ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2009
ÎNSCRIS: 20.10.08
MAR-2009
[?] AD. + 1 COPII

Multumitor

Salutare!... Va transmit cateva impresii despre cele 5 zile petrecute cu sotia si fiica in Istanbul...

In primul rand, transportul. Am zis ca plec cu masina personala, dar ma felicit ca am ales trenul (vagon cuseta-30% ocupat) pentru ca se circula greu si obositor in Istanbul cu autoturismul (nu mai vorbesc de parcari care sunt mai rare decat in Bucuresti). Trenul a facut 20 ore (trenul 463-plecare Bucuresti Nord -ora 12, 16, sosire Istanbul a doua zi dimineata-ora 8, 30). Am calatorit confortabil si rezonabil ca pret, singurul inconvenient a fost ca la granita bulgaro-turca (Kapikule) a trebuit sa ne dam jos din vagon (era ora 3, 30 noaptea) ca sa platim la un ghiseu obscur din gara taxa de viza (12$ sau 10 Euro), dupa care la un alt ghiseu politia ne-a stampilat pasapoartele. Acelasi lucru s-a intamplat si la intoarcere.

Cazarea... Am fost inspirat si in alegerea hotelului TURVAN (Hocapasa 38), foarte aproape de gara Sirkeci -5 minute pe jos. Rezervarea din timp (2, 5 luni inainte) pe care am facut-o pe booking. com m-a ajutat la pretul cazarii (50 Euro/zi-camera tripla cu mic dejun-pret promotional). Hotelul curat si cu personal amabil are in dotare baie turceasca si sauna proprie-cu reducere pentru clientii hotelului, micul dejun mai mult decat indestulator, singurul lucru pe care pot sa-l reprosez - camera cam micuta si anosta. Per total recomand hotelul, dar din cele 3 stele cred ca merita 2, 5...

Cele cinci zile au fost destul de obositoare (la marea majoritate a obiectivelor am ajuns pe jos) insa a meritat!... Istanbulul ne-a lasat impresia unui oras comercial si turistic in acelasi timp, dar plin de viata, o experienta noua pentru un roman care ajunge prima data la portile Orientului, acolo unde se intrepatrund multe culturi, acolo unde amalgamul de miresme, gusturi si imagini noi, se deruleaza fascinant odata cu chemarea la rugaciune a muezinului…

Obiective vizitate:

Ziua 1-Palatul Topkapi -impunator, n-am reusit sa vad sabia lui Stefan deoarece camera unde era expusa era in renovare, Moscheea Albastra (Sultanahmet Camii), Basilica Cisterna (foarte interesant locul unde romanii au construit rezervoarele de apa ale orasului, acum este populat cu pesti), Hipodromul cu Obeliscul lui Teodosius, Coloana Sarpelui, Coloana lui Constantin si Fantana lui Wilhelm II.

Ziua 2-Croaziera pe Bosfor -plecare de la cheiul Eminonu-Ora 10, 35-poarta 3-compania IDO-pret 17. 5 lire/pers. Calatoria pe Bosfor dureaza 1. 5 ore dus-1. 5 ore intors cu 3 ore stationare in Anadolu Kavagi-de unde se urca la o cetate genoveza in ruine, de aici se poate admira in toata splendoarea ei locul unde Marea Neagra se intrepatrunde cu Marea Marmara. La intoarcere in aceiasi zi am mai vazut cateva moschei-Suleymanye (Suleyman Magnificul), Yeni, Rustempasa, Beyazid.

Ziua 3-Moscheea Sfanta Sofia (Hagia Sofia) -cea mai impunatoare dintre toate, dar care de fapt a fost o catedrala bizantina la care musulmanii au adaugat patru minarete si au transformat-o in moschee, Turnul Galata -am urcat cu liftul de unde am facut cateva poze extraordinare ale Bosforului si ale Cornului de Aur (Halic).

Cireasa de pe tort a intregii calatorii a reprezentat-o insa Palatul Dolmabahce, o replica foarte reusita a palatului Versailles, cu o gradina minunata si cu niste interioare opulunte (se spune ca pentru terminarea acestui palat ultimul sultan ar fi ipotecat intreaga avere a Turciei). Tot aici a locuit mult timp si a murit ATATURK-creatorul Turciei moderne pe care toti turcii il venereaza, devenind un fel de zeu-dealtfel tot Istanbulul este plin cu statui ale acestuia. Intrarea in Palatul Dolmabahce-15 lire/pers. +15 lire/video+10 lire/foto. Se viziteaza numai cu ghid. Pentru calcule 1Euro=2, 20 lire

De aici am ajuns cu ajutorul unui funicular modern in piata Taksim, unde am vizitat singura biserica ortodoxa din Istanbul-Sfanta Treime-Theodosiu.

De la piata Taksim se merge pe bulevardul Istiklal Caddessi-cel mai frecventat si pitoresc din tot orasul datorita multitudinii magazinelor de firma si a restaurantelor (teraselor). Tot aici am vizita si Catedrala Catolica Sfantul Anton din Padova. La intoarcere catre hotel fiind aproape de gara am vizitat muzeul cailor ferate turce-TCDD

Ziua 4-A fost rezervata calatoriei de-a lungul Cornului de Aur (Halic-in turca). Aici am vizita Moscheea Eyup si binenteles am ajuns cu ajutorul unui teleferic la celebra cafenea Pierre Loti de unde se vede foarte bine intreg Cornul de Aur (Golden Horn). Cafeneaua este cunoscuta datorita acestui Pierre Loti -pe numele adevarat Julien Viaud (1850-1923) care a fost scriitor de origine franceza si ofiter in armata imperiala. Aici a cunoscut-o pe frumoasa Azyade cu care a trait o pasionala poveste de dragoste. Ne-am intors si in drum am mai vizitat Biserica Mantuitorului din Chora-foarte veche si binenteles transformata de musulmani in moschee, Zidurile lui Theodosius, Moscheea Fatih, Apeductul Valens-construit de romani, Moscheea Printului (Shehzade) si Parcul Universitatii din Istanbul-foarte mare si bine intretinut cu un Foisor de Foc in centru impunator.

Ziua 5-ultima-A fost rezervata in totalitate Marelui Bazar si Bazarului de Mirodenii de unde am facut cumparaturi-Rahat, halva si multe, multe alte nimicuri la preturi spun eu acceptabile, avand in vedere placerea din ochii fiecarui comerciant turc in a se tocmi (tocmeala-sport national). La ora 22, 00 ne-am urcat in cuseta care ne-a adus acasa la Bucuresti.

Concluzionand - un oras frematand de viata cu multe lucruri de tinut minte, cu o alta cultura decat cea pe care o stim, dar pe care l-as revedea oricand cu placere.

Mai ieftin decat altele (Roma, Viena, Praga) si de unde am inteles ca pe noi romanii, turcii nu ne-au cucerit degeaba. Allah Egber! …

Trimis de Ricone in 08.04.09 11:23:43

VIZUALIZĂRI: 3793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ricone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrare-Palatul Topkapi

Diaura*
[07.02.10 21:23:54]

Istanbului este din pdv. al traficului “ o mare necunoscuta “ pentru mine ( partea veche a orasului ). Nu as merge cu masina personala sa conduc pe acolo, decat dupa cel putin un an de stat acolo, ceea ce oricum nu este cazul. Strazile sunt inguste si in panta si iti pun nervii la incercare.Aproape toate au sens unic si par paralele, dar te duc departe de unde ai crede. Iar de locuri de parcare ce sa mai spun.....si daca ti se pare ca ai gasit unul, precis iese un pusti de undeva cat ai clipi si iti explica prin gesturi agitate si tipete ca este locul patronului. In Istanbulul vechi ori ai un simt al orientarii de « cercetas » ....ori mergi cu un ghid intr-o excursie organizata.......ori iti lasi toti banii la taxi. In partea noua a orasului se schimba situatia ; stazile sunt mai largi , bulevardele au cu multe benzi.......si intersectii sunt cu poduri suspendate. Aici e pericolul....daca ai gresit « breteaua » abia departe dupa multi km. si timp pierdut mai gasesti o ocazie sa te intorci si cu putin noroc a doua oara sa ajungi unde vrei.

lizuk
[07.02.10 21:29:52]

Vad ca ati avut 5 zile foarte pline. Mi se pare foarte utila prezentarea ta, chiar cred ca poate fi folosita drept ghid de cineva care vrea sa isi petreaca vacanta prin Istanbul.

Diaura*, lizuk
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: