ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
MAY-2011

O zi la Balcic

Anul acesta am absolvit o şcoală postliceală de servicii de turism, iar banchetul de absolvire l-am făcut în Bulgaria la Nisipurile de Aur. Eu însă am să vă povestesc aici, despre bonusul primit de la agenţia de turism şi anume o excursie, pentru toţi, laCastelul Reginei Maria de la Balcic.

Eu ce aş putea să vă spun nou, în afară de ceea ce-aţi citit şi/sau aţi văzut dumneavoastră! ? ! Chiar nu ştiu dar am să încerc.

Am debarcat chiar lângă intrarea în castel 2 autocare de elevi absolvenţi plus profele şi profii însoţitori. Pentru cei ce vin ca la spectacol (neinformaţi) va fi o mică dezamăgire că nu există un castel în adevăratul sens al cuvântului (Peleş, Bran, Cotroceni) ci de fapt un ansamblu de vile, întinse pe un domeniu vast. La un moment dat eram plin de uimire de ce bine ştiu eu bulgăreşte fiindcă înţelegeam tot ce scrie pe panourile explicative! De fapt TOATE panourile sunt scrise în 3 limbi bulgară, engleză şi … română, aşa că vei şti când o să citeşti „Двореца в Балчик” că înseamnă de fapt „Castelul din Balcic”.

Castelul fost construit la ordinul Reginei Maria, în timpul în care Cadrilaterul a aparţinut României, prin anul 1936 (finalizarea lucrărilor) şi a fost întotdeauna locul de suflet al Reginei.

Legenda spune că în anul 1933, când îşi întocmeşte testamentul, Regina Maria cere ca după moartea sa, inima să îi fie depusă în micuţa capelă pe care o construise pe malul mării: Stella Maris, iar corpul să îi fie îngropat la Curtea de Argeş, alături de ceilalţi membri ai Familiei Regale. Trei ani mai târziu, în 1936, Regina Maria se îmbolnăveşte. Moare la Sinaia, la 18 iulie 1938, la vârsta de 62 de ani. Dupa ce Bulgaria redobâdeşte Cadrilaterul, în 1940, inima Reginei Maria a fost luată din Balcic şi dusă în Castelul Bran, celălalt loc la care Regina ţinuse foarte mult. Inima se află într-o casetă de argint, aflată la rândul ei într-o casetă de aur încrustată cu pietre preţioase. Parcul castelului a fost realizat după modelul faimosului labirint cretan. De altfel, fiecare piatră ce a fost folosită la construirea Bisericii a fost adusă chiar din Creta.

O altă atracţie a domeniului de la Balcic este Grădina Botanică, grădină care, cu siguranţă, vă va fascina şi încânta cu multitudinea de plante şi flori care sunt aici pe (aproape) tot parcursul anului. Nuferi, palmieri, cactuşi, lalele negre, arbori ginko biloba şi FOARTE multe specii pe care nu ştiu dacă veţi mai avea ocazia să vedeţi atât de multe în acelaşi loc. Cu cei aproximativ 65.000 de metri pătraţi Grădina Botanică a fost amenajată aici la castel în anul 1940 şi are, în prezent peste 3.000 de specii de plante unele foarte rare.

Sfatul meu este să vă dotaţi cu o hartă a întregului domeniu fiindcă fără nicio îndoială aşa de capul dumneavoastră cu siguranţă veţi trece de cel puţin două ori prin acelaşi loc pe care-l văzuseţi deja. Pregătirea fizică este de asemenea esenţială în vizitarea integrală a castelului de la Balcic fiindcă veţi fi nevoiţi să acoperiţi o suprafaţă de peste 35 de hectare pentru a vă putea lăuda că aţi văzut tot domeiul.

Nu am să mă apuc acum să vă expun şi dumneavoastră lista de obiective de văzut aici la Balcic (o veţi stabili dumneavoastră) dar pot să vă asigur că veţi fi fermecaţi şi fascinaţi de Castelul Reginei Maria de la Balcic. În încheiere o să-mi permit să vă las să admiraţi pozele făcute de mine şi o să reproduc o remarcă a unuia dintre colegii mei care întrebat fiind de o altă colegă: “Tu ştii de ce a murit Regina Maria! ? ” acesta obosit şi epuizat după două ore jumate de plimbat prin domeniu, a răspuns nonşalant şi sigur pe el: “De varice, păi la câte trepte urca şi cobora pe aici zilnic... ”

Mergeţi la Castelul Reginei Maria de la Balcic, NU VEŢI REGRETA!!!

Trimis de RobertCodescu in 13.06.11 06:16:23
Validat / Publicat: 13.06.11 08:09:05

VIZUALIZĂRI: 5034 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bun venit la castel
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -3 PMA (din 7 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

LoredanaG*
[13.06.11 09:18:59]

F bun. 900 pma de la mine... Ai avut rabdare sa si conspectezi de pe placute. Bv

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[13.06.11 09:24:01]

@LoredanaG multumesc mult de evaluare adevarul este ca Balchik este locul unde merita sa revii de fiecare data!!!

cosminp
[14.06.11 09:47:37]

multiplele rw-uri scrise la comanda mi-au lasat un gust amar, dar ceea ce va scriu mai jos m-a acrit de tot.

singurul text cu esenta din acest rw este despre Regina Maria si Castelul sau. restul este umplutura.

astel, textul din rw

sunt preluari de pe net, adica de aici

http://clubuldeistorieplaiesiicetatii.blogspot.com/ 2010_01_01_archive.html

Robert, tot tu ai scris aceste articole asa cum ai mai spus candva?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[14.06.11 13:54:16]

@Robert Codescu, nu pot intelege de ce NU respecti Regulamentul site-ului, mai precis acele prevederi care iti sunt afisate explicit la initierea unui review nou si (care ti-au fost re-aduse nu de mult la cunostinta) care-ti cer sa delimitezi CLAR citatele din alte surse!

Ai un cazier bogat iar in el sunt inscrise nenumarate tentative de fraudare a Regulamentului pe care il cunosti foarte bine. Tocmai de aceea urmatoarea sanctiune pe care o vei primi, va fi pe cat de dura pe atat de descurajanta pentru cei care vor cocheta cu aceste practici murdare.

Inainte de a lua o decizie astept raspunsul tau.

LoredanaG*
[14.06.11 15:35:16]

Eu chiar am crezut ca a facut conspect... ... daca este contrar regulamentului ce a facut si daca voi considerati ca a facut-o intentionat... imi retrag punctele...

Dragoș_MD
[14.06.11 16:03:16]

“Tu ştii de ce a murit Regina Maria!?”

...

De varice, păi la câte trepte urca şi cobora pe aici zilnic...

Păcat că nu mai trăim în epoca în care pentru o astfel de obrăznicie pedeapsa era tăierea capului, pentru crima de lezmaiestate...

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[14.06.11 17:45:42]

Qwebmaster raspunsul meu este foarte dificil de editat si redactat lasa-mi doua zile si-l vei avea!!!

[14.06.11 18:24:19]

Un tupeu inimaginabil care in schimb imi usureaza decizia. Cred ca in primul rand erai dator cu explicatii celor care te-au citit si apreciat, apoi acelora care au descoperit sursele de inspiratie (multumim cosminp) efervescente in articolele tale.

Atitudinea prezenta aici nu este una care sa-ti faca cinste si cu siguranta site-ul nu doreste sa pastreze astfel de oameni a caror incredere este sub zero absolut si ale caror recomandari sunt fabricate la foc automat, fara a putea avea legitimitatea unor impresii personale, mai mult sau mai putin obiective.

De nenumarate ori ai fost prins copiind de pe net (practici utilizate si pe alte site-uri sau blog-uri) si tot de atatea ori am dat dovada de intelegere, cu mult tact si rabdare ti-am recomandat sa scrii experientele personale cu termenii proprii, asa cum le-ai trait si simtit tu, cu bune si rele.

Si totusi iti mai ofer o sansa - ULTIMA!

Daca derapajele tale vor continua ne vom lua adio fara pic de regret.

Pentru repetate inserari in impresii a unor texte scrise de alti autori (fara precizarea sursei), conform Regulamentului au fost aplicate urmatoarele sanctiuni:

- cartonas ALBASTRU - suspendare 7 zile;

- penalizare 25% din total PMA

Sper ca toti sa inteleaga faptul ca pe acest site se scrie de placere, pentru a descrie experientele de vacanta, este un site care se bazeaza pe experiente proprii - nu pe alte impresii care se gasesc pe internet.

La revenirea din vacanta, Robert, te astept cu un punct de vedere fata de pozitia ta pe acest site.

[14.06.11 21:46:31]

@LoredanaG,

Punctele au fost retrase.

[15.06.11 11:19:13]

Toate voturile pozitive au fost anulate - consider ca probabilitatea de a fi fost date fara a fi cunoscuta situatia relevata mai sus este foarte mare; cine doreste, isi poate reface votul fara probleme.

simona_daniela*
[25.07.12 19:41:37]

Buna ziua.

aveti idee care este programul de vizitare a castelului si pretul biletului? as vrea sa plecam maine in Bulgaria in excursie de o zi la Nisipurile de Aur si daca tot suntem aproape sa intram si in Balcic... sa nu fie doar o zi de plaja

cosminp, LoredanaG*, simona_daniela*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Balcic și împrejurimile: