ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2011
DIN: Piatra Neamț
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2011
2 AD. + 3 COPII -- v: 3,7,10 ani aprox.

Pensiunea La Filuta Malini Suceava

Ce e bun oare pentru turiiştii înfometaţi, obosiţ şi cu copiii după ei, seara tîrziu cînd se află într-o zonă unde informaţiile pot fi obţinute cu greu? Vă spun eu, o pensiune bine luminată, cu indicatoare de localizare, de 4 stele. La ora respectivă eşti făcut praf, astfel încît perspectiva unui apartament bine întreţinut şi a unei mese negociate la botul calului servite într-o ambianţă de bun gust, adoarme simţul critic şi consecinţele ajung pe plan secundar.

Cam aşa a fost la mine cînd am fost la Mălini (vezi rewiew aici), nu am săpat suficient pe Net, contînd pe faptul că fiind o zonă turistică voi găsi oricum loco ce doresc. Din păcate am nimerit într-o zonă unde e greu să obţii informaţii iar operatorii turistici au anumite, să le zicem ciudăţenii.

Zis şi făcut, din aproape în aproape iată-mă urcînd rampa spre pensiune. Curte mare şi frumoasă cu clădiri multe, camerele superdecente, terasă, în clădirea de cazare laşi încălţămintea la intrare. Ţac-pac cercetez o cameră şi un apartament, întreb de preţ şi apoi întreb ce au de mîncare, suntem întrebaţi ce dorim şi surpriză – aveau de toate. Comform zonei nu aveau meniu şi masa se compune la minut. Ne aranjăm şi coborîm la masă şi după ce începem să ne înmuniem vin diverse propuneri de supliment din partea gazdelor, astfel că mai cu o afinată mai cu o pîine caldă şi asigurări că o săm plătim numai ce înghiţim, comanda se tot îngroaşă... Ghiftuiţi mergem la nani, şi dimineaţa ne prezentăm precum englezii la 10,00 trecute fix, la micul dejun (negociat de cu seara în materie de meniu...), pen’ că ambianţa te făcea să te porţi precum gentleman –ii... Mîncarea tot de calitate, porţiile mari, copii odată întrebaţi de gazde dacă vor (de exemplu) căpşuni cu smîntînă evident că nu zic nu...

Vine nota: cazare + masă. Acum ne aşteptam într-un fel la ceva surprize pentru că distracţia costă, dar totuşi pe 2 mese la 2 adulţi şi 3 copii (3,7, 10 ani aproximativ) să ceri 285 RON mi s-a părut cam mult... enfin. Ulterior am dedus că obiceiul zonei este să te ardă la haleală, dacă nu te-au prins la cazare...

Şi acum detalii: 3 ciorbe de zarzavat – 10 RON/porţia, 4 porţii de Brînză cu smîntînă – 15 RON/porţia, 2 carafe de lapte (1 l carafa) – 5 RON/carafa, 3 porţii de căpşuni cu smîntînă – 15 RON/porţia, Gem + Unt + Miere pentru tot familionul - 50 RON per ansamblu (2 boluri miere, 2 boluri gem, unt la pacheţele o moviliţă), 1 porţie Zacuscă de ciuperci de toamnă - 20 RON, 1 porţie de Salată de ghebe - 20 RON, Afinată 400 ml – 40 RON – adică 100 RON/litrul, 2 cafele – 10 Ron/ cafeaua. Pîinea inclusă în preţ, smîntîna inclusă în preţ, ardeiul iute inclus în preţ, zahărul idem.

Cazarea la un apartament de 2 camere (acces dintr-una în alta) cu 1 baie şi acces la terasă comună era de 60 euro/zi cu micul dejun inclus (nu am înţeles dacă pentru 2 sau pentru 4 persoane, seara eu am zis că nu vreau micul dejun impus de casă şi a rămas plata pe cazare numai 200 RON). O cameră simplă cu pat matrimonial era parcă 45 euro

Menţiuni:

-Mîncarea de calitate, porţii generoase. Sălile de mese mobilate şi împodobite cu bun gust, poţi

alege unde vrei să mănînci: sala în stil de han ţărăneasc (masă şi scaune din buşteni, cuptor, scoarţe şi ornamente populare pe pereţi, preşuri ţărăneşti pe jos), sală restaurant tradiţional (cu şemineu şi ring de dans, ornamente rustice), cameră de mese în stînă turistică (un fel de minihambar cu ciubere, putinei, laviţe, cuptor, proţap, ...), sală restaurant clasic.

-Facilităţi: teren de sport cu nocturnă, minibazin, saună (zic ei, nu am văzut-o), stînă turistică, leagăne,

miniparc. Ce a fost distractiv îera că la stîna turistică aveau printre altele un fel de magherniţă fără ferestre ca un fel de cuşcă mai mare ca de 1,5 x 2 m unde întinseseră cergi şi blăni de oaie pe jos peste care aveau aşternuturi, astfel că puştanii cînd au văzut dimineaţa la prima oră dispozitivul nu s-au mai întrors în cameră – dormind vreo 2 ore acolo pînă la masă...

-Ca localizare: centrală, în apropierea pîrtiei de schi, cu perspectivă largă asupra văii

-Mobilierul şi instalaţiile sanitare – fără defecte; lingerie curată; aspectul şi curăţenia general a camerelor OK;

dotări camere: TV plasmă, frigider; Holurile – fotolii, decoraţiuni de vînătoare, bar; Terasa – cu mese şi scaune stil tradiţional sau rustic

Insatisfacţii:

-Atmosfera de pensiune este înlocuită în cea mai mare parte cu cea de hotel, astfel că sincer să fiu aspectul friendly lipseşte

-Preţuri nejustificat de mari la mîncare şi conexe pe motiv că alimentele sunt “Bio” şi preparate “Ecologic”

-Deşi promovată ca “tradiţională” totuşi impresia generală este cea a unei părticele de oraş adusă la sat, idea este cea de păstrare integrală a comfortului citadin într-un décor ceva mai rustic, de expoziţie.

-Siteul pensiunii nu dă informaţii despre preţuri – lăsînd impresia ulterior că preţul cazării a fost în funcţie de ochii şi marca maşinii turistului ….

Addenda – pe o distanţă de 5 Km mai sus sunt mai multe pensiuni unde am fi găsit cazare superdecentă la 150 RON/zi tot familionul tot în apartamente de 2 camere, mîncarea însă era tot la mica negociere (nu ştiu însă dacă tot de genul: “Lasă mănîncă tu, că-ţi zicem noi după aia cît o să te ardem”…

P.S. Am selectat că aş recomanda această destinaţie, dar eu personal prefer să stau mai simplu şi unde să nu mă simt ca la hotel. De mîncat mîncarea a fost ok, nu am comentarii negative apropo de calitate sau de servire, ci de preţ ...

Trimis de Qvadratvus in 15.06.11 14:47:29
Validat / Publicat: 15.06.11 15:19:44

VIZUALIZĂRI: 23901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Qvadratvus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea la Filuţa Mălini Suceava - aici sunt exclusiv camerele şi apartamentele

[15.06.11 15:06:02]

Malini fiind aproape de Falticeni, am mutat rubrica acestei pensiuni la sectiunea respectiva.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea La Filuță [Văleni-Stânișoara]: