimbare pe malul Cernei si mi-au placut terasele de pe celalalalt mal, padurea plina de licurici si... curatenia pe strada de pe malul Cernei. Poate va fi bine si la Herculane.

[07.11.11 09:18:06]

Cunoastem destul de bine Baile Herculane. Mergeam acolo si de patru ori/ani pt. cate 4,5 zile. Mergeam pt. privelistea minunata si pt. baie pana cand am fost tzapitzi pe fata, ca sa zic asa, de cei de la Hotel Ferdinand. Nu am mai trecut pe acolo decat pt. o baie si serveam o masa (suntem de la 120 km. distanta de B. Herculane), dupa care mergeam acasa. In urma cu 3 sapt. ne-am hotarat totusi sa innoptam. Auzisem ca la hotel Roman s-au facut reamenajari. Pt. ca acolo este piscina interioara am ales sa ne si cazam. (deh, comoditatea) Camerele sunt dotate cu mobilier nou, la prima vedere este ok, insa baia aceeasi de 100 ani. Piscina nu mai vorbesc; nu s-a facut acolo absolut nimica, dar nimica. Preturi sunt pt. mai toate buzunare. Am luat masa si la un "plimba tava"din centrul statiunii si a fost gustos, si la Grota Haiducilor unde preturile sunt mai mari decat in occident. Superba statiune pt. privelistea ce o ofera insa mare pacat! Turismul romanesc este inexistent.

[07.11.11 09:42:11]

@grigorescu: Zona de langa statuia lui Hercules este aceeasi, inca si mai rau. Nu s-a mai lucrat absolut nimica. (in curand ii cade "fusta"lui Hercule). Doar Grota Haiducilor este renovata, mancare f. scumpa si manele.

[07.11.11 11:35:53]

Am fost in acest weekend in Baile Herculane- cea mai veche statiune din Romania, Imparatul Franz Iosef al Austriei a spus despre Baile Herculane că reprezintă cea mai frumoasa statiune balneara a Europei, aici este locul unde traiesc cele mai multe vipere din tara, ce mai, o statiune cu o istorie impresionanta.

Un loc de vis peste care s-a asternut praful, trist, foarte trist, Baile Herculane s-a transformat intr-o ruina. Nu este nimic altceva decat o statiune de pensionari, in care rasuna de manele. De la cele cateva mii de turisti care acum 2 decenii cu greu isi gaseau un loc de cazare, acum ii poti numara pe degete.

Cele cateva mii de locuri de cazare, erau insuficiente, acum zeci de hoteluri zac in paragina sau stau inchise. Cu toate astea peisajul este fermecator, zona este de vis, pacat ca nu reusim sa regasim vraja acestui loc minunat si o lasam sa plece pe drumul pieririi. Turismul romanesc este la pamant, nu stim sa promovam, nu stim sa valorificam toate aceste lucruri de mare pret, dar in fine...

Am intrat in Baile Herculane la ora pranzului, am mancat la "recomandarile" tale DALYDA, la "plimba tava", foarte gustos, multumesc frumos.

Ne-am cazat la unul dintre cele mai mari hoteluri din statiune, care, inainte de ’89, era ticsit de turisti. Acum vin aici, la tratament, doar pensionarii. Asa este, camerele sunt dotate cu mobilier nou, insa doar atat, restul este asa cum l-a lasat Tovarasul nostru Nicolae Ceausescu.

Mai e putin si se fac 25 de ani de (re) constructie capitalista, ce chestie, atat a domnit si Ceausescu, se rasuceste in mormant saracu', l-am omorat in zi sfanta apoi i-am bagat pe gat toate relele pamantului, toti cei 25 de ani de dictatura... Hmm, nu imi vine sa cred, 25 de ani de "domnie", un sfert de secol de "libertate"... Ce s-a intamplat cu cele cateva realizari comuniste, cele pe care le negam, le ignoram, le detestam? Cu ce am venit noi în urmatorii 25 de ani? La noi cand se trage linia? si… impuscam si noi pe cineva? Of, dar asat este o alta poveste.

Sa continuam...

Ne-am cazat, nu vreti sa va imaginati cum aratau baile, mobilier vechi, ponosit, cu instalatii sanitare ruginite, in care risti sa provoci o inundatie ori de cate ori tragi apa la closet, am lasat toate astea, ne-am schimbat si am plecat sa revedem statiunea. Orasul era aproape pustiu. Am urmat cursul raului Cerna si am dat peste izvorul de ochi si izvorul de stomac, Neptun III si Neptun II. Se spune ca apa fierbinte care izvoraste din munte vindeca anumite boli. In jur, un peisaj de vis. Pacat ca foarte multe hoteluri erau inchise. Cladiri de patrimoniu stateau sa cada. Cineva avusese chiar o tentativa sa le refaca, insa, de pe afara, treaba parea facuta de mantuiala. Am traversat un pod si am ajus la Cazinou. La intrare ramasesera atarnate, de asta-iarna, instalatii de pom.

Am mai zabovit prin oras dupa care ne-am intors si am luat cina la Grota Haiducilor, desi mancarea era foarte scumpa, trei sferturi dintre felurile de mancare din meniu nu existau decat pe hartie, dezamagitor.

A-2-a zi am luat-o in sus, spre Baia de Arama, de-o parte si de alta a soselei se afla, din loc in loc, bazine cu apa termala, in aer liber. Sunt cam cat 3 cazi de baie puse la un loc. Li se spune “cloace”. Am fost pana la 7 izvoare, in afara de peisajele "divine ", de minunatiile pe care le ofera zona, nu prea ai ce vedea, poate nici anotimpul nu ne-a fost aliat, am facut cale intoarsa, ajunsi la hotel ne-a venit ideea sa intrebam daca putem intra la piscina Hotelului Roman. Ni s-a raspuns ca da si ca ne costa 7,5 RON de persoana. Pana ne-am adus tot ce ne trebuie din masina, s-au schimbat tarifele. Daca ne incadram in 2 ore, plateam numai 5 RON. Bazinul, la etaj. O angajata ne-a intampinat si ne-a poftit intr-o incapere goala, unde ne puteam schimba si lasa lucrurile. Am intrat in bazin. Apa era calda, slava Domnului, nu mirosea a sulf. Ne venea insa pana la brau. Ne-am balacit repede si am hotarat ca a doua zi sa o luam spre casa.

Cele descrise mai sus sunt doar o mica parte din cele ce pot fi spuse despre Baile Herculane. Doar vazand statiunea iti poti da seama de catastrofa care s-a abatut asupra acelor locuri. Sa fie oare de vina oamenii pe mana carora a incaput statiunea (printre ei si parlamentari) ?

Printre multe altele care pot fi spuse, un aspect care mi se pare interesant de semnalat ar fi cel legat de groapa de gunoi a statiunii, care se afla chiar pe malul raului Cerna, la intrarea pe drumul spre Baia de Arama ce ocoleste statiunea. Groapa de gunoi nu este amenajata in nici un fel, dar pentru presa romaneasca este numai bine pentru ca are stiri de senzatie dupa fiecare ploaie mai mare, cand gunoaiele din groapa herculanelui se opresc in golful Orsovei. Daca nu stiau, aceasta este principala sursa de poluare din zona. Groapa functioneaza in aceasta forma de ani buni fara ca cineva sa spuna ceva despre ea, probabil si din cauza ca, cei care ajung in zona, s-au obisnuit sa intre in statiune pe drumul de la gara statiunii.

[07.11.11 12:20:43]

@grigorescu: Ai perfecta dreptate! In urma cu doi ani si jumatate, din 10 zile libere cate aveam (nu locuim in Romania), 4,5 zile le petreceam in Herculane. Nu numai ca suntem din Resita (aproape de B. Herculane) ci si pt. acel peisaj de vis si pt. baie (indiferent de anotimp si "impuscam doi iepuri deodata"- si acasa si relaxare). Am vazut ceva tari din lumea asta, insa pt. mine aceasta zona este superba insa dupa experienta avuta la Hotel Ferdinand am renuntat. Probabil, cu proxima ocazie, vom mai face o incercare la vila Hera sau Hotel Sara's Sons. Parca nu imi vine sa renunt... Inca sper! Ah. Referitor la taxa de piscina, hotel Roman; noi am fost pe data de 8/9 oct. si era 7,5 lei/pers. toata ziua, insa fiind cazati in hotel am beneficiat de gratuitate. Numai bine!

[07.11.11 13:28:54]

Se zice ca speranta moare ultima, eu as spuna ca speranta nu moare niciodata, dar... Sa speram in cont. si sa avem incredere in institutiile statului?

Draga DALYDA, noi suntem cei care trebuie sa faca ceva in acest sens, desi tot noi suntem cei care ne indepartam, putin cate putin, de tara noastra si de bogatiile ei.

La modul general, turismul romanesc are o perspectiva buna, incearca sa arate atat romanilor cat si celor din strainatate cate frumuseti avem in Romania. Este pacat sa avem o tara atat de frumoasa si sa nu o valorificam. Diferenta intre Romania si alte tari este ca noi singuri cautam sa promovam o imagine gresita tarii noastre.

Turismul este viitorul Romaniei fie ca ne vine sa credem fie ca nu ne vine sa credem suntem in stare sa oferim linistea pe care o cauta turistii straini.

Petem spera ca fiecare roman este sau va deveni constient ca trebuie sa ajutam aceasta tara sa creasca.

Daca vrem sa schimbam ceva in tara asta trebuie sa punem fiecare umarul... Trebuie sa promovam turismul romanesc...

[07.11.11 13:53:21]

@grigorescu: Atata vreme cat in Romania tot ce se face e pe baza politica, turismul nu va misca. Ma refer la licitatii. Este de necrezut ca pt. 5 zile de cazare cu mic dejun inclus (3 pers), sa platesti aprox. 750 euro. Suma initiala era de aprox. 500 euro (c/val. in lei la acea vreme). Cred ca e de inteles de ce am preferat sa merg la... Baile Felix, care nu este f. aproape de Resita. Am mers, am vazut si acolo si nu vom mai merge curand. Trist dar adevarat. Interesant este faptul ca "mai marii"din Romania pleaca in vacante, minivacante, in alte tari si chiar nu duc nimica nou cu ei de acolo, de pe unde umbla. Nu experimenteaza nimica, nu duc nici o idee, nimica. Toti vor numai vile si masini tari. Coruptia, din pacate!

[07.11.11 14:09:23]

@dalyda, grigorescu: asteptam impresiile voastre de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, aveti ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribuiti la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii.

Puteti copia textele proprii de mai sus si apoi sa le reincarcati folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (a se vedea imediat mai jos)

dalyda, grigorescu, silviu060
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Hera: