ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2011
DIN: Adjud
ÎNSCRIS: 07.06.11
AUG-2008

Dezastru fugiti, fugiti, fugiti

In august 2008 avand rezervare la hotel Sulina din Mamaia si pentru ca aveam zile in plus de concediu iar sotia se afla in concediu pentru cresterea copilului, baiatul nostru avand atunci 1 an si 8 luni am hotarat sa plecam in concediu cu cateva zile mai devreme. Fiind sezon si criza neajungand in Romania singurul hotel cu camere libere pe care l-am gasit a fost hotel Olimpic.

Am ajuns acolo vineri dimineata in jur de ora 9, la receptie era un tanar in jur de 25 de ani care a incasat de la noi 540 de ron, contravaloarea cazarii pentru 3 zile, respectiv 180 ron x 3 zile pana luni dimineata, mentionez ca pretul de 180 de ron pe zi era afisat mare la receptie. Loc de parcare am gasit in parcarea neoficiala a hotelului undeva sub copaci peste bordura. La receptie ni s-a comunicat faptul sa ne intoarcem dupa ora 12 pentru a se face curatenie in camere. Impreuna cu sotia si copilul am mers la plaja. Cand m-am intors pentru a primi camera in jur de ora 13 am observat ca pretul afisat la receptie era de 140 RON pe zi. stiind faptul ca inca nu se introduse impozitul forfetar am considerat ca diferenta de 120 RON respectiv 40 ron pe zi x 3 zile reprezinta impozitul pe prostie pe care l-am platit.

Am primit o camera la etajul 8 (ultimul etaj) ultima camera opusa plajei aveam o vedere superba numai asupra ruinelor din statiune, pitoresti de asemenea si asupra unui mic parc de distractii. Camera nu avea aer conditionat si datorita faptului ca locuiam la ultimul etaj temperatura medie in camera era in jur de 42-43 de grade.

Mobilierul nu cred ca ni l-au dat de la receptie, in schimb aveam un fel de pat mai prost decat cel care l-am avut in armata, deoarece salteau cred ca fusese folosita la un bordel sau ceva asemanator pentru ca buretele din ea era mai tocit decat cadrul de lemn al patului (datorita acestui fapt trebuia sa te asezi cu incetinitorul ca altfel era pericol de accidentare) dar ne-au dat cartela de acces in camera. Baia era un loc unde cred ca se faceau teste pentru obtinerea celui mai eficient insecticid datorita mirosului iar locul pe unde ar fi trebuit sa fie conductele nu era decat o mare gaura probabil ca asa se obisnuieste la ultimul etaj. Despre dus nu poate fi vorba pentru ca te ducea la ganduri de sinucidere iar in camera pe jos era un fel de mozaic acoperit cu ceva ce cred ca era carpa uitata a femeii de serviciu. Sambata dimineata cand mergeam la plaja am fost abordat de un tip mai bronzat in mod natural care a cerut o taxa de parcare de 5 ron pe zi. Am spus ca platesc nici o problema desi parcasem undeva sub plopii fara sot, dar tipul colorat mai insistent mi-a cerut 20 de ron pentru 4 zile de stationare respectiv: vineri, sambata, duminica, si luni. Eu fiind absolvent de mimim 2 clase i-am spus ajutorului de bulibasa ca de fapt sunt 3 zile pentru ca luni dimineata plec la prima ora. Tipul respectiv a acceptat argumentul meu ca ziua are 24 de ore si a acceptat o taxa de parcare de doar 15 RON. Nici o problema diferenta de 5 RON i-am pierdut la primul pranz servit la terasa de pe plaja (acea terasa de langa topoganul din ciment) deoarece am comandat a la carte ciorba de pasare si am primit o ciorba intradevar cu piept de pasare dar care continea si o bucata de carne cu slanina. Fiind convins ca era vorba de o gaina mutanta am renuntat sa mai mancam acolo pentru restul minisejurului. Mare greseala mare, pentru ca la autosevirea de pe malul lacului acolo unde se inchiriau hidrobiciclete pulpa de pui pe care am comandata si-a schimbat pretul de vanzare mai rapid decat Sebastian Vettel, in momentul in care am cerut bon fiscal pretul acestei pulpe bucuclase a scazut de la 14 ron la 8,5 ron. Vecinii mei de terasa fiind cetateni unguri (vorbeau in maghiara) nu au avut acela-si noroc ca si mine platind pentru o portie de hamtii prajite si o bere 10 EURO pretul real fiind de 10 RON. M-am ridicat foarte satisfacut de la masa ca moneda noastra nationala a ajuns ehgala cu euro. Lucruri aproate identice s-au intamplat si in zilele urmatoare. Am preferat sa dormim cu copilul pe plaja in timpul zilei pe sezlong decat in sauna din camera iar seara intram in hotel undeva dupa ora 23.

Luni dimineata la ora 7 (desi foarte matinal in hol la receptie se aflau aproximativ 20 de persoane pe picior de plecare) am cerut factura pentru perioada respectiva. Am primit raspuns ca nu au facturier si nu pot sa primesc decat bon fiscal. I-am rugat ca faca factura pe calculator este foarte simplu si am dat datele Directiei Generale a Finantelor Publice Vrancea Sectia judetiana a Garzii Financiare. P a acelasi tip de vineri care mi-a sutit 540 de ron l-a apucat tremuriciul cand a citit detele pentru factura.

Ceilalti clienti cand au vazut ca eu fac un pic de rumoare au prins curaj si au inceput sa povesteasca ce au patit in sejurul de 10 zile pe care l-au avut acolo. Grupul respectiv era din Cluj au venit prin agentia carrefour turism avand pensiune completa pentru aproximativ 2200 ron pe sejur de persoana. Asa am aflat ca nu eram singurul beneficiar al insecticidului din baie pentru ca in toate camerele mirosea la fel. Au luat in plus o teapa de 100 de ron pe zi de persoana la bonurile valorice pentru masa ca drept de smecher al patronului hotelului.

Am fugit cat mai reprede de acolo dar nu prea am avut noroc pentru ca dincolo de eforie nord am prin un ambuteiaj la real constanta de 3 ore. Cand am ajuns in Mamaia aproximativ la ora 12 si am primit camera la hotel sulina am crezut ca sunt ceausescu asa erau conditiile fata de hotel Olimpic.

Ceea ce am scris aici este purul adevar si aveti cuvantul meu ca hotelul olimpic ar trebui sa-si schimbe numele din olimpic in jilava, vacaresti, gherla, poarta alba, mandresti, sing sing, alkatraz, sau orice denumire de puscarie din Romania sau din lume.

Cu respect.

Trimis de Cristea Razvan in 07.06.11 21:36:59
Validat / Publicat: 07.06.11 22:43:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Hotel Sulina Mamaia, Hotel Lotus Mamaia, Hotel Del Mar Mamaia, Hanul Muresenilor, Hotel Dobru si Venus din Slanic Moldova, hotel Bradul si Calimani din Vatra Dornei, Hotel Ciucas si Tusnad di n Baile Tusnad

VIZUALIZĂRI: 2234 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristea Razvan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[07.06.11 22:51:18]

Super tare - nostim, reconfortant, tonic review.

Razvan, esti inzestrat cu un dar cu adevarat rar - stii sa faci haz de necaz, putini reusesc la nivelul pe care l-am sesizat in review-ul de mai sus.

alex1968
    [07.06.11 22:55:29]

Mi-a placut mult review-ul tau, felicitări pentru modul antrenant în care l-ai scris. Sper să nu mai ai asemenea experienţe. Îţi doresc, pentru această vară, un concediu la superlativ.

creivean
    [07.06.11 23:04:15]

Un review pe gustul meu. Şi când mă gândesc că vine de la un user nou, care are o mare listă de locuri vizitate, sunt convins că aderarea lui la comunitatea noastră, ne va mai oferi şi alte lecturi extrem de relaxante.

Am o singură speranţă. Şi anume că, a fost şi în locuri în care s-a simţit bine. A şi a doua. Că şi review-urile de acolo vor fi la fel de spumoase!!!

neimportant
    [07.06.11 23:13:44]

In primul rand sa-ti traiasca baiatu' mare si sanatos...

In legatura cu cele prezentate cu amar si luciditate, trebuiesc facute niste mici precizari:

-pretul dublu sesizat de tine face parte din politica de marketing a patronilor acestui hotel, daca ai fi revenit la camera la ora 17 de la plaja in vederea cazarii, ai fi sesizat un al treilea pret cu mult inferior primului, pe care de altfel l-ai si onorat cu o galanterie greu de egalat;

-vezi sa nu citeasca sotia despre salteaua care ti-a trezit amintiri de uta-uta, o explicatie pertinenta despre inconfortul saltelei ar putea fi legat de caldura radiata de planseul in flacari de care v-ati atasat cu o nepasare indecenta.

Lasand suguiala la o parte, cred ca ati facut tare bine ca ne-ati impartasit experientele dure prin care ati trecut, iar stilul personal de compozitie este eclatant.

Cu stima,

Z...

Visan125
    [08.06.11 00:30:29]

Un review de nota 10. Plin de informatii condimentate de autor cu multa bascalie, dar de una cu mult bun simt. Sa fi fost in locul celor responzabili de evenimentele petrecute as fi intrat in pamant de rusine. Cum insa chestia asta este rara avis in turismul autohton...

Noi sa fim sanatosi, ca au altii grija sa ne imbolnaveasca.

cosminap
    [08.06.11 10:05:39]

Desi nu se potrivesc parerile de rau (pt sejurul stricat) si zambetele (pt felul cu ai relatat)... cam astea au rezultat din citirea review-ului tau!!! Un vot de la mine!

alex1968, cosminap, neimportant, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂOlimpic Hotel [Jupiter]: