ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2011

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit

Gust amar de Bucovina 2011

Anul acesta, de fapt ca in ultimii 4 ani, ne-am petrecut Pastele in fascinanta Bucovina la Sucevita, insa in ciuda frumusetilor naturale si istorice peste care dai aici, dai si peste ROMANI care vor sa faca turism insa fara sa aiba habar ce inseamna acest lucru.

Am fost cazati la MOTEL IEREMIA MOVILA DIN SUCEVITA, unde am dat peste romanul „tipic” - hot si mincinos, dupa ce am fost adementi cu oferta pensiunii lor (scumpa de altfel), domnii de la IEREMIA MOVILA, au asteptat sa achitam nota de plata de la inceput (ca la... stiti voi), ba chiar au retinut buletinele celor din grupul nostru ca garantie, dupa care si-au dat arama pe fata si din marea cu sarea promisa am ramas numai cu sarea (amara).

Dupa ce am achitat cei 1500 lei de fam / sejur de 3 nopti cu pensiune completa + masa festiva de paste ne- am ales cu o dezamagire incomensurabila (dupa ce in ani trecuti am petrecut foarte bine in Sucevita recomandam Pensiunea Fagilor si hotel Sofia) masurata in: dispret al prorietarilor fata de turisti – din ziua sosirii noastre pana in ziua plecarii am cerut un program un meniu ceva referitor la sederea noastra acolo ca sa stim cum ne programam timpul, insa nimic timp de 4 zilie nu am stiut nicio secunda ce urmeza sa se intample (trebuia sa umblam dupa patroni sa ii intrebam ce si cum? Nici macar ospatarii nu stiau ce se intampla si cand), si asa in fiecare zi.

La micul dejun mancam ce ramanea din ziua precedenta, la pranz totul era o enigma – asta in conditiile in care noi am achitat un sejur cu pensiune completa (ceea ce inseamna ca se intra cu pranzul sau cina si se iese cu pranzul – lucru care nu s-a intamplat, luand pranzul vineri a trebuit sa il achitam; - se pare ca domnii de la IEREMIA MOVILA nu cunosc acesti termeni). Trecem peste asta ajungem la „mesele incluse” –SURPRIZA – NU sunt incluse niciun fel de bauturi NICI MACAR APA. Ba mai mult cineva din grupul nostru a dorit la cina numai un ceai – ei acest ceai a fost contra cost. Zicand ca sunt Sfintele Sarbatori am decis sa nu facem decat o observatie politicoasa (oricum nu aveai cu cine sa vorbesti, si dna si dl patron te sfidau).

Si iata am ajuns in ziua de Paste am dedus din gura in gura prin discutiile cu ceilalti turisti ca masa de paste incepe pe la 14.00 am ajuns la masa – masa bogata de altfel (noroc de echipa Realitatii tv care transmitea in direct din pensiune), insa surpriza asta a fost tot ceea ce a insemnat ospitatiltate la IEREMIA MOVILA, (dupa plecarea realitatii) am stat 4 ore cu aceiasi gustare pe masa, vinul era cald, apa 1L la 9 persoane etc. noroc ca am avut ceva in traista. Facem din nou observatie patronilor in sfarsit vine friptura – rece sloioasa, 4 bucati la 9 persoane etc – jalnic. Si apoi... gata, asta a fost masa festiva de Paste la IEREMIA MOVILA din Sucevita. (aprops de Paste oua rosii am vazut o singura data)

In concluzie pacat de amplasamentul frumos in care se afla si de modul cum arata motelul, insa serviciile si servirea nu au nimic de a face cu un turism civilizat. In zilele trecute citeam pe forum de cei de la IEREMIA MOVILA cum i-au furat pe unii la nunta, si ma gandeam ca nu se poate, ba se poate de 1500 de lei nu am primit decat o cazare decenta (care costa 360lei/3nopti 2per, – afisat la receptie) iar in rest bascalie.

Recoamndam celor de la motel IEREMIA MOVILA consultarea in dex a termenilor – ospitalitate, serviabilitate, turist, gazda, musafir etc, si un curs despre ceea ce inseamna turism.

Iar celor ce iubesc Bucovina – Sucevita, le recomandam cu caldura aceste locatii pentru petrecerea sarbatorilor sau concediilor INSA NCIODATA MOTEL IEREMIA MOVILA, daca va doriti un sejur linistit si placut si sa fiti respectati si tratati corespunzator tarifelor platite. (PS la final am solicitat factura, noroc bun – dl patron elibereaza factura doar daca mai platesti 24% TVA – recomandam dlui patron consulatrea codului fiscal in care scrie clar ca pretul afisat contine tva sau se face explicit pe oferta mesajul ca tarifele nu contin tva, bineinteles ca nu am primit nicio factura. (evaziunea fiscala se pedepseste penal dle patron).

Trimis de didulidu1 in 26.04.11 10:26:01
Validat / Publicat: 26.04.11 11:42:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SUCEVIȚA. A mai fost în/la: litoral, maramures

VIZUALIZĂRI: 3576 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (didulidu1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

[26.04.11 11:41:28]

Observatie (tehnica): TVA in turism este 9% -- si nu 24%!

Ceva fotografii se pot incarca?

didulidu1AUTOR REVIEW
    [26.04.11 21:12:21]

tva ul de 24% a fost solicitat de cei de la ieremia movila. multumesc nu stiam - ca in turism tva ul este de 9 %

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.04.11 21:49:53]

E 9% doar pt. serviciile de cazare! (adică pt. cei 360 de lei cuveniţi camerei; pt. mâncare era corect 24% - dar astea trebuiau să fie incluse în preţ!)

vasy25
    [14.06.11 18:37:32]

Foarte frumoase, locul, constructia, amenajarile interioare, cat si serviciile, m-am convins de acestea si as reveni cu orice ocazie. Legat de celelalte aspecte vreau sa va spun ca proprietarii sunt foarte ospitalieri si deschisi sa va faca un sejur extraordinar va asigur!

O zi frumoasa si un sejur de vis va doresc!

didulidu1, vasy25
    Alte impresii din această RUBRICĂMotel Ieremia Movilă: