ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2011
ÎNSCRIS: 16.06.11
JUN-2011

O vacanta reusita

Salutari tuturor cititorilor!

Dupa ce am folosit indelung aceasta enciclopedie de calatorii m-am hotarat sa contribui si eu activ la bunastarea comunitatii AMFOSTACOLO :)

Sa incepem:

Hotel: CRYSTAL ADMIRAL RESORT SUITES

Locatia: Side - sau mai bine zis aproximativ 15 KM fata de Manavgat si inca vreo 5-6 KM pana la Side

Perioada: 1 - 7 Iunie 2011

Impreuna cu dragii nostri nasi (pe care ii voi lasa sa isi scrie propriul review asupra hotelului) am avut placerea de a merge la acest hotel.

Transportul a fost cu avionul din Iasi pana in Antalya cu AirBucharest si nu am ce comenta din acest punct de vedere, deci totul a decurs fara nici o problema (o ora si 50 minute cat a durat zborul). La aeroport am fost preluati prompt de un ghid vorbitor de romana asa ca nu am avut nici o dificultate la gasirea microbuzului cu care am facut transferul. Durata transferului a fost de circa 2 ore. Daca ar fi sa schimb ceva, la o viitoare calatorie as alege un hotel mai aproape de aeroport.

La receptie am fost serviti imediat fara bacsis, fara nimic. Cu parere de rau am citit intr-un review anterior despre problemele intampinate la cazare:(, dar la noi nu a fost cazul.

Camera - cu vedere la mare - destul de spatioasa, suficient dotata: 3 paturi (chiar daca noi eram 2), TV, fotoliu, scaun, birou... etc (exact asa cum vedeti in pozele de pe net) Balconul orientat spre piscina si mare cu o priveliste superba :) Baia cu cada si toate cele necesare. Absolut toate acestea CURATE, ceea ce mai rar intalnesti. Nu pot sa zic ca toate obiectele din camera erau noi insa nu prezentau urme evidente de uzura. Daca e sa compar camera de hotel ar fi cu cea de la unul de aproximativ 3 - 4 stele pe la noi fara mucegai, igrasie si panza de paianjen. In concluzie, camera absolut decenta, suficient pentru a dormi linistit fara probleme.

Fiind aproape seara cand am ajuns in prima zi, nu am mai apucat sa "probam" piscina si marea asa ca am trecut direct la Bar si apoi la Restaurant.

Barul (de fapt sunt mai multe atat in htel cat si afara) - aprovizionat cu bauturi locale, si sucuri la dozator. Barmanii - niste baieti si fete simpatici pe la 18-21 ani - care rup cel mai bine engleza. Bauturile lor sunt destul de nasoale daca le iei "blank", dar facute cocktail merg chiar bine :) Asadar am baut in mare parte doar cocktailuri si cateva beri - la dozator - si cam fara gust. Exista de asemenea posibilitatea de a-ti face ceai sau cafea, sau de a lua un pahar de suc de la TEC sau - ceea ce mi-a placut mult - un pahar de lapte batut de la dozator :)

Restaurantul principal: foarte mare, foarte bine "populat", mancare la greu, pe toate gusturile si sub toate formele. programul era cam asa: dimineata de la 7 - 10, pranz 12:30 - 14:30, cina 19 - 21. Cred ca trebuie sa fii prea pretentios ca sa nu iti gasesti nimic de mancare. Mai mult iti este aproape imposibil sa mananci cate putin din toate - e prea mult! Intradevar spre sfarsitul programului nu mai erau fructe asa multe, dar le puteai inlocui cu niste salate delicioase sau altceva.

Dulciurile nu m-au impresionat in mod special, parca sunt mai bune pe la noi in cofetarii. Masa se putea servi fie in incinta restaurantului fie pe cele 2 terase. Intr-adevar un pic aglomerat, dar cu rabdare se rezolva totul. Per total mancare buna, prezentare si mai buna, mesele erau debarasate rapid.

Restaurantele secundare erau de asemenea excelente - pizza, gogosi, frigarui, cartofi, etc... Nu ratati shaorma de la restaurantul de pe plaja! : D

Nu am fost la restaurantele a la carete deci nu pot sa zic nimic.

Marea: nu m-a impresionat. Sunt adeptul plajei gen Sfantu Gheorghe / Sulina, cu nisip fin si apa mica. Aici sunt pietre - chiar daca administratorii au avut o tentativa de a aduce nisip - si apa e adanca la vreo 3 4 metri de mal. Singurul punct forte pe plaja este curatenia si numarul mare de sezlonguri.

Piscina: este absolut SUPERBA. Aici este miezul distractie de peste zi! Apa perfecta, curata, sezlonguri la discretie, animatie, barul foarte aproape. Cu mana pe inima pot spune ca piscina a compensat toate neajunsurile (daca au fost)

Fiind un hotel foarte mare atat la plaja cat si la piscina sunt multe sezlonguri de unde poti alege; chiar si in toiul zilei gasesti libere fie la soare fie la umbra.

Pentru cei interesati - accces la baie turceasca, sauna uscata si cu aburi, sala de forta.

Animatorii incercau in fel si chip sa te bage in diverse activitati: gimnastica, tir, darts, fotbal, polo, etc... Personal am preferat sa ma relaxez la umbra :) Seara erau diverse actiuni in teatrul de vara special amenajat. Nu au fost reusite de fiecare data, insa aveai ce face de pe la 21:30 pana la 23.

Hotelul are o in jurul piscinei o adevarata oaza de verdeata... o gramade de flori, copacei, gazon... toate impecabil de curate si frumos aranjate.

In una din zile am facut o calatorie scurta pana la Side, via Manavgat unde am schimbat microbuzul. Am plecat de capul nostru fara agentie de turism si ne-am descurcat fara probleme. Hotel - Manavgat si apoi Manavgat - Side, si retur - aproximativ 14 Euro cu transportul public. Manavgatul e un oras marisor... unde cam poti sa vezi cum se traieste in Turcia... Foarte multe magazine... supermarketuri... bazar... Noi nu ne-am oprit... probabil ne-ar fi trebuit inca o zi de petrecut si pe acolo.

Side e un fel de statiune cu o gramada de magazine unde iti poti cheltui banii dar si cu niste ruine romane extraordinare. Merita vizitat!

Sa revenim totusi la Crystal.

Turistii: cam 60% rusi, 20 % turci, 10% germani si 10% restul. E un loc foarte bun pentru cunoscatorii de limba rusa. Romani putini, iar daca de aud vorbind romaneste se fac ca nu te vad. :))

Hotelul este foarte mare, de aceea inarmeaza-te cu putina rabdare. E posibil sa fii nevoit sa mai stai pe la rand la ceva sau sa astepti sa se elibereze vreo masa care iti place in mod deosebit.

Nu am mai fost in Turcia la alte hoteluri asa ca nu pot compara, dar per total a fost unul din cele mai reusite concedii, dar asta doar daca iti place sa lenevesti. Personal as mai alege o astfel de destinatie peste cativa ani, sau cand vom avea un copil.

Puncte slabe:

- marea si plaja

- dulciurile (ma asteptam la mai mult)

- "singuratatea" hotelului care se afla la o distanta mare fata de oras

- cam multi copii pentru un cuplu :) - dar asta e discutabil

Puncte tari:

- piscina

- comunicare cu personalul care iti zambeste si atunci cand iti vorbeste prin semne

- restaurantul, sauna

Puncte neutre - adica se incadreaza in asteptari

- barul

- animatorii

- camera de hotel

In final, un hotel pe care il recomand, dar prbabil unde nu voi mai reveni pentru ca sunt multe altele de vizitat!

Trimis de puyuus in 16.06.11 15:45:03
Validat / Publicat: 16.06.11 16:51:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4765 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puyuus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Admiral Resort Suites [Kizilot]: