ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2011
    DIN: Iasi
    ÎNSCRIS: 30.04.11
    AUG-2010

O vacanta de nota 8

Excursia a inceput cu o interziere la plecare, autocarul trebuia sa fie la Parc Izvor, la ora 23:30 si a ajuns la 23:40, incepusem sa cred ca poate nu mai vine :), s-a facut imbarcarea in autocar si am plecat, dupa ce am trecut de vama de la Ruse, un grup din autocar si-a scos sticle de bere la PETuri de 2,5 litri si au inceput sa bea in autocar si sa vorbeasca destul de vulgar si de zgomotos, insotitoarea de grup nici macar nu i-a atentionat ca ii deranjeaza pe ceilalti calatori, nu puteai sa spui nimic pentru ca nu aveai cu cine vorbi oameni aveau in cap doar bere, a trebuit sa ii suportam pana au terminat sticlele de bere si li s-a facut somn.

Datorita faptului ca autocarul a venit cu intarziere iar pe traseu pauzele au durat mai mult decat era programat am ajuns in Salonic la ora 14:00 desi trebuia sa ajungem la ora 12:00, iar din aceasta cauza insotitoarea de grup a supus la vot in autocar daca sa mai facem sau nu vizita de 2 ore in Salonic, pana la urma am facut si vizita in Salonic insa in loc de 2 ore la dispozitie prin oras am avut doar 1 ora, nu prea ai ce sa faci intr-un timp asa de scurt intr-un oras ca Salonic, dar ne-am adaptat.

Am ajuns la Aparthotel Penthesilea in jurul orei 16:00, acolo ne asteptau cei care isi terminasera sejurul si urmau sa se intoarca in Romania, cazarea s-a facut prin imparteala cheilor de la camere fara sa se tina cont de nimic altceva, pe sistemul ti-am cheia, afla singur unde ti-e camera :).

Am avut camera la etajul 2 cu vedere spre biserica, privelistea din balconul camerei era frumoasa, Aparthotelul Penthesilea arata destul de bine, probabil ca era renovat recent, desi are doar 4 etaje are si lift, camera a fost curata si dotata cu tot ce trebuie, baia era cam micuta dar ne-am descurcat, am avut apa calda la orice ora. conditiile de cazare au fost fara repros. Statiunea este putin mai linistita si mica decat Paralia dar spatiile de cazare sunt mai noi, mai moderne, plaja are un nisip foarte fin si poti sa faci plaja si pe prosop sau poti sa stai intreaga zi la sezlong daca faci o consumatie de 3 sau 4 euro.

Preturile la mancare si bautura, la taverne (restaurante) sunt cam maricele, cea mai ieftina bere la o taverna este 3 euro, dar exista feluri de mancare pentru toate buzunarele, meniurile sunt afisate si in limba romana.

Din Olympic Beach puteti merge si in Paralia sau sa vizitati orasul Katerini, pana in Paralia sunt cca. 3km iar pana in Katerini cca. 7km, in Katerini exista si un hypermarket Carrfour iar in Paralia este hypermarketul LiDL.

Pentru ca a fost a doilea an in care am mers in Grecia si aveam o mica experienta am decis sa nu imi mai cumpar excuriile optionale direct din autocar si m-am decis sa risc si sa imi cumpar excurii optionale direct de la agentiile locale (grecesti), motivul principal a fost pretul care era chiar si cu 50% mai mic fata de preturile prezentate de agentia cu care venisem eu, eram putin ingrijorat pentru ca cei de la agentia din Romania spuneau ca daca cumparam excursii de la agentiile locale (grecesti) riscam sa pierdem bani, ca nu vom avea ghid in limba romana, etc. , dar am zis sa risc sa vad daca e asa sau nu.

A venit ziua plecari in excursia optionala cumparata de la agentia locala (greceasca), excursie pe Muntele Olimp, a venit autocarul, insotitoarea de grup din autocar vorbea in engleza, ne-am urcat, autocarul a mai oprit prin cateva locuri unde au mai urcat turisti, in autocar erau turisti romani, polonezi, ucrainieni, unguri si sarbi, cel mai mare grup eram cel al romaniilor eram 14 persoane, inainte de inceperea efectiva a excursiei in autocar au urcat si 2 ghizi care vorbeau mai multe limbi straine printre care si romana, toate locurile vizitate au fost prezentate de catre ghizi in toate limbile, era foarte interesant sa auzi prezentarea in romana, apoi in maghiara, sarba sau ucrainiana, au fost respectate toate obiectivele din oferta si totul a decurs normal. Excursia a costat 10 euro iar la agentia din Romania aceiasi excursie costa 25 euro. Pentru 2011 am vazut ca a redus pretul si agentia romaneasca la 15 euro.

La intoarcerea in Romania eram programati sa ajungem la ora 05:00 dar autocarul a ajuns mai devreme, pe la ora 03:00.

Per total a fost un sejur frumos, iar pentru mine Grecia a devenit un fel de a doua mea tara, in fiecare an voi merge in vacanta in Grecia, sper ca de anul asta sa merg cu masina personala.

Am dat nota 8 acestei excursii datorita incidentelor din autocar si faptului ca vizita la vizita din Salonic am avut la dispozitie 1 ora in loc de 2 cum era normal, existand si posibilitatea ca aceasta vizita sa nu se mai faca, desi vizita era stipulata in sejur, insotitoarea de grup a supus la vot in autocar daca sa mai facem sa nu aceasta vizita, norocul a fost ca au existat mai multe persoane care au vrut sa facem aceasta vizita in Salonic decat cei care erau de acord sa nu se mai faca.

Trimis de florian.world* in 30.04.11 12:48:43
    Validat / Publicat: 30.04.11 14:36:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena, Nei Pori

VIZUALIZĂRI: 2940 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florian.world*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.04.11 14:35:34]

@florian. world, te rog ca pe viitor sa incarci poze fara alt watermark, odata incarcate pe site ele capata watermarkul AmFostAcolo.ro si devin proprietatea acestuia.

vladib
    [11.08.13 13:17:56]

Fata de anii precedenti, lucrurile s-au schimbat in rau la Penthesilea. Noi am fost dezamagiti de atitudinea de comandant de cazarma a patroanei, care, la plecare, aprostrofa turistii ca au lasat camera murdara, nu cum le-a predat-o ea. Camerele sunt pline de furnici, desi am dus gunoiul dupa fiecare masa iar mancarea o pastram numai in frigider. Am adus furnici si acasa, in bagaje. La baie nu exista sapun, prosoape, nu se completeaza necesarul de hartie igienica, nu se schimba asternuturile, nu se ia gunoiul, nu se matura, nici macar o data pe intreaga perioada a sejurului -asta e treaba turistilor. Uscatorul de par nu a functionat, frigiderul abia racea iar televizorul (mic si cocotat deasupra dulaplui) este ca si inexistent- doar trei programe, din care numai unul se putea vedea clar.

In intervalul orar in care se venea de la plaja, patroana statea la intrarea in curtea cladirii, pentru a verifica daca turistii se spala pe picioare, desi aproape toata lumea facea asta la dusurile de la plaja.

Am incercat sa facem abstractie de toate astea si sa ne bucuram de vacanta, insa la un moment dat a devenit suparatoare situatia camerei si agasanta atitudinea patroanei, avand in vedere ca in perioada cea mai fierbinte din zi -ora 12.30-13.00 si 18.00 trebuia sa ne refugiem in camera.

Cu siguranta Penthesilea nu este alegerea potrivita pentru confort si relaxare iar noi vom sfatui pe oricine vom auzi ca merge in Olimpic Beach, sa nu aleaga aceasta unitate de cazare.

vladib
    Alte impresii din această RUBRICĂAparthotel Penthesilea: