ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2011
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10

MIA's Children - o casa de copii / o casa de poveste

Elfen Lied - ''Lilium'' (Music Box)

Pentru cei ce nu citesc pe forum din diverse cauze, pun aici primele randuri despre reusita "cazului santana" -- copii institutionalizati, spre a fi citit si sper inteles (cazul) de cati mai multi.

Multumesc

Impresii la cald

Pentru ca mai e putin si vin SFINTELE SARBATORI DE PASTE eu va multumesc inca odata pentru implicarea si bunavointa de care ati dat dovada si va scriu cateva impresii, asa, repede, ca ma asteapta un animal pe masa sa il transez.

este o casa de copii, sa o numim asa, un concept de "familie largita " cum frumos ne povestea cu mult entuziasm D-na Mia, persoana responsabila de 35 de ingerasi, de la cel mai mic care abia invata sa faca primii pasi pana la cei mari care o ajuta in toate treburile "casei", aici ne fiind personal angajat.

D-na de profesie psiholog, face acest lucru de peste 19 ani, o parte din copii sunt luati din canale, printr-o munca de titan, multa rabdare si foarte multa daruire/pricepere reuseste sa faca din CENUSAREASA O FRUMOASA PRINTESA. Spun asta deoarece copii picteaza f frumos, altii sunt in corul Radiodifuziunii. Am fost intampinati cu bucurie de cei mici care sunt bine educati, frumosi si din ce am inteles au rezultate ff bune la scoala.

Pt tot ce face pentru acesti copii eu nu pot decat sa zic "JOS PALARIA" in fata acestei femei.

Cum imi place deja sa numesc aceasta familie pe cale sa se inchege si sper sa creasca cat mai mare ca numar si sa ajunga cat mai batrana in sensul de a putea fi uniti multi ani de cauze nobile, COMUNITATEA TURISTICA AFA a fost reprezentata cu succes, cred eu, de catre santana, sotia lui si eu, roth.

Am facut un contract de sponsorizare care este semnat de ambele parti, care poarta si stampila casei MIA's Children (prin care as dorii sa imprastii si ultima raza de indoiala a unora), contract pe care il atasez. Mai adaug faptul sa suma stransa si donata este de 2.000 lei cu mici rotunjiri aduse de mine in ultima clipa pt a da bine.

Inchei aici prin ai multumi lui DORGO care a ajuns la cazul Florin / Busteni si a dus ce a putut, totul fiind de la el, insa multumirile primite le impartaseste cu noi prin intermediul meu, eu tinind legatura telefonica tot timpul cu el.

MULTUMESC draga DORGO sa fii sanatos, fericit si la fel de inimos si pe viitor.

Multumesc si celor care au donat dupa puteri si am sa-i numesc mai jos:

Zoazore, Paty, anonim, Mecut, Tora ingrid, Admin, Santana si sotiei lui Dana, Chloe, popescu.borsa, Dana Necula si Mirelab.

Tuturor eu va urez un Paste Fericit si promit sa fac un RW cel putin de Oscar.

PS am dat note pt bucatarie fiindca mirosea mortal a cozonac, pt cazare fiindca totul era impecabil in dormitoare, iar pt relaxare fiindca exista sala de pictura/dans.

Trimis de roth in 20.04.11 21:32:36
Validat / Publicat: 20.04.11 22:39:20

VIZUALIZĂRI: 3087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[20.04.11 22:40:35]

jos palaria pentru toti cei implicati in aceasta actiune, ce pot sa mai spun... m-am gandit mult daca are rost sa postez o melodie aici si pana la urma m-am gandit ca nu strica, poate ne va sensibiliza mai mult si acum in prag de sarbatoare in masura in care ne sta in putinta vom lua exemplu de la colegii nostri!

[20.04.11 22:44:00]

Multumesc web pt melodie si pt ajutor la asezarea textului, mie nu i-mi iese bulduirea neam.

santana*
[20.04.11 23:25:33]

Şi eu vreau să mulţumesc colegilor de pe afa care au fost alături de noi. Pe mine mă impresionează teribil cei mici... Daţi-vă seama ce înseamnă să te uiţi în ochii unui copil, să-i citeşti astfel drama prin care a trecut şi de care va scăpa cu greu, mulţumită unora care-i îngrijeşte (sau vouă, cei care i-aţi ajutat)... Nici nu ştiu ce să mai spun... De două ori am ieşit din casa aceea, în toiul discuţiilor cu doamna despre care vă vorbeşte Roth (soţia mi-a zis ulterior că am fost nepoliticos) pentru că-mi dădeau lacrimile, utiându-mă şi decriptând bucuria ce se citea în ochii copiilor.

În numele lor vă mulţumesc şi vă doresc un Paşte fericit!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
ionescunic
[22.04.11 07:09:34]

Profit si eu pentru a felicita pe participanti, sunteti deosebiti, oameni adevarati si pentru asta va multumesc si va admir.

Pentru toti cei pe care ii cunosc dar si pentru cei pe care nu va cunosc: Paste fericit!!!

[28.04.11 21:31:05]

Jos palaria, spun si eu, desi parca e prea putin ce spun!

Tot respectul si admiratia pentru voi, Roth si Santana (Florin), OAMENI cu inima curata si suflet mare, voi care chiar faceti ceva pentru cei necajiti, in timp ce noi stam de-o parte, simpli spectatori, imuni la suferinta, aproape vinovati pentru indiferenta noastra!

Dar si noi putem face ceva pentru cei orfani, pentru cei napastuiti, pentru cei neajutorati, pentru cei tristi, pentru cei bolnavi, pentru cei care nu stiu ce inseamna dragostea de parinte, pentru cei care nu au fost niciodata sarutati pe frunte, sau nici macar mangaiati, pentru cei flamanzi, pentru cei fara adapost, pentru cei care plang si nu-i aude nimeni, pentru cei care au nevoie de ajutorul nostru!

Noi nu mai suntem indiferenti!

De aceea propun tuturor colegilor AFA sa uzeze de dreptul legal de a vira cei 2% din impozitul pe anul 2010 in contul unei asociatii adevarate si verificate care chiar are nevoie de ajutorul nostru. Nu va costa nimic! Sunt bani pe care altfel ii toaca statul! Trebuie doar sa completati formularul 230 (click aici) si sa-l trimiteti (impreuna cu copia fisei fiscale), prin posta, la Administratia Financiara de care apartineti, pana pe 15 mai.

Vreau ca acesti bani sa nu mai ramana la cheremul statului. Vreau ca acesti bani sa nu mai ajunga la asociatii sau fundatii conduse de sotiile unor oameni politici (din care acestea sa-si traga indemnizatii, sau sa-si cumpere sedii sau masini).

Ii rog pe @Admin, pe @santana, pe @roth, pe @dorgo, sau pe oricine stie si este de buna-credinta sa identifice asociatia sau fundatia care are nevoie de banii nostri.

@Admin, eu am facut propunerea, dar numai tu poti sa ne mobilizezi pe toti! Te rog sa ne dai un semn!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[28.04.11 21:43:05]

Nu eram inca pregatit sa fac acest anunt, dar daca tot veni vorba:

Pentru ca am avut intotdeauna in gand sa permanentizez aceste actiuni, am inceput mai de mult demersurile pentru constituirea unei asemenea asociatiii - a noastra, a comunitatii AmFostAcolo.

Detalii in curand -- inclusiv un formular de inscriere ca membru fondator [pentru cine doreste, bineinteles]

[28.04.11 22:19:56]

Daca pot ajuta, cere si vedem ce pot face.

Nu am experienta dar intreb si eu.

Oricum e de salutat ideea si cred ca e chiar utila.

[29.04.11 11:24:56]

Am spus: vreau sa cedez 2% din impozit direct catre o casa de copii. La fel vor face membrii familiei mele si colegii. Se vor aduna ceva bani. Dar vreau sa ma asigur ca acestia nu ajung in alta parte. Timpul preseaza, mai sunt doar doua saptamani. Stii o asemenea casa?

[10.05.11 22:37:10]

Gata, am completat si am depus fisele. Banii care s-au strans vor merge astfel:

75% la Asezamantul "Gradina Maicii Domnului" de pe langa Parohia Letca Noua, com. Letca Noua, jud. Giurgiu. Este o casa de copii (micuta) care a fost infiintata prin grija preotului din comuna.

25% catre o familie careia i-a ars casa.

[10.05.11 23:13:04]

Felicitari!

un exemplu ce trebuie urmat de cati mai multi indiferent pt unde optam sa trimitem bani. Ideea e sa beneficiem la maxim de putinele oportunitati de acest gen.

[15.10.11 21:07:53]

Dragii mei,

Va felicit in primul rand pentru deosebita initiativa pe care ati initiat-o pe acest site. Este intradevar un gest deosebit care trebuie apreciat indiferent de valoarea sau cantitatea donatiilor/ajutoarelor.

Personal, m-ati impresionat din nou! Si spun din nou pentru ca mi-ati rascolit amintirile pe care le am cu acesti copii. Intradevar in urma cu aprox 3 ani i-am cunoscut pe acesti copiii la munte intr-o tabara (proprietarul taberei le facuse copiilor "cadou" o saptamana la munte cu tot ce le trebuie masa, casa, excursii, etc). Din pacate au parte foarte rar de "cadouri" de genul acesta si ei nu isi pot permite. Sponsorizarile sunt si ele foarte rare si mici ca suma de multe ori, asa ca nici macar nu pot discuta despre iesiri de genul acesta. Copiilor trebuie sa le asiguri in primul rand o hrana corespunzatoare, imbracaminte incaltaminte, rechizite etc.

Cand i-am cuncoscut pe acesti copii nu stiam povestile vietiilor lor, pentru ca fiecare are o poveste una mai tulburatoare decat alta, incat te infiori si nu-ti vine sa crezi.

M-a impresionat foarte mult comportamentul lor, politetea de care dau dovada la fiecare pas, faptul ca au grija unul de altul (cei mari au cate un copil mic in grija), ei aseaza masa, ei strang masa, cei mari ii duc pe cei mici sa se spele pe maini, sunt atenti sa fie toti la masa si ATENTIE nu se apuca niciunul de mancat pana nu spun rugaciunea. Si la sfarsitul mesei ii multumesc lui Dzeu pentru cele ce au mancat. Am ramas sincer blocata cand i-am auzit.

Intradevar se administreaza singuri, ei isi fac curat, ei spala. Mamica despre care se scrie intr-unul dintre comentarii are 3 copii, din care cea mai mica (nu mai stiu exact, dar probabil acum are 4-5 ani) avea mari probleme cu ochii si trebuia operata.

Fiecare copil are treaba lui bine stabilita, pe langa programul de scoala si activitatile extrascolare de care se ocupa exclusiv dna Mia. Daca ii vedeti cum danseaza (fetele, balet) nu va vine sa credeti! Daca ii vedeti cum picteaza, daca ii auziti cum vorbesc engleza (dna prof Mia), sunt niste copiii extraordinari.

Eu personal le-am donat foarte multe hainute, incaltaminte, jucarii si tot ce am mai putut (am si eu 2 copii), pentru ca chiar mi-am dorit sa fac acest lucru pentru copiii dnei Mia.

Va felicit din nou pentru initiativa si daca imi permiteti as dori sa o salut pe acesta cale pe Dna Mia, Nicoleta, Costi, Oana, Mario, Florin, Robert (sunt doar cativa carora le-am retinut numele) si pe toti copiii de acolo.

Va pup pe toti cu mult drag, Andreea, Andrei, Mihai si Tudor

P. S. Va sprijin cu tot ce pot in actiunea pe care AFA a initiat-o.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[15.10.11 22:17:17]

@Andreea T ma bucur si apreciez cuvintele bune si gestul frumos. Tot respectul.

[15.10.11 22:43:10]

Buna seara,

Eu ma ocup de astfel de actiuni, colectari haine+jucarii+banuti de mai bine de 4 ani. Am facut totul pe cont propriu insa acum, studenta fiind la psihologie, le-am propus colegilor ca petrecerea de Craciun sa o organizam la una din casele pt copii. As vrea sa stiu daca este posibil sa ne desfasuram actiunea aici cu mentiune ca ma voi ocupa personal de colecta (toate pachetele vor fi verificate, hainutele curate, jucariile in stare buna, recuzite si tot ce se va mai strange), ambalate frumos si etichetate. As vrea sa iau legatura cu cineva de la conducerea acestei case pt copii si sa dezvoltam impreuna un plan de actiune . Ma puteti ajuta in acest sens? Astept raspunsul dvs si va multumesc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[15.10.11 22:49:30]

@ioana22

am sa o rog pe cineva in masura sa te contacteze pentru detalii sau voi tine eu legatuta cu tine. Asta maine peste zi sa vad ce aflu.

Aprecies si multumesc pentru intentie

[16.10.11 03:12:52]

As fi foarte bucuroasa sa se intample astfel. Iti multumesc frumos! Toate cele bune!

[16.10.11 21:20:59]

Buna ziua tuturor si felicit inca o data intentia cat mai multor persoane de buna credinta de a participa la acest gest atat de important pentru acesti copii, care merita sprijinul nostru de cat mai multe ori posibil.

Din pacate, de la nastere si pana acum, nu au putut beneficia de dragostea familie (mamei tatalui) insa au parte in fiecare zi de dragostea pe care acesta dna Mia o poate oferi prin tot ceea ce face pentru acesti copii. Singura dansei multumire, este reusita acestor copii, este faptul ca isi gasesc un job dupa ce termina scoala, este faptul ca o parte din ei intra la facultate si mai ales ca isi intemeiaza o familie. (in acesta casa traiesc copii intre 4-20 ani, daca nu ma inseala memoria).

Eu am donat hainute si jucarii de la copii mei in stare buna, si de la mine si sotul meu, plus din familie ce am reusit sa mai adun. Poate ca nu am reusit sa-i bucur pe toti, dar facand lucrul asta pe cont propriu ma gandesc ca chiar daca acum nu i s-au potrivit hainutele unuia sau altuia, le vor transmite intre ei.

Ioana22 ti-as raspunde la mesaj insa setarile contului tau nu-mi permit acest lucru!!

O seara buna tuturor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[16.10.11 21:57:12]

Andreea T, e-mail-ul meu este: i*******@yahoo.com. As vrea neaparat sa luam legatura! Iti multumesc!

santana*
[16.10.11 22:03:28]

@ Ioana & AndreeaT

Mîine vă voi comunica numărul de telefon al d-nei Mia. Eventual facem un schimb de numere de tel. sa comunicam

[16.10.11 22:08:22]

@ioana22, intră la 'Contul meu/My account' la setări şi bifează caseta de acceptare a mesajelor personale din partea altor membri; nu agreăm afişarea în clar a adreselor de mail, pentru protejarea membrilor noştri.

[16.10.11 22:09:30]

Multumesc santana, eu stiu nr de tel al dnei Mia insa nu il pot face public fara permisiunea dansei!

Dati-mi voie sa-i comunica acest lucru, sa-i cer permisiunea si cu draga inima ajut pe oricine vrea sa-i ajute pe acesti copii!

Va multumesc pentru intelegere!

[16.10.11 22:47:12]

@Webmaster - multumesc, chiar asta am facut, insa pe mom eram cu doau tastaturi in operare LOL

@Andreea T - astept cu nerabdare! Si iti multumesc. M-as bucura ca si colegii mei sa experimenteze sentimente ce nu se pot descrie in cuvinte!

Toate cele bune va doresc!

[19.10.12 08:19:59]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Initiative AmFostAcolo" (nou-creata intre timp pe site)

Andreea T, ioana22, motaneata, roth, santana*
Alte articole din această RUBRICĂInițiative de suflet AmFostAcolo: