ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2011
ÎNSCRIS: 06.02.10
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 [ani]

O vacanta foarte reusita

Drumul - cu auto (rew separat - click aici)

Hotelul

un hotel nou-nout, destul de mare, extraordinar construit, cu toate camerele cu vedere la mare dar care dupa 12.30-13.00 nu mai au sorele direct in balon.complexul este cu paza proprie, accesul se face cu bariera, pe baza de rezervare, singura modalitate de a intra in complex fiind de pe plaja, dar paza patruleaza permanent si te depisteaza imediat. peste tot sunt camere si toti comunica prin statii

Camera

std dbl, cu fotoliu pat pentru copil, totul nou, pozele deja postate fiind suficient de relevante. din punctul meu de vedere ca plus notez ac-ul toshiba incorporat in tavan, foarte eficient, si cu care chiar poti sa dormi; al doilea plus minibarul care nu este de decor ca in multe alte locatii, ci chiar raceste si in care incape si sticla de1.5 pe usa, iar daca scoti raftul chiar si de 2.5 cred (asta daca chiar ai vrea sa pui ceva in el) de asemenea dulapul suficient de mare, cu 3 compartimente in care au incaput toate hainele (si credeti-ma ca am avut destule)

bine inteles ca in prima zi a venit sa faca curatenie la pranz, cand dormea copilul, dar cu 10lire s-a rezolvat tot sejurul

camerista nu stia o boaba engleza sau alta limba, si atrebuit sa-i desenez ca sa priceapa

ca sa nu uit ca o remarca generala tot personalul este stagiar si nu prea cunosc engleza, asa ca o sa va doara mainile si tot no sa priceapa daca chiar aveti o problema mai serioasa

baia este ok, cu sampoane si toate alea, prosoapele se schimba zilnic, si mi-a dat cate am vrut

Masa

aici din punctul meu de vedere lucrurile au stat FOARTE OK, dar am intalnit si carcotasi de bucale care se plangeau ca nu au ce sa aleaga de mancare, sau altii care au spus ca mancarea este mai slaba ca la kustur club; daca intradevar leguma preferata este "carnea" s-ar putea sa nu-ti placa, dar cu toate astea era la ficare masa vita, pasare si peste, dar nu munti de fileuri si gratare, ci in marea lor parte gatite in stil traditional, cubulete cu multe feluri de legume

la fiecare masa se faceau si doua-trei feluri de mancare (gratar, chebab, rotisor) ad-hoc, la care in fnctie de locatarii hotelului era coda sau nu (asta ca o paranteza ca 7 zile au fost peste 200 de polonezi in vacanta platita de firma si care credeti-ma ca sunt mult mai rai decat noi)

BARURI

hotelul are un f. frumos lobby bar, si cu terasa, dar in care nu am ajuns decat o singura data (deschis 24h dar dupa 23.00 se plateste)

pool bar este deschis incepand cu 10.00 dar eu nu am apucat sa vad cand se inchide

snack bar deschi intre 10.00-18.00 si seara de la 21.00, unde in programul de zi se poate manca hamburgeri, aripioare la tava, cartifi pai, pizza, salate, fructe, spaghetti, si guzelme

tot aici scot vitrina de inghetata (ciocolata, vanilie, capsuni) foarte buna dar dotorita orei nu prea am prins-o

ceva ce nu trebuie ratat este cortul cu guzelme si prajiturici care nu stiu cand se deschide dar se inchide la 18.00; aici este singurul loc unde ai dozatorul de gama cola la autoservire, in celelalte baruri ele fiind la barman

in afara de acidulate au dozatoare gen tec cu suc de visine, ananas, tropical si piersici

vinul este peste tot cu autoservire, alb, rosu si roze

berea efes la draft (din punctul meu de vedere cam slabuta fata de cea imbuteliata)

tarie: vodka, bandy si o sumedenie de lichiori toate locale; nu prea stiu sa faca cokteiluri toti barmani si ar trebui sensibilizati; recomand studierea catorva retete si sa stiti ce sa-i cereti

cafea turceasca si fresh de potocale - extra 5lire

toata gama de bauturi alcoolice internat. extra

Piscinele

Cea mare acaparata de englezi de la primele ore, curata si de 1.35

cea de copii f. mici acoperita cu un paravan de soare, lucru laudabil

cea cu topogane intre 10.00-12.00 si 14.30-17.00, bune pentru copii, si chiar pentru adulti; cei peste 12-14 ani nu stiu daca vor fi suficient de multumiti de ea

Marea

amenajata cu trei zone mari, ca in antalya, pentru umbra; sezlonguri suficiente chiar si cand au fost polonezii

este din pietris fin, pus si la intrarea in apa; in rest apa este cu nisip, pietre pe alocuri acoperite de iarba, care pentru majoritatea nu necesita papuci de apa; cei super sensibili sa nu ii uite din bagaj

SPORTURI NAUTICE

sunt de la banana la skijet si toate minunile dar nu am incercat nimic (cand incarc pozele se vor vedea si tarifele)

Entrainament

in fiecare seara minidisco (la care aproape ca le stiu toate melodiile) intre 21.30-22.00, dupa care spectacol la amfiteatru

nu pot sa apreciez daca spectacolele au fost bune sau nu, fiindca peste tot pe unde am fost pana acum, cand incepeau acestea, noi trebuia sa mergem la culcare, si nu am untermen de comparat; ca o parere de moment au fost destul de slabe

echipa de entrainement are un maneger "furat " de la surmeli, asa ca cine a fost in ultimii 4 ani acolo, il stie deja; el este bun dar numai el

KIDS CLUB

dimineta intre 10.00-12.00, dupa nu stiu, slabut dotat dar ii antreneaza destul de bine; a mea n-a fost decat de 2 ori dar ok

NIGHTCLUB

in subsolul hotelului, intre 23.00-02.00 intrare libera se platesc bauturile (cel mai iefin cokteil 16tl)

deja nu mai stiu ce am scris

daca am uitat ceva astept intrebari, in fiecare seara, tarziu

poze voi incarca cat de repede le sortez

-- adaugat ulterior, prin ecou ---

Camera

sunt paturi singl de 1m latime care le-am unit eu; datorita faptului ca noptiera este incastrata in perete cred ca toate camerele sunt la fel; eu nu am reusit sa intru decat in camerele de pe capatul etajului, unde sunt trei paturi sgl si pat fotoliu, camera fiind ceva mai mare

toate camerele de la etajul 1 au o terasa mai mare, de 3 ori cat un balcon, sincer nu stiu la ce foloseste fiindca nu au sezlonguri ci numai scaune

am avut camera 1307 la etaj 3 deasupra piscinei interioare si a terasei de la lobbybar; recomand celor ce vor liniste aceasta latura (camere cu numar pana la xx12 pana la etaj 5 iar de la sase nu stiu fiindca incepe sa se ingusteze hotelul)

galagie nu prea are de unde sa fie, o data la 3 seri fiind muzica live la poolbar dar care se termina la 12.00 (cred) asa cum va spuneam datorita faptului ca toate camerele sunt spre rasarit, soarele pe la 07.00 deja ardea balconul, noi dormind cu usa deschisa, trebuia sa ma scol de caldura, sa inchid usa si sa dau drumul la aer (atentie!! la 07.00 dimineata)

Piscinele

Se practica si aici asa ceva, dar in proportie mica, in ideea ca masa incepe la 07.30, coboara la masa undevapana la 08.30, isi lasa ceva pe sezlong, se duce la masa si apoi revine la piscina

KidsClub

exista loc special amenajat pentru joaca copii mici (max 5 ani) dar la miniclub pot fi lasati si copii mai mari

am omis sa spun ca in subsolul hotelului este sala de jocuri, cu 2 mese de biliard si jocuri electronice (sunt depasit de subiect vor vorbi pozele) am inteles ca incep de pe la 3lire/joc

Marea

credeam ca am precizat ca intrarea in mare este destul de lina, nu pentru copii f. f. mici, iar la geamanduri se pote sta in picioare pe alocuri (undeva la 100-150m in larg)

Sport

exista teren de voli pe plaja, 2 terenuri de tenis de camp, volei, baschet, undeva langa parcare

Parcarea

in incinta exista 2 copertine f. mici la dimensiunea hotelului (~20locuri) si ar mai incapea pe platforma, dar blocand una pe alta altele vreo 20

Excursii

reprezentanta romanca a touroperatorului turc care vinde hotelul in romania, madalina mitroi, va va lasa un plic cu toate cele necesare la receptie si va fi zilnic in hotel dupa programul afisat, pentru informare; e bine sa-l cereti ca mie a uitat sa mi-l dea desi eram singur cand m-am cazat

ex excursii: efes 55e, pamukkale 60e, noapte turceasca 60e, etc

PUNCTE DE INTERES

1. La intrare in didim, la 14.5km de venosa se afla un aqua park imens, mai mare cred ca adaland-kusadasi; prin agentie 14e, la fata locului cred mai ieftin

2. Schimbul valutar optim la banca (eu nu am reusit ca i-mi cerea intruna "tax number" si nu a vrut sa-mi schimbe) curs de 2.30; urmatoare optiune sunt bijuteriile dar cu un curs de 2.24-2.25

3. Pentru toale fara pretentii deosebite (firme, marci), la preturi f. f. bune (daca negociti binenteles) sambata este piata saptamanala la 5.4km de venosa

4. practic la venosa se infunta drumul, dolmus-ul venind in poarta hotelului din 30 in 30 min si va poate duce oriunde in dididm-altinkum

CA SI CONCLUZIE

este un hotel de 5 stele la un anumit pret si aia primesti; pentru cei cu delfine, rixosuri, xanadu si altele la activ astept cu nerabdare comparatii si parerile lor

Sejur placut tuturor ce au ales venosa!

Trimis de eug in 11.06.11 00:10:05
Validat / Publicat: 11.06.11 07:07:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eug); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in complex

[11.06.11 07:10:56]

Foarte bun, complet review.

narcisa
[11.06.11 08:00:56]

Iti multumim Eugen pentru detaliile complete, fiind si primul care ne povestesti de Venosa meriti din plin bonusul.

Din ce scrii, inteleg ca merita banii. Te-as ruga frumos sa ne spui daca se practica sistemul cu prosopul lasat pe sezlong la piscina dimineata (am vazut ca la plaja precizezi ca sunt destule), daca consideri per total ca sunt deficitari in antrenarea copiilor pana in 10 ani, cum se face intrarea in mare si daca se organizeaza excursii.

Ai vazut cumva daca au loc de joaca pentru copii, mese de tenis, teren de sport? Intreb asta pentru ca copilul meu nu are rabdare sa stea foarte mult intr-un loc si sunt nevoita sa ii gasesc (in cazul in care exista posibilitatea) diverse preocupari.

Asteptam pozele si review separat pentru drum, am si acolo cateva intrebari sa iti adresez.

diaanaid
[11.06.11 08:15:23]

Eugen, multumim ca te-ai tinut de cuvant si ai postat review-ul atat de curand dupa sosirea ta in tara.

As vrea sa te rog sa-mi spui cum era camera, cu pat dublu sau cu 2 paturi si daca fotoliul-pat despre care ai mentionat este destul de incapator pt. un copil de 10 ani?

De asemenea, la ce etaj ai stat si daca se auzea galagie de la piscina sau muzica.

[11.06.11 08:23:24]

Ma alatur colegei de site diaanaid si te felicit pentru caracterul de care dai dovada in primul rand, ai scris ieri dimineata ca revii seara cu review si am observat ora din noapte cand ai facut-o. Jos palaria cu bonus!

[11.06.11 11:57:42]

web, te rog sa adaugi inainte de concluzie:

Completari necesare

Camera

sunt paturi singl de 1m latime [...] textul a fost inserat in review, cf. solicitarii autorului

cryss27
[11.06.11 12:32:52]

Multumim pentru impresii. Noi vom sta la Palm Wings dar vom merge cu niste prieteni care vor sta la Venosa si abia asteptau comentariile tale.

Stii cumva daca este adevarat ca ne putem vizita reciproc, hotelurile fiind din acelasi trust? Vorbim aici si de o plaja impreuna la piscina sau la mare, nu de mancat. Mersi.

[11.06.11 12:37:39]

nu am intrebat de asa ceva

intradevar au acelasi patronat, echipele de animatie venind in unele seri dintr-o parte in alta sa sustina spectacolul seara

narcisa
[11.06.11 12:41:05]

Multumim mult Eugen pentru completari, sunt foarte utile.

In hotel la etajul 1 am inteles ca sunt apartamentele cu 2 camere. Inteleg ca pe cele 2 margini ale hotelului camerele sunt mai mari si au 3 paturi single plus fotoliu iar parcarea e subdimensionata.

Citeam pe un alt site de existenta unei cladiri separate langa plaja cu camere la parter unde se fac cazari deasemenea.

[11.06.11 12:49:20]

da am uitat!

sunt 10 camere in regim bungalow absolut identice ca dotare, exact langa sporturile nautice, acoperite de multa verdeata, superb...

nu am intrebat pretul unei astfel de camere

[11.06.11 12:54:57]

cand voi incarca pozele se va intelege mai bine si va completa toate omisiunile mele; sunt multe de spus si cu siguranta am mai uitat cate ceva

pozele cred ca maine...

acum trebuie sa ies...

maria55 †
[11.06.11 13:07:21]

@eug. am citit cu mare drag (dupa primele propozitii) tot review-ul tau despre ultima vacanta!

Frumos, amanuntit, cu verb, captivant, iar eu chiar sunt in cautarea unui hotel bun, fara a avea o preferinta anume in ceea ce priveste statiunea!

Nu pt mine (eu am un buget mic) ci pt familia fiului meu cu un ''bebe '' de 1,5 ani.

Ai votul meu si... fara suparare! Da? !

[11.06.11 23:04:28]

Salut!

Ma intereseaza pana la cat este deschisa piata saptamanala de sambata.

[11.06.11 23:09:57]

salut!

noi am fost dupa masa de dimineata ca apoi te coci de soare

nu pot sa-ti raspund exact

[11.06.11 23:15:55]

OK, oricum poate afli intre timp de la altcineva si revii cu o completare, ca eu ajung sambata dupa masa si ash vrea sa il vizitez. Ms anticipat.

[11.06.11 23:47:51]

Eugen, piata saptamanala de sambata e in Didim? Multumesc.

[11.06.11 23:51:13]

da, e in didim, la ~5km de venosa

[12.06.11 00:02:23]

Stii parola de admin sa-ti validez eu pozele? Glumesc evident.

[12.06.11 00:06:22]

@codrin: Parola este: imediat45%678noacu

Gumesc, evident, si eu

Pozele vor fi validate cat de curand (dupa prelucrarea lor, in principal ptr optimizare ptr format web). Trebuie sa asteptam insa ca eug sa finalizeze selectia si incarcarea lor...

[12.06.11 00:09:31]

Stiind ca admin nu se odihneste la ora asta si va valida pozele, chiar merita sa astept.

[12.06.11 00:43:43]

Admin, iti multumesc!

FRANMI
[12.06.11 21:07:41]

Multumim pentru descriere si fotografii. Chair aveam nevoie de cineva din tara sa ne povesteasca cum sunt serviciile, hotelul, etc

Noi mergem din 9 iulie si aveam emotii, acum insa suntem optimisti ca va fi bine.

Ati fost cu masina? Daca da, poate ne dati ceva detalii despre traseu,durata, etc.

Multumesc mult !

[13.06.11 13:08:13]

admin, ajuta-ma cu locul unde sa postez impresii despre drumul cu auto

multumesc

DoreD
[13.06.11 13:22:48]

Un pret foarte foarte bun, abia ce am postat pe undeva ca vacantele in Turcia au devenit prea scumpe, dar la pretul asta si in conditiile pe care le-ai expus, este intr-adevar o locatie demna de luat in considerare.

Am apreciat review-ul foarte complet si la obiect.

@Admin, pozele nu pot fi un pic mai maricele?

[13.06.11 13:26:44]

@eug: am creat o rubrica speciala dedicata drumului spre DIDIM: click aici

[16.06.11 19:49:13]

admin, acum am vazut localizarea pe harta; este gresita

hotelul este la capatul inonu bulvard, dupa ce se termina cu galben, in micul aproape triunghi in diagonala "la ora 4" daca ma intelegi

[16.06.11 20:11:40]

@eug: la care localizare pe harta te referi? din cate vad, hotelul nu este inca localizat pe harta pe AmFostAcolo.ro

Apropo, nu ai cumva coordonatele GPS?

[16.06.11 20:23:46]

ma refer la harta care apare in chenar in stanga

din pacate nu am avut inspiratia sa scriu coordonatele

[16.06.11 20:27:20]

Daca te referi la cea din aceasta pagina click aici (pe coloana din stanga): acolo programul afiseaza fie localizarea hotelului (daca o cunoaste), fie ZONA (in acest caz este afisata zona, coordonatele GPS ale acestui hotel nefiind inca introduse).

Daca faci click pe linkul din acel chenar (click aici) vei intelege mai bine (dintre hotelurile din Didim ce au rubrica pe acest site doar Palm Wings este in acest moment localizat)

[16.06.11 20:29:59]

am inteles... scuze

dar insist ca localizarea pe care ti-am comunicat-o e buna

[16.06.11 21:24:06]

@Eug: Ia te rog sa verifici acum localizarea pe harta: click aici

[16.06.11 21:34:21]

este perfect!

de fapt se vad si cladirile mai putin piscinele

andugolf*
[27.06.11 15:39:10]

cu ce agentie de turism ati fost?

[29.06.11 21:04:17]

stii bine ca regulile acestui site interzic folosirea numelor de agentii

daca te ajuta, dintre agentiile romanesti care vand acest hotel, este una din bv

[01.07.11 00:38:09]

Stie cineva cat este aurul prin Turcia?

diaanaid
[06.07.11 22:56:34]

Ptr. vali911: in oras, in Didim era 77,5 lire/g, la sfarsitul lui iunie.

[16.07.11 18:46:39]

Ms diainaid.

Pentru cine ajunge la Venosa si nu s-a sinucis ca a luat-o prin Bulgaria va recomand camera 1714-A pt ca merge aerul conditionat si fara CARD, deci il puteti lasa sa mearga cat nu sunteti in camera.

bobyrodin
[12.01.12 21:20:03]

te rog sa-mi scrii pe privat numele agentiei de turism cu care ai fost

[13.01.12 09:43:11]

bobyrodin, vezi te rog raspunsul de mai sus dat lui andugolf

agentia este din bv

andugolf*, bobyrodin, codrin, cryss27, diaanaid, DoreD, eug, FRANMI, maria55, narcisa, vali911
Alte impresii din această RUBRICĂVenosa Beach Resort & Spa [Isilkent]: