ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2011
DIN: braila
ÎNSCRIS: 04.06.11
MAY-2011

O alta lume, o mini Austria

Dupa 11 ore de condus pe soselele patriei, in care am "binecuvantat" minunatele autostrazi promise de guvernantii nostri de 20 de ani, am ajuns obosit la Arieseni! Am parcat Loganul meu fiabil :)) intre cele 2 vile complet diferite ca arhitectura si cand m-am dat jos din masina, surpriza: nu zgomot de motor, nu masini, nu alte minuni ale tehnicii moderne! A, cat pe aci' sa uit: erau chiar 2 zgomote, teribile: 2 vacute, mama si fiica care pasteau linistite. Cu talanga la gat, muzica de Mozart! Ne-am luat bagajele si am urcat pe terasa (cu rampa pt carucioare!) unde... ne astepta o doamna... cu afinata. Am luat loc si in muzica vacutelor am servit o afinata uitand de osanalele ridicate pe drum celor ce au uitat sa ne faca infrastructura. Sincer sa fiu, dupa "n" statiuni in Romania si afara colindate nu imi amimtesc sa fiu primit asa decat de un preot din Austria care ne-a cinstit cu "snaps" si dupa snitelul vienez cu o bere buna (daca stiam ca face cinste luam si doua) :)).

Ce sa va mai povestesc: am stat cu o noapte in plus decat programasem pt. ca atat mi-a permis concediul si am venit mai gras decat am plecat. Mancare locco cu gust altfel decat la Carrefour si preturi de preturi, adica 2x7 lei ciorba insemnand un bol mare din care mancau 4 pers (o familie cu 2 copii), iar la felul 2 o imensa ceafa de porc (gustoasa si fara grasime) pe care o mancai pe indelete ca altfel trebuia sa o iei la pachet.

Aveti insa grija ca patronul este mare amator de table si face cinste cu un vin bun... chiar daca castiga sau pierde. La prima vedere este un om dur dar daca va veti face timp sa stati de vorba veti descoperi un om tenace+sentimental care se lupta sa faca ceva pt. turismul romanesc de care altii si-au batut joc.

Veti face cunostinta si cu Narcisa care are un calm si o amabilitate pe care vi le-ati dori si care in mod sigur nu va va trata cu sictir asa cum o fac prestatorii de servicii de pe Valea Prahovei sau Moeciu, aduce ceva cu "frau" (chiar are o camasa f. frumoasa din zona) de pe Valea Rinului sau Alpii Austrieci.

Chiar daca nu este frumos in ultima seara fiind afara pe terasa alaturi de niste nemti, am tras cu urechea si am auzit ca blestemau infrastructura romaneasca dar erau uimiti de serviciile si frumusetea din zona.

In rest, pt. obiective turistice din zona ori va luati o harta f detaliata ori intrebati gazdele, pt ca altfel semnalizarea in zona nu este OK. Sfat: pt Pestera Scarisoara nu va omorati masina ci urcati cu masinutele electrice de la Pensiunea Mama Uta. Merita vazuta dar luati-va haine pt 0 grade si o caciula pe cap. Plus in snaps inainte de ai cobora in pestera-105 m (7 lei intrarea). Pe aceasta cale cer doamnei Udrea sa imi deconteze serviciile de translator pt. turistii straini deoarece la intrarea in pestera (si in toata zona de altfel) nu exista decat chestii in limba romana... desi erau turisti canadieni, nemti etc. Adicatelea, coane Fanica, turisti sunt dar ne batem joc de ei!

Deci, per ansamblu zona si oamenii sunt mai mult decat ok! Rabdare cu drumul dus intors, adica 2 zile, si apoi veti uita de lumea moderna: veti face cunostinta cu peisajele de vis, cu vacutele cu talanga de la Vank, cu solistii de seara-greierii si cu serviciile de calitate raportate la preturile mici. Este OK, oameni buni, este altceva! Este lumea nealterata de vremurile pe care le traim! Try it!

Numai bine! Salutare maestre este 2-1 pt. dumneata dar sigur imi voi lua revansa :)) Sanatate multa!

P.S. Voi reveni cu poze HD relevante.

Trimis de laumyr in 04.06.11 23:12:12
Validat / Publicat: 05.06.11 08:32:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARIEȘENI [AB]. A mai fost în/la: Cheia, slanic modova-prahova, valea prahovei, moeciu bran, olanesti, durau, herculane, paltinis, litoral, etc

VIZUALIZĂRI: 3124 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laumyr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vila sarra vank

[04.06.11 23:55:35]

P. S. Voi reveni cu poze HD relevante.

Ai fi primul care o face şi suntem chiar nerăbdători să le vedem!

laumyrAUTOR REVIEW
[05.06.11 09:57:46]

Voi posta si poze.

Te rog sa modifici in text la pozitia "turismul romanesc de care altii si-a batut joc", evident, "si-au", ca eu nu cred ca mai pot corecta. Multumesc!

webmaster20*
[05.06.11 10:07:10]

Corectat greseala semnalata.

[05.06.11 23:11:57]

Probabil ca voi merge aici pentru ca am aflat ca patronul este jucator de table si tare as dori sa-i bem palinca si afanata gratis

aida.alecu*
[13.06.11 13:45:08]

Un rw f frumos, felicitari! Si eu am rasfoit ofertele din apuseni si cred ca mai spre toamna o sa merg sa ma delectez cu o afinata. Spre obiectivele turistice exista traseu marcat? (ma refer la Ruginoasa, rezervatie... etc)

[13.06.11 18:18:30]

Spre groapa ruginoasa se pleaca din arieseni cu masina se trece de vartop, apoi pe sosea dupa 300-400 de metri intr-o curba unde exista un izvor pe sosea exista un indicator, acolo se parcheaza masina si se merge pe jos 30 de minute lejer prin padurice care este plina de fructe de padure, afini, zmeura, etc. Asa ceva nu am vazut nicaieri in tara este ca un canion american.

aida.alecu*
[14.06.11 16:22:29]

hm... in cazul asta ar fi bine sa ma grabesc... poate mai prind ceva zmeura... Multam de raspuns

[14.06.11 20:37:53]

in iulie este cel mai bine

cathzel
[12.08.11 14:55:43]

Elicopterul acela a adus turisti?

Ce bine ar fi sa putem merge fiecare dintre noi asa in vacanta, ca sa evitam soselele "minunate" de la noi din tara.

aida.alecu*, cathzel, ninel*
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Vank & Sarra: