ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2011
ÎNSCRIS: 27.03.11
MAY-2011

Nessebar- o experienta unica

As dori sa incep prin a va spune ca pentru mine, aceasta a fost prima calatorie in Bulgaria, Nessebar. Am ales aceasta destinatie, dupa indelungi cautari si dupa multe review-uri citite despre Nessebar si pot spune ca... Da m-a impresionat si mi-a lasat o impresie f. frumoasa, atat locatia cat si hotelul, pe care l-am ales (tot dupa multe cautari).

Marieta Palace Hotel- este un hotel situat in apropierea strazilor comerciale din Nessebar. Nu este aproape de plaja (cam la 15-20 min), dar asta nu m-a deranjat, mai ales ca in apropierea hotelului se gasesc mai multe restaurante, unde se mananca ieftin si bun.

Cazarea- s-a facut f. repede, cei de la receptie au dat dovada de profesionalism si ospitalitate, cineva ne-a indrumat si am parcat masina in parcarea subterana (care sincer mi s-a parut micuta), dar f. O. K. La vara, in plin sezon, nu stiu daca mai fac fata...

Camera-mare, f. curata, asternuturile curate, prosoape multe, curate, inclusiv pentru copil (asezate frumos pe patutul lui, alaturi de gelul de dus, sampon si sapun).

La baie, curat, halate de baie, papuci, dus cu hidromasaj.

Am calatorit in mai multe tari, din Europa si am stat la hoteluri de 3 si 4 stele, de aceea pot sa spun ca acest hotel, prin dotarile de care dispune in camera, din punctul meu de vedere... este de 4 stele.

A doua zi, s-a facut curat in camera (desi era duminica): au luat gonoiul, ne-au schimbat prosoapele, au inlocuit sampoanele, au mai pus 2 sapunuri, desi aveam. Nu au pus covertura pe pat... dar nici nu vroiam.

Terasa - nu este mare, cu o masa si 2 scaune este o. k. , dar nu si vederea (adica nu prea ai ce sa vezi), doar cladirile din apropiere.

Masa- la capitolul acesta... dau doar 3 stele. Am avut doar mic dejun si am sa ma refer strict la acesta. Se gaseau: mezeluri 2 feluri, branza, un singur fel, cascaval, oua fierte, prajite, unt, gem, miere, cereale, lapte, rosii si castraveti, pateuri umplute cu branza, prajitura. Sucul si cafea, la dozator... asa si asa. Si un singur fel de paine... alba (cam vechiuta, poate mi s-a parut), ca eu nu mananc paine alba. Cam pretentioasa, poate ziceti... dar asta este parerea mea: cred ca se putea mai bine!

Dau totusi un plus restaurantului, pentru frumosul acvariu cu pesti, care-ti incanta privirile.

In ceea ce priveste distractia... acest hotel este locul potrivit!!!

Seara, am jucat bowling, am servit bere, capuccino, a fost super.

Se mai poate juca biliard... etc. Are de asemeni si discoteca, noi nu am fost pentru ca eram cu un copil, dupa noi.

Piscina- nu pot sa spun nimic despre ea... am in cap doar imaginea ei de pe internet, pentru ca nu era deschisa. Au spus ca o deschid decat vara... nu consider un minus asta.

Hotelul dispune de centru spa, coafor- nu le-am vizitat, timpul meu de sedere fiind f. scurt.

Despre plaja din Nessebar- nu era amenajata inca, apa era cu vegetatie, multe scoici... nu stiu cum o fi vara... poate mai curata. Noi am prins vreme buna si tot am facut plaja si ne-am balacit... chiar si fara amenajari, sezlonguri...

Mi-a placut mult orasul vechi, cu ruinele, bisericile, bazarurile, pescarusii. Totul era superb, parca te intorceai undeva in timp, in istorie!

Terasele din orasul vechi, cu vedere la mare, erau care mai de care mai frumose, iar ospatarii te invitau sa le vizitezi...

Nessebarul nu trebuie ratat... merita vizitat, chiar daca va cazati in alta statiune (se ajunge destul de usor cu masina personala sau cu autobuzul).

Marieta Palace- este un hotel f. bun, cu conditii f bune de cazare si relaxare si O. K. in ceea ce priveste masa.

Cam aceasta a fost experienta mea, in cele 2 zile de sedere in Nessebar- Marieta Palace. Daca mai aveti intrebari... am totul proaspat in minte si va stau la dispozitie.

Trimis de Katy 20 in 18.05.11 17:06:03
Validat / Publicat: 18.05.11 18:20:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Katy 20); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.70 EUR pe cameră

Katy 20
    Alte impresii din această RUBRICĂMarieta Palace Hotel: