ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2013
ÎNSCRIS: 17.04.11
JAN-2013

Hotel Marieta Palace - as reveni oricand cu placere

Pentru ca suntem inca in plina vacanta m-am gandit, desi cu intarziere, sa scriu cateva cuvinte despre acest surprinzator si placut hotel din Nessebar - orasul nou.

Revelionul 2013 printr-un concurs de imprejurari l-am petrecut nu la munte, ci la mare, la Marea Neagra insa a vecinilor bulgari. Asa a fost sa fie datorita unei conjuncturi, insa nu am regretat si chiar pastrez amintiri foarte frumoase despre oameni si locuri de la un revelion la malul marii in neasemuitul Nessebar. Poate ca a fost chiar unul dintre cele mai frumoase revelioane din ultimii 5-6 ani. Un revelion mai nonconformist, fara rochii neaparat lungi si fracuri, papioane, etc. Am plecat cu oarecare rezerve gandindu-ne ce ne-ar fi putut oferi Nessebarul iarna, oh... dar ce peisaje cu apus de soare la malul marii mi-a fost dat sa vad...

Traseul strabatut nu il mai amintesc, clasic, Giurgiu, Sumen si apoi spre litoral. Am colindat putin prin Sunny Beach unde batea vantul si la propriu si la figurat, nu erau hoteluri deschise, sau poate nu le-am vazut eu, nici turisti...

Hotelul Marieta Palace este situat in Nessebar -nu in old town, ci pe str. Ljuben Karavelov, 15, strada plina de magazine si buticuri, dar si vile si case in curtea carora am vazut foarte multe mehana, (oare ce o fi vara acolo?) care se termina spre ismul care duce in orasul vechi la capatul ei aflandu-se frumosul hotel de 5* Mill. Tot din zona pana la plaja nu foarte generoasa a Nessebarului strabati cele cateva sute de metri in cca 10 minute, depinde de sporul cu care mergi sau de graba spre plaja. Personal mi-a placut plimbarea pana la plaja, pe stradutele inca nepopulate in dimineata de 1 ianuarie, dupa revelion, cand am facut cativa pasi in speranta de a ne drege putin mahmureala dupa petrecerea care a tinut toata noaptea.

Avantajul locatiei cred ca sta tocmai in faptul ca in zona sunt multe magazine, restaurante, carciumioare cu preturi rezonabile. si oameni primitori.

Hotelul fusese deschis pentru perioada sarbatorilor de iarna si fiind si dupa Craciun turistii veniti special pentru aceasta sarbatoare plecau, acum urmau cei veniti sa petreaca revelionul pana pe data de 2 ianuarie. Apoi am inteles de la receptionera ca hotelul avea sa se inchida urmand a se redeschide incepand cu perioada sarbatorilor pascale pana la terminarea sezonului estival.

Ce am gasit noi cand am ajuns in fata hotelului??? Un hotel frumos cu 5 etaje, cu o terasa pentru sezonul estival care bineinteles ca fiind iarna era inchisa, o parcare exterioara modesta dar si o parcare interioara nu foarte mare insa bine intretinuta.

Intrarea la RECEPTIE curata si bine luminata. Cazarea s-a facut imediat, receptionera nu foarte tanara a fost deosebit de amabila si vorbitoare a unei engleze inteligibile. Holurile hotelului erau foarte curate, bine intretinute tot timpul, cu canapele si locuri de odihna suficiente. Hotelul este servit de 2 lifturi silentioase. In dreapta intrarii se patrunde in restaurantul hotelului care este de 3*.

DOTARI: In stanga receptiei margand cativa pasi pe hol intalnesti o braserie si o scara pe care daca cobori ajungi la sala spa, fitness salon de infrumusetare dar si spre un loc deosebit de bine aranjat si gospodarit, cuprinzand o sala de bowling, cu 8 piste, foarte modern amenajata, barul, discoteca, sala de jocuri, biliard. In aceasta incinta se intra si din afara hotelului asa incat si localnicii pot folosi discoteca si sala de jocuri.

In pretul achitat sejurului am avut cate 4 bilete de bowlling de persoana pe care le-am folosit cu sarg seara, distrandu-ne cu spor si distrandu-i si pe cei mai tineri decat noi care se amuzau de "experienta" de care dadeam dovada. Oricum fie si numai ascultand muzica de buna calitate a barului sau luand o bautura era placut sa petrecei cateva momente in discoteca, unde nivelul decibelilor era rezonabil.

La ultimul etaj, de fapt pe terasa hotelului este amenajata piscina, insa fiind extrasezon nu era deschisa asa incat nu pot povesti nimic despre ea.

Am primit o CAMERA la etajul 5, cu vedere spre oras. Sincer pot spune ca aceasta a intrecut cu mult alte camere de hotel de 4* la care am mai stat in alte zone mai bogate si civilizate" ale batranei Europe, prin suprafata, eleganta, curatenie, mobilier, dotari. Intrarea in camera se facea cu cartela magnetica.

Mocheta curata de culoare bej-maron mobila noua, lenjerie curata mirosind a flori dadeau impresia de eleganta si bun gust.

Holul spatios era dotat cu un dulap mare de haine, cuier, materiale pentru curatire incaltamintei, papuci, seif si frigider.

In camera se incalzeste cu aparat de aer conditionat, silentios si pe care l-am putut programa fara probleme pentru temperatura dorita.

Mobilierul nou era alcauit din paturile twin, 2 noptiere, birou generos cu scaune si o alta canapea, LCD mare, telefon.

Pe balconul suficient de mare pentru 2 persoane se afla o masa cu 2 scaune curate. Chiar daca nu era cazul in fiecare zi s-a facut curatenie si pe balcon. Privelistea era spre cladirire Nessebarului si strada cu magazine.

BAIA, aici a fost punctul forte a dotata cu cabine de dus cu hidromasaj de foarte buna calitate cu toaleta, ghiuveta moderna si foarte frumoasa, In baie se aflau: telefon, halate, suporturi laterale pentru prosoape, consumabile de buna calitate.

Introcandu-ne la RESTAURANT, tinand cont ca eram in timpul sarbatorilor de iarna, acesta era ornat, iar mesele curate cu fete de masa impecabile erau observate discret continuu de sefa de sala, o tanara foarte comunicativa si placute. Acvariul restaurantului inveselea zona si chiar era un punct de atractie.

Am avut cuprins in program micul dejun, cina si un lunch tarziu, pe data de 1 ianuarie, bogat, aproape ca in noaptea de revelion.

La micul dejun in afara branzeturilor, iaurturilor si a dulceturilor erau si legume proaspete, ceva fructe dar si mezeluri, oua sub diferite forme pregatite, toate calde, dar si mancare gatita gen fasole cu carnati, paine diferite calitati.

Nu au lipsit produsele de patiserie, placinta cu branza sau cu carne si nici prajiturile cu crema sau gen fursecuri.

Pentru copii si nu numai erau diferite feluri de musli, lapte, ceai, cafea de cea mai buna calitate, sucuri la dozator dar si la cutii.

In ziua de 1 ianuarie asa cum am mai spus lunchul tarziu a fost mai mult decat o masa, s-au servit 3 feluri de ciorbe, de burta, de fasole dar si de pasare, friptura de pasare si de porc., salate

La cina s-a servit mancare dar si friptura de porc, de pui sau de vita, peste, 4-5 feluri de salate, paste, masline, cartofi natur sau prajiti. Bautura inclusa a fost bere, vin alb sau rosu si o bautura gen gin tonic toate produse bulgaresti.

Dulciurile au fost prajituri si patiserie. Fructe - un capitol slabut., deh... iarna

Despre seara de REVELION trebuie sa va povestesc ca primul soc a fost cand ni s-a spus ca vom fi 8 romani la o masa si am fost invitati la ora 20,00.

Am gandit, acum e acum, probabil ca vom fi dati afara la ora 12 noaptea, dupa ce vom bea un pahar de sampanie. Si gata.

In fine, pe la ora 20,30 ne-am prezentat si am fost exprem de impresionati de sala amenajata foarte frumos, de faptul ca era arhiplina si deja incepuse programul. E acum a inceput distractia. Pe mese au fost asezate numai cateva aperitive, salate, legume, fructele si sticle cu apa si sucuri. Au inceput insa se vina ospatarii cu bauturile si am primit nu numai "tuica" lor autentica dar si bauturi fine la aleger si fara portie. Si vinul era dus in carafe fara a fi portionat sub o forma sau alta. Ospatarii s-au miscat foarte repede si niciodata nu a fost carafa goala sau nu am asteptat mai mult de cateva minute pana ne-au fost aduse bauturile. Restul felurilor de mancare au fost self service si sincer chiar mi s-a parut o idee foarte buna, caci au fost atat de multe feluri din care puteai sa iti iei incat daca ai fi fost servit la masa nu cred ca te-ai fi putut hotara.

2 somoni la tava din care fiecare se servea, alte preparate din peste, fie prajit, fie marinat, fie pregatit cu specific pescaresc au fost arhisuficient. S-au servit 2-3 feluri de placinta cu branza dulce, branza sarata dar si cu carne, aperitive, salate si multa friptura de porc, pui si curcan.

La capitolul dulciuri au fost 4-5 feluri de prajituri cu crema si 2 torturi imense, servite dupa ora 2 noaptea, caci trebuie sa va spun ca revelionul nu se terminase nici la ora 5 dimineata, desi o parte dintre participanti plecasera deja.

ANIMATIA. Spectacolul despre care v-am spus ca a inceput la ora 20 a fost prezentat de un DJ tanar si energic care a tinut de cateva ori sa salute grupul "masiv" de 8 romani rataciti in Nessebar de revelion. Aratandu-ne ca stie muzica din "cultura" noastra ne-a facut "bucuria" la un moment dat de a mixa dansul pinguinului pe care am observat ca bulgarii l-au dansat cu mare sarg. In fine, spectacolul a inceput cu o pereche de copii care ne-au dansat si incantat totodata, apoi cateva tinere au dansat si ele diferite dansuri atat cu specific bulgaresc cat si international, am avut bucuria si a unor exercitii de indemanare cu farfurii si farfurioase, a unui mim, etc.

Pe la ora 23 a inceput dansul care s-a intrerupt putin inainte de ora 24 cand pe ecranul tv a vorbit pret de 3-4 minute presedintele bulgariei si apoi s-a servit sampania, in bataile ceasului care anunta intrarea in noul an. Nu au fost artificii, insa nu le-am simtit lipsa, s-a dansat, s-a cantat, confeti, karaoke, etc.

Mi-a placut mult acest revelion atipic printre bulgari, prietenosi, dornici sa mai uite si ei de criza, probleme, pusi pe distractie la sfarsit de an.

Trimis de amero in 29.07.13 13:23:50
Validat / Publicat: 29.07.13 14:24:11

VIZUALIZĂRI: 3048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 apus de soare in Nessebar
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.70 EUR pe cameră

alex_iasi
    [20.09.13 18:22:26]

f frumos descris, oare cum e in timpul verii?

alex_iasi
    Alte impresii din această RUBRICĂMarieta Palace Hotel: